آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / نکاتی در مورد حدیث ” أفشوا السلام بینکم” (سلام را در جامعه پراکنده سازید)

نکاتی در مورد حدیث ” أفشوا السلام بینکم” (سلام را در جامعه پراکنده سازید)

ارسال شده توسط دلدار از تربت جام

سلام

ابوهریره رضی الله عنه می‌فرماید: پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: قسم به آنکه جانم در اختیار اوست، وارد بهشت نمی‌شوید تا وقتی که ایمان آورید و ایمان نمی‌آورید تا زمانی که با همدیگر محبت کنید. آیا شما را رهنمون نسازم بر چیزی که اگر انجام دهید با هم محبت می‌ورزید؟ سلام را در میان خود پراکنده سازید. (مسلم)

این حدیث چند نکته دارد:

نکته اول: اسلام برای ما درودی که سبب تفاوت ما از دیگران است را مشروع گردانده است. و بر انجام آن پاداشی در نظر گرفته است و آن را حق مسلمان بر دیگری قرار داده است. این درود عبارت است از: «السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته»

مناسب نیست که کلمه‌ای جایگزین این درود بزرگ و مبارک اسلامی شود. کلماتی مانند: درود، صبح بخیر، خوش آمدید، چطوری؟ و کلمات دیگری که برخی مردم به عمد یا نادانی بیان می‌کنند.

حضرت عایشه رضی الله عنها می‌فرمایند که پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمودند: یهود بر چیزی جز «سلام» و «آمین» بر شما حسد نمی‌ورزند. (بخاری)

نکته دوم: درود کامل اسلامی «السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته» و کمترینش «السلام علیکم» است. هر جمله آن ده ثواب دارد و کسی که آن را کامل بگوید، سی نیکی در نامه اعمالش ثبت می‌شود.

عمران بن حصین رضی الله عنهما می‌فرماید: کسی خدمت رسول الله صلى الله علیه وسلم رسید و گفت: «السلام علیکم» پیامبر جوابش را دادند. آن شخص نشست. پیامبر صلى الله علیه وسلم فرمودند: ده تا(ثواب).

سپس شخص دیگری آمد و گفت: «السلام علیکم ورحمه الله» پیامبر صلى الله علیه وسلم جوابش را دادند و فرمودند: بیست تا(ثواب).

آنگاه کسی دیگر آمد و گفت: «السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته» پیامبر جوابش را دادند و فرمودند: سی تا(ثواب).(أبو داود)

نکته سوم: پراکنده کردن سلام و اعلان نمودن آن در بین مردم سنت است. این شعار اسلامی است و مخصوص گروه خاص و افراد مشخصی نیست. کوچک و بزرگ و آشنا و غریبه هم نمی‌شناسد.

عبدالله بن عمرو بن العاص رضی الله عنهما می‌فرماید: مردی از پیامبر صلى الله علیه وسلم پرسید: کدام اسلام بهتر است؟ فرمود: اینکه غذا دهی و سلام کنی کسی را که می شناسی و نمی شناسی.( متفق علیه)

نویسنده: شیخ عبدالرحمن بن فهد الودعان الدوسری / الالوکه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.