آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / نمازجمعه ۴ آبان صادقیه تهران

نمازجمعه ۴ آبان صادقیه تهران

ارسال شده توسط رویال از تهران

به گزارش سنی دیلی، خطبه هفتصدوهشتادوششمین(۷۸۶) نمازجمعه صادقیه تهران، بتاریخ(۱۱) آبان ۱۳۹۷ برگزار برگزار گردید. موضوع این خطبه :نقش منفی شیطان در قبال انسانها

۱)اولین و مهمترین نقش منفی شیطان در قبال انسانها عداوت و دشمنی کردنش است : الله متعال در چندین آیات از قرآن کریم به دشمنی آشکارای شیطان با انسانها اشاره فرموده که برخی از آنها را خدمتتان عرض می کنیم : ۱)درآیه ۳۵ سوره بقره الله متعال به آدم و حوا فرمودند: اى آدم، تو و همسرت در بهشت سکنا گزینید و از [میوه هاى] آن هر جا که خواهید به فراوانى بخورید و به این درخت نزدیک نشوید که از ستمکاران خواهید شد. پس شیطان آن دو را از آنجا به لغزش افکند. سپس آنان را از آنچه در آن بودند، بیرون کرد. وَقُلْنَا اهْبِطُواْ بَعْضُکُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ…(بقره آیه ۳۶) و گفتیم: در حالى که دشمن همدیگر خواهید بود [به زمین] فرود آیید .۲) الله متعال در آیه ششم از سوره فاطر به همه انسانها دشمنی شیطان را متذکر می شود ومی فرماید: إِنَّ الشَّیْطَانَ لَکُمْ عَدُوٌّ بى گمان شیطان براى شما دشمن است فَاتَّخِذُوهُ عَدُوّاً پس او را دشمن بگیرید. إِنَّمَا یَدْعُو حِزْبَهُ لِیَکُونُوا مِنْ أَصْحَابِ السَّعِیرِ (فاطر :۶) جز این نیست که پیروانش را فرا مى خواند تا از دوزخیان باشند.۳)در آیه ۵سوره یوسف ،سیدنا یعقوب بعد ازاینکه خواب سیدنایوسف را می شنود به او می گوید : فرزندم، خوابت را براى برادرانت بیان مکن که آن گاه برایت سخت بد اندیشى کنند.بعد یادآور می شود: إِنَّ الشَّیْطَانَ لِلإِنسَانِ عَدُوٌّ مُّبِینٌ (یوسف: ۵)[بدان] که شیطان براى انسان دشمنی آشکار است .۴)در آیه۱۵ سوره قصص آمده که سیدنا موسی به قبطی از خاندان فرعون که با یک بنی اسرائیلی گلاویز شده بود مشت زد و ناخواسته او را کشت قَالَ هَذَا مِنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ گفت: این از کار شیطان است إِنَّهُ عَدُوٌّ مُّضِلٌّ مُّبِینٌ (قصص :۱۵) بى گمان او دشمن گمراه کننده آشکارى است.۵) درآیه۶۰ سوره یس آمده که الله متعال در قیامت از مجرمان می پرسد : أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَیْکُمْ یَا بَنِی آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّیْطَانَ اى فرزندان آدم، آیا به شما حکم نکرده بودم که شیطان را نپرستید. إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ (یس:۶۰) که او برایتان دشمن آشکاری است.خیلی حماقت بزرگی است که کسی دشمنی که به جنگ او برخاسته رابپرستد وعبادت کند. وَلَقَدْ أَضَلَّ مِنکُمْ جِبِلًّا کَثِیرًا و به راستى خلق انبوهى از شما را گمراه ساخت أَفَلَمْ تَکُونُوا تَعْقِلُونَ (یس/۶۲) آیا خرد نمى ورزیدید؟ ۶)بزرگواران شیطان گام به گام و قدم به قدم دشمنیش را پیش می برد برای همین الله متعال در آیه ۱۶۸سوره بقره می فرماید:یَا أَیُّهَا النَّاسُ اى مردم کُلُواْ مِمَّا فِی الأَرْضِ حَلاَلاً طَیِّباً از آنچه در زمین است حلال پاکیزه را بخورید وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ و از گامهاى شیطان پیروى مکنید. إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ(بقره: ۱۶۸) حقّا که او دشمن آشکار شماست. و در آیه ۲۰۸از سوره بقره هم می فرماید:یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اى مؤمنان ادْخُلُواْ فِی السِّلْمِ کَآفَّهً یک دست به اسلام در آیید وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ و از گامهاى شیطان پیروى مکنید إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ (بقره:۲۰۸) به راستى که او براى شما دشمن آشکار است.
۲) دومین نقش منفی شیطان در قبال انسانها ،وسوسه گری است: الله متعال درسوره ناس یکی از صفات شیطان را الوسواس یعنی وسوسه گر نامیده است الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ (۵) کسى که در دلهاى مردم وسوسه مى کند.الله متعال در باره اولین وسوسه او در آیه ۲۰سوره اعراف می فرماید: فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّیْطَانُ آن گاه شیطان آنان را {آدم و حوا} وسوسه کرد لِیُبْدِیَ لَهُمَا مَا وُورِیَ عَنْهُمَا مِن سَوْءَاتِهِمَا تا آنچه را از شرمگاههایشان که از [نظر] شان پوشیده بود، پیدا سازد و وَقَالَ مَا نَهَاکُمَا رَبُّکُمَا عَنْ هَذِهِ الشَّجَرَهِ گفت: پروردگارتان شما را از این درخت منع نکرده است إِلاَّ أَن تَکُونَا مَلَکَیْنِ مگر [براى باز داشتن از] آنکه دو فرشته شوید أَوْ تَکُونَا مِنَ الْخَالِدِینَ (۲۰) یا از جاودانگان گردید وَقَاسَمَهُمَا برایشان سوگند خورد که إِنِّی لَکُمَا لَمِنَ النَّاصِحِینَ (۲۱) من برایتان از خیر خواهان هستم فَدَلَّاهُمَا بِغُرُورٍ { أعراف: ۲۲ تا ۲۰} پس با فریب آنان را به خوارى کشاند.بزرگواران وسوسه شیطان هیچ درمان وعلاجی ندارد مگر اینکه به خدا پناه ببری: وَإِمَّا یَنزَغَنَّکَ مِنَ الشَّیْطَانِ نَزْغٌ و اگر از [سوى] شیطان وسوسه اى به تو رسد، فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ به خداوند پناه جوى إِنَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ (أعراف: ۲۰۰) بى گمان او شنواى داناست . بزرگواران پناه بردن به خداوند متعال از وسوسه شیطان در چندین آیه تکرار شده است. بنابراین مومن بنده نیاز شدیدی دارد به اینکه از شیطان به خدا پناه ببرد، چراکه شیطان انواع حیله ها را بکار می گیرد تا بتواند به بدن و جسم انسان، به قلب و درون او، به اهل و عیال او و به مال و دارایی او آسیب و ضرر برساند.یک نکته ظریفی هم خدمتتان عرض کنم معمولا اگر به دشمن از نوع انسان خوبی شود تا او به طبع پاکش برگردد برای این کار رعایت اصل دوستی و گذشت لازم است و اما از دشمن شیطانی ناگزیر باید به خداوند متعال پناه برد، چرا که در این دشمن نیکی و خوبی تأثیرگذار نیست و تنها به دنبال نابودی انسانها است و بس.
۳) سومین نقش منفی شیطان در قبال انسانها ترسانیدن است : مثلا شیطان، انسانها را (به هنگام انفاق) از فقر وتنگدستی می ترساند:الله متعال در آیه ۲۶۸ازسوره بقره می فرماید: الشَّیْطَانُ یَعِدُکُمُ الْفَقْرَ شیطان شما را از تنگدستى مى ترساند وَیَأْمُرُکُم بِالْفَحْشَاء و شما را به ناشایست فرمان مى دهد. وَاللّهُ یَعِدُکُم مَّغْفِرَهً مِّنْهُ وَفَضْلاً و خدا شما را به آمرزش و بخشایشى از جانب خویش وعده مى دهد.متاسفانه برخی از انسانها حتی گاهی مومنان هم ، ترساندن دروغین شیطان را جدی می گیرند ولی به وعده بحق الله متعال با تردید می نگرند واز آن روی می گردانند در حالی که: وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ(بقره:۲۶۸) و خداوند گشایشگر داناست. در آیه۱۷۵از سوره آل عمران آمده که شیطان انسانهای مومن را از شر دوستان انسانی اش می ترساند: إِنَّمَا ذَلِکُمُ الشَّیْطَانُ این فقط شیطان است که یُخَوِّفُ أَوْلِیَاءهُ[شما را] از دوستانش مى ترساند فَلاَ تَخَافُوهُمْ از آنان مترسید وَخَافُونِ و از من بترسید إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ( آل عمران: ۱۷۵) پس اگر مؤمنید.. در این آیه بیان شده است که انسان فقط باید از خدای یگانه بترسد، و ترس از خدا، از لوازم ایمان است، پس هر اندازه که بنده ایمان داشته باشد، به همان اندازه از خدا می ترسد. ترس پسندیده همان است که بنده را از ارتکاب آنچه خدا حرام نموده است باز دارد. وبدانید ایمان بنده به اندازه ی ترس او از خداوند است» ترس از غیر خداوند متعال، بدبختی و ذلت و خواری را به دنبال دارد.
۴)چهارمین نقش منفی شیطان در قبال انسانها ، استفاده از همه ی ابزار و وسایل برای به بیراهه کشاندن و منحرف کردن انسانهاست: لَّعَنَهُ اللَّهُ خداوند او را از رحمت خویش به دور داشت وَقَالَ لَأَتَّخِذَنَّ مِنْ عِبَادِکَ نَصِیبًا مَّفْرُوضًا (۱۱۸) [شیطان] گفت: از بندگانت سهمى معیّن برخواهم گرفت وَلَأُضِلَّنَّهُمْ و البته گمراهشان سازم وَلَأُمَنِّیَنَّهُمْ و آنان را به آرزوى باطل افکنم وَلَأمُرَنَّهُمْ فَلَیُبَتِّکُنَّ آذَانَ الْأَنْعَامِ و به آنان فرمان دهم تا گوشهاى چهار پایان را بشکافند وَلَأمُرَنَّهُمْ فَلَیُغَیِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ و به آنان فرمان دهم که آفرینش خدا را تغییر دهند وَمَن یَتَّخِذِ الشَّیْطَانَ وَلِیًّا مِّن دُونِ اللَّهِ هر کس که به جاى خدا شیطان را دوست گیرد فَقَدْ خَسِرَ خُسْرَانًا مُّبِینًا (۱۱۹) به زیانى آشکار دچار شده است یَعِدُهُمْ وَیُمَنِّیهِمْ به آنان وعده مى دهد و آنان را به آرزو می افکند وَمَا یَعِدُهُمُ الشَّیْطَانُ إِلَّا غُرُورًا (۱۲۰) (نساء:۱۱۸تا ۱۲۰) و شیطان جز فریب به آنان وعده نمى دهد.
۵)پنجمین نقش منفی شیطان در قبال انسانها آراستن اعمال زشت و نا زیبای انسانهاست : الله متعال گاهی کسانی را به تنگى [معیشت] و بیمارى گرفتار می سازد تا زارى [و خاکسارى] کنندو توبه نمایند.اما هنگامى که عذاب خدا به آنان می رسد، زارى نمی کنند؟ الله متعال دلیل این را دو چیز می داند: ۱)وَلَکِن قَسَتْ قُلُوبُهُمْ بلکه دلهایشان سخت شد ۲)وَزَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطَانُ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ( أنعام : ۴۳) و شیطان عملکردشان را براى آنان بیاراست.در داستان هدهد آمده که به سیدنا سلیمان گفت: من در مملکت سبا زنى را یافتم که بر آنان فرمانروایى مى کند و [به او] از هر گونه نعمتى داده شده است. و تختى بزرگ دارد او و قومش را [چنان] یافتم که به جاى خدا براى خورشید سجده مى کنند دلیل این خورشید پرستی را چنین می گوید: وَزَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطَانُ أَعْمَالَهُمْ و شیطان کارهایشان را برایشان آراسته است فَصَدَّهُمْ عَنِ السَّبِیلِ و آنان را از راه [خدا] باز داشته است فَهُمْ لَا یَهْتَدُونَ( نمل: ۲۴ )پس آنان راه نمى یابند. الله متعال در باره عاد و ثمود هم می فرماید ما آنها را نابود کردیم به یقین برخى از مسکنهایشان برایتان روشن شده است.الله متعال دلیل نابود ساختن را می فرماید: وَزَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطَانُ أَعْمَالَهُمْ و شیطان کارهایشان را برایشان آراسته جلوه داد فَصَدَّهُمْ عَنِ السَّبِیلِ وَکَانُوا مُسْتَبْصِرِینَ (۳۸) {عنکبوت: ۳۸} و آنان را در حالى که بینا بودند از راه [راست] باز داشت.الله متعال در باره مرتدین هم می فرماید: إِنَّ الَّذِینَ ارْتَدُّوا عَلَى أَدْبَارِهِم مِّن بَعْدِ مَا تَبَیَّنَ لَهُمُ الْهُدَى کسانى که پس از آنکه هدایت برایشان روشن شده است به [کفر] گذشته خویش بر گشتند الشَّیْطَانُ سَوَّلَ لَهُمْ شیطان [کارهایشان را] براى آنها آراسته جلوه داده است وَأَمْلَى لَهُمْ (محمد:۲۵) و به آنان مهلت داده است.
۶)ششمین نقش منفی شیطان در قبال انسانها اینست که از بین انسانها حزبی برای خودش دست وپا می کند بدینصورت که :۱)اسْتَحْوَذَ عَلَیْهِمُ الشَّیْطَانُ شیطان بر آنان چیره می شود ۲)فَأَنسَاهُمْ ذِکْرَ اللَّهِ آن گاه یاد خدا را از خاطرشان می برد.آن گاه آنها خواسته ویاناخواسته حزب شیطان می شوند. أُوْلَئِکَ حِزْبُ الشَّیْطَانِ اینان حزب شیطان هستند. أَلَا إِنَّ حِزْبَ الشَّیْطَانِ هُمُ الْخَاسِرُونَ (مجادله :۱۹). بدان که حزب شیطان اند که زیانکارند.
۷)هفتمین نقش شیطان در قبال انسانها اینست که به نوزاد و به نسلها آسیب می زند برای همین بعد از اینکه مادر مریم نام مریم را بر او می نهد او و نسلش را در پناه خدا در می آورد می فرماید: وِإِنِّی أُعِیذُهَا بِکَ وَذُرِّیَّتَهَا مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ ( آل عمران: ۳۶) و من او و نسل او را از [شرّ] شیطان رانده شده در پناه تو در می اورم.
۸)هشتمین نقش شیطان در قبال انسانها ، فراموشاندن مصالح بندگان از یادشان است: ۱)الله متعال به رسول خدا وبه تاسی ازآن حضرت به امتش می فرماید: وَإِمَّا یُنسِیَنَّکَ الشَّیْطَانُ و اگر شیطان تو را به فراموشى اندازد فَلاَ تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّکْرَى مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ{ أنعام: ۶۸} بعد از یاد آوردن با گروه ستمکاران منشین.۲) سیدنا موسی در زندان به یکی از آن دو نفر همراه زندانی اش که دانست ازمرگ واز زندان رهایى مى یابد وساقی شاه می شود گفت: در نزد سرورت مرا یاد کن. الله متعال می فرماید: فَأَنسَاهُ الشَّیْطَانُ ذِکْرَ رَبِّهِ ولى شیطان یاد کردن [یوسف را به نزد] سرورش از یاد او برد فَلَبِثَ فِی السِّجْنِ بِضْعَ سِنِینَ (یوسف: ۴۲) لذا چند سالى یوسف در زندان ماند۲)در جریان سفر سیدنا موسی با نوجوان [همراه] اش که مفسران می گویند اسمش یوشع بن نون بوده وقتی که به مجمع البحرین یا به ملتقاى دو [دریا] رسیدند، ماهى شان را فراموش کردند، که در سراشیبى راهش را تا دریا در پیش گرفته بود اینجا سیدنا موسی به نوجوان همراهش می گوید: صبحانه ما را براى ما بیاور، بى گمان در این سفر خویش رنج [فراوان] به خود دیده ایم:اما آن نوجوان می گوید: آیا دیدى چون در کنار آن تخته سنگ جاى گرفتیم من ماهى را [آنجا] فراموش کردم.بعد می گوید: وَمَا أَنسَانِیهُ إِلَّا الشَّیْطَانُ أَنْ أَذْکُرَهُ و آن را از خاطرم نبرد جز شیطان از آنکه [حکایت] آن را یاد کنم (کهف: ۶۳ ) از آنجایی که شیطان بر قلب بندگان زانو زده و کار و حرفه اش فراموشاندن مصالح بندگان از یادشان است پس هر گاه انسان غافل شد و دغدغه های دنیا او را به خود مشغول ساخت، همانگونه که عبدالله بن عباس – رضی الله عنهما – می گوید راهی جز این نداری مگر اینکه بیشتر خدا را ذکر کنی، خداوند می فرماید: {وَاذْکُر رَّبَّکَ إِذَا نَسِیتَ} [الکهف: ۲۴]. «هر گاه [به دنیا مشغول شدی و مصالحت را] فراموشی کردی خدا را بیاد آر». ابن عباس – رضی الله عنهما – در ادامه سخن می گوید: و بگو: خداوندا! ای پروردگار هر گمشده ای! هر به سفر رفته ای را به سلامت باز گردان».
۹)نهمین نقش شیطان اینست که با اسبابی بین مردم اختلاف می اندازد:۱) مثلا به خاطر حسادت برادران سیدنا یوسف به یوسف بین آنان اختلاف انداخت. در اواخر داستان سیدنا یوسف آمده که وقتی ایشان پدر و مادرش را بر تخت نشاند و [همه آنان] برایش سجده کنان [به زمین] افتادند یوسف گفت: پدرجان این تعبیر خوابم است که از پیش [دیده بودم] خداوند آن را راست و درست گرداند و به راستى در حقّ من نیکى [بسیار] کرد هنگامى که مرا از زندان بیرون آورد و شما را از صحرا به اینجا آورد مِن بَعْدِ أَن نَّزغَ الشَّیْطَانُ بَیْنِی وَبَیْنَ إِخْوَتِی پس از آنکه شیطان بین من و برادرانم اختلاف افکنده بود.۲) الله متعال درآیه۵۳ از سوره اسرا می فرماید : وَقُل لِّعِبَادِی و به بندگانم بگو: یَقُولُواْ الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ سخنى را بگویند که آن بهتر است. چه که گفتار زیبا و نیک باعث توسعه و ترویج اخلاق زیبا و عمل صالح می شود، زیرا هرکس بتواند زبانش را کنترل نماید او می تواند تمام کارهایش را کنترل نماید. إِنَّ الشَّیْطَانَ یَنزَغُ بَیْنَهُمْ بى گمان شیطان بین آنان اختلاف می اندازد إِنَّ الشَّیْطَانَ کَانَ لِلإِنْسَانِ عَدُوّاً مُّبِیناً (إسراء: ۵۳) به راستى که شیطان براى انسان دشمنى آشکار است. لغزشهای زبان را می جوید و پیجوئی می کند. با لغزشها آتش دشمنانگی و کینه توزی را میان مومنان تیزترو شعله ورتر می سازد. ولی سخنان خوب راه نفوذ را بر اهریمن می بندد و او را خلع سلاح می کند، و حرم قدس برادری را در امن و امان از وسوسه ها و تحریکهای شیطان محفوظ نگه می دارد. پس ای برادر وخواهر بزرگوارم، آیا هیچ فکر کرده ای که از صبح تا شب با سخن نیکو و پسندیده زندگی خود را آباد کنی، زیرا که همسرت یا شوهرت، فرزندت، همسایگان و دوستانت، و اطرافیانت وکسانی که با آنها سر و کار داری همه نیازمند سخن و گفتار نیک و پسندیده ات هستند. ۳)الله متعال در باره شراب و قمار می فرماید: إِنَّمَا یُرِیدُ الشَّیْطَانُ جز این نیست که شیطان مى خواهد أَن یُوقِعَ بَیْنَکُمُ الْعَدَاوَهَ وَالْبَغْضَاءَ فِی الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ بین شما در [پرداختن به] شراب و قمار دشمنى و کینه افکند وَیَصُدَّکُمْ عَن ذِکْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَاهِ و شما را از یاد خدا و از نماز باز دارد. فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ (۹۱) {مائده: ۹۱} پس آیا دست بر مى دارید؟ بسا اوقات یک فرد قمارباز تمام هستی اش را در قماربازی می بازد، سپس با غم و اندوه و دست خالی زانوی غم بغل می گیرد و به ثروتش که در دست کسی دیگر است، باحسرت می نگرد. این عمل سرانجام در بین آن ها اسباب عداوت و دشمنی را فراهم می آورد.
پروردگارا! ما را از اهل تقوى و مغفرت خود قرار ده.خداوندا! تا توفیق و الطاف تو دست ما را نگیرد به جایى نمى رسیم، ما را مشمول این عنایت فرما.بار الها! دام سخت است، و راه پر پیچ و خم، و شیطان آماده اغواگرى، پیمودن این راه جز به امداد تو میسر نیست، ما را امداد کن.//دام سخت است مگر یار شود لطف خدا…ور نه آدم نبرد صرفه ز شیطان رجیم// گوهر معرفت آموز که با خود ببری …که نصیب دگران است نصاب زر و سیم// خداوندا! ما را از شر همه این وسوسه گران و از شر تمام” وسواسان خناس حفظ فرما.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.