آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان: ما شعار «عمل به سنت» را می‌دهیم، اما عمل بر سنت‌های آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در ما وجود ندارد

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان: ما شعار «عمل به سنت» را می‌دهیم، اما عمل بر سنت‌های آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در ما وجود ندارد

ترسال شده توسط از فرحان


به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در آغاز سخنان‌شان «ضعف اعتقاد و عمل» را از بزرگ‌ترین مشکلات مسلمانان عصر حاضر برشمردند و گفتند: امروز بزرگ‌ترین مشکل و کوتاهی که مسلمانان دارند کوتاهی در عمل به شریعت و سنت و ضعف ایمان و کمبود در اخلاص و للهیت است.
ایشان ادامه دادند: قوتی که در صحابه و مسلمانان صدر اسلام وجود داشت قوت ایمان و قوت عمل به شریعت و سنت بود؛ آنها با عمل به شریعت به قرب خدا و سعادت دنیا و آخرت رسیدند. صحابه کرام رضوان‌الله‌علیهم‌اجمعین ادعای پوچ و بی‌محتوا نداشتند، سیمای‌شان در لباس نبود، بلکه در عمل بود؛ «سیماهُم فی وُجوهِهِم مِن اَثَرِالسُّجود»؛[فتح: ۲۹] نماز، عمل به شریعت و سنت اثرشان را در سیمای صحابه به‌صورت «نور» به نمایش گذاشته بودند. محبت آن‌حضرت، صحابه کرام و اهل بیت در دل هر کسی که آنها را می‌دید می‌نشست. مردم با مشاهدۀ آنها به یاد خدا می‌افتادند.
مدیر دارالعلوم زاهدان افزودند: متأسفانه امروز سیمای تقوا و عمل به سنت و شریعت در زندگی مسلمانان نیست. ما شعار «عمل به سنت» را می‌دهیم، اما عمل بر سنت‌های آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در ما وجود ندارد. وقتی به میدان عمل می‌آییم و به نماز می‌ایستیم، در نماز حضور قلب و یکسویی وجود ندارد، هنگام دعا و مناجات با پروردگار یکسویی با خداوند وجود ندارد؛ این‌ها مسائلی هستند که در زندگی ما خلل ایجاد کرده‌اند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان بر «عمل بر شریعت و سنت» تاکید کردند و گفتند: الله تعالی به حرف و ادعا توجه نمی‌کند، بلکه به عملکرد انسان‌ها نگاه می‌کند، به قلب نگاه می‌کند که چه اندازه در دل جذبه اتباعِ شریعت و عمل به سنت و ایمان، خداطلبی و خداترسی وجود دارد. الله تعالی عالم‌الغیب است و از درون و باطن ما آگاه است، لذا فریب حرف‌ها و ادعاها را نمی‌خورد.
ایشان در ادامه افزودند: ما باید به فکر عمل به دین و عبادت مخلصانه که خدا و رسول آنها را می‌پسندند باشیم. باید در خانه، محل کسب و مغازه و همه جا به یاد خدا باشیم و خود را مسئول بدانیم. باید تلاش کنیم که به مسیر تقوا و خداترسی و عمل به دین و سنت برگردیم. فقط اتباع شریعت و سنت و اتباع از صحابه کرام و اهل بیت است که می‌تواند مایۀ نجات ما باشد.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه با بیان اینکه «باید از نفس خود محاسبه بگیریم»، همگان را به بررسی اعمال روزانه توصیه کردند و گفتند: ما باید همواره خودمان را محاسبه کنیم. باید عملکرد خود و اعضای خانواده‌مان را در منزل مورد بررسی قرار دهیم که آیا منزل ما خانۀ یک مسلمان عابد است یا خانۀ یک انسان غافل؟ آیا در خانه و مغازه به فکر و ذکر الله مشغولیم یا فقط به فکر مادیات هستیم؟ آیا اعضای خانوادۀ ما نماز می‌خوانند؟ باید بررسی کنیم که چه اندازه گرفتار دروغ، وعده‌خلافی، عهدشکنی و سایر منهیات شرعی هستیم؟ باید از نفس خود محاسبه بگیریم و آن را به حال خودش رها نکنیم.
مولانا عبدالحمید در ادامه به استفاده از «سرمایه زندگی» تشویق کردند و اظهار داشتند: بیدار باشیم که سرمایه زندگی ما مانند برف که در آفتاب سوزان قرار داشته باشد ذوب می‌شود. عمر ما کوتاه و ملاقات با پروردگار نزدیک است؛ برای این ملاقات آمادگی کنیم. این علامت نادانی کامل است که انسان در غفلت زندگی کند و مرگ و روز ملاقات با خدا را از یاد ببرد.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان تاکید کردند: برای عمل تلاش کنید، در نیمه‌های شب بلند شوید و گریه و دعا کنید، بر کوتاهی‌ها حسرت بخورید و خود را اصلاح کنید، در خانه و بازار و در حضر و سفر باید خدا را یاد کنید، هر جا هستید با خدا باشید، حقوق‌الله و حقوق‌الناس را رعایت کنید، باید زندگی آن‌حضرت و صحابه را در زندگی خود بیاورید تا به آرامش و سعادت دنیا و آخرت برسید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.