آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ایران / مولانا عبدالحمید: «تضییع نماز» و «اتباع از شهوات» دو عامل اصلی ناکامی امت‌های پیشین بوده است

مولانا عبدالحمید: «تضییع نماز» و «اتباع از شهوات» دو عامل اصلی ناکامی امت‌های پیشین بوده است

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان (۳ اردیبهشت ۱۴۰۰)، با استناد به آیۀ ۵۹ سورۀ مبارکۀ مریم، «تضییع نماز» و «اتباع از شهوات» را مهمترین عوامل و اسباب ناکامی امت‌های پیشین برشمردند و بر لزوم تلاش برای «اقامۀ نماز»، «پرداخت زکات»، «اجرای عدالت»، «ترک گناهان» و «اصلاح جامعه» تاکید کردند.

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید پس از تلاوت آیۀ «فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاهَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ» [مریم: ۵۹] اظهار داشتند: قرآن عظیم‌الشأن به‌عنوان آخرین کتاب الهی که بزرگترین معجزه و سند حقانیت دین اسلام است، با آیات روشن و نص صریح اسباب شکست و ناکامی امت‌های پیشین را بیان می‌کند. الله تعالی در سوره مبارکهٔ «مریم» پس از تذکرۀ انبیا علیهم‌السلام، بیان می‌فرماید آنانی که بعد از انبیا آمدند با دو چالش بزرگ روبرو شدند؛ یکی اینکه نماز را ضایع کردند و دیگر اینکه دنبال شهوات رفتند.

ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: نماز از محورهای بزرگ دین و از فرایض است. متاسفانه بسیاری از مسلمانان نماز نمی‌خوانند. وقتی مسلمان نماز را ضایع کند چه بویی از اسلام و حضرت محمد دارد که خود را محمدی می‌داند؟ ایمان و اعتقاد به‌تنهایی برای نجات از عذاب الهی و دخول بهشت کافی نیست، بلکه عمل صالح نیز لازم است؛ چنان‌که الله تعالی می‌فرماید: «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ کَانَتْ لَهُمْ جَنَّاتُ الْفِرْدَوْسِ نُزُلًا» [کهف: ۱۰۷]

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به اهمیت «زکات» نیز به‌عنوان یکی دیگر از ارکان دین اشاره کردند و اظهار داشتند: زکات از ارکان و محورهای بزرگ دین است. مسلمانی که رکن اسلام را بشکند از دینش چه چیزی باقی می‌ماند؟!کسی که نماز نمی‌خواند و زکات نمی‌دهد خود را برای جهنم آماده کند. الله تعالی می‌فرماید: «وَلَا یَحْسَبَنَّ الَّذِینَ یَبْخَلُونَ بِمَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ هُوَ خَیْرًا لَهُمْ بَلْ هُوَ شَرٌّ لَهُمْ سَیُطَوَّقُونَ مَا بَخِلُوا بِهِ یَوْمَ الْقِیَامَهِ» [آل‌عمران: ۱۸۳]. مالی که زکاتش پرداخت نشود فردای قیامت طوق گردن می‌شود. زکات، حق فقرا و مساکین و مستمندان است. کسی که نماز نخواند، زکات ندهد و روزه نگیرد، ظالم است.

مدیر دارالعلوم زاهدان با اشاره به دومین چالش امت‌ها، ابراز داشتند: دومین چالش مهمی که بعد از انبیا امت‌ها با آن روبرو شدند «اتباع از شهوات» است. بسیاری از انسان‌ها دنبال خواسته‌های ناجایز نفس، سحر و جادو، زنا، شرب خمر، ربا، دروغ، تهمت، قتل ناحق و گناهان مهلک رفتند؛ این گناهان انسان را هلاک می‌کنند و به جهنم می‌برند.

ایشان در ادامه گفتند: خوردن مال مردم، ریختن خون بی‌گناه، گرفتن انتقام از فامیل و خانوادهٔ قاتل و گناهانی از این قبیل در مسیر اتباع از شهوات و خواسته‌های نفس هستند. ما حق نداریم خودمان قاتل را بکشیم، بلکه باید او را به مقامات قضایی تحویل بدهیم تا محاکمه شود.

ایشان ادامه دادند: اعتیاد و فروش مواد مخدر نیز گناه و اتباع از نفس است، زیرا فروش همین مواد است که جامعه را به فساد می‌کشد و مردم را بدبخت می‌کند. چه کسی به جواز معامله‌ مواد مخدر فتوا می‌دهد؟ کسی که چنین معامله‌ای می‌کند جواب خدا را چه می‌دهد؟

ایشان افزودند: متاسفانه امروز مال یتیم و ارث زنان حیف‌ومیل می‌شود. عدالت که از محورهای بزرگ دین است اجرا نمی‌شود. اگرچه مخاطبین اصلی الله تعالی در زمینه عدالت، حاکمان هستند، اما همهٔ ما مورد خطاب هستیم و باید عدالت را در حق خود و دیگران رعایت کنیم. عدالت در حق خودمان این است که خود را از آفات و بلایا و بیماری‌ها حفاظت کنیم، خودکشی نکنیم و بیش از حد به خودمان در کار و عبادت فشار نیاوریم، بلکه هم عبادت کنیم و هم استراحت کنیم.

مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان به تلاوت قرآن توصیه کردند و گفتند: قرآن را باید با چنگ و دندان گرفت. بدون قرآن هدایت در جامعه نمی‌آید. لذا قرآن را بخوانید و بفهمید، در کلاس‌های ترجمه و تفسیر قرآن شرکت کنید و به فرزندان‌تان قرآن آموزش بدهید.

ایشان تاکید کردند: نماز باید برپا شود؛ تا مردم نماز نخوانند جامعه اصلاح نمی‌شود و آفت‌ها از بین نمی‌روند. آفت‌ها را الله می‌آورد، مؤثر حقیقی در تمام مصائب، خداوند متعال است. تا الله نخواهد کرونا نمی‌آید و اگر الله بخواهد در یک لحظه کرونا و سایر آفات و بیماری‌ها ازبین می‌روند. لذا باید توبه کرد و به الله تعالی برگشت و به او متوسل شد.

امام‌جمعه زاهدان «دوری از قرآن و سنت» را دلیل مشکلات جهان اسلام دانستند و گفتند: اگر امروز امت مسلمان با مشکلات مواجه است و در آتش گناه می‌سوزد، به‌دلیل فاصله‌گرفتن از قرآن و سیرت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم است.

مولانا عبدالحمید در پایان بر لزوم تلاش برای ترویج نماز و عمل به سایر احکام دینی توصیه کردند و گفتند: باید مردم را به اقامۀ نماز و عمل به احکام شریعت ترغیب بدهیم. جماعت‌های تبلیغ و علما و جوانان مؤمن و نمازگزار کجا هستند که مردم را به نماز و زکات و روزه و عمل به دین دعوت بدهند؟ مسلمانی که نماز نمی‌خواند و ادعای بندگی الله تعالی را دارد خودش را فریب داده است. همۀ ما باید دست در دست هم بدهیم و جلوی گناهان را بگیریم. حداقل سعی کنیم بساط بی‌نمازی و منکرات و گناهان از شهر خودمان برچییده شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.