آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / نمازجمعه ۱۷ خرداد صادقیه تهران

نمازجمعه ۱۷ خرداد صادقیه تهران

ارسال شده توسط رویال از تهران

به گزارش سنی دیلی، خطبه هشتصد و هفدهمین (۸۱۷) نمازجمعه اهل سنت در صادقیه تهران ،که بتاریخ(۱۷) خرداد ۱۳۹۸ برگزار گردید که موضوع این خطبه : توصیه هایی برای بعد رمضان
برای آنکه حال وهوای ملکوتی رمضان گذشته را در یازده ماه بعدی از دست ندهیم و حال و هوای رمضان برای ما تا رمضان آینده باقی بماند؛ برخی از علما توصیه هایی در این باره دارند که برخی از آنها را خدمت شما بزرگواران در این خطبه عرض می کنم چه که ان شاء الله تعالی تذکر به مؤمنان نفع و سود می‌رساند.
۱-توصیه اول برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که از خداوند عزوجل برای هدایت و ثبات (استقامت) یاری بطلبیم، خداوند راسخان در علم را بخاطر اوصاف خوبشان می‌ستاید که یکی از اوصاف آنها این دعای آنهاست: «رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنَا پروردگارا، دلهاى ما را پس از آنکه ما را هدایت کردى [از حقّ] مگردان. چون آنها می دانند که حتی بعد از هدایت شدن هم ممکن است دلها به انحراف از حق وحقیقت دچار شود وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَهً و به ما از نزد خود رجمتی و بخششى ارزانى دار رحمتی که دلهای مارا از انحراف نگهدارد ومارا در راه هدایت ثابت قدم گرداند إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ (۸)» [آل عمران/۸] به راستى [که] بخشنده تویى.
۲- توصیه دوم برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که با نیکان همنشینی بیشتری داشته باشیم وتا آنجا که می توانیم در مجالس صالحان بیشتر حضور داشته باشیم، و بر مجالس ذکر عمومی مانند سخنرانی‌ها و خصوصی مانند زیارت قبرستان، حریص باشیم. زیرا مجلس علم از عبادت هفتاد سال بهتر است.که یکی از مهمترین مجالس علم ،حضور در حین ایراد خطبه های جمعه است که متاسفانه برخی از نمازگزاران خود را از از آن محروم می کنند برخی دیر می آیند برخی زود می آینده ولی هنگام ایراد خطبه ها حرف می زنند یا با موبایل خود بازی می کنند در حالی که امام بخاری روایت کرده است نبی اکرم – صلى الله علیه وسلم – فرمود:: «إِذَا کَانَ یَوْمُ الْجُمُعَهِ کَانَ عَلَى کُلِّ بَابٍ مِنْ أَبْوَابِ الْمَسْجِدِ الْمَلَائِکَهُ یَکْتُبُونَ الْأَوَّلَ فَالْأَوَّلَ )ابوهریره – رضی الله عنه – می گوید: «هنگامی که روز جمعه فرا می رسد، فرشتگان به هر دری از دروازه های مسجد، مستقر می شوند. و به ترتیب، اسامی کسانی را که وارد مسجد می شوند، می نویسند. :فَإِذَا خَرَجَ الإِمَامُ حَضَرَتِ الْمَلاَئِکَهُ یَسْتَمِعُونَ الذِّکْرَ» زمانی که امام برای ایراد خطبه برخیزد، فرشتگان (قلم و کاغذ خود را جمع کرده) به خطبه گوش می دهند». ».باز امام بخاری روایت کرده که رسول خدا می فرمود: إِذَا قُلْتَ لِصَاحِبِکَ یَوْمَ الْجُمُعَهِ أَنْصِتْ، وَالإِمَامُ یَخْطُبُ، فَقَدْ لَغَوْتَ» وقتى که امام در روز جمعه خطبه نماز را مى خواند شما اگر به رفیقت بگویید ساکت باش، شما هم کار عبث و لغوى انجام داده اید و از ثواب جمعه ات کم مى شود».
۳- توصیه سوم برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که سیره‌ی صالحان را بیشتر بشناسیم با مطالعه‌ی کتاب یا استماع سخنرانی‌ها، به‌ویژه‌ سیره‌ی صحابه همت خود را تقویت کنیم؛ چون آنان نفس را تابع همت و عزیمت کرده بودند.
۴- توصیه چهارم برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که از محصولات سمعی-بصری با محتوایی اسلامی استفاده‌ کنیم مانند؛ به‌ خطبه‌ها و موعظه‌های مؤثر، بسیار گوش دهیم که امروزه به راحتی اکثر این خطبه ها در دسترس هستند. و به دیدار دوستان و برادران ایمانی برویم.
۵- توصیه پنجم برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که بر انجام فرائض دینی مانند اقامه‌ی نمازهای پنجگانه و قضای روزه‌های رمضان؛ حریص باشیم چون در انجام فرایض خیر فراوانی وجود دارد. بخاری روایت کرده است که پیامبر – صلى الله علیه وسلم – فرمودند: خداوند متعال می فرماید: وَمَا تَقَرَّبَ إِلَیَّ عَبْدِی بِشَیْءٍ أَحَبَّ إِلَیَّ مِمَّا افْتَرَضْتُ عَلَیْهِ) و محبوب ترین چیز نزد من که عبدم به وسیله ی آن به من نزدیک می شود، اعمالی است که بر او فرض کرده ام
۶- توصیه ششم برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که بر انجام نوافل مانند روزه های مستحبی ونماز شب.و کمک به فقرا، مساکین و نیازمندان و… حریص باشیم زیرا الله متعال در ادامه حدیث قدسی الله متعال فرموده‌اند: وَمَا یَزَالُ عَبْدِی یَتَقَرَّبُ إِلَیَّ بِالنَّوَافِلِ و بنده ی من همیشه با انجام دادن سنت ها به من نزدیک می شود حَتَّى أُحِبَّهُ، تا آن که او را دوست می دارم فَإِذَا أَحْبَبْتُهُ، کُنْتُ سَمْعَهُ الَّذِی یَسْمَعُ بِهِ، و چون او را دوست داشتم، گوش او خواهم شد که با آن می شنود وَبَصَرَهُ الَّذِی یُبْصِرُ بِهِ و چشم او می شوم که با آن می بیند ، وَیَدَهُ الَّتِی یَبْطِشُ بِهَا و دست او خواهم شد که با آن حمله و دفاع می کند ، وَرِجْلَهُ الَّتِی یَمْشِی بِهَا، و پای او می شوم که با آن راه می رود وَإِنْ سَأَلَنِی لَأُعْطِیَنَّهُ، و اگر از من چیزی بخواهد، قطعاً به او عطا می کنم، وَلَئِنِ اسْتَعَاذَنِی لَأُعِیذَنَّهُ، و اگر از شرّ چیزی به من پناه جوید، قطعاً او
۷- توصیه هفتم برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که بر تلاوت همراه با تدبر آیات قرآن مداومت داشته باشیم همانطوری که در رمضان تلاوت می کردی چه که رسول خدا ما را به آن وصیت کرده‌اند: « اقْرَءُوا الْقُرْآنَ فَإِنَّهُ یَأْتِى یَوْمَ الْقِیَامَهِ شَفِیعًا لأَصْحَابِهِ » (مسلم) قرآن را بخوانید؛ چون روز قیامت صاحبش را شفاعت می‌کند.
۸- توصیه هشتم برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که بر ذکر کثیر و استغفار، مداومت کنیم چون ذکر عملی آسان و نفعی بزرگ دارد و سبب افزایش ایمان و قوت قلب می‌شود.
۹- توصیه نهم برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که از هر چیزی که قلب را فاسد می‌کند؛ دوری کنیم از جمله دوستان ناباب و خودداری از مشاهده‌ی برنامه‌های مضر ماهواره‌ای [و سیدی‌های غیر اخلاقی] و گوش دادن به آواز و موسیقی [های مبتذل] و نگاه کردن به مجله‌هایی که حاوی عکس‌های مبتذل‌اند.
۱۰- توصیه دهم برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که توبه‌ی خود رانگه داریم توبه‌ی نصوحی که رجوعی در آن نباشد، چون خداوند از بنده‌ای که توبه اش را نگه می دارد، بسیار خوشحال می‌شود. رسول الله -صلی الله علیه وسلم- می‌فرماید: «وَاللَّهِ إِنِّی لأَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَأَتُوبُ إِلَیْهِ فِی الْیَوْمِ أَکْثَرَ مِنْ سَبْعِینَ مَرَّهً». (بخارى:۶۳۰۷)«به خدا سوگند که من روزانه، بیش از هفتاد بار از خداوند، طلب آمرزش کرده و توبه می کنم».
۱۱- توصیه یازدهم برای اینکه حال وهوای ملکوتی رمضان را تا رمضان آینده نگه داریم اینست که صله‌ی رحم را بر قرار کنیم و حقوق خویشاوندان را بدهیم تا خداوند عمرها را طولانی کرده و روزی‌ ها را افزایش دهد. خداوند می‌فرماید: «لَیْسَ الْبِرَّ أَنْ تُوَلُّوا وُجُوهَکُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ اینکه (به هنگام نماز) چهره‌هایتان را به جانب مشرِق و مغرب کنید، نیکی (تنها همین) نیست (و یا ذاتاً روکردن به خاور و باختر، نیکی بشمار نمی‌آید). وَلَکِنَّ الْبِرَّ مَنْ آَمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآَخِرِ وَالْمَلَائِکَهِ وَالْکِتَابِ وَالنَّبِیِّینَ بلکه نیکی (کردار) کسی است که به خدا و روز واپسین و فرشتگان و کتاب (آسمانی) و پیغمبران ایمان آورده باشد وَآَتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِی الْقُرْبَى وَالْیَتَامَى وَالْمَسَاکِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَالسَّائِلِینَ وَفِی الرِّقَابِ و مال (خود) را با وجود علاقه‌ای که بدان دارد (و یا به سبب دوست داشت خدا، و یا با طیب خاطر) به خویشاوندان و یتیمان و درماندگان و واماندگان در راه و گدایان دهد، و در راه آزادسازی بردگان صرف کند، وَأَقَامَ الصَّلَاهَ و نماز را برپا دارد وَآَتَى الزَّکَاهَ و زکات را بپردازد وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُوا و (نیکی کردار کسانی است که) وفاکنندگان به پیمان خود بوده هنگامی که پیمان بندند وَالصَّابِرِینَ فِی الْبَأْسَاءِ وَالضَّرَّاءِ وَحِینَ الْبَأْسِ و (به ویژه کسانی نیکند و شایسته ستایشند که) در برابر فقر (و محرومیّت‌ها) و بیماری (و زیان و ضرر‌ها) و به هنگام نبرد، شکیبایند (و استقامت می‌ورزند). أُولَئِکَ الَّذِینَ صَدَقُوا اینان کسانی هستند که راست می‌گویند (در ادّعای ایمان راستین و پیجوئی اعمال نیک) وَأُولَئِکَ هُمُ الْمُتَّقُونَ» (بقره: ۱۷۷) و به راستی پرهیزکاران (از عذاب خدا با دوری گرفتن از معاصی و امتثال اوامر الهی) اینانند.
بزرگواران به امید دیدار تا رمضانی دیگر که إن شاء الله در سلامتی، عافیت و استقامت بر دین خدا به سر ببرید. پروردگارا رمضان را سال‌های زیادی نصیب ما کن.و حال وهوای ملکوتی رمضان گذشته را تا رمضان آینده برای ما نگهدار…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.