آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / نمازجمعه ۱۰ آبان صادقیه تهران

نمازجمعه ۱۰ آبان صادقیه تهران

ارسال شده توسط رویال از تهران

به گزارش سنی دیلی، هشتصد و سی و هشتمین (۸۳۸) نمازجمعه اهل سنت در صادقیه تهران بتاریخ (۱۰) آبان ۱۳۹۸ برگزار گردید که موضوع خطبه عبارتست از: برخی از ویژگی های خاص پیامبرخدا – صلى الله علیه وآله وصحبه و سلم –
مقدمتا عرض کنم در ماه ربیع الاول ،ماه ولادت با سعادت خاتم انبیا ، محمدمصطفی صلی الله علیه وعلی آله وصحبه وسلم قرار داریم وچه خوب است در مراسم هایی که در این ماه برگزار می گردد بیشتر از سیره عطرآگین رسول خدا گفته شود . الله تبارک و تعالی پیامبر ما، محمد – صلى الله علیه وآله وسلم – را با بسیاری از ویژگی ها و صفات بلند مرتبه برتری داده و او را از همه انسانها ویژه کرده و خاص نموده است. که برخی از ویژگی های خاص آن حضرت را خدمتتان در این خطبه عرض می کنیم:
۱ –اولین ویژگی خاص پیامبر خدا اینست که تنها پیامبری است که رسالتش، برای تمام جن و انس از زمان مبعوث شدنش تا قیام قیامت برای همه زمانها وبرای همه ملتهای دنیا است: الله تعالی می فرماید: { وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا کَافَّهً لِّلنَّاسِ بَشِیرًا وَنَذِیرًا و تو را براى همه مردمان(نه برای تنها عربها و نه برای یک منطقه ای ونه برای یک زمانی بلکه برای همه مردمان) جز مژده آور و هشدار دهنده نفرستاده ایم. وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ } [سبأ: ۲۸]. ولى بیشتر مردم نمى دانند. یعنی آگاهی و دانش درستی ندارند، یا نادان و جاهل هستند و یا اینکه می دانند اما از روی عناد و کینه توزی مخالفت می ورزند و به علم خود عمل نمی کنند، انگار که آنها علم و آگاهی ندارند.. {تَبَارَکَ الَّذِی نَزَّلَ الْفُرْقَانَ عَلَى عَبْدِهِ لِیَکُونَ لِلْعَالَمِینَ نَذِیرًا (۱)} [فرقان: ۱] خجسته است کسى که «فرقان» را بر بنده اش نازل کرد تا براى جهانیان هشدار دهنده باشد . وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَهً لِّلْعَالَمِینَ) (أنبیاء: ۱۰۷)و تو را جز مایه رحمت براى جهانیان نفرستاده ایم. ابن عباس می گوید: «منظور از «العالمین» اجنه و انسان است». (قُلْ یا أَیهَا النَّاسُ إِنِّی رَسُولُ اللّهِ إِلَیکُمْ جَمِیعاً) (اعراف:۱۵۸)(ترجمه: بگو ای مردم! همانا من فرستاده ی الله برای همگی شما می باشم).
۲ – دومین ویژگی خاص پیامبر خدا اینست که آن حضرت، خاتم انبیاء و رسولان است: الله تعالی می فرماید: {مَّا کَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِکُمْ محمد – صلى الله علیه وآله وسلم – پدر هیچ کس از مردان شما نیست وَلَکِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِیِّ‍ینَ} [احزاب: ۴۰]بلکه رسول خدا و خاتم پیامبران است . پس خدا بر ما شریعت ختم کرد//بر رسول ما رسالت ختم کرد…رونق از ما محفل ایام را//او رسل را ختم و ما اقوام را…
شیخین روایت می کنند که پیامبرص می فرماید: «إِنَّ مَثَلِی وَمَثَلَ الْأَنْبِیَاءِ مِنْ قَبْلِی مثال من و سایر پیامبران قبل از من، کَمَثَلِ رَجُلٍ بَنَى بَیْتًا فَأَحْسَنَهُ وَأَجْمَلَهُ مانند مردی است که خانه ای زیبا و کامل بسازد إِلَّا مَوْضِعَ لَبِنَهٍ مِنْ زَاوِیَهٍ مگر اینکه در گوشه ای، جای یک خشت را خالی بگذارد. فَجَعَلَ النَّاسُ یَطُوفُونَ بِهِ وَیَعْجَبُونَ لَهُ وَیَقُولُونَ مردم، اطراف آن دور می زنند و با تعجب می گویند: هَلَّا وُضِعَتْ هَذِهِ اللَّبِنَهُ آیا این یک خشت، گذاشته نمی شود قَالَ فَأَنَا اللَّبِنَهُ وَأَنَا خَاتِمُ النَّبِیِّینَ» (بخاری ومسلم) « نبی اکرم صلی الله علیه وسلم فرمود: من همان یک خشت و خاتم پیامبران هستم».
۳ – سومین ویژگی خاص پیامبر خدا اینست که ، خداوند آن حضرت را با بزرگترین معجزه و آشکارترین نشانه خدا که تا قیام قیامت باقی می ماند تأیید کرده است. الله تعالی می فرماید: {قُل لَّئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَن یَأْتُوا بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لَا یَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ کَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِیرًا (۸۸)} [اسراء: ۸۸]. بگو: اگر انس و جن گرد آیند بر آنکه مانند این قرآن آورند، هرگز نمى توانند مانندش آورند و اگر چه برخى از آنان یاور برخى [دیگر] باشند.. إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ (۹) بى گمان ما قرآن را فرو فرستاده ایم و به راستى ما نگهبان آن هستیم. کتاب های آسمانی قبل از قرآن مجید برای مدت محدودی آمده بود و تا آن مدت محفوظ بودند و هیچ کدام از آنها دائمی نبود.قرآن آخرین کتاب است و برای ابد می باشد. مصطفى را وعده داد الطاف حق … گر بمیری تو نمیرد این سبق//من کتاب و معجزت را حافظم … بیش و کم کن را از قرآن رافضم//یعنی الطاف الهى خاتم الانبیاء را وعده داده است که اگر هم تو چشم از دنیا بر بندى این قرآن هرگز از بین نخواهد رفت.من خود کتاب و معجزات را حفظ نموده و از وارد کردن کم و زیادى بقرآن جلوگیرى خواهم کرد. مقام والاى تو را در هر دو عالم بلند و طعنه نابخردان را به سنت تو بر طرف خواهم ساخت.این منم که از بیش و کم کردن قرآن جلوگیرى خواهم کرد، حفظ کننده اى تواناتر از من وجود ندارد.رونق پیامبرى تو را روز بروز افزایش خواهم داد، نام تو را سکه ها خواهم کرد منبرها و محراب ها براى تو و اعتلاى دین تو خواهم ساخت، از محبتى که به تو دارم، قهر تو را قهر خود قرار داده ام.
۴ – چهارمین ویژگی خاص پیامبر خدا اینست که ، امت او بهترین امتها و بیشترین افراد اهل بهشت هستند. الله تعالی می فرماید: {کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ} [آل عمران: ۱۱۰]. «شما بهترین امتی هستید که برای مردم پدید آورده شده است به معروف امر می کنید و از منکر و ناپسند نهی می نمایید و به خداوند ایمان دارید». روایت است که از پیامبر صلی الله علیه وسلم در مورد این آیه {کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ} شنیده انذ که فرمودند: «إِنَّکُمْ تُتِمُّونَ سَبْعِینَ أُمَّهً أَنْتُمْ خَیْرُهَا وَأَکْرَمُهَا عَلَى اللَّهِ» (أحمدوترمذی) «شما تمام کننده هفتاد امت هستید که از همه آن ها بهتر، و گرامی ترین آن ها نزد خداوند می باشید». و در صحیحین از عبدالله بن مسعود روایت است که گفتند: «کُنَّا مَعَ النَّبِیِّ فِی قُبَّهٍ «با پیامبر صلی الله علیه وسلم در خانه ای نشسته بودیم.فَقَالَ أَتَرْضَوْنَ أَنْ تَکُونُوا رُبُعَ أَهْلِ الْجَنَّهِ فرمود: آیا راضی هستید که یک چهارم اهل بهشت از شما باشد؟ قُلْنَا نَعَمْ گفتیم: بلی. قَالَ أَتَرْضَوْنَ أَنْ تَکُونُوا ثُلُثَ أَهْلِ الْجَنَّهِ سپس پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: آیا راضی هستید که یک سوم اهل بهشت شما باشید؟ قُلْنَا نَعَمْ فتیم: بلی. قَالَ أَتَرْضَوْنَ أَنْ تَکُونُوا شَطْرَ أَهْلِ الْجَنَّهِ فرمود: راضی هستید که نصف اهل بهشت شما باشید؟ قُلْنَا نَعَمْ گفتیم: بلی. قَالَ وَالَّذِی نَفْسُ مُحَمَّدٍ بِیَدِهِ إِنِّی لَأَرْجُو أَنْ تَکُونُوا نِصْفَ أَهْلِ الْجَنَّهِ فرمود: قسم به کسی که جان محمد در دست اوست امیدوارم که نصف اهل بهشت از شما باشد (بخاری ومسلم)
۵ – پنجمین ویژگی خاص پیامبر خدا اینست که پیامبر صلی الله علیه وسلم صاحب شفاعت عظمی است و آن شفاعت در حق اهل موقف (صحرای محشر) می باشد و آن مقام محمود است که الله تعالی فرموده است: {عَسَى أَن یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقَامًا مَّحْمُودًا (۷۹)} [اسراء: ۷۹]. «امید است که خداوند تو را به مقام محمود برساند». جمعی از صحابه و تابعین از جمله حذیفه، سلمان، انس، ابوهریره، ابن مسعود، جابر بن عبدالله، ابن عباس، مجاهد، قتاده و دیگران از مقام محمود به شفاعت تفسیر کرده اند. قتاده می گوید: «کان أهل العلم یرون المقام المحمود هو شفاعته یوم القیامه» «اهل علم بر این رأی هستند که مقام محمود همان شفاعت او در روز قیامت است». سنت نیز همچنین بر شفاعت پیامبر صلی الله علیه وسلم در آن موقف دلالت دارد هست.
۶ – ششمین ویژگی خاص پیامبر خدا ، بشارت رسولان به مبعوث شدن محمد صلی الله علی آله و صحبه و سلم است:رسولان صلوات الله و سلامه اجمعین به رسالت محمد – صلى الله علیه وسلم – بشارت داده اند، بطوری که الله تعالی می فرماید: (وَإِذْ قَالَ عِیسَى ابْنُ مَرْیمَ و وقتی عیسی ابن مریم گفت: یا بَنِی إِسْرَائِیلَ ای بنی اسرائیل إِنِّی رَسُولُ اللَّهِ إِلَیکُم همانا من فرستاده ی الله بسوی شما هستم مُّصَدِّقاً لِّمَا بَینَ یدَی مِنَ التَّوْرَاهِ [و] تصدیق کننده ی آنچه پیش از من از تورات بود می باشم وَمُبَشِّراً بِرَسُولٍ یأْتِی مِن بَعْدِی اسْمُهُ أَحْمَدُ(الصف:۶) و بشارت دهنده ی رسولی [که] بعد از من می آید [و] اسمش احمد (۱) است، می باشم فَلَمَّا جَاءهُم بِالْبَینَاتِ قَالُوا هَذَا سِحْرٌ مُّبِینٌ) ؛ پس وقتی [احمد] با [دلایلی] واضح به [نزد] آنها آمد گفتند: این سحری آشکار است).و می فرماید: (وَرَحْمَتِی وَسِعَتْ کُلَّ شَیءٍ و رحمت من همه چیز را احاطه کرده است فَسَأَکْتُبُهَا لِلَّذِینَ یتَّقُونَ وَیؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَالَّذِینَ هُم بِآیاتِنَا یؤْمِنُونَ) (۱۵۶) پس [در آینده] آن [رحمت] را برای کسانی که پرهیزکاری پیشه می کنند و زکات می دهند و کسانی که به آیات ما ایمان می آورند، مقدر خواهم کرد (الَّذِینَ یتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِی الأُمِّی الَّذِی یجِدُونَهُ مَکْتُوباً عِندَهُمْ فِی التَّوْرَاهِ وَالإِنْجِیلِ) (۱۵۷) (الأعراف)( کسانی که از رسول درس ناخوانده ای تبعیت می کنند که [صفت] او را نزد خویش، بصورت نوشته ای در تورات و انجیل می یابند).
۷ – هفتمین ویژگی خاص پیامبر خدا اینست که ، ،بخاطراحترام و اکرام از ایشان، الله متعال هنگام خطاب با ایشان هیچوقت اسمش را نام نبرده است، خداوند تبارک و تعالی هنگامی که می خواهد ایشان را مورد خطاب قرار دهد به او احترام گذاشته و او را با قشنگ ترین نام ها و زیباترین صفات مورد خطاب قرار می دهد:الله متعال ۱۳بار رسول خدا با (یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ)،ودوبارهم با (یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ) مورد خطاب قرار داده است واین خصوصیت برای هیچیک از انبیاء وجود نداشته و فقط با نامهای خودشان مورد خطاب قرارگرفته اند: { یَا آدَمُ} (بقره: ۳۵)، {إِذْ قَالَ اللّهُ یَا عِیسَى} آل عمران آیه ۵۵{ یَا عِیسى ابْنَ مَرْیَمَ } (مائده: ۱۱۰)، {یَا مُوسَى إِنِّی أَنَا اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِینَ} (قصص: ۳۰)، {قِیلَ یَا نُوحُ اهْبِطْ بِسَلاَمٍ مِّنَّا } (هود: ۴۸)، {وَنَادَیْنَاهُ أَنْ یَا إِبْرَاهِیمُ (۱۰۴) (صافات: ۱۰۴)، {قَالُواْ یَا لُوطُ} (هود: ۸۱)، {یَا زَکَرِیَّا إِنَّا نُبَشِّرُکَ بِغُلَامٍ اسْمُهُ یَحْیَى (مریم: ۷)، {یَا دَاوُودُ إِنَّا جَعَلْنَاکَ خَلِیفَهً فِی الْأَرْضِ} (ص: ۲۶)، {یَا یَحْیَى خُذِ الْکِتَابَ بِقُوَّهٍ } (مریم: ۱۲)
۸ – هشتمین ویژگی خاص پیامبر خدا اینست که پیامبر صلی الله علیه وسلم صاحب وسیله است یعنی مرتبه بلندی در بهشت است و آن جز نصیب یک نفر نمی شود و بلندترین درجه بهشت می باشد. امام مسلم روایت کرده است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: «إِذَا سَمِعْتُمْ الْمُؤَذِّنَ هنگامی که صدای مؤذن را شنیدید فَقُولُوا مِثْلَ مَا یَقُولُ مانند آنچه که می گوید، تکرار نمایید ثُمَّ صَلُّوا عَلَیَّ سپس بعد از اتمام اذان بر من صلوات بفرستید فَإِنَّهُ مَنْ صَلَّى عَلَیَّ صَلَاهً صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ بِهَا عَشْرًا هرکس بر من صلوات بفرستد خداوند ده برابر بر او صلوات می فرستد ثُمَّ سَلُوا اللَّهَ لِی الْوَسِیلَهَ سپس از خداوند برای من مقام وسیله را بخواهید فَإِنَّهَا مَنْزِلَهٌ فِی الْجَنَّهِ لَا تَنْبَغِی إِلَّا لِعَبْدٍ مِنْ عِبَادِ اللَّهِ آن جایگاهی در بهشت است که شایسته جز بنده ای از بندگان خدا نیست وَأَرْجُو أَنْ أَکُونَ أَنَا هُوَ و امیدوارم که آن شخص من باشم فَمَنْ سَأَلَ لِی الْوَسِیلَهَ پس هرکس برای من وسیله را درخواست نماید حَلَّتْ لَهُ الشَّفَاعَهُ» (مسلم) شفاعت من برایش ممکن می گردد».
همه ویژگیهای خاص پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم که دلالت بر بلندی جایگاه او نزد الله تعالی دارد و جایگاه او را در دنیا و آخرت بلند می گرداند این تعدادی که گفتیم نیستند بلکه این خصوصیات بسیار زیاد هستند.که ما در این خطبه به همین اندازه بسنده کردیم.
در آخر بزرگواران !درست است که وجود نازنین پیامبرخدا در میان ما نیست اما آن نعمتهای بزرگی را که برای آنها عمر مبارکش را گذاشتند وبرای آنها زحمات شبانه روزی کشیدند برای آنها بهترین کسانش را از دست دادند در اختیار ماست.آن آیاتی را که مدام تلاوت می کردند در میان ما هست. دروس تزکیه بشر وکتاب وحکمتش در دسترس ما قرار دارد بیاییم شکر این نعمتهای بسیار بزرگ پروردگار را بجای آوریم واز آنها تا زنده ایم بهره مندشویم : کَمَا أَرْسَلْنَا فِیکُمْ رَسُولاً مِّنکُمْ«و همچنین (برای تکمیل نعمت خود بر شما) پیغمبری از خودتان در میان شما برانگیختیم یَتْلُو عَلَیْکُمْ آیَاتِنَا که آیات ما را بر شما می خواند وَیُزَکِّیکُمْ و شما را پاکیزه می دارد وَیُعَلِّمُکُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ و به شما کتاب و حکمت می آموزد (تا با فراگیری قرآن و بهره مندی از سنت و سیرت نبوی، به احکام شریعت آشنا گردید) وَیُعَلِّمُکُم مَّا لَمْ تَکُونُواْ تَعْلَمُونَ {۱۵۱} و به شما چیزی یاد می دهد که نمی توانستید آن را فرا بگیرید فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ پس مرا یاد کنید تا من نیز شما را یاد کنم وَاشْکُرُواْ لِی وَلاَ تَکْفُرُونِ {۱۵۲} (بقره:۱۵۱،۱۵۲). و از من سپاسگزاری نمایید و از من ناسپاسی مکنید». نصیحتی کنمت ای جوان مسلمان باش//به هر کجا که روی رو به سوی یزدان باش…تو جان پاک منی همچو ماه نور ببخش//تو نور چشم منی چون ستاره تابان باش…به شام شبزدگان چون چراغ ماه بتاب//به روزهای خزان مژده ی بهاران باش…به راه غیر نبی پا منه که گمراهیست//ز بیم روز ندامت ندیم قرآن باش…هزار بولهب ار لب به شرک گشایند//تو در کنار محمد بمان و سلمان باش…مکن کناره ز خاتم که دیو درراه است//نگین عشق به دست آور و سلیمان باش…در این جهان دل ظلمت گرفته بسیارست//به شام مردم کافر چراغ ایمان باش…تو مرغ باغ بهشتی اسیر دام مشو//ز تن کناره گزین پای تا به سر جان باش.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.