آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / نمازجمعه ۲۱ دی صادقیه تهران

نمازجمعه ۲۱ دی صادقیه تهران

ارسال شده توسط رویال از تهران

به گزارش سنی دیلی، خطبه هفتصدونودوششمین(۷۹۶) نمازجمعه اهل سنت صادقیه تهران، بتاریخ(۲۱)دی ۱۳۹۷ برگزار گردید که موضوع این خطبه : چرا خدا عده ای را هدایت می کندوعده ای را هدایت نمی کند ؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا ببینیم خداوند چه کسانی را هدایت می کند وچرا آنها را هدایت می کند:
۱)اولین گروهی که خداوند آنهارا هدایت می کند کسانی هستند که در هر کاری خشنودی خدا را می جویند و مومنانی که در کارهایشان خشنودی خدا را نجویند از این هدایت محروم می شوند: یَهْدِی بِهِ اللَّهُ خداوند با آن(قرآن) هدایت مى کند مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ کسى را که خشنودى او را بجوید سُبُلَ السَّلَامِ به راههاى نجات.. راههایی که او را از عذاب الهی مصون داشته و به سرای امن و آسایش می رساند وَیُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ و آنان را به توفیق خود از تاریکیها به سوى نور بیرون مى برد وَیَهْدِیهِمْ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ (مائده:۱۶) و آنان را به راه راست هدایت مى کند.
۲) دومین گروهی که خداوند آنهارا هدایت می کند ، کسانی هستند که در راه خدا از جان و دل تلاش و کوشش می کنند : وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا و کسانى که در راه ما کوشش کنند لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا آنان را به راه هاى خویش رهنمون شویم وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ (عنکبوت :۶۹) و بى گمان خداوند با نیکوکاران است.
۳) سومین گروهی که که خداوند آنهارا هدایت می کند ، کسانی هستند که به خدا ایمان آگاهانه دارند یعنی ایمانشان تقلیدی نیست بلکه برای ایمانشان آگاهی های لازم را کسب کرده اند: مَا أَصَابَ مِن مُّصِیبَهٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ هیچ مصیبتى جز به حکم خدا نمى رسد. وَمَن یُؤْمِن بِاللَّهِ یَهْدِ قَلْبَهُ و کسى که به خدا ایمان آورد [خداوند نیز] دلش را هدایت مى کند وَاللَّهُ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ (تغابن : ۱۱) و خداوند به همه چیز داناست.در باره یاران غار یا اصحاب کهف می فرماید: {إِنَّهُمْ فِتْیَهٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ آنان جوانانى بودند که به پروردگارشان ایمان آوردند وَزِدْنَاهُمْ هُدًى} [کهف:۱۳] و بر هدایت آنان افزودیم.
۴) چهارمین گروهی که خداوند آنهارا هدایت می کند ، کسانی هستند که به خدا تمسک می جویند : فَأَمَّا الَّذِینَ آمَنُواْ بِاللّهِ امّا آنان که به خدا ایمان آوردند وَاعْتَصَمُواْ بِهِ و به او تمسّک جستند فَسَیُدْخِلُهُمْ فِی رَحْمَهٍ مِّنْهُ وَفَضْلٍ به زودى آنها را در رحمتى و فضلى از [جانب] خود در می اورد وَیَهْدِیهِمْ إِلَیْهِ صِرَاطاً مُّسْتَقِیماً (نساء: ۱۷۵) و به آنان راه راستى به سوى خود، مى نمایاند وَمَن یَعْتَصِم بِاللَّهِ و هر کس که به خدا تمسّک جوید فَقَدْ هُدِیَ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ (آل عمران: ۱۰۱) در حقیقت به راه راست هدایت شده است.
۵) پنجمین گروهی که خداوند آنهارا هدایت می کند ، کسانی هستند توبه وانابه می کنند ویقین دارند که آرامش دلشان در ذکر خداست نه در گناه کردن هرچند گاهی بر اثر ضعف بشری وغفلت به گناه می افتند اما دوباره بسوی خدا برمی گردند : وَیَهْدِی إِلَیْهِ مَنْ أَنَابَ (۲۷) (خداوند)هر کس را که توبه کند به سوى خویش هدایت مى کند الَّذِینَ آمَنُوا (همان) کسانى که ایمان آوردند وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِکْرِ اللَّهِ و دلهایشان به یاد خدا آرام مى گیرد أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (رعد۲۷:و۲۷) بدانید، دلها به نام خدا آرام مى گیرند وَیَهْدِی إِلَیْهِ مَن یُنِیبُ (شوری:۱۳) و هر کس را که رو به سوى او مى نهد، به سوى خویش هدایت مى کند.
۶) ششمین گروهی که که خداوند آنهارا هدایت می کند ،متبعین از رسول خدا هستند در هر گامی تلاش می کنند از رسول خدا تبعیت وپیروی کنند: وَاتَّبِعُوهُ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ (اعراف :۱۵۸) وَإِنْ تُطِیعُوهُ تَهْتَدُوا (نور: ۵۴) و اگر از او فرمان برید راه خواهید یافت.
۷)- هفتمین گروهی که خداوند آنهارا هدایت می کند کسانی هستند که به پندهایی که خدا به آنها می دهد عمل می کنند نه اینکه آنهارابشنوند ولی پشت گوش بیندازند : وَلَوْ أَنَّهُمْ فَعَلُوا مَا یُوعَظُونَ بِهِ و اگر آنان، آنچه را که به آن پند داده مى شوند، انجام مى دادند، لَکَانَ خَیْراً لَهُمْ وَأَشَدَّ تَثْبِیتاً* قطعا برایشان بهتر و در استوارى [ایمانشان] مؤثّرتر بود وَإِذاً لَآتَیْنَاهُمْ مِنْ لَدُنَّا أَجْراً عَظِیماً و آن گاه از نزد خویش پاداشى بزرگ به آنان مى دادیم وَلَهَدَیْنَاهُمْ صِرَاطاً مُسْتَقِیماً (النساء: ۶۶-۶۸) و آنان را به راه راست هدایت مى کردیم.
۸) هشتمین گروهی که خداوند آنهارا هدایت می کند کسانی هستند که برعباداتی مانند آبادی مسجد ، نماز ، زکات ، روزه و غیره موظبت می کنند: إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ کسى مسجدهاى خدا را آباد مى کند که مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ فقط به خداوند و روز قیامت ایمان آورده وَأَقَامَ الصَّلاهَ و نماز بر پاى داشته وَآتَى الزَّکَاهَ و زکات بپردازد وَلَمْ یَخْشَ إِلَّا اللَّهَ و جز از خداوند نترسیده باشد فَعَسَى أُولَئِکَ أَنْ یَکُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِینَ (توبه:۱۸) پس امید مى رود اینان از راه یافتگان باشند
الله متعال گروههایی را در قرآن ذکر می کند که آنها را هدایت نمی کند که برخی از آنها عبارتنداز:
۱)اولین گروه ،ظالمان وستمگران هستند: وَاللّهُ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ(بقره: ۲۵۹) و خداوند گروه ستمکاران را هدایت نمى کند( آل عمران : ۸۶)( توبه: ۱۹) (توبه ۱۰۹) (صف : ۷) (جمعه ۵) إِنَّ اللّهَ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ (مائده :۵۱)( أنعام : ۱۴۴) (قصص :۵۰)( أحقاف : ۱۰) بى گمان خداوند گروه ستمکاران را هدایت نمى کند.
۲)دومین گروه ، کافران وناباوران هستند: وَاللّهُ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ (بقره: ۲۶۴) (توبه: ۳۷) و خداوند گروه کافران را هدایت نمى کند إِنَّ اللّهَ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ (مائده :۶۷) خداوند گروه کافران را هدایت نمى کند وَأَنَّ اللّهَ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ (نحل :۱۰۷) (إِنَّ الَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ بِآیَاتِ اللَّهِ لَا یَهْدِیهِمُ اللَّهُ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ (نحل:۱۰۴). به راستى کسانى که به آیات خداوند ایمان نماورند، خداوند آنان را هدایت نمى کند.
۳)سومین گروه ،فاسقان هستند: وَاللّهُ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الْفَاسِقِینَ مائده: ۱۰۸)( توبه: ۲۴) ( توبه:۸۰) (صف: ۵) خداوند گروه فاسقان را هدایت نمى کند إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْفَاسِقِینَ (منافقون : ۶)
۴)چهارمین گروه ، دروغگویان ناسپاس هستند: إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ کَاذِبٌ کَفَّارٌ (زمر : ۳) خداوند کسى را که او دروغگویى ناسپاس است، هدایت نمى کند.
۵)پنجمین گروه، اسرافگران دروغگو هستند: إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ کَذَّابٌ (غافر: ۲۸) بى گمان خداوند کسى را که زیاده روى دروغگو باشد، هدایت نمى کند.
بنظرم با این آیات بسیار روشن است که چرا خدا عده ای را هدایت می کند وعده ای را هدایت نمی کند؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.