آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / نمازجمعه ۲۸ تیر صادقیه تهران

نمازجمعه ۲۸ تیر صادقیه تهران

ارسال شده توسط رویال از تهران
به گزارش سنی دیلی، هشتصد و بیست و سومین (۸۲۳) نمازجمعه اهل سنت در صادقیه تهران بتاریخ (۲۸) تیر ۱۳۹۸ برگزار گردیدکه موضوع خطبه عبارتست از: برخی از پیامدهای خوش حسابی و بدحسابی

برخی از پیامدهای خوش حسابی:
۱ –اولین پیامد خوش حسابی اینست که معلوم می دارد که آدم خوش حساب از یکی از بهترین اخلاق های اجتماعی در دین مبین اسلام که بسیار مورد تاکید خداوند متعال قرار گرفته برخوردار است:الله متعال درطولانی ترین آیه ی قرآن (آیه ۲۸۲ سوره بقره) می فرماید(یَاأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اى مؤمنان إِذَا تَدَایَنتُم بِدَیْنٍ إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى فَاکْتُبُوهُ اگر به وامى تا سررسیدى مقرّر [با همدیگر] معامله کردید، آن را بنویسید وَلْیَکْتُب بَّیْنَکُمْ کَاتِبٌ بِالْعَدْلِ) و باید نویسنده اى [آن را] دادگرانه بین شما بنویسد.طبق این آیه نوشتن قرار داد و شاهد گرفتن بر آن، برای این است که مدیون مسلمان خوش حساب باشد و خود را ملزم به ادای دین به موقع بداند، و نتواند تعهد خویش به طلبکار را انکار کند. و راه بر هرگونه فرار از ادای دین بسته شود وهمین اهمیت خوش حساب بودن را می رساند.«پیامبر خدا – صلى الله علیه وعلی آله وصحبه وسلم مسلمان خوش حساب را از بهترین مسلمانها دانسته است وفرموده : فَإِنَّ مِنْ خَیْرِکُمْ أَحْسَنَکُمْ قَضَاءً» (صحیحین) : بهترین شما کسی است که به بهترین وجه قرضش را ادا کند».)[ صحیحین ] یعنی در پرداخت بدهی اش خوش حساب باشد.خوش حساب کسی است که در پرداخت بدهی اش شتاب کند، حتی اگر صاحب قرض فرد توانمندی باشد، تا چه رسد به اینکه صاحب قرض کاسبی باشد که از تأخیر مشتریان دچارضرر و خسارت گردد.
۲)دومین پیامد خوش حسابی :چقدر خوش حسابی برای خود شخص خوش حساب مفید است ضرب المثلی است که دنیایی معنی در خود دارد:آدم خوش معامله، شریک مال مردم است یعنی هر کس که قرض خود را سر وقت به دیگری بپردازد یا به قولی که در مورد مسائل مالی دارد، وفا کند، مورد اعتماد مردم واقع می‌شود.آری خوش حساب که باشی، همه با تو همراه هستند و تو را در دارایی و مال خودشان شریک می‌کنند. وقتی درباره دلیل اعتماد مردم به کسی سخن گفته می‌شود، می‌گویند: آدم خوش معامله، شریک مال مردم است.آدم خوش حساب را همه قبول دارند، بنابر این همیشه می تواند بر روی کمک دیگران و یا قرض گرفتن از دیگران حساب کند.وقتی شخص خوش حساب بود و به موقع طلب مردمان را پرداخت همه کس به او اعتماد می کند و مال خود را به دست او می سپارد و او می تواند از سرمایۀ دیگران بمانند سرمایه خود استفاده شایان بکند.
اینک برخی از پیامدهای بدحسابی :
۱) اولین پیامد بدحسابی و سهل انگاری و یا تعمد در پرداخت نکردن بدهی و عدم پرداخت حقوق و امانت دیگران، در شریعت اسلامی ظلم به حساب آمده است. (مَطْلُ الْغَنِیِّ ظُلْمٌ).[صحیحین] بد بدهی شخص توانمند، ظلم است. اگر ثروتمند، در پرداخت وام خود تأخیر کند، مرتکب ظلم شده است.وامام نووی در ریاض الصالحین چنین کاری را حرام دانسته است .یعنی بد بدهی، یا تاخیر در پرداخت دین در این فرموده ی پیامبر خدا صلی الله علیه و علی آله و صحبه و سلم ظلم بحساب آمده است.
البته مهلت دادن به بدهکاری که تنگ دست می باشد پسندیده است خداوند می فرماید: (وَإِنْ کَانَ ذُو عُسْرَهٍ هرگاه بدهکاری تنگ دست باشد فَنَظِرَهٌ إِلَى مَیْسَرَهٍ به وی مهلت بدهید تا وقتی که برایش گشایش پیش آید وَأَنْ تَصَدَّقُوا خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ[بقره: ۲۸۰] و اگرآن را صدقه و احسان به وی دهید و ازآن دست بردارید، برای شما بهتر است اگر بدانید.از ابوقتاده روایت شده که او در جستجوی بدهکاری بودکه پنهان شده بود،سپس او را پیدا کرد. بدهکارگفت: تنگ دستم و ندارم. گفت: ترا بخدا راست می گوئی؟ گفت: بخدا راست می گویم گفت: من از پیامبر – صلى الله علیه وآله وسلم – شنیده ام که می گفت: « «مَنْ سَرَّهُ أَنْ یُنَجِّیَهُ اللَّه مِنْ کُرَبِ یَوْمِ القِیَامَه، آنکه خوشش آید اینکه خداوند او را از رنج های روز قیامت نجات دهد فَلْیُنَفِّسْ عَنْ مُعْسِرٍ باید مشکل فقیری را بگشاید(به اینکه مطالبهء حقش را تأخیر نماید) أوْ یَضَعْ عَنْهُ» (مسلم) و یا از او در گذرد و قرضش را ببخشد. ترمذی روایت کرده که رسول خدا صلی الله علیه وعلی آله وصحبه وسلم می فرماید:«من أَنْظَر مُعْسِراً آنکه فقیر و درمانده ای را مهلت داده أوْ وَضَعَ لَه، و یا از قرض او کم کند أظلَّهُ اللَّه یَوْمَ القِیامَهِ تَحْتَ ظِلِّ عَرْشِهِ یَوْمَ لا ظِلَّ إلاَّ ظِلُّهُ». خدای تعالی او را در روز قیامت در سایهء عرش خویش در روزیکه سایه ای جز سایهء او نیست، جای می دهد
۲) دومین پیامد بدحسابی : با اینکه حفظ آبرو یکی از مقاصد اصلی دین است، و در شرع مقدس بر محافظت از حیثیت و شخصیت افراد تاکیدات فراوانی شده، و از تعرض به آبرو و شخصیت انسانها بر حذر داشته است؛ با این وجود صاحب مال و صاحب حق را مجاز می داند که افشاگری و داد خواهی بکند و حق خود را از بدهکار ظالم مطالبه کند. رسول خدا – صلى الله علیه وسلم – فرمود: «لَىُّ الْوَاجِدِ یُحِلُّ عِرْضَهُ وَعُقُوبَتَهُ» (ابوداود و نسایی روایت کرده اند وابن حبان صحیح دانسته است) «درنگ کردن دارا از دادن بدهی اش، ریختن آبرو و سزادادن به او را حلال می کند». یعنی طلبکار بخاطر طلبش با کسی که داراست ولی طلبش را نمی دهد یا آن را به تاخیر می اندازد می تواند به تندی و خشونت برخورد کند و اورا به زندان اندازد، و بر فروش اموالش اقدام کند. ابن المنذرگفت: بیشتر علمای امصار که سراغ دارم و قضاتی که می شناسم رایشان بر اینست که زندان کردن بخاطر امتناع از پرداخت وام جایز است. و عمر بن عبدالعزیز مال بدهکار را میان طلبکاران تقسیم کرد و خود بدهکار را زندانی نمی نمود و لیث چنین گفته است که اگر بدهکار بر عدم پرداخت بدهیها نیز اصرار داشت ومالش را نفروخت، حاکم وقاضی آن را می فروشند وبدهی صاحب مال را می دهد و از او دفع ضرر می کند
صحیحین روایت کرده اند که :مردى پیش پیغمبر – صلى الله علیه وسلم – آمد، و با عصبانیت از پیغمبر – صلى الله علیه وسلم – خواست تا قرضش را به او مسترد نماید، اصحاب هم از اینکه این مرد از پیغمبر – صلى الله علیه وسلم – عصبانى شد، ناراحت شدند و قصد حمله به او را کردند، ولى پیغمبر – صلى الله علیه وسلم – گفت: دَعُوهُ، به او کارى نداشته باشید فَإِنَّ لِصَاحِبِ الْحَقِّ مَقَالاً )چون صاحب حق، نیرومند و حق به جانب است، مى تواند حق خود را مطالبه کند.
۳)سومین پیامد بدحسابی اینست که در پروسه ی داد و ستد وتجارت،اختلال جدی ایجاد می کند: اگر از کسبه و بازاریان پرس و جو کنید، می بینی که آنها واقعا از دست افراد بد حساب در رنج و فریاد هستند،اغلب آنها مجبورند با قرض برای مغازه ی خود جنس تهیه کنند وخریداران توانمند نیز بر حسب عادت و یا به قصد سوء استفاده وتاخیر، اجناس را بدون پرداخت وجه، به خانه می برند، در نتیجه سرمایه ای در دست فروشنده نمی ماند، یا باید کاسبی اش را تعطیل کند و یا مجبور می شود به وام های ربوی رو آورد، که این اقدام نیزشروع مشکلات بزرگتری است.پس ای برادرانی که توانایی دارید، اجناس را به قرض نبرید، اگر بر حسب نیاز قرضی گرفتید در پرداخت زودهنگام آن بکوشید.
۴)چهارمین پیامد بدحسابی اینست که آن از گناهان بزرگ به حساب می آید، چون بدحسابی به گفته برخی از علما یک نوع رباست یعنی چنان نیست که ربا فقط افزون گرفتن و افزون پرداخت کردن در قرض باشد، بلکه رباخواری شعبه ها و عرصه های گوناگون دارد، که گرفتن اموال مردم با قصد برنگرداندن و یا تاخیر در پرداخت ، یکی از آن عرصه هاست.
۵) پنجمین پیامد بدحسابی اینست که ممکن است انسان ، بدهکار از دنیا برود :برای همین بدهکار مسلمان همیشه باید در فکر ادای بدهی اش باشد وبترسد از اینکه مرگش بیاید اوبابدهی به پیش پروردگارش برود. رسول خدا صلی الله علیه وعلی آله وصحبه وسلم فرموده است:(«یغْفِرُ اللَّه للشَّهیدِ کُلَّ شَیْئٍ إلاَّ الدَّیْنَ» (مسلم.) خدا همه ی گناهان شهید را می بخشد مگر قرض و بدهی را.تاکید پیامبر صلی الله علیه و علی آله وصحبه و سلم در این حدیث بسیار واضح است. شهید کسی است که برای خوشنودی باری تعالی جان خویش را فدا کرده باشد. اما با این حساب بدهی او به انسانها مورد بخشش قرار نمی گیرد. از ابو قتاده رضی الله عنه روایت شده که:رسول خدا صلی الله علیه وسلم در میان ایشان خطبه خوانده و یاد آوری کرد که جهاد در راه خدا و ایمان به خدا بهترین اعمال است. بعد مردی ایستاده و گفت: خبرم ده یا رسول الله صلی الله علیه وسلم که هرگاه در راه خدا کشته شوم آیا گناهانم محو می شود؟رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: بلی اگر در راه خدا کشته شوی و تو صابر باشی و اخلاص نمایی و رو آورنده بوده و پشت دهنده به دشمن نباشی. سپس رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: چگونه گفتی؟گفت: خبرم ده یا رسول الله صلی الله علیه وسلم هرگاه در راه خدا کشته شوم، آیا گناهانم محو می شود؟رسول الله صلی الله علیه وسلم به وی گفت: بلی، در حالیکه تو اخلاص نموده و صبر کنی. رو آورنده بوده و به دشمنان پشت ندهی. بجز قرض، زیرا جبریل علیه السلام این را برایم گفت.
۶)ششمین پیامد بدحسابی اینست اگر بدهکار متمکن با وجود مطالبه ی طلبکار، پرداخت قرض را به تاخیر اندازد، و در اموال او بدون رضایتش تصرف کند، مال مردم را به باطل خورده است،.الله متعال در آیه ی ۲۹ سوره ی نساء فرموده است: یَاأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اى مؤمنان، لَا تَأْکُلُوا أَمْوَالَکُم بَیْنَکُم بِالْبَاطِلِ مالهایتان را در میان خود به ناروا مخورید إِلَّا أَن تَکُونَ تِجَارَهً عَن تَرَاضٍ مِّنکُمْ) مگر آنکه [آن خرید و فروش] تجارتى همراه با توافقى [از جانب] شما باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.