آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ایران / گزارش خطبه‌های نماز جمعه ۷ تیر ماه ۹۸ پاوه

گزارش خطبه‌های نماز جمعه ۷ تیر ماه ۹۸ پاوه

ارسال شده توسط جلال از پاوه

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۴/۰۷ پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-آیه ۹۱ سورۀ مائده در خصوص مشروبات الکلی و مواد مخدر ۲- حدیثی از رسول‌الله (ص) در همین رابطه ۳-دو یادآوری در خصوص سالگرد هفتم تیر ۱۳۶۰ و بمباران شیمیایی سردشت در سال ۱۳۶۶» اختصاص دادند.

حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۷ تیر ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، امربه‌معروف و نهی از منکر را یکی از مهم‌ترین رسالت تمام رسولان الهی دانستند و گفتند: از روزی که خداوند متعال حضرت آدم (ص) را برای اصلاح مردم مأمور کرد تا زمان حضرت خاتم (ص)، تمامی انبیای الهی و جانشینان آن‌ها و علمای امت‌های گذشته امربه‌معروف و نهی از منکر را جزو وظیفه دانسته و از این اصل عدول نکرده اند؛ گروهی به آن‌ها گوش داده‌ و در دنیا عزتمندانه زیسته و در قیامت ان شاء الله سربلند خواهند شد و گروهی هم آن را به شوخی گرفته‌ و قیامت خود را تیره‌وتار نموده‌اند.

ایشان دراین‌باره افزودند: در عصر نبوت حضرت خاتم و رسالت آن بزرگوار، بعد از ۲۳ سال زحمت طاقت‌فرسا پیامبر عزیز ما ، خلفای راشدین و بعد از آن‌ها نیز سلف صالح و علما و عرفای خداشناس دریغ نکرده‌اند و ما محراب‌نشینان هم نباید واهمه داشته باشیم و باید در هر حال، چه طرفدار داشته باشیم و چه نداشته باشیم، حرف خدا را بزنیم چرا که مهم تبلیغ است و عمل به وظیفه.

خطیب جمعه پاوه در ادامه به دو امتیاز عقل و نطق و تکلم که خداوند به انسان داده است، اشاره کردند و گفتند: انسان به‌وسیلۀ این دو امتیاز با سایر حیوانات تفاوت دارد، اگر این دو امتیاز از ما انسان‌ها سلب شوند با حیوانات دیگر تفاوتی نداریم. چون به‌عنوان‌مثال بز و گوسفند هم برای جامعه منفعت دارند اما هیچ‌کدام عقل و تکلم ندارند. پس خدای تبارک‌وتعالی این دو نعمت را به ما داده تا به وسیلۀ آنها عبادت و به خلق خدا کمک نماییم .

امام‌جمعۀ پاوه خاطرنشان کردند: در جامعه‌ای که عقل حاکم باشد، زندگی زیباست اما در جامعه‌ای که عقلانیت نباشد و انسان‌ها اهل تفکر نباشند زندگی سخت و تلخ است.

ماموستا قادری سپس به عصر نبوت و زندگی اعراب در آن زمان اشاره نمودند و گفتند: زمانی که خداوند متعال آیین اسلام را به‌وسیلۀ فرستاده خود به مردم عرضه نمود، مردم مکه و اعراب جاهلی بیشتر از آب عرق می‌خوردند. ۱۳ سال پیامبر اسلام در مکه بحثی از عرق و مشروبات الکلی نکردند چون هنوز مردم ازنظر عقیده و درون آمادگی نداشتند و فکر و عقیدۀ آنان غبار آلود و مریض بود.

خطیب جمعۀ پاوه افزودند: پیامبر عزیز ما (ص) از مکه به مدینه تشریف بردند؛ مدینه پر از درخت خرما که منبع اصلی عرق است، بود و مشاهده کردند مردم مدینه هم از مردم مکه بیشتر عرق مصرف می‌کنند اما چون وحی ساکت بود چیزی به مردم مدینه نگفتند.

امام‌جمعه پاوه سپس به سبب نزول تحریم خمر از دیدگاه مفسرین اسلامی پرداختند و گفتند: روزی جمعی از اصحاب و یاران رسول‌الله (ص) و در رأس آن‌ها حضرت عمر بن خطاب (رض) به نزد پیامبر اسلام (ص) آمدند و گفتند: عقیده و باور و عبادات ما با عرق تضاد دارد، نمی‌شود مؤمن بود و عرق خورد و از آیندۀ عرق سئوال کردند. پیامبر اسلام (ص) چیزی نفرمودند؛ بعدازاین سؤال آیۀ ۲۱۹ بقره نازل شد و خداوند به پیامبر فرمود: اگر از تو پرسیدند عرق و قمار چه خیری برای جامعه دارد؟ به آنان بگو منفعتش این است با آن تجارت می‌کنید و ضررش هم این است که عقل شمارا می‌گیرد؛ اما ضرر آن بیشتر از منفعت آن است.

ایشان افزودند: به فرمودۀ مفسرین اهل سنت و اهل تشیع روز دیگر حضرت عمر (رض) به نزد پیامبر اسلام (ص) رفت دعا کرد خداوند وضعیت عرق را روشن کند. مدتی نگذشت آیۀ دیگری نازل شد و فرمود: «یاالَّذینَ آمَنُوا لا تَقْرَبُوا الصَّلاهَ وَ أَنْتُمْ سُکاری» در وقت نماز عرق نخورید.

امام‌جمعه پاوه خاطرنشان کردند: حضرت عمر (رض) باز دست به دعا برداشت و اظهار ناراحتی کرد. تا آیات ۹۰ و ۹۱ سورۀ مائده نازل شدند و خداوند شرب خمر را کاملاً حرام نمود و فرمود: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ﴿۹۰﴾إِنَّمَا یُرِیدُ الشَّیْطَانُ أَنْ یُوقِعَ بَیْنَکُمُ الْعَدَاوَهَ وَالْبَغْضَاءَ فِی الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ وَیَصُدَّکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَاهِ فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ ﴿۹۱﴾» اى کسانى که ایمان آورده‌اید شراب و قمار عمل شیطان‌اند پس از آن‌ها دورى گزینید تا رستگار شوید- قمار و عرق هر دو وسیلۀ عداوت و تضییع مال هستند و خداوند به آن‌ها راضی نیست و ذکر خداوند را از یاد می‌برند و در ادای نماز سست می‌شوید؛ آیا کوتاه نمی‌آیید؟ پیامبر اسلام وقتی این آیه را خواند کسانی که در خدمت ایشان بودند همگی گفتند: انتهینا انتهینا (دیگر تمام شد) و از آن تاریخ از شرب خمر برای همیشه دست کشیدند.

ایشان با اشاره به اینکه خداپرستی و عبادت باید با آمادگی باشد خاطرنشان کردند: خداپرستی و عبادت اگر با آمادگی باشد مؤمن بر آن ثابت خواهد ماند. همچنان که پیامبر اسلام (ص) افرادی را ساخت که بر عقیده خود ثابت ماندند و اسلام را به دنیا معرفی کردند؛ اما امروزه ما به دنبال سروصدا و هیجان و کمیت هستیم و به همین دلیل است توفیقات ما کمتر است.

ماموستا قادری سپس به حدیثی از پیامبر اسلام که حضرت عثمان بن عفان (رض) آن را روایت کرده اشاره کردند و گفتند: خلاصۀ حدیث این است؛ روزی زنی مکاره با خدعه و نیرنگ، عارفی خداشناس را به منزل دعوت کرد تا برایش شهادت بدهد. وقتی آن عارف وارد خانه اش شد، گفت تو را برای شهادت نیاورده‌ام بلکه برایت سه پیشنهاد دارم که اگر یکی از آن‌ها را انجام ندهی مردم را خبر کرده و آبرویت را می‌برم و می گویم شما به قصد بی آبرویی من به اینجا آمده اید؛ یا با من زنا کنی، یا بچه ای که در کنارم است را به قتل برسانی و یا آنکه یک کاسه عرق بنوشی. آن مرد نزد خود گفت عرق از قتل و زنا سهل‌تر است و آن را سرکشید و مست شد، سپس در زن طمع و با وی زنا کرد و بعد از زنا، بچه‌اش را نیز کشت . به همین خاطر است پیامبر اسلام (ص) هم فرموده اند: «اجتنبو الخمر فانه ام الخبائث» (عرق مادر تمام گناهان است از آن پرهیز کنید.)

خطیب جمعه پاوه در بخش دیگری از خطبه ها به ۲۶ ژوئن که مصادف با ۵ تیر است اشاره کردند و گفتند: این روز که به نام روز جهانی مبارزه با اعتیاد نام‌گذاری شده هرساله در سرتاسر جهان گرامی داشته می‌شود و انجمن‌ها و سمن‌ها و کمپ های مختلف با برگزاری جلسات و نشست‌هایی، راه‌کارهای مبارزه با مواد مخدر را بررسی می‌کنند. ذات کار آنها پسند وبنده هم تشکر می کنم ولی یک سئوال مطرح است آیا این تشکیلات مورد اشاره خروجی داشته اند؟ آیا تعداد معتادان کم شده است یا زیاد؟

امام‌جمعه پاوه با بیان اینکه نباید فراموش کنیم در اوایل انقلاب در شهرستان پاوه ۷ نفر معتاد داشتیم افزودند: متاسفانه امروز به دلایل متعددی تعداد معتادان در شهرستان ۱۰۰ برابر شده اند.

ماموستا قادری به درصد بالای درخواست طلاق زنان بدلیل اعتیاد شوهرانشان اشاره کردند و گفتند: اکثر زنان که امروزه طلاق می‌گیرند دلیل آن را اعتیاد مردان خود می‌دانند و می‌گویند شوهر ما رجلیت و مردانگی خود را از دست داده و ما در کنار هم چون خواهر و برادر می‌خوابیم و تحمل این وضع برایمان دشوار است. و بدتر از این به ما هم فشار آورده تا ماهم مواد مصرف و مثل آن‌ها شویم.

ایشان زنان اورامانات و بخصوص پاوه را ستودند و گفتند: ما در پاوه شاید معتاد داشته باشیم اما معتاد زن در کمپ ترک اعتیاد نداریم؛ لذت به زنان اورامانات و بخصوص پاوه که مردانه و مؤمنانه و شجیعانه زیسته و تسلیم خواسته نامشروع شوهران خود نشده‌اند، آفرین می گویم.

امام‌جمعه پاوه به تاریخچه تریاک اشاره کردند و گفتند: تاریخچۀ این مادۀ شیطانی که در آغاز گیاه حیات نام داشته، ۴۰۰۰ سال پیش بوده و در یونان، هند، چین، اروپا و بعد از کشف قاره آمریکا در امریکا استعمال شده است؛ ابن تیمیه در مجموع الفتاوی آورده است؛ تریاک را تتار در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم به ممالک اسلامی آوردند و مقریزی مورخ مصری هم این مطلب را تأیید کرده است.

ایشان در ادامه به درمان درد خمر و مواد مخدر اشاره نمودند و گفتند: پیامبر عزیز ما می‌فرمایند: برای هر دردی دوایی وجود دارد. بنده هم به‌عنوان یک روحانی دینی عرض می‌کنم؛ بازگشت به قرآن، بازگشت به نماز و مسجد، امربه‌معروف و نهی از منکر و تداوی چهار داروی این درد خانمان سوز هستند، لذا خاضعانه از مردان و زنان مسلمان میخواهم به خاطر خدا با مواد مخدر شیطانی مبارزه کنند.

ماموستا قادری در بخش سوم خطبه‌ها به سالگرد فاجعه هفت‌ تیر سال ۶۰ و انفجار حزب جمهوری اسلامی اشاره کردند و گفتند: در سال ۱۳۶۰ در چنین روزی منافقین کوردل حزب جمهوری اسلامی را منفجر کرده و ۷۲ تن از رجال صاحب ارزش این مملکت و در رأس آن‌ها آیت‌الله بهشتی را شهید کردند که در میان آن‌ها ۵۵ نماینده مجلس و چند وزیر و معاونان شورای عالی قضایی بودند.

امام‌جمعه پاوه افزودند: علی رغم هیاهوی آمریکا که ما را تروریست و خود را مدافع ملت ایران معرفی می کند، جمهوری اسلامی خود یکی از نخستین قربانیان تروریست بود است.

ایشان ضمن گرامی داشت یاد شهیدان هفت تیر افزودند: برای ادامه‌دهندگان راه این شهیدان در قوۀ قضائیه آرزوی توفیق و به قضات محترم و کارمندان قوه قضائیه خصوصاً همکاران خودم در دادگستری پاوه خسته نباشید عرض می‌کنم.

ماموستا قادری در ادامه به بمباران شیمیایی شهر سردشت در ۷ تیرماه سال ۶۶ اشاره کردند و گفتند: در ۷ تیر سال ۶۶ و در همان سال که دشه و نودشه و حلبچه بمباران شیمایی شدند، سردشت هم بمباران شیمیایی شد و در یک روز ۱۱۰ نفر با مواد شیمیایی غربی ها و با دسیسۀ سربازان صدام خائن شهید و ۸ هزار نفر هم گرفتار مواد شیمیایی شدند.

ایشان به سیاست های دوگانه غربی ها در قبال ملت ما تصریح کردند: غربی ها مطلقاً حاضر به دفاع از این مظلومان سردشتی چون کرد هستند نشده و نیستد، اما با مرگ یک خرس در کرنا و دهل می زنند و یا مرگ خاشقچی چندین ماه است به بحث رسانه‌ها تبدیل شده است.

ایشان در پایان ضمن گرامیداشت یاد شهدا و مصدومان بمباران شیمیایی سردشت گفتند: شهدای این جنایت راحت شدند اما آنان که از سال ۶۶ تا به امروز که بیش از سه دهه است خواب و خوراک و استراحت و حتی پولی برای تداوی ندارند و کسی هم آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند و کمتر حقوقی به آن‌ها تعلق می‌گیرد، دردشان سخت‌تر از درد شهیدان است.

ایشان افزودند: از پروردگار می خواهیم شهیدان این حادثه را به بهشت شاد و به مصدومین شفا و از دشمنان آنان، غربی های صاحب مواد شیمیایی انتقام بگیرد

یک نظر

  1. خیلی عالی بود اموزنده و مستند و منطقی. پاینده باشند جناب ماموستا قادری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.