آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / مولانا عبدالحمید: «تقوا» بهترین توشۀ حجاج بیت‌الله‌الحرام است

مولانا عبدالحمید: «تقوا» بهترین توشۀ حجاج بیت‌الله‌الحرام است

ارسال شده توسط فرحان از زاهدان

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (۲۸ تیرماه ۱۳۹۸)، ضمن توصیۀ حجاج گرامی به «یکسویی» و استفاده از ایام و فرصت‌های گرانبهای حج، «تقوا و پرهیزگاری» را مهمترین و بهترین توشۀ حجاج عنوان کردند.
به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در این مراسم، حجاج را به «تقوا»، «یکسویی در حج» و «دعا» توصیه کردند و گفتند: بالاترین و بهترین توشه برای حجاج گرامی تقوا است؛ الله تعالی می‌فرماید: «وَ تَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوی‏ وَ اتَّقُونِ یا أُولِی الْأَلْبابِ» (بقره: ۱۹۷) تقوا یعنی پرهیز از تمام گناهان و منکرات. در ایام حج زنان و مردان احرام می‌بندند و بنابر دستور قرآن چهره‌هایشان ظاهر است، توصیه ما به حجاج آن است که در این راه همه جوارح مخصوصاً چشم و گوش و زبان را از گناه حفاظت کنند. سعی کنند خودشان وسایل مورد نیازشان را با خود به همراه داشته باشند و از کسی وسیله‌ای را درخواست نکنند.
ایشان افزودند: حجاج گرامی سعی کنند یک‌سو باشند؛ همه چیز اعم از معاملات و تجارت و اختلاط غیرضروری با مردم را ترک کنند و همۀ امور را به الله بسپارند.
امام‌جمعه زاهدان در ادامه اظهار داشتند: مثال حاجی مانند مرده‌ای‌ است که کفن به تن می‌کند؛ همان‌طور که آخرین کلمۀ محتضر کلمه شهادتِ «أشهد أن لا إله إلا الله و أشهد أن محمد رسول‌الله» است و به سمت الله می‌رود، حاجی هم تلبیه که بیانگر توحید پروردگار است، را به زبان جاری می‌کند و در راه خدا می‌رود.
ایشان گفتند: الله تعالی همه را در حج مساوی می‌آورد؛ همه دمپایی و لباس‌های غیر دوخته به تن دارند، سر برهنه پا برهنه به بارگاه الله تعالی می‌آیند. حج عمل بسیار بزرگی است. امیدواریم خداوند متعال حج امسال را به بارگاه خودش قبول بفرماید و آن را سبب حل مشکلات و معضلات مسلمانان در جهان بگرداند.
مولانا عبدالحمید در پایان این بخش از سخنان‌شان حجاج گرامی را به «دعا» تاکید و توصیه کردند و گفتند: توصیه بنده به حجاج آن است که برای استان، کشور، جهان اسلام و برای مردم سراسر دنیا دعا کنند. حجاج عزیز سیستان‌وبلوچستان به‌طور ویژه برای این استان دعا کنند که الله تعالی این استان را آباد کند و از گزندها و آفت‌ها حفظ بفرماید.

اسلام تمام نیازهای دینی و دنیوی انسان‌ها را در نظر گرفته است
مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان، پس از تلاوت آیۀ «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَى اللّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ» خاطرنشان کردند: دین اسلام دین بسیار وسیعی است که در آن خداوند متعال همه نیازهای دینی و دنیوی انسان‌ها را در نظر گرفته است. در اسلام نه‌تنها رهبانیت و ترک دنیا جایگاهی ندارد، بلکه به ساختن دنیای خوب و آخرت زیبا تشویق نیز شده است.
مولانا عبدالحمید تعالیم اسلام را در تمام زمینه‌ها «معتدلانه» توصیف کردند و گفتند: اسلام در تمام زمینه‌ها بهترین و معتدلانه‌ترین راهنمایی را ارائه کرده است؛ وقتی ما اسلام را در بُعد اعتقادات دینی بررسی کنیم گمان می‌کنیم تمام دین نام «ایمان و اعتقاد» است، وقتی جایگاه اخلاق را از منظر اسلام بررسی می‌کنیم در آیات و روایات آن‌قدر به اخلاق تاکید شده است که این‌گونه تصور می‌شود همه‌چیز «اخلاق» است و اگر اخلاق باشد همه چیز است و اگر اخلاق نباشد هیچ چیز نیست.
ایشان افزودند: وقتی رهنمودهای اسلام را در مسائل اقتصادی، معیشت، مهارت‌آموزی، فن و حرفه‌آموزی مورد توجه قرار می‌دهیم گمان می‌کنیم اسلام دینِ کار، تلاش، نشاط و کسب رزق و روزی است. در زندگانی مبارک آن‌حضرت و صحابه کرام به کسب و کار از راه حلال بسیار توجه و تاکید شده است. در اسلام تلاش برای روزی حلال و مهارت‌آموزی «عبادت» قلمداد شده است.
ایشان «رعایت شریعت در معاملات» را از بزرگترین عبادات برشمردند و گفتند: وقتی ما رهنمود‌های اسلام را در بخش تجارت و معامله بررسی می‌کنیم درمی‌یابیم که دین اسلام به کشاورزی، دامداری، معاملات شرعی و به تمام مشاغل درست تشویق کرده است. در اسلام همان‌طور که نماز، اخلاق و اعتقاد صحیح عبادت‌ محسوب می‌شوند، معاملات نیز عبادت‌اند. اگر کسی برای کسب روزی حلال و تأمین هزینه‌های افراد تحت تکفلش زحمت و رنج تحمل کند خداوند به او اجر و ثواب می‌دهد.
خطیب جمعه زاهدان «رعایت صداقت و امانتداری در تجارت» را سبب همنشینی با انبیا و صالحین دانستند و اظهار داشتند: مغازه‌دار، تاجر، کشاورز، دامدار و صاحبان فن‌های مختلف که مشغول کار هستند وقتی صداقت، امانتداری، حقوق مردم، فرایض، اخلاق اسلامی، وفا به عهد را رعایت کنند برای همین کار اجر و ثواب دریافت می‌کنند. آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم فرمودند: «التاجر الصدوق الأمین مع النبیین و الصدیقین و الشهداء و الصالحین» برای همراهی با انبیا علیهم‌الصلاه‌والسلام در بهشت به چه اعمالی نیاز داریم؟ آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم می‌فرمایند: امانتداری و صداقت در تجارت آن‌قدر مهم است که روز قیامت همراهی و قربِ پیامبران، صدیقین، شهدا و صالحین را نصیب انسان می‌کند.
ایشان در ادامۀ سخنان‌شان به مذمت «بیکاری» به‌ویژه برای جوانان پرداختند و ابراز داشتند: دین اسلام به اشتغال تشویق کرده است؛ بیکار ننشینیم و نخوابیم. امروزه بسیاری از مردم به بلا و آفتی مبتلا شده‌اند که شب‌ها بیدار و روزها خواب هستند، درحالی‌که خداوند شب را برای خواب و روز را برای معاش آفریده است؛ «وَجَعَلْنَا اللَّیْلَ لِبَاسًا وَجَعَلْنَا النَّهَارَ مَعَاشًا» [نبأ: ۱۰-۱۱] شب بهترین فرصت برای خواب و استراحت است، استراحت در شب در مسیر فطرت است.
مولانا عبدالحمید ادامه دادند: روز برای کار و مشغله است. اگر کسی شغلی هم ندارد، از خانه بیرون برود و برای کار تلاش کند. جستجوی شغل و حرفه در خیابان ها از خوابیدن در خانه بهتر است. لذا سعی کنیم که باری برای جامعه نباشیم، بلکه به جامعه کمک کنیم. شرکت در دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای‌ که به ما حرفه‌های مورد نیاز جامعه را آموزش می‌دهند خیلی مهم، حیاتی و تأثیرگذارند.
ایشان افزودند: اگر ما در بنایی، لوله‌کشی، نجاری، برق‌کشی و دیگر حرفه‌های مورد نیاز جامعه مهارت نداشته باشیم، صاحبان حرفه از مناطق دیگر اینجا مشغول می‌شوند و مردم ما بیکار می‌مانند. نه یک مهارت بلکه چندین مهارت یاد بگیرید تا در هر زمینه‌‌ای وقتی به شما کار رسید بتوانید آن را انجام دهید. مردم زاهدان و استان دوره‌های آموزشی سازمان فنی‌وحرفه‌ای را فرصت بدانند و دنبال فراگیری حرفه و فن بروند.
امام‌جمعه زاهدان «جستجوی شغل و حرفه مناسب» را نشان عقل‌مندی دانستند و اظهار داشتند: یک روز اگر پول کلانی داشتید معنایش این نیست که امروز در خانه بنشینید، بلکه انسان عاقل وقتی ورشکسته می‌شود دنبال شغل می‌رود. همانطور که خداوند به پرندگان، ماهی‌ها، چرند‌گان، دام‌ها، حیوانات وحشی‌ و همۀ موجوداتی که دنبال روزی هستند رزق می‌دهد هر کسی تلاش بکند خداوند به او هم روزی می‌دهد.

مواظب باشید جوانان‌تان به مواد مخدر و کارهای خلاف شرع گرفتار نشوند
مدیر دارالعلوم زاهدان در بخش دیگری از سخنان‌شان خطاب به مردم گفتند: امروز در جامعه آلودگی‌ها زیادی وجود دارد، بسیاری به مواد مخدر، مشروبات الکلی و کارهای خلاف شرع که برای انسانیت مضر هستند مبتلا شده‌اند. لذا مواظب فرزندان‌تان باشید که با افرادی که به مواد مخدر و کارهای خلاف گرفتار هستند همراه نشوند، جوانان با کسانی همراه شوند که صاحب فن و کار سالم و مفید هستند.
ایشان ضمن توصیه جوانان به «همراهی با صالحین» خاطرنشان کردند: جوانان زمانی برای جامعه مایه افتخار هستند که در دانشگاه‌ها و مدارس دینی درس بخوانند، قرآن مجید را حفظ کنند، قرائت و تجوید قرآن و علم دین یاد بگیرند، در رشته‌های مختلف ورزشی برای استان و کشور رتبه و نام کسب کنند. ما به جوانان توصیه می‌کنیم که با جماعت‌های تبلیغی و علما همراه شوند، قرآن بخوانند و در مساجد و مکاتب حضور داشته باشند؛ این برای جوانان ما عزت است.

قتل بدترین و سنگین‌ترین گناه است 
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه ضمن نکوهش «قتل»، ابراز داشتند: برای جوانان خودکشی، اعتیاد و قتل انسان‌های بی‌گناه بد است. امروزه قتل زیاد شده است، بعضی بلافاصله به چاقو و تفنگ و تیراندازی متوسل می‌شوند، این برای جامعه ما مایۀ افت است.
ایشان خاطرنشان کردند: قتل بدترین و سنگین‌ترین گناه است، بعد از شرک و کفر هیچ گناهی به اندازۀ کشتن انسان بی‌گناه زشت و سنگین نیست. رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند که اگر تمام مردم در قتل یک نفر دست داشته باشند خداوند همۀ آنها را به جهنم می‌برد و هیچ پروایی هم ندارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.