آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / گزارش خطبه‌های نماز جمعه ۱۵ شهریور ماه ۹۸ پاوه

گزارش خطبه‌های نماز جمعه ۱۵ شهریور ماه ۹۸ پاوه

ارسال شده توسط جلال از پاوه

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۶/۱۵ پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات«۱-کمونیست و نقشۀ شوم آن علیه اسلام ۲-ما و عاشورا » اختصاص دادند.

حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۱۵ شهریور ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در مقدمۀ سخنان خود با بیان اینکه در نزد ما تنها دین قابل‌قبول و پذیرش خداوند بعد از بعثت رسول‌الله (ص) دین اسلام است خاطرنشان کردند: ما طبق شناسنامه مسلمان هستیم و در نزد ما هر کس به‌صورت جزء و یا به‌صورت کل آیین اسلام را قبول نداشته باشد، کافر است. با این تعریف ما مسلمانان به فرمودۀ قرآن کریم که در آیات ۱۹ و ۸۵ آل عمران می فرماید:« إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ» « وَمَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلَامِ دِینًا فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ» هر کس منکر اصل اسلام و در غیر مسیر آن حرکت کند او را کافر و مخالف اسلام می دانیم.

خطیب جمعه پاوه سپس به آیۀ ۸۲ سورۀ مائده «لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَهً لِلَّذِینَ آمَنُوا الْیَهُودَ وَالَّذِینَ أَشْرَکُوا وَلَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَوَدَّهً لِلَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ قَالُوا إِنَّا نَصَارَى ذَلِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّیسِینَ وَرُهْبَانًا وَأَنَّهُمْ لَا یَسْتَکْبِرُونَ» اشاره کردند و گفتند: در این آیه خداوند متعال خطاب به نماینده و سفیر خود حضرت خاتم می‌فرماید: از بین تمام کافرانی که در روی کرۀ زمین زندگی می‌کنند، دشمن‌ترین گروه آنها یهودیان و بعدازآن‌ها مشرکان هستند. نصاریٰ یا پیروان حضرت عیسی مقداری آرام‌ترند، چون در بین آن‌ها رهبران دینی وجود دارند که تا حدودی اخلاقیات معنوی را به آنان یاد داده‌اند.

ماموستا قادری کمونیست و فکر آن در عصر حاضر را خطرناک‌تر از یهود نصاری دانستند و گفتند: یهود امروزه در قالب صهیونیست که غیر خود کسی را قبول ندارد کار می‌کند؛ نصاریٰ در برابر مسلمانان با فکر صلیبی رفتار می‌کنند و کافران مشرک امروزه و در این عصر کمتر هستند، اما کمونیست که یک ایدئولوژی ساخت انسان است و سابقه‌ای کمتر از ۱۵۰ سال دارد خطرناک‌تر از یهود و نصاری بوده و ضربۀ زیادی به پیکر اسلام وارد نموده است.

امام‌جمعۀ پاوه به تعریف واژۀ کمونیست پرداختند و گفتند: کمونیست یک واژۀ لاتین و به معنی اشتراک و زندگی مشترک است ولی در اصطلاح خود کمونیست اگر بخواهیم کمونیست را تعریف کنیم یک جنبش اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و علمی است که در قرن ۱۹ میلادی به قلم و فکر یک نفر یهودی به نام کارل مارکس متولد آلمان تأسیس شده و ظهور کرده است.

وی افزودند: کارل مارکس که به پدر کمونیست معروف است در سال ۱۸۱۸ م یعنی ۲۰۱ سال پیش متولد شد. وی انسانی بی‌رحم و بی عاطفه بود و هنگامی‌که پدرش فوت کرد حاضر نشد در مراسمش حضور یافته و به مادرش تسلیت بگوید. وی فلسفه خواند و بعدازآن یک طرح اقتصادی را ارائه داد که باید مساوات در زمینۀ اقتصاد و خانواده در جامعه پیاده شود و مردم در اقتصاد و زندگی مشترک مساوی باشند؛ و با این شیوه مردم زیادی را فریب داد و بعد از او نیز لنین که او هم فردی مستبد و بی‌رحم و بی‌مروت بود مجری افکار مارکس شد.

امام‌جمعه پاوه به ۵۰ سال مبارزه کمونیست‌ها علیه اسلام در مسکو بعد از مارکس و لنین اشاره نمودند و گفتند: آن‌ها بعدازاین مبارزه وقتی دریافتند نتوانسته‌اند اسلام را کاملاً سرکوب کنند، در سال ۱۹۶۴ م کارشناسان خود را به ممالک اسلامی تحت سلطۀ خود فرستادند و در سال ۱۹۶۷ م گزارش کردند اگرچه روحانیون، پیرمردها و حاجی‌ها سرکوب شده‌اند، اما اسلام در خانواده‌ها لحظه‌به‌لحظه دارد رشد می‌کند لذا به فکر چاره افتادند و پیمانی را به نام “وثیقه” امضا و به صورت پنهانی برای دوستان خود فرستادند و در آن چارۀ ریشه‌کن شدن اسلام را در اختلاف و قرار دادن دیدگاه‌های اسلامی مسلمانان در مقابل هم معرفی کردند تا همدیگر را از بین ببرند و با شعار «هدم الاسلام بالاسلام » شروع کردند.

ایشان افزودند: کمونیست‌ها می دانستند دردرازمدت سخنشان نمی‌تواند تأثیرگذار باشد و معتقد بودند شاید در حال حاضر مسلمانان ظاهراً به آن‌ها گوش دهند اما در باطن با آن‌ها نیستند و چاره را در این دیدند مسلمانان را به جان هم بیندازند. لذا دین را علیه دین، مذهب را علیه مذهب و رجال را علیه رجال در مقابل هم قرار دادند و تا توانستند رجال دین را بدنام کردند تا مردم اسوه و نمونه‌ای نداشته باشند و البته تا حدی در این کار موفق شدند.

ماموستا قادری در ادامه به پیمان‌نامه دوم کمونیست‌ها اشاره کردند و گفتند: آن‌ها در این وثیقه به تمام اعضای خود تکلیف کردند که باید با قلم و قدم و شعارتان علیه اسلام تبلیغ کنید و از تمام ممالک اسلامی از سمرقند و بخارا تا آذربایجان و عراق و توده های ایران به این نتیجه رسیدند که بهترین روش هدم دین با دین است و با سیاست خاص خود دین را ۲ قسمت کردند و گفتند قسمتی از دین که مربوط به دوران پیامبر و اصحاب است مبارک است اما ما با دین حاضر مخالف هستیم که دین خرافات و عامل عقب افتادگی جامعه است. در این میدان اول آرام برخورد کردند و زمانی به قدرت رسیدند در یک هجمه  تمام عیار در انهدام این دین دریغ نـکردند.

وی افزودند: اگر تاریخ سمرقند و بخارا و مسـکو و آذربایجان را مطالعه کنیم می بینیم که کمونیست‌ها هزاران مفتی و عالم و عارف و انسان متدین را یا کشته‌ و یا به سیبری تبعید نموده و یا از ممالک تحت سلطه خود اخراج کرده‌اند و همچنین مساجد مسلمانان را به بهانه‌های واهی تخریب و به موزه تبدیل نموده‌اند.

ایشان در ادامه به مطلبی از ماموستا هه ژار که در کتاب «چیشتی مجیور» آمده است اشاره کردند و گفتند: ماموستا هه ژار می‌گوید: به شوروی سابق رفتم و من را به شهر بخارا و سمرقند بردند تا دست آوردهای خود را به من نشان بدهند، به دیدن مسجدی رفتم به موزه تبدیل شده بود و با کمال تعجب دیدم عکس لنین را در محراب آن نصب کرده‌اند. گفتم این خنزیر در محراب چه می‌کند؟

امام‌جمعه پاوه افزودند: مسلمانان سمرقند در خاطرات خود از ۷۰ سال سلطه کمونیست و درد دل خود گفتنه اند که در طول آن سال‌ها با شب‌نشینی‌ها و اجتماع‌های چندین نفره شبانه در خانه‌ها کاری کردند که نگذاشته اند قرآن و دین و سایۀ رسول الله در میان آن‌ها از بین برود و دشمنان اسلام بر شرف و ناموس آن‌ها مسلط شوند.

ایشان به وصیت‌نامه احسان طبری پژوهشگر و نویسنده حزب توده در ایران اشاره کردند و گفتند: در تاریخ ۹/۲/۶۸ احسان طبری مُرد، قبل از مرگش برای خانواده و فامیلان خود وصیت نمود وقتی مُردَم جسدم را به باغ‌وحش ببرید و به حیوانات درنده بدهید چون نتوانسته ام با فکر خود برای خود و مردم خیری داشته باشم.

ماموستا قادری گفتند: الآن در منطقۀ ما جبهه‌ای که هنوز پرچم کمونیست و لائیک بلند می‌کند مشغول منحرف کردن بچه های ماست و ما هم متأسفانه در خواب غفلت هستیم در حالیکه آشکارا می بینیم شبانه روز دارند کار می کنند تا جوانان ما را به سمت فکر خود بکشانند.

خطیب جمعۀ پاوه به شکست کمونیست اقتصادی در دو قطب بزرگ کمونیست یعنی چین و روسیه اشاره کردند و گفتند: امروزه در چین کمونیست که بزرگ‌ترین سرمایه‌دار دنیاست و دنیا را به خود مشغول کرده و در روسیه سرمایه دارانی زندگی می کنند که در هیچ کجا هم ردیف ندارند و کاملاً مشخص است آن شعارهای مساوات اقتصادی و حکومت اشتراکی همه دروغ بود و کمونیست ها به بُعد مادی پای بند و ضد دین و معنویت هستند.

ماموستا قادری به خطر کمونیست عقیدتی اشاره نمودند و گفتند: کمونیست عقیدتی دارد فرزندان ما را وادار می‌کند ضد دین و ضد خدا و پیامبر اسلام (ص) باشند و می‌گویند غیر ماده خدایی و دینی وجود ندارد. بنده از والدین و ماموستایان و فرهنگیان عزیز خواهش می‌کنم مقداری به فکر فرزندانمان باشیم.

ایشان در بخش دوم خطبه‌ها به ماه محرم اشاره کردند و گفتند: محرم قبل از اسلام هم محترم و جزء ماه‌های حرام بوده و قرآن هم در آیۀ ۳۶ سورۀ توبه می‌فرماید: از روزی که خداوند بشر را خلق کرده سال ۱۲ ماه بوده که ۴ ماه به‌عنوان ماه‌های حرام هستند که در آن‌ها جنگ و قتال ممنوع شده است. مشرکان مکه در ماه‌های حرام جنگ و جدال نمی‌کردند اما ما مسلمانان در سوریه و لیبی و عراق و یمن و افغانستان شاهد جنگ و خون‌ریزی در ماه‌های حرام هستیم. فاعتبروا یا اولی الالباب

ماموستا قادری با اشاره به اینکه پیامبر اسلام (ص) بعد از هجرت به مدینه یک امتیاز دیگر به محرم داد، گفتند: در حدیث است رسول خدا (ص)  با ورود به مدینه دیدند که یهودیان در روز دهم محرم که مصادف با توفیق حضرت موسی (ع) در مقابل فرعون است به شادی آن روز روزه می‌گیرند. پیامبر اسلام هم فرمودند: سال دیگر ما هم نهم و دهم محرم را روزه می‌گیریم.

خطیب جمعۀ پاوه ادامه دادند: احترام سوم را خلیفۀ دوم حضرت عمر (رضی‌الله‌عنه) به محرم داد. در عصر پیامبر اسلام (ص) و خلیفۀ اول حضرت ابوبکر (رضی‌الله‌عنه) مسلمانان تاریخ نداشتند و حضرت عمر سرانجام تاریخ هجرت پیامبر اسلام از مکه به مدینه را به‌عنوان مبدأ تاریخ مسلمانان انتخاب و روز اول محرم را به‌عنوان اولین روز تاریخ هجری‌قمری تعیین نمودند که امروز ۱۴۴۱ سال و ۶ روز از آن تاریخ می‌گذرد.

ماموستا قادری به حادثۀ تلخ عاشورا در سال ۶۱ هجری اشاره کردند و گفتند: در سال ۶۱ هجری‌قمری برای خانوادۀ پیامبر اسلام در ۹۰ کیلومتری جنوب غربی بغداد در صحرای کربلا حادثه‌ای تلخ روی داد و سپاه یزید و فرماندهان عملیات وی امام حسین (ع) نور چشم رسول‌الله و ۷۲ تن از یاران باوفایش را مظلومانه به شهادت رساندند

ایشان با اشاره به اینکه این حادثه باعث ناراحتی همه مسلمانان شد، خاطرنشان کردند: اگر خطبۀ خطبا، اشعار شعرا و نثرِ نثر نویسان را در طول تاریخ مشاهده کنیم درمی‌یابیم که تا به امروز نسبت به آن حادثه همه و همه اظهار تأسف کرده اند و عملکرد سپاه یزید در این حادثه باعث اختلاف در بین مسلمانان شده و جبهه‌گیری‌ها شکل گرفت و همه شاهد بی احترامی به آل رسول‌الله در ۵۰ سال بعد از رحلت پیامبر عزیز شدند.

خطیب جمعۀ پاوه ادامه دادند: در حادثۀ عاشورا سر بریدۀ امام حسین و اسرا را به شام و مسجد اموی در شام بردند. یزید به‌محض آنکه سر بریدۀ امام حسین (ع) را دید در مقابل عمل قبیح خود کردۀ خویش گفت: لعنت خداوند بر کسانی باد که با حسین این‌گونه برخورد کردند. سپس طی تشریفات خاصی اسیران را به سرپرستی خاتون زینب دختر حضرت علی (رضی‌الله‌عنه) به مدینه فرستادند. زمانی کاروان به حومۀ مدینه رسید جمعی از زنان اهل بیت و خانوادۀ اصحاب رسول خدا (ص) به استقبال کاروان آمدند و دختر عقیل برادر حضرت  علی (رضی‌الله‌عنه) دو بیت شعر را از قول رسول خدا (ص) با آه و حزن قرائت کردند.

ماذا تقولون ان قال النّبیّ لکم … ماذا فعلتم و انتم خیر الاممِ

بعترتی و باهلی بعد مفقدتی … منهم اُسارىٰ و منهم ضرِّجوا بدمِ

ای مردم شام و ای یاران دیروز خلفای راشدین، اگر روزی پیامبر اسلام (ص) از شما سؤال کند چرا این کار را کردید، چه جوابی دارید؟ شما که خیر امت بودید چرا این کار را کردید و این مصیبت را بر سر نوه و خانواده من آوردید ؟ بعضی را اسیر و بعضی را هم در خون غلتاندید.

ایشان بر لزوم حفظ حرمت ایام شهادت امام حسین(ع) تأکید کردند و گفتند: اگرچه ما اهل سنت همانند برادران اهل تشیع دسته و هیئت نداریم، اما برای خانواده رسول‌الله (ص) احترام قائلیم، بخصوص امام حسین (ع) که نور چشم رسول‌الله (ص) بوده است؛ لذا اخلاق حکم می کند در این ایام با ادب و محترمانه حرکت و ان شاء الله در این ایام، هم به احترام اهل‌بیت و هم به احترام آقایان اهل تشیع ادب و اخلاق را رعایت کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.