آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / گزارش خطبه‌های نماز جمعه ۱۳ دیماه ۹۸ پاوه

گزارش خطبه‌های نماز جمعه ۱۳ دیماه ۹۸ پاوه

ارسال شده توسط جلال از پاوه

خطبه‌های مورخه ۹۸/۱۰/۱۳ پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-ادامۀ بحث مرگ و حیات بعد از مرگ ۲-چرا ما مسلمانان این‌گونه شده‌ایم؟ ۳-روز پرستار ۴-شهادت سردار بزرگوار شهید قاسم سلیمانی» اختصاص دادند.

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۱۳ دی ۹۸) که در مسجد جامع پاوه اقامه شد، در ادامۀ بحث هفته‌های گذشته گفتند: خداوند متعال در سورۀ الرحمن ۳۱ بار جملۀ «فَبِأیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ» را تکرار و در یکی از آیات «کُلُّ مَنْ عَلَیْهٰا فٰانٍ وَ یَبْقیٰ وَجْهُ رَبِّکَ ذُوالجَلالِ وَ الإِکْرامِ فَبِأیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ» که تکرار شده به موضوع مرگ اشاره کرده و مرگ را نعمت آورده است.

امام‌جمعه پاوه با اشاره به اینکه مفسرین اسلامی دو تفسیر برای این آیه بیان کرده‌اند، گفتند: عده‌ای از مفسرین می‌فرمایند: انسان‌های صادق و خداپرست اگر فوت کنند به محلی بهتر از دنیا می‌روند، پس مرگ برای آن‌ها نعمت و زودتر به مقصد می‌رسند؛ و انسان‌هایی هم که عمل نیک ندارند هر چه زودتر بمیرند با بار گناه و عصیان کمتری به نزد خداوند می‌روند و به حساب‌وکتاب آن‌ها رسیدگی می‌شود؛ پس مرگ برای آنان هم نعمت است و در قیامت عذاب کمتری خواهند چشید.

ایشان افزودند: در دیدگاه دوم مفسرین اسلامی آمده است پیامبر اسلام می‌فرمایند: «الدُّنیا سِجْنُ الْمُؤْمِنِ و َ جَنَّهُ الْکافِرِ» دنیا زندان مؤمن و بهشت کافر است؛ شیخ مناوی در شرح این حدیث نکته‌ای آورده و می‌فرماید: روزی شیخ حافظ ابن حجر مفتی و قاضی‌القضات مصر با شوکت و جلالی خاص و با لباسی فاخر به یک یهودی که روغن‌زیتون می‌فروخت و لباسی کثیف و ژولیده به تن داشت برخورد کرد. آن مرد جلوی او را گرفت و گفت: پیامبر شما گفته دنیا برای مؤمن زندان و برای کافر بهشت است اما من را بنگر و شغل و سیمایم را ببین و سیمای خودت را هم تماشا کن. دنیا برای تو بهشت و برای من زندان است. شیخ گفت: گوش کن تا جوابت را بدهم. اینکه پیامبر فرموده دنیا برای انسان مؤمن زندان است منظور این است که آنچه خداوند در قیامت به مؤمنان واقعی می‌دهد به حدی ارزشمند است که این زندگی دنیایی ما در مقابل آن‌ چیزی نیست؛ و تو هم که کافر هستی و امروز زندگی فلاکت باری داری عذاب قیامت شما به حدی سخت است این زندگی امروزی شما بهشت است. آن شخص وقتی معنای واقعی حدیث پیامبر اسلام (ص) را فهمید همان‌جا مسلمان شد و ایمان آورد.

ایشان به آیۀ ۲ سوره مبارکه ملک «الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیَاهَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا» اشاره کردند و گفتند: خداوند در این آیه می‌فرماید: خداوند و پروردگار شما کسی است که مرگ و حیات را قرار داده تا بداند که کدام‌یک از شما کار خیر انجام می‌دهید و درراه خیر قدم برمی‌دارید؟

خطیب جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به دشمنی دشمنان و نقشه­ های آنان اشاره کردند و گفتند: دشمنان با برنامه و طرح‌ریزی با ما دشمنی می‌کنند و اسلحه ما را که وحدت و برادری و یکپارچگی است شناسایی کرده و از این طریق وارد و در تلاش هستند تا در مقابل واعتصموا بایستند و ما را به‌عنوان امت واحده متفرق کنند و قرآن را که محور وحدت و هدایت مسلمانان است از ما بگیرند و وقتی موفق به این مهم شدند، عملاً ما خلع سلاح شده ایم.

ایشان به پیروی از سخنان جمعۀ قبل خود به دو مورد دیگر از نقشۀ شوم دشمنان برای ایجاد تفرقه در میان مسلمانان اشاره کردند و گفتند: دشمنان مسلمانان به نیروهای خود توصیه کرده‌اند، عقیدۀ مسلمانان را دچار شک و تردید و به آن‌ها بفهمانند که اسلام برای زندگی آن‌ها کافی نیست و همچنین بین آنها اختلاف ایجاد کنند.

ماموستا قادری تصریح کردند: در ممالک اسلامی و در مملکت خودمان کما هوالحق نتوانسته‌ایم بر روی نسل جوان کار تربیتی انجام داده و در فکر کار و شغل برای آن‌ها باشیم، درنتیجه مردم تمام مشکلات خود را از دین می‌بینند.

ایشان با بیان اینکه نسل چهارم در منطقۀ ما ۶۰ الی ۸۰ ٪ اهل مسجد نیستند گفتند: وقتی نسل جدید ما اهل مسجد نیستند پس کجا اسلام و دین و قرآن را یاد بگیرند و به همین دلیل است که امروز می‌بینیم دشمنان ما تا حد زیادی به نتیجۀ مطلوب خود رسیده‌اند.

ایشان با اظهار تأسف از رخت بربستن وحدت در میان امت اسلامی افزودند: مسلمانان کشته می‌شوند و جماعتی از مسلمانان رقص و پای‌کوبی می‌کنند؛ دیوانه‌ای کافر چون ترامپ برادر دینی ما را شهید می‌کند، جمعی به‌عنوان مسلمان به او آفرین می‌گویند؛ اینها مایه تأسف است.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه به ضرب‌المثلی که مناسب به حال امروز ماست اشاره کردند و گفتند: در مرتعی یک اسب و یک گاو سفید به خوشی زندگی می‌کردند؛ تا اینکه روزی شیری آمد و در میان نارضایتی اسب و گاو سفید به جمع آن‌ها اضافه شد، مدتی گذشت روزی شیر به نزد اسب رفت و گفت: این گاو سفید باعث شناسایی ما شده و از دور پیدا هستیم؛ سیمای من و تو همچون طبیعت است و شناسایی نمی‌شویم. اگر این گاو نباشد بهتر است. اسب قبول کرد و شیر به گاو حمله کرد و او را خورد. بعد از مدتی شیر رو به اسب کرد و گفت تو را هم باید بخورم؛ اسب گفت: روزی که دوست مرا خوردی من هم خورده شدم. «اُکِلْتُ یَوْمَ أُکِلَ الثَّورُ الأَبْیَضُ»

ماموستا قادری افزودند: الآن می‌بینیم هند و پاکستان، قطر و عربستان، ایران و مصر و لیبی و ترکیه و سوریه و … باهم اختلاف دارند. دشمن از این اختلاف سوءاستفاده کرده و ما را به چنین روزی انداخته است که همه می‌بینید.

خطیب جمعه پاوه در بخش سوم سخنان خود ضمن تبریک روز پرستار، گفتند: از برادران و خواهران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و از همۀ پزشکان و پرستاران که شبانه‌روز بیدارند تا به مردم خدمت کنند، تشکر می‌کنم.

ایشان با بیان اینکه رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: کسی که از انسان‌های خدوم جامعه تشکر نکند از خدا هم تشکر نخواهد کرد؛ افزودند: ضمن شکر پروردگار از زحمات برادران و خواهران پرستار زحمتکش تشکر می‌کنیم و ممنون آن‌ها هستیم و از خداوند متعال برای همه آن‌ها که در خدمت بیماران هستند درخواست سلامتی و عزت و توفیق داریم.

حاج ماموستا ملا قادر قادری در ادامۀ خطبه‌های خود به شهادت سردار سرافراز اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی اشاره کردند و گفتند: باید این موضوع را در اول خطبه‌ها اشاره می کردم لیکن به دلیل اینکه متعاقب نمازجمعه قرار بر راهپیمایی است بحث را در آخر به عرض می رسانم.

ایشان افزودند: خداوند در آیۀ ۳۳ سورۀ احزاب می‌فرماید: «مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا» تاریخ مؤمنین به این صورت بوده است که همیشه کسانی بوده‌اند که صادقانه به میدان آمده و سینۀ خود را سپر کرده‌اند و به درجه شهادت و آبرو و عزت رسیده‌اند؛ جمعی هم مانده‌اند و هیچ‌گاه تزلزل به خود راه نداده و راه و سنگر را خالی نکرده‌اند.

امام جمعه پاوه افزودند: یکی از آن دوستان عزیز که آرام‌ترین و بی سرو صداترین فرد در جمهوری اسلامی بود و صادقانه خدمت می کرد، شهید قاسم سلیمانی بود که نه تهدید می‌کرد و نه خود را برتر از دیگران نشان می‌داد.

ماموستا قادری افزودند: سردار شهید قاسم سلیمانی انسانی متواضع و خاکی بود و اثرات مثبتی در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی در منطقه داشت و به همین خاطر است که دشمنان به شهادت او خوشحال هستند.

ایشان ضمن اظهار ناراحتی از شهادت سردار سلیمانی افزودند: شهادت ایشان را به مقام معظم رهبری، خانواده محترم ایشان، هم‌رزمانش در هرکجای دنیا که هستند و ملت شریف ایران تبریک و تسلیت عرض می‌کنم؛ مطمئنم خون او بیشتر و بهتر مردم ما را بیدار می‌کند.

امام‌جمعۀ پاوه شهید قاسم سلیمانی را فردی شجاع و جهادی توصیف کردند و گفتند: سردار قاسم سلیمانی مرد عمل بود و تهدید بدون عمل نداشت؛ این شهید بزرگوار تابع هیچ گروه و دسته و حزبی نبود. انقلاب و رهبری را می‌شناخت و بس و در طول ۴۰ سال گذشته متواضعانه عمل کرد و در جلوگیری از نفوذ داعش در عراق نقش مثبتی داشت.

ایشان با اشاره به اینکه ترامپ جنایتکار دیشب درحالی‌که این شهید بزرگوار از لبنان به عراق می‌رفت در فرودگاه بغداد وی را هدف قرار داد و آسمانی شد؛ خاطرنشان کردند: بعد از گذشت ۹ ساعت از شهادت شهید سلیمانی و همراهان وی، ترامپ سکوت کرده و هنوز صحبتی نکرده است، او می‌داند که این حرکت ناجوانمردانه چیز ساده‌ای نیست و آثار منفی برای آینده عراق و ایران و آمریکا دارد.

ماموستا قادری خاطرنشان کردند: اگرچه سردار سلیمانی به شهادت رسیده‌اند اما هزاران سلیمانی را تربیت کرده که راه او را ادامه خواهند داد. ان شاالله بعد از نماز در محکوم کردن این عمل ضد بشری دولت امریکا از مسجد جامع تا میدان فلسطین راه‌پیمایی خواهیم کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.