آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / گزارش خطبه‌های نماز جمعه ۵ مهرماه ۹۸ پاوه

گزارش خطبه‌های نماز جمعه ۵ مهرماه ۹۸ پاوه

ارسال شده توسط جلال از پاوه

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۷/۰۵ پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-استغفار در دین ۲-دو خاطره از سال‌های جنگ و دفاع ۳- اوضاع دنیا» اختصاص دادند.

حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۵ مهر ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در مقدمۀ سخنان خود گفتند: در چهار جمعۀ شهریور به چهار موضوع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و نقشه و ترفند دشمنان اسلام اشاره کردم و خداوند توفیق داد بحث‌ها مفید بود و تأثیر داشت و مخاطبین ما تا حدودی از نقشۀ دشمنان اسلام آگاه شدند؛ تصمیم دارم به یاری پروردگار در چهار جمعۀ ماه مهر نیز چهار موضوع معنوی و اخلاقی را مورد بحث قرار دهم، زیرا اگر معنویت و اخلاق در جامعه حاکم باشد، همه ‌چیزهای ارزشمند وجود خواهند داشت.

امام‌جمعۀ پاوه سپس به معنی واژۀ استغفار پرداختند و گفتند: استغفار یک واژۀ عربی و به معنای طلب عفو و چشم پوشی از گناه و عذرخواهی و درخواست محو گناهان است و به عبارت دیگر تسویۀ روح و تجدیدنظر در امور و کارهای ناپسندی است که انجام داده‌ایم.

ایشان با اشاره به اینکه خداوند و پیامبر اسلام (ص) حساب ویژه‌ای برای استغفار بازکرده‌اند، خاطرنشان کردند: خداوند متعال واژۀ استغفار و غَفَر و مشتقات آن را ۱۵۵ بار در قرآن کریم آورده و پیامبر عزیز ما هم در ۵۷ حدیث از استغفار بحث کرده‌اند و این دلیل بر اهمیت موضوع و توجه خداوند متعال به تشویق اهل ایمان به استغفار کردن است.

خطیب ‌جمعه پاوه افزودند: ما چنان می پنداریم که استغفار تنها برای برائت و طلب مغفرت از گناه است؛ اما وقتی به آیات قرآن و احادیث شریف نبوی توجه می‌کنیم، می‌بینیم استغفار حرکتیست که هم خیر دین و هم خیر دنیا در آن وجود دارد و ضمن آنکه یک نوع ندامت در حضور پروردگار است برای رزق و روزی و امنیت هم مؤثر است.

ماموستا قادری سپس با اشاره به آیۀ ۵۲ سورۀ هود که حضرت نوح به قومش می فرماید: «وَیَا قَوْمِ اسْتَغْفِرُواْ رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُواْ إِلَیْهِ یُرْسِلِ السَّمَاء عَلَیْکُم مِّدْرَارًا وَیَزِدْکُمْ قُوَّهً إِلَى قُوَّتِکُمْ» گفتند: خداوند در این آیه به نقل از حضرت نوح می‌فرماید: ای قوم من که راه را اشتباه می‌روید از خداوند طلب استغفار و از اعمالتان توبه و تجدیدنظر کنید؛ در اینصورت، خداوند رحمت خود را بر شما نازل و به شما قدرت و توان عطا و در دل دشمنان شما ترس و یأس می‌اندازد.

ایشان در ادامه برای تکمیل موضوع به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: «مَنْ أکثَرَ اَلاِسْتِغْفَارَ جَعَلَ اَللَّهُ مِنْ کُلِّ هَمٍّ فَرَجاً وَ مِنْ کُلِّ ضِیقٍ مَخْرَجاً» برادر و خواهر مسلمان؛ هرکس زیاد استغفارکند ناراحتی‌های زندگی‌ وی از بین می‌رود و مشکلاتی هم که در پیش روی زندگی وی باشد دفع و آرامش و طمأنینه بر زندگیش حاکم خواهد شد.

امام‌جمعه پاوه سپس با اشاره به حدیث قدسی «یَا عِبَادِی إِنَّکُمْ تُخْطِئُونَ بِاللَّیْلِ وَالنَّهَارِ، وَأَنَا أَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا» گفتند: خداوند به بندگانش می‌فرماید: شما در طول شبانه‌روز گناه می‌کنید اما من بخشنده گناهان و اشتباهات شما هستم و عیب‌های شمارا فاش نمی‌کنم، پس وقتی‌که گناهی مرتکب می‌شوید استغفارکنید. من هم چشم‌پوشی می‌کنم.

خطیب جمعۀ پاوه ادامه دادند و گفتند: خداوند در آیۀ ۵۵ سورۀ غافر «فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَاسْتَغْفِرْ لِذَنْبِکَ وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ بِالْعَشِیِّ وَالْإِبْکَارِ» خطاب به رسول‌الله و پیروان آن حضرت می‌فرماید: ای رسول از گناهان خویش طلب استغفارکن و تسبیحات خداوند را شب و روز به‌جای بیاور؛ بعد از نماز صبح تسبیحات و استغفارکن زیرا قرار است صبح به میان جامعه رفته و کار کنی با استغفار حمایت پروردگار همراه تو خواهد بود؛ شب هم که خاتمه کار است باز استغفارکن تا گناهانی را که احتمالاً در طول روز انجام داده‌ای مورد رحم و مغفرت حق‌تعالی قرار گیرد.

ماموستا قادری سپس به نزول سورۀ نصر در سال دهم هجری یعنی آخرین سال از حیات پیامبر اسلام (ص) اشاره کردند و گفتند: بعد از قرائت آیات سورۀ نصر توسط پیامبر اسلام (ص)، مسلمانان دو دسته شدند عده‌ای گفتند: خداوند به پیامبر امر فرموده استغفارکند اما عده‌ای دیگر گفتند: آیات سورۀ نصر پیام وفات رسول‌الله (ص) است که به او امر شده در آخرین لحظات عمرش استغفارکند و ۳ ماه بعد از نزول سورۀ نصر پیامبر اسلام رحلت فرمودند.

ایشان افزودند: خطاب به خودم و همه شما عزیزان و کسانی که عمرشان از ۵۰ و ۶۰ سال گذشته است، عرض می‌کنم این آیه دستور و امر پروردگار است که استغفارکنیم و به‌سوی خدای خویش بازگردیم که فقط او مأمن و پناهگاه و شایستۀ ذکر و رابطه است؛ اگر امر به پیامبر است، یقیناً امر به من و شما هم هست باید از روش پیامبر خود بهره بگیریم و زیاد استغفارکنیم.

خطیب جمعۀ پاوه به نقل سخنی از حضرت عایشه ام المؤمنین  پرداختند و گفتند: حضرت عایشه (رض) خودش نقل می‌کند و می‌فرماید: مقداری با اطرافیان خود تند برخورد می‌کردم. روزی به پیامبر اسلام (ص) عرض کردم احتمالاً این زبان من را به دوزخ ببرد، پیامبر اسلام (ص) فرمودند: «استغفری» در مقابل آن تندروی استغفارکن، زیرا استغفار گناهان تو را پاک می‌کند.

ایشان ادامه دادند: حاکم که یکی از راویان احادیث رسول الله (ص) است می‌فرماید: روزی شخصی به نزد پیامبر اسلام آمد و سه بار گفت: «وا ذنوبا» گناه کرده‌ام. چکار کنم؟ پیامبر اسلام فرمودند: «قُلِ اللَّهُمَّ مَغْفِرَتُکَ أَوْسَعُ مِنْ ذُنُوبِی» بگو الهی من عبد ضعیفی هستم و گناه کرده‌ام اما گناهان من هرچقدر هم که زیاد باشند لطف و کرم و رحم تو بیشتر و مغفرت و چشم‌پوشی تو افزون‌تر است. شیخ سعدی علیه‌الرحمه می‌فرماید:

عاصیان از گناه توبه کنند     عارفان از عبادت استغفار

ماموستا قادری به‌عنوان نتیجۀ خطبه اول گفتند: استغفار در دین یک اصل مهم و امر و دستور و دلسوزی است برای من و شما که دچار گناه می‌شویم؛ پیامبر اسلام می فرمایند: من روزی ۷۰ بار استغفار می‌کنم، وقتی پیامبر اسلام که معصوم است و دچار گناه نشده ، روزی ۷۰ بار استغفار کرده است؛ چرا من و شما روزی ۱۰۰ بار استغفار نکنیم و از خداوند نخواهیم از گناهان ما چشم‌پوشی کند.

امام‌جمعۀ پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به شروع جنگ ایران و عراق در ۳۱ شهریور سال ۵۹ اشاره کردند و گفتند: ۳۹ سال پیش در چنین روزهایی مملکت ما مورد هجوم ناجوانمردانه‌ای قرار گرفت و در جریان ۸ سال جنگ ما مرزنشین‌ها از اهواز تا قصر شیرین و پاوه و پیرانشهر خانه‌هایمان ویران، زمین‌هایمان مین‌گذاری و باغ‌هایمان خشک شدند و ۲۰۰ هزار نفر از جوانان این مملکت شهید شدند

ایشان صدام را فردی دیوانه خواندند که مردم خود را از بین برد و خاطرنشان کردند: صدام کردها را انفال و شیعه‌ها را ازبین برد و به کویت که هم دین و هم‌زبان و هم‌مذهب و هم لباس خودش بود رحم نکرد و به شیوه‌های مختلف از آسمان و زمین مردم ما را هم مورد بمباران و موشک‌باران قرار داد.

ماموستا قادری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان ۸ سال دفاع ملت ایران، افزودند: یاد شهیدان را گرامی و برای کسانی که ایثار و مقاومت کردند درود و به دلسوزان این مملکت که در پیروزی جنگ نقش داشتند، تبریک می‌گویم و از ملت شریف ایران اعم از کرد، فارس، لر، ترک، بلوچ و غیره کمال تشکر را دارم که در این جنگ همراهی کردند و اجازه ندادند دشمن بر مملکت غالب شود و همچنین از نیروهای سپاه و بسیج و امنیتی و انتظامی و مرزبانی تقدیر می‌کنم.

خطیب جمعۀ پاوه سپس به بیان دو خاطره از دوران دفاع ملت ایران پرداختند:

خاطرۀ اول: در سال ۵۹ که تقریباً کمتر از ۳ ماه بود به امامت جمعۀ پاوه منصوب شده بودم، یک شب آقای کاظمی که هم فرماندار وهم فرمانده سپاه بود با من تماس گرفت که به ازگله برویم، به دلیل ناامن بودن جادۀ جوانرود به تازه آبادو ازگله، از راه اسلام‌آباد رفتیم و در مراسمی در مسجد اهل سنت سرپل شرکت نمودیم و سپس از راه دار زنگنه به ازگله رسیدیم. فقط حدود ۲۰ نفر چریک دلاور در آنجا بودند و در آن منطقه احدی را ندیدیم همه به عراق رفته بودند. بر بالای قلۀ بمو بعثی‌ها بودند آقای کاظمی‌گفتند: هر کس طالب شهادت است بیاید تا به چوته برویم. ما ۵ نفر در قله جنگه توقف کردیم. آن‌ها رفتند و برگشتند و گفتند: از مسیر قصر تا اینجا کسی دیده نمی‌شود اما در آن‌طرف شلوغ است و ماشین‌های عراقی مانور می‌دهند و ما هم با غصه و ناراحتی به پاوه آمدیم و ۱۶ روز بعد بعثی‌ها قصر و سرپل را گرفتند و آنچه خیانت بود، کردند. هدف از بیان این خاطره ذکر این نکته بود که ما در اوایل انقلاب مرزها را رها کردیم و ضربه خوردیم.

خاطره دوم: در صبح ۱۵ فروردین سال ۶۵ دو هواپیمای عراقی محلۀ مسجد قبا و کلانتری شهیدچمران را بمباران کردند و ۴ نفر زخمی شدند. ظهر همان روز که جمعه بود بنده داشتم خطبه می‌خواندم و علیه صدام صحبت می کردم دو هواپیما آمدند و دیوار صوتی را شکستند، مسجد داشت می‌لرزید و مردم یا الله می‌گفتند. مردم را آرام کردم و گفتم: مبارک‌ترین محل برای شهادت همین مسجد است. مردم از پنجره هواپیماها را می‌دیدند. تا اینکه در پایین محلۀ تکیه دود بلند شد و هواپیماها محلۀ مسکونی را هدف قراردادند و در آن روز ۸ نفر شهید و ۱۲ نفر هم زخمی شدند.

ایشان سپس با اشاره به اینکه ما در آن روزها عمر خود را با زحمت گذراندیم گفتند: بعد از جنگ توقعات مردم منطقه و مرزنشینان این بود مسئولان محترم توجه بیشتری به این منطقه داشته باشند؛ اما آنگونه که باید نشد برای نمونه می بینیم که امروز طناب مرز را دست سربازی داده اند که فکر می کند امنیت این منطقه ساده به دست آمده و آسان به این روزها رسیده ایم.

ماموستا قادری خطاب به مسئولان افزودند: به مسئولین سپاه و هنگ مرزی و انتظامی عرض می‌کنم، ۴۰ سال است ما با زجر زندگی کرده‌ایم از شما می‌خواهم با مردم بهتر برخورد کنید که هم به نفع خودتان و هم به نفع مملکت و اسلام و انقلاب است.

ایشان ادامه دادند: شاید مسئولان هم بگویند مردم ما را اذیت می‌کنند، که این را هم می‌پذیرم؛ مع هذا مردم مرزنشین از یک مأمور جمهوری اسلامی توقع بیشتری دارند.

خطیب جمعۀ پاوه سپس در بخش پایانی خطبه‌ها به اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کردند و گفتند: نزدیک به ۸۰ سال است سازمان ملل تشکیل شده و هرساله روسای حکومت‌های دنیا به آمریکا می‌روند و در سازمان ملل حرفهای خود را می‌زنند.

وی افزودند: انسان وقتی به حرف آن‌ها گوش می‌دهد به فرمودۀ قرآن کریم برایش آشکار می‌شود «ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ» هر چه مشکلات در آسمان‌ها و زمین است را سران حکومت‌ها برای منفعت خودشان و به بردگی کشاندن ضعفای جامعه و غارت نفت و گاز کشورهای اسلامی درست کرده‌اند و نشست‌ها و تصمیمات آن‌ها حتی در راستای خدمت به انسانیت و حتی قوم خودشان نیست.

ایشان به واسطه گری فرانسه برای نشست روسای جمهوری ایران و آمریکا اشاره کردند و افزودند: هدف فرانسه از اینکه شبانه‌روز به دنبال آقای دکتر روحانی است که او را مجاب کند تا با ترامپ عکس بگیرند و بگویند: مشکلات تمام شد، چیست؟ مطمئناً نیت آنها خیر نیست

امام جمعه پاوه خطاب به آمریکایی ها ادامه دادند: شما هر چه در توان داشتید علیه ملت ایران انجام دادید؛ با عکس گرفتن مشکلات مسلمانان حل نمی شود، مگر با رهبر کره شمالی عکس گرفتید چه گلی بر سر آنها زدید؟

ماموستا قادری با بیان اینکه نه آمریکا و نه غرب و نه حتی روسیه نمیتوانند دوست مسلمانان باشند، گفتند: در جلسۀ اخیری که بین روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه برگزار شده بود، پوتین با استدلال به ۳ آیۀ قرآن می‌گوید که ما باید در دنیا صلح و سازش به وجود بیاوریم؛ ترامپ هم بخشنامه‌ای صادر می‌کند که باید تمام امکانات در اختیار مسلمانان آمریکا قرار گیرد؛ به حقیقت دنیای عجیبی است که آقای پوتین خود را مفتی و آقای ترامپ هم خود را خیرخواه مسلمانان می‌دانند.

امام‌جمعۀ پاوه در پایان ضمن تقدیر از مواضع ریاست محترم جمهوری در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، خاطرنشان کردند: بدون تردید فرمایشات دیروز مقام معظم رهبری با اعضای مجلس خبرگان رهبری فصل الخطاب و مفید برای امروز کشور است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.