آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / نمازجمعه ۱ شهریور صادقیه تهران

نمازجمعه ۱ شهریور صادقیه تهران

ارسال شده توسط رویال از تهران

به گزارش سنی دیلی، هشتصد و بیست و هشتمین (۸۲۸) نمازجمعه اهل سنت در صادقیه تهران بتاریخ (۱) شهریور ۱۳۹۸ برگزار گردیدکه موضوع خطبه عبارتست از: تفکر در باره آخرت
هیچ شکی نیست که باید برای آبادانی وتوسعه این دنیا با تمام جدیت تلاش نمودودر تسخیر همه جانبه آن تفکر کرد که مسلمانان گذشته چنین بودند البته در کنار تفکر در باره این دنیا باید تفکر در باره آخرت ابدی را هم جدی گرفت.چرا که نه؟ در حالی که الله متعال در باره آخرت می فرمایند: وَمَا هَذِهِ الْحَیَاهُ الدُّنْیَا إِلَّا لَهْوٌ وَلَعِبٌ و این زندگانى دنیا جز سر گرمى و بازیچه نیست وَإِنَّ الدَّارَ الْأخِرَهَ لَهِیَ الْحَیَوَانُ لَوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ عنکبوت آیه ۶۴). و البته اگر مى دانستند، سراى آن جهانى همان زندگانى [راستین] است. اگر مسلمانان در چنین آیاتی تدبر کنند خواهند دید که الله متعال در قرآن کریم ، فکر آنان را به جهانی دیگر می برد و آنها را به رحمتی از جانب خود و نیز به خشنودی خویش مژده می دهد و در آنان چنان شوق و اشتیاقی به جهان آخرت ایجاد می کند که هیچ چیزی نمی تواند مانع حرکت و تکاپوی آنان در این مسیرگردد. آخرتی که باید در آن روز درمقابل خدای متعال بایستند و نسبت به تمام کارهایشان چه کوچک و چه بزرگ، پاسخگو باشند.
اگر تقریبا بخش زیادی از آیات قرآن در باره امر آخرت است برای اینست که انسان با تلاوت آن آیات و فهم معانی وتدبر وتفکر در آن آیات در عین مشغول شدن به آبادانی زمین لحظه ای از آخرت خود غافل نماند.در حدیثی صحیح آمده که گفتند ای رسول خدا پیر شده ای فرمود: («شَیَّبَتْنِى هُودٌ وَالْوَاقِعَهُ وَالْمُرْسَلاَتُ وَ (عَمَّ یَتَسَاءَلُونَ) وَ (إِذَا الشَّمْسُ کُوِّرَتْ)»سوره های هود، واقعه، مرسلات، عم یتسائلون و تکویر مرا پیر کرد.وهمین آیات و روایات اهمیت تفکر در باره آخرت را برای ما بیان می دارد.همچنین می فرمود: «وَلَوْ تَعْلَمُونَ مَا أَعْلَمُ لَضَحِکْتُمْ قَلِیلاً وَلَبَکَیْتُمْ کَثِیرًا». (بخاری ومسلم)«اگر آنچه را که من [در باره آخرت] می دانم شما هم می دانستید، کمتر می خندید و بیشتر گریه می کردید».آن حضرت صلى الله علیه وآله وسلم در عباداتی مانند حج ، – بیشتر از پیش به خداوند – جل جلاله – ارتباط و تعلق خویش را پیوسته داشته و آخرت را بسیار یاد می کردند، ایشان هنگام ایستادن در عرفه فرمودند: « لبیک اللهم لبیک » حاضرم ای الله، گوش به فرمانم! « إنما الخیر خیر الآخره » (همانا پاداش نیکو، پاداش روز آخرت است). (صحیح ابن خزیمه با تصحیح البانی). در غزوه احزاب، در حالی که آن حضرت در حفر خندق شریک و با دست های مبارک خود مشغول حفر خندق بودند، بر زبان مبارک این کلمات جاری بود:« اللَّهُمَّ لاَ خَیْرَ إِلَّا خَیْرُ الآخِرَهْ)«بار الها! خوبی فقط خوبی آخرت است . آری بزرگواران پیغمبر فرمانده – صلى الله علیه وآله وسلم – دل مشغول امور امت، و لشکر و فرماندهان و اعضای خانواده اش بود، زمانی مشغول وحی، و گاهی مشغول عبادت، و زمانی با سایر گرفتاریها دست و پنجه نرم می کرد … این همه مشغولیتها و مسؤولیتهای بزرگ و در عین حال رسول الله – صلى الله علیه وآله وسلم – وصف در امور آخرت نیز ادنی قصوری نمی ورزید!
عمر بن خطاب – رضی الله عنه – می گوید: روزی خدمت پیامبر ص رسیدم در حالی که او روی حصیری [خوابیده] بود و زیر سرش بالشی از لیف خرما بود و کنار پاهایش و بالای سرش لباس رزم آویزان شده بود. دیدم که حصیر بر پهلوی ایشان اثر گذاشته است به همین دلیل گریه کردم. پیامبر فرمود: چرا گریه می کنی؟ گفتم: ای رسول خدا کسری و قیصر در اوج ناز و نعمت زندگی می کنند و ای رسول خدا شما در چنین وضعیتی به سر می برید. پیامبر صلی الله علیه وسلم آخرت رابه یاد او آوردندو فرمودند: «أما ترضى أن تکون لهم الدنیا ولنا الآخره».«آیا راضی نیستی که دنیا برای آنها و آخرت از آن ما باشد». (بخاری)
گاهی پیامبر خدا – علیه السلام – حقیقت اندازه آخرت و دنیا را برای امتش تبیین فرماید می فرمودند: وَاللَّهِ مَا الدُّنْیَا فِی الْآخِرَهِ إِلَّا مِثْلُ مَا یَجْعَلُ أَحَدُکُمْ إِصْبَعَهُ هَذِهِ «به خدا سوگند اموال دنیا در آخرت چیزی نیست. مگر مثل آن مقداری که یکی از شما این انگشتش را ـ و اشاره به انگشت سبابه کردند ـ در آب دریا فرو ببرد سپس آن را بیرون بیاورد. پس ببینید چه چیزی با خود بر می دارد» (صحیح مسلم).
از جمله ویژگیهای منحصر به فرد انبیاء این است که هنگام مرگ در انتخاب دنیا و آخرت مخیّر می شوند، عائشه – رضی الله عنه – می فرماید از رسول الله – صلى الله علیه وسلم – شنیدم که می فرمود :« همه پیامبران در بستر بیماری مرگ در بین انتخاب دنیا، یا بازگشت بسوی خدا مخیّر می شوند » (روایت بخاری و مسلم) .و (عائشه نقل می کند که ) در هنگام آخرین بیماری رسول خدا – صلى الله علیه وسلم – دچار صدا گرفتگی شدیدی شد و شنیدم که می فرمود :« مع الّذین أنعم الله علیهم من النبیّین و الصّدیّقین و الشّهداء و الصّالحین » (بخاری) . یعنی همراه با کسانی که نعمت به آنها ارزانی داده شد، از پیامبران و صدّیقان و شهیدان و صالحان. عائشه فرمود : از این رو فهمیدم حق انتخاب مرگ یا زندگی به او داده شده .
همینطور سلف صالح ما هم در هر حالتی به فکر آخرت خود می افتادند :در زندگی نامه امام زین العابدین آمده روزی خانه ای که امام زین العابدین در آن اقامت داشت، دستخوش حریق شد، آن هنگام او نماز می خواند، وقتی نمازش تمام شد، گفتند: «چرا نمازت را قطع نکردی؟» گفت: «از ترس آن آتش یعنی آتش جهنم از این آتش غافل ماندم».
تابعی بزرگوار، خالد بن مَعْدَان در این باره می گوید: «هر بنده ای دارای چهار چشم است، دو چشم ظاهری برای دیدن دنیا، و دو چشم باطنی برای دیدن آخرت. هرگاه خدا خیر بنده ای را بخواهد دو چشم باطنی اورا باز می کند تا آخرت را ببیند و اگر غیر آن را برای بنده خویش خواست، او را به حال خود می گذارد». سپس این آیه را خواند: {وَمَن کَانَ فِی هَذِهِ أَعْمَى و هر کس در این [دنیا، دلش] نابینا باشدیعنی با آن نتواند آخرت را ببیند فَهُوَ فِی الْأخِرَهِ أَعْمَى وَأَضَلُّ سَبِیلًا (۷۲)} [الإسراء: ۷۲] او در آخرت نیز نابینا و گمراه تر است.
بزرگواران علمای اخلاق ما می گویند اگر کسانی را دیدید که در دنیا چنان زندگی می کنند که گویی آخرت را با چشم می بینند. با چنین کسانی همنشینی کنید که به قلب لطافت و صفا می بخشد،زیرا مصاحبت و دوستی با چنین کسانی و دیدن آن رخسارهای نورانی آنان ، انسان را به یاد آخرت می اندازد، چنانکه در باره آنان گفته شده است: «بعضی از مردم هستند که سیمای آنان آدمی را به یاد آخرت می اندازد. در سیمای آنان نه بهشت نقش بسته است نه دوزخ، ولی آثار آخرت بر جبین آنان چنان هویدا است که هرکس کمترین فراستی داشته باشد، آن را می بیند».
چه که آنان می دانند دنیا پلی است که انسان را به آخرت پیوند می دهد، و معتقد هستند که دنیا خانه فنا است، نه سرای خلود و بقا و عمر در آن محدود است، آنان برای انجام کار نیک از زمان سبقت می گیرند.
در زندگی نامه برخی از سلف صالح می خوانیم که آنان هرچه را در این دنیا می دیدند به زندگی جهان آخرت پیوند می دادند،تا بیشتر در باره آخرت تفکر واندیشه نمایند. اگر مثلا تاریکی می دیدند به یاد تاریکی گور و عبور از «صراط» می افتادند، اگر جمال و زیبایی را مشاهده می کردند، به یاد زیبایی حوریهایی می افتادند که خداوند کریم آنها را وعده داده است، اگر باغ های سرسبز و آب و آبشار و جلوه های زیبای طبیعت را نظاره می کردند شکوه و جمال بهشت و درختان و جویبارها و پرندگان آن را به یاد می آوردند. و اگر بوی خوشی به مشام شان می رسید، بهشت را یاد می کردند که سراسر از مشک و زعفران و لؤلؤ و مرجان است. به این شیوه هرچه را در این سرا می دیدند آن را با مشابهی که در بهشت دارد مقایسه می کردند.
چرا سلف صالح هرچه را که مشاهده می کردند به آخرت مرتبط می ساختند؟ زیرا تفکر و احساسات و شعور آنان به آخرت تعلق داشت. نقل است که هرگاه ابومسلم بر خرابه ای عبور می کرد، برآن می ایستاد و فریاد می زد و می گفت: «ای ویرانه! ساکنان تو کجایند؟ رفتند و اعمال شان باقی ماند، شهوت پرستی برفت و گناه ها باقی ماند ای بنی آدم! ترک گناه بسیار از طلب توبه آسانتر است»
هَرِم دوست و شاگرد صحابی جلیل القدر حُمَمَهُ رضی الله عنه – است، وی آنچه را که می دید به آخرت پیوند می داد. هرم بن حیان عبدی، شبی در محضر صحابی رسول الله – صلى الله علیه وسلم – حممه – رضی الله عنه – ماندگار شد. آن شب حممه تا فرارسیدن صبح گریست، روز بعد هرم به حممه گفت: «چرا دیشب این قدر گریه کردی؟»، گفت: «به یاد فردایی افتادم که گورها باز شود و انسان های خفته از آن بیرون آیند». حممه نیز شبی در منزل هرم بماند، دید که هرم آن شب تا صبح گریه کرد. صبح حممه از هرم پرسید: «چه چیزی تو را امشب تا هنگام سحر به گریه وا داشت؟»، گفت: «صبحگاهی را یاد کردم که ستاره های آسمان از هم گسسته و چون برگ خزان فرو ریزند».
این دو دوست گاه گاهی بعد از صرف صبحانه باهم به بازار می رفتند و به هنگام عبور از محله گل فروشان، به یاد بهشت می افتادند و آن را از خدا تقاضا می کردند و به وقت گذر از کنار آهنگران آتش جهنم را یاد کرده و از گرفتارشدن در آن به خدای متعال پناه می بردند. این دو یار صمیمی اینگونه از هم جدا می شدند .آنان در دنیا طوری زندگی می کردند که گویی در عالم آخرت قرار دارند، و به این شیوه نفس خود را به جهان آخرت وابسته می کردند، تا رام کردن آن نفس سرکش برایشان آسانتر شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.