آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / مولانا عبدالحمید: عاملان قتل معترضین در اعتراضات اخیر مجازات شوند

مولانا عبدالحمید: عاملان قتل معترضین در اعتراضات اخیر مجازات شوند

ارسال شده توسط فرحان از زاهدان

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (۱۵ آذر ۱۳۹۸)، با انتقاد از «کشتن معترضین» در اعتراضات اخیر به افزایش قیمت بنزین، خواستار «تنبیه و مجازات» عاملان این اقدامات شدند. ایشان همچنین با اشاره به بازداشت مولانا فضل‌الرحمان کوهی، امام‌جمعه پشامگ سرباز، آزادی این مولوی اهل‌سنت را «خواستۀ عموم مردم منطقه» دانستند.
به گزارش  سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: در اعتراضات اخیر مردم ایران به افزایش قیمت بنزین، دو چیز بسیار تکان‌دهنده و ناگوار بود؛ یکی تخریب اموال عمومی و به آتش‌کشیدن پمپ‌های بنزین و بانک‌ها و دیگری کشتن معترضین در حد بسیار وسیع. قتل معترضان سبب نگرانی و ناراحتی عموم ملت ایران شد و انعکاس وسیعی در داخل و خارج کشور داشت.
ایشان در ادامه ضمن استقبال از «تدبیر رهبر معظم انقلاب» درخصوص کشته‌های اعتراضات اخیر در کشور، خاطرنشان کردند: تدبیر رهبر معظم انقلاب که کشته‌های اعتراضات اخیر در کشور را «شهید» قلمداد کردند و دستور دادند که دیۀ این افراد پرداخت شود اقدامی درست و بسیار هوشمندانه بود که می‌تواند بسیاری از توطئه‌ها را خنثی کند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه افزودند: علاوه بر این تدبیر رهبر معظم انقلاب، اگر دستور تنبیه و مجازات کسانی که با کشتن معترضان مرتکب جنایت شده‌اند نیز صادر شود خیلی خوب است تا در آیندۀ کسی دست به چنین قساوت و جنایتی نزند و همچنین اگر قیمت بنزین حداقل به نصف کاهش یابد، این اقدام تکمیل خواهد شد.
ایشان در پایان گفتند: افزایش قیمت بنزین در حد وسیعی سبب گرانی کالاهای ضروری مردم شده است. لذا کاهش قیمت بنزین خواستۀ عموم مردم ایران است که به شدت از مشکلات اقتصادی و معیشتی رنج می‌برند.

آزادی مولانا فضل‌الرحمان کوهی خواستۀ عموم مردم منطقه است
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، با اشاره به بازداشت مولانا فضل‌الرحمان کوهی، امام‌جمعه پشامگ سرباز، ضمن توصیۀ مسئولین به «افزایش تحمل در برابر انتقادها»، آزادی مولانا کوهی و همراهان ایشان را «خواستۀ عموم مردم استان» دانستند.
ایشان در این زمینه اظهار داشتند: ما در موضوع بازداشت مولانا فضل‌الرحمان کوهی از جانب مردم به شدت تحت فشار هستیم که چرا در این زمینه سکوت کرده‌اید؟ لذا بنده در این خصوص مطالبی عرض می‌کنم.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان خاطرنشان کردند: مولانا فضل‌الرحمان کوهی مسائل را با همان لهجه و ادبیات روستایی خودش بیان می‌کند که ممکن است برداشت تندی از نوع ادبیاتش بشود، اما بنده به مسئولین اطمینان می‌دهم که مولانا فضل‌الرحمان کوهی با گروهک‌ها، اشرار و گروه‌های مسلح وابسته نیست و خودش هم بارها گفته است که «برانداز» نیست، چنان‌که ایشان در امنیت مرزها نیز تاثیرگذار بوده است.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند: مولانا فضل‌الرحمان کوهی همچون بسیاری از علما که انتقادهایی را به دولت و بعضی از سیاست‌های کشور وارد می‌دانند، مسائلی را بیان کرده‌ است. مسائلی که ایشان بیان کرده‌ است همان مواردی است که برخی از علما نیز مطرح می‌کنند. البته ما هم با مولانا کوهی صحبت‌هایی داشته‌ایم که باید مقداری لهجه و ادبیات انتقادی را نرم و اصلاح کنیم تا برای همه قابل تحمل باشد.
مولانا عبدالحمید در ادامه ت اظهار داشتند: ما هم دغدغه‌های مسئولین را درک می‌کنیم، اما توصیۀ ما به مسئولین امر آن است که تحمل خودتان را بالاتر ببرید. خیر، برکت و وحدت در این است که هم مسئولین، ارگان‌ها، ادارات و دستگاه قضایی و هم جامعۀ اهل‌سنت و همۀ ما صبر کنیم و تحمل داشته باشیم، چون بدون بالا بردن صبر و تحمل به وحدت نمی‌رسیم.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان تاکید کردند: خواستۀ عموم مردم منطقه و استان این است که مولانا فضل‌الرحمان کوهی و همراهان ایشان آزاد بشوند؛ این به نفع وحدت و برادری است.

مسئولین امر دغدغۀ جامعه‌ اهل‌سنت درخصوص برآورده نشدن خواسته‌های‌ به‌حق‌شان را هم مدنظر داشته باشند
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان به بعضی از مشکلات و دغدغه‌های چهل‌سالۀ جامعۀ اهل‌سنت اشاره کردند و گفتند: اگر مسئولین از انتقادها ناراحت می‌شوند، باید به طرف دیگر سکه هم نگاه کنند؛ چهل سال است که از عمر انقلاب می‌گذرد اما خواستۀ اهل‌سنت درخصوص مسجد اهل‌سنت تهران برآورده نشده است، اهل‌سنت در بسیاری از ‌شهرهایی که در اقلیت قرار دارند بر خلاف قانون در برگزاری نمازهای جمعه و عیدین با محدودیت و یا ممانعت‌هایی مواجه هستند. مگر شیعه و سنی با هم برادر نیستند؟
ایشان ادامه دادند: باوجود گذشت چهل سال از عمر انقلاب هنوز در هیئت دولت از اهل‌سنت به‌عنوان وزیر یا معاون رئیس‌جمهور کار گرفته نشده است. اهل‌سنت در طول تاریخ بعد از انقلاب در نیروهای مسلح به‌کار گرفته نشده‌اند، درحالی‌که اهل‌سنت در رژیم گذشته که قابل قیاس با جمهوری اسلامی نیست، در نیروهای مسلح حضور برجسته و پررنگ داشته‌اند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان افزودند: در زمینۀ سفرهای استانی نیز محدودیت‌های زیادی وجود دارد که بعضی از علمای اهل‌سنت نمی‌توانند به بسیاری از استان‌های کشور سفر کنند و با مردم این مناطق دیدار داشته باشند.
مولانا عبدالحمید در ادامه خطاب به مسئولین امر تصریح کردند: این مشکلات و دغدغه‌ها طرف دیگر سکه است که مسئولین باید این طرف سکه را هم نگاه کنند و به ما حق بدهند که در این زمینه‌ها گلایه و انتقاد کنیم. شما (مسئولین) نمی‌دانید که ما (علما) چقدر از جانب مردم تحت فشار هستیم که چرا مشکلات و دغدغه‌های آنان را مطرح نمی‌کنیم.
ایشان خاطرنشان کردند: ما به‌خاطر حفظ وحدت و اخوت بسیاری از مسائل را مطرح نمی‌کنیم تا خدای‌ناکرده دشمنان سوءاستفاده نکنند و به وحدت و امنیت ما ضربه وارد نشود. حل مشکلات و دغدغه‌های جامعۀ اهل‌سنت به نفع وحدت و امنیت ملی کشور است.

«ایمان به توحید و معاد» بزرگترین بازدارنده از گناه است
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش نخست سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، پس از تلاوت آیه‌های ۲ تا ۴ سوره مبارکۀ انفال، به تأثیر «اعتقاد به توحید و معاد» در اجتناب از گناه و ایجاد تحول در زندگی صحابه اشاره کردند و اظهار داشتند: وقتی اعتقاد به توحید، آخرت و نبوت حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم و حقانیت قرآن مجید در دل‌های صحابه کرام رضی‌الله‌عنهم به‌وجود آمد چنان تحول و انقلابی در زندگی‌شان پیدا شد که احساس کردند تازه از مادر متولد شده‌اند.
ایشان ادامه دادند: صحابه زندگی قبل از اسلام را که با مادی‌پرستی، بت‌پرستی و دوری از خدا گذشته بود مرگ می‌دانستند، با ظهور اسلام دل‌های مرده‌شان زنده شد و در دل محبت و یگانگی خدا و اعتقاد به حساب‌وکتاب به‌وجود آمد. تحول ایمان تحول عظیمی بود که در صحابه انگیزۀ اطاعت و فرمانبرداری به‌وجود آورد. ایمان و اعتقاد راسخ به توحید پروردگار و روز قیامت بزرگترین عواملی هستند که انسان را از گناه و معصیت بازمی‌دارند.
ایشان افزودند: پس از ایمان به توحید، دیگر در میان صحابه نافرمانی، معصیت، گناه و شیطان جایی نداشت، نفس‌های امّاره‌بالسوء تبدیل به «نفس مطمئنه» شده بودند. صحابه از اطاعت خدا و رسول آرامش حاصل می‌کردند. کسانی که قبلا خدا را نمی‌شناختند مشتاق ملاقات خدا گشتند، حاضر شدند تمام زندگی‌شان را از دست بدهند ولی حاضر نشدند از اسلام، خدا و رسول دست ‌بردارند.

صحابه به اقتضای ایمان در سخت‌ترین شرایط از رسول اکرم اتباع کردند
مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «صحابه در سخت‌ترین شرایط از خدا و رسول اطاعت کردند» اظهار داشتند: صحابه در همه‌حال و در سخت‌ترین شرایط فرمان خدا و رسول را در جان و مال خود نافذ کردند؛ وقتی دستور پرداخت زکات داده شد بهترین مال خود را به‌عنوان زکات دادند، وقتی دستور نماز، روزه و حج رسید در میان صحابه کسی وجود نداشت که نماز نخواند و روزه نگیرد، وقتی به جهاد که در آن خطر جان بود فرمان داده شد همۀ صحابه اطاعت کردند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با اشاره به سختی‌های جنگ “تبوک”، اظهار داشتند: صحابه در جنگ بدر، احد، احزاب و در شرایط دشوار از حریم اسلام دفاع کردند. در جنگ تبوک که در سخت‌ترین شرایط اتفاق افتاد و جنگ با یکی از دو ابرقدرت آن زمان بود صحابه دوشادوش آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در مرزهای خودشان حضور پیدا کردند که این بیانگر قدرت، توانایی، فداکاری و جان‌نثاری صحابه در راه دفاع از اسلام و اطاعت از رسول‌الله بود. در تبوک گرما شدید و مسیر طولانی بود، سواری به اندازه کافی وجود نداشت، صحابه به اقتضای ایمان که در ریشه‌های دل‌های‌شان رسوخ کرده بود از رسول اکرم اتباع کردند.
ایشان ادامه دادند: روزی فرزند یکی از صحابه گفت: کاش من در زمان حیات رسول‌الله زنده بودم و پیامبر را بر دوشم می‌گذاشتم. صحابی فرمود: پسرم این آرزو را نکن، زیرا در زمان پیامبر فشارِ دشمن بر مسلمانان بسیار شدید بود و شرایط بسیار سختی وجود داشت و در آن روزها حمایت از دین بسیار سخت بود. الآن از پیامبر اطاعت کنید و بر اسلام عمل کنید.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: امروز متأسفانه ایمان‌ها ضعیف و محبت خدا در دل‌ها کم شده است که در نتیجۀ آن مسلمانان در انجام فرائض و پرهیز از گناه کوتاهی می‌‌کنند. مسلمان امروزی از دروغ، غیبت، تهمت و دیگر گناهان صغیره و کبیره و از اصرار بر گناه پرهیز نمی‌کند، زیرا از چنان ایمان قوی‌ای که بازدارنده از گناه و وادارکننده به خیر باشد محروم است.
ایشان با اشاره به صفات مؤمن برحق اظهار داشتند: مؤمن کسی است که وقتی نام خدا گرفته می‌شود دلش می‌لرزد و وقتی آیات خداوند تلاوت می‌شوند به ایمانش افزوده می‌شود. خداوند محسن ماست، ما هرچه داریم از او داریم، در محاصره نعمت‌های او هستیم لذا از خوف خدا و عظمت و جلال او دل‌های ما باید بلرزد.
مولانا عبدالحمید ادامه دادند: قرآن بخوانید و بشنوید و به آن عمل کنید تا ایمان‌تان تقویت بشود. قرآن قوت، کیفیت و روشنایی ایمان را افزایش می‌دهد. خودتان قرآن بخوانید و به فرزندان هم قرآن یاد بدهید. قرآن بزرگترین سرمایه‌ای است که خداوند به بشر داده است، به محض اینکه تلاوت قرآن شروع می‌شود دل‌ها متأثر می‌شوند.

از اسباب استفاده کنید ولی اعتقاد و توکل‌تان بر خدا باشد
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان «توکل بر خدا» را از دیگر صفات مؤمنین برشمردند و ابراز داشتند: از اسباب استفاده کنید ولی اعتقاد و توکل‌تان بر خدا باشد؛ دنیا دارالاسباب است، به پزشک مراجعه کنید، دارو استفاده کنید ولی شفا را از خدا بدانید، چون اگر خداوند شفا ندهد از دست دکتر و دارو چیزی برنمی‌آید. آب بنوشید و غذا بخورید ولی اعتقاد داشته باشید تا زمانی که اذن الله نباشد هیچ استفاده‌ای از آب و غذا به بدن نمی‌رسد. تجارت، کشاورزی و دامداری بکنید ولی اعتقاد داشته باشید زمانی از این کانال به شما روزی می‌رسد که الله بخواهد.
ایشان در پایان خاطرنشان کردند: مؤمنین برحق آنانی‌اند که بر خدا توکل دارند، نماز می‌خوانند، زکات می‌دهند، از آنچه خداوند به آنها روزی داده خرج می‌کنند. الله تعالی به این گروه از مؤمنین بشارت مغفرت و بهشت داده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.