آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / گزارش خطبه‌های نماز جمعه ۱۸ مرداد ماه ۹۸ پاوه

گزارش خطبه‌های نماز جمعه ۱۸ مرداد ماه ۹۸ پاوه

ارسال شده توسط جلال از پاوه

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۵/۱۸ پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-تربیت اولاد ۲-دعوت از جوانان برای تحصیل علوم دینی ۳ –رسمی شدن مرز شوشمی ۴-روز خبرنگار » اختصاص دادند.

حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۱۸ مرداد ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، به‌عنوان همراهی با خواهران و برادرانی که امروز برای انجام مراسم حج عازم منیٰ هستند دل‌های مسلمانان را به مکه مکرمه و مدینۀ منوره بردند و گفتند: اگرچه ما در کاروان حجاج نیستیم؛ اما به آن ها سلامی عرض کرده و خود را شریک و در کاروان آنان راهی منیٰ می‌شویم و از دور می‌گوییم ” لبیک اللهم لبیک. لبیک لا شریک لک لبیک. ان الحمد والنعمه لک و الملک لا شریک لک.” سلام بر کعبه و مقام ابراهیم و حجر اسماعیل و رکن و حجرالأسود که معشوق هر مؤمنی است؛ سلام بر صفا و مروه و سلام بر حرا و غار ثور و سلام بر منیٰ که از ۱۴۴۰ سال پیش تاکنون در شب عرفه منزلگاه حاجیان است؛ سلام بر عرفات و مزدلفه و سلام بر کوه‌های منیٰ و جمرات و مسجد خیف و مکان قربانی و جهد و جهاد حجاج و سلام بر روضۀ مبارکه و مدینۀ منوره و بر مسجدالنبی و مقام حضرت (ص) باد. “السلام علیک یا رسول‌الله.”

سلام بر شیخین حضرات ابوبکر و عمر (رضی الله عنهما) که در زمان حیات پیامبر هیچ‌گاه پشت او را خالی نکردند و اکنون نیز در کنار حضرت (ص) آرمیده‌اند؛ سلام بر بقیع و بر همۀ زنان و مردان بزرگ مدفون در آن و ده هزار از اصحاب مدفون در بقیع؛ سلام بر قبا، منزلگاه اول پیامبر اسلام (ص) در مدینه؛ سلام بر مسجد فتح مسجد پیروزی مسلمانان در جنگ احزاب ؛ سلام بر مسجد قبلتین و شهدای احد؛ سلام بر همۀ خاک پاک مدینۀ منوره و مکۀ مکرمه و تمامی حجاج برادران و خواهران ایمانی در منیٰ و عرفات و سلام بر شما حضار عزیز.

خطیب جمعه پاوه بعد از ذکر این مقدمه در بخش اول خطبه‌ها به جنگ های فرهنگی، سیاسی، دینی و اخلاقی عصر حاضر اشاره نمودند و گفتند: امروزه دشمنان در کنار منازل ما چادر به پا کرده‌اند تا وسیلۀ انحراف فرزندان ما شوند؛ فرزندان ما در سنین بسیار پایین بجای گوش دادن به حرف والدین خود، از طریق گوشی­های موبایل انواع برنامه‌های انحرافی و فیلم‌های جنایی را تماشا می‌کنند.

ماموستا قادری در ادامه به تأکید اسلام بر تربیت فرزندان اشاره کردند و گفتند: دین مبین اسلام همواره بر تربیت فرزندان به روش اسلامی تأکید نموده است؛ زیرا فرزندان، آینده‌سازان جامعه و ثمره و زحمت چندین سالۀ والدین خود هستند.

ایشان افزودند: اولاد آرزوی کل بنی‌آدم حتی پیامبران است و شیرین‌ترین لحظه در حیات هر پدر لحظه‌ای است که خسته از کار و فعالیت روزانه به خانه آمده و فرزند خود را در آغوش می‌گیرد و او را می‌بوسد؛ و برای مادر زحمت‌کش خانه هم بهترین لحظه، لحظه‌ای است که بچه‌اش را شیر می‌دهد و او را آرام می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اولاد همواره برای پدر و مادر عزیز هستند؛ به بیان یک نکته بعد از جنگ بدر پرداختند و گفتند: در جنگ بدر مسلمانان بر دشمنان پیروز و ۷۰ نفر از سران کفر کشته و ۷۰ نفر هم اسیر شدند؛ پیامبر اسلام دستور دادند از میان اسرا کسانی که باسوادند در قبال آزادی خود به فرزندان مسلمانان سواد یاد دهند و دیگران هم در قبال آزادی خود باید هزینه‌ای بپردازند. در میان اسرا عباس عموی پیامبر و ابوالعباس داماد آن حضرت بودند، از طرف بیت ابوالعباس داماد رسول‌الله (ص)، باید هزینه‌ای پرداخت می‌شد. بسته‌ای خدمت پیامبر اسلام آوردند و وقتی آن را گشودند، رسول خدا (ص) دیدند که طلا و زیورآلات دخترشان زینب است که برای آزادی شوهرش فرستاده است. پیامبر اسلام فرمودند: این جهیزیۀ زینب است که خدیجه (رض) برای وی تهیه کرد و بسیار ناراحت شدند و گریستند. این گریه پیامبر برای من و شما درس است که اولاد درهرحال برای پدر و مادر عزیز است.

امام‌جمعه پاوه سپس به آیۀ ۶ سورۀ تحریم و حدیثی از پیامبر اسلام اشاره نمودند و گفتند: خداوند متعال در این آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا» به ما مسلمانان امر می‌کند که خود و فرزندانمان را از آتش دوزخ حفظ کنیم؛ و در این خصوص پیامبر اسلام (ص) هم می‌فرمایند: «أَدِّبوا أَوْلَادَکُمْ وَ أَحْسِنُوا أَدَبَهُمْ» سعی کنید فرزندانتان را خوب تربیت کنید و نگذارید منحرف شوند تا بعد از شما ثمرۀ خوبی داشته باشند برای خود و والدین و جامعه.

ایشان به بعضی وظایف والدین در قبال فرزندان که برگرفته از کلام رسول خداست اشاره نمودند و گفتند: رسول گرامی اسلام ۴ وظیفه را برای اولیا در قبال فرزندان مشخص کرده و میفرماید؛ نام نیکو و معقول و اسلامی بر اولادتان بگذارید؛ از کودکی آن‌ها را به نمازخواندن عادت دهید؛ فرزندانتان را به مکتب بفرستید تا باسواد شوند، زیرا اسلام ضد بی‌سوادی و جهل است  و دخترانتان را شوهر دهید و برای پسرانتان همسر خوب انتخاب نمایید.

وی سپس به اسباب انحراف فرزندان اشاره کردند و گفتند: فقر، بیکاری، طلاق، اختلافات خانوادگی، رفیق بد، تماشای فیلم‌های مبتذل و جنایی و بی‌توجهی، کم‌توجهی والدین به امر تربیت و بخصوص ماهواره و موبایل، همه و همه عامل انحراف فرزندان ما هستند

ایشان تصریح کردند: شاعر عرب در این باره می‌گوید:

لیس الیتیم من انتهی أبواه من – هم الحیاه و خلّفاه ذلیلاً

ان الیتیم هو الذی تلقّی له – أُماً تخلت أوْ أباً مشغولاً

یتیم آن کسی نیست که پدرش را از دست داده و محروم و ذلیلانه در خانه نشسته است؛ بلکه یتیم کسی است که مادرش بی‌سواد و کم آگاه از روش تربیت و پدرش هم مشغول کار و تلاش و بعضاً خارج از منزل است.

خطیب جمعه پاوه در پایان این بخش از خطبه ها  دعا کردند: باری خدایا به خاطر عزت و عظمت خود پدران را توفیق بده فرزندانی خوب و دینی و بااخلاق بار بیاورند که بعد از مرگ خودشان مایۀ دلگرمی و مثمر ثمر باشند.

امام‌جمعه پاوه در ادامه خطبه‌ها به وجود ۸ مدرسۀ علوم‌دینی در شهرستان پاوه اشاره کردند و گفتند: باوجود این ۸ مدرسۀ علوم‌دینی، اما متأسفانه طلبه‌های این شهرستان به نسبت جمعیت خیلی کم و به تعداد انگشتان یک دست نمی‌رسند. با این اوصاف در آینده این  اداره مساجد، پاسداری از دین و نصیحت مردم را چه کسانی عهده دار باشند؟

ایشان محراب‌نشینان را جانشین پیامبر اسلام دانستند و گفتند: علمای دین جانشین پیامبر اسلام هستند؛ به نظر بنده همین‌که فردی در سایۀ علمش بر محراب پیامبر اسلام نشسته و جانشین ایشان شده است، برای او کافی است و بقیۀ مسائل اهمیتی ندارند.

ماموستا قادری افزودند: پیامبر اسلام (ص) از ما می‌خواهند برای پاسداری از دین عده‌ای از فرزندانمان را سرباز دین کنیم. امام شافعی هم ما را صدا می‌زند که نگذارید مذهب او تعطیل شود؛ لذا لازم است در اورامانات جماعتی فرزندان خود را سرباز دین و برای پاسداری از راه رسول‌الله (ص) به‌عنوان سرباز امام شافعی (علیه‌الرحمه) به مدارس علوم دینی روانه تا در آینده سنگر دین بی سرباز نماند. ما هم آمادگی داریم با جان‌ودل طلبه پرورش دهیم تا بعد از ما به دین اسلام کمک کنند.

خطیب جمعۀ پاوه در بخش دیگری از خطبه‌ها به تصویب رسمیت مرز مسافری شوشمی در هیئت دولت اشاره نمودند و گفتند: ۳ دهه است بازگشایی مرز مسافربری شوشمی جزو خواست ماست، که روزانه ۲۰۰ نفر مسافر از عراق بیایند و ۲۰۰ نفر هم از ایران به عراق بروند و برای مردم هر دو کشور گشایشی به وجود بیاید، الحمدلله و المنه هیئت محترم دولت در روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته این مهم را تصویب کرد.

ماموستا قادری گفتند: بنده از هیئت محترم دولت، وزارت محترم کشور، استاندار محترم کرمانشاه جناب آقای مهندس بازوند، برادر محترم آقای دکتر معصومی در وزارت خارجه، جناب آقای نادری، نمایندۀ محترم اورامانات در مجلس شورای اسلامی، فرماندار محترم پاوه آقای ایده پور و تمام کسانی که زحمت‌ کشیدند تا این مرز رسمیت یابد ممنون و سپاسگزارم.

ایشان نقش مردم منطقه را نیز در این مسیر مهم عنوان کردند و گفتند: ممنون شما مردم شریف هستم که از این خواسته خود کوتاه نیامده و تا به امروز بر این کار شرعی و قانونی اصرار داشتید.

ایشان نبود زیرساخت در مرز شوشمی را بزرگ‌ترین مشکل این مرز دانستند و گفتند: به گفتۀ معاون استاندار حلبچه آن‌ها در آن طرف مرز تمام زیرساخت‌ها را آماده کرده‌اند اما ما در این‌طرف هیچ کاری انجام نشده است و واقعاً مسئولان در این خصوص اهمال کرده‌اند.

ایشان افزودند: از مسئولان وزارت کشور و مرزبانی و نیروی انتظامی و ادارۀ گمرک می‌خواهم برای خدمت به مردم فعلاً در نوسود مکانی را مشخص کنند تا مردم بتوانند امورات خود را انجام دهند تا ببینیم بقیۀ کارها کی انجام خواهد شد؟ !

ماموستا قادری در بخش پایانی خطبه‌ها ضمن تبریک روز ۱۷ مرداد که به نام روز خبرنگار نام‌گذاری شده است، خاطرنشان کردند: امروز در دنیا رسانه حرف اول را می‌زند و رسانه‌ها در ابعاد مختلف بخصوص در حوزه اطلاع رسانی بزرگ‌ترین خدمت را به بشریت ارائه می‌دهند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.