آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / مولانا عبدالحمید: «برنامه‌ریزی گسترده برای ترک اعتیاد» و «ایجاد شغل» در مقابله با معامله مواد مخدر مؤثر است

مولانا عبدالحمید: «برنامه‌ریزی گسترده برای ترک اعتیاد» و «ایجاد شغل» در مقابله با معامله مواد مخدر مؤثر است

ارسال شده توسط فرحان از زاهدان

مولانا عبدالحمید

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (۲۳ تیر ۱۳۹۶)، با اشاره به دو معضل «اعتیاد» و «معامله مواد مخدر» و عواقب خطرناک آنها برای جامعه، «جمع‌آوری تمام معتادان کشور و برنامه‌ریزی گسترده و فراگیر برای ترک آنان» و نیز «ایجاد شغل» را ازجمله راه‌های مؤثر در مبارزه با این دو معضل برشمردند.
مولانا عبدالحمید در ابتدای سخنان‌شان آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّهً وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ» را تلاوت کردند و اظهار داشتند: الله تعالی در این آیه به مؤمنان متذکر شده است که همه‌تن در اسلام داخل شوید و با تمام توان به دستورات دین عمل کنید.
ایشان در ادامه افزودند: بسیاری از مسلمانان تصور می‌کنند که دین فقط در ادای نماز، پرداخت زکات، ادای حج خلاصه می‌شود، اگرچه این اعمال بسیار مهم هستند، اما دینداری فقط در همین موارد خلاصه نمی‌شود. کسی که نماز می‌خواند، زکات می‌دهد، حج می‌رود و روزه می‌گیرد، باید نگاه کنیم که سایر ابعاد زندگی‌اش نیز با دستورات اسلام و تعالیم قرآن و سنت مطابقت دارند یا نه؟
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند: کسی که اعمال فردی را انجام می‌دهد، اما حقوق‌الناس را زیر پا می‌گذارد و به انسان‌ها تهمت و افترا می‌زند یقیناً چنین انسانی نمی‌تواند دیندار باشد. دیندار کسی‌ست که همه‌تن در اسلام داخل شود و اسلام را کاملا در زندگی‌اش پیاده کند.
ایشان در ادامه آیه‌ی «قُلْ تَعَالَوْا أَتْلُ مَا حَرَّمَ رَبُّکُمْ عَلَیْکُمْ أَلَّا تُشْرِکُوا بِهِ شَیْئًا وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا وَلَا تَقْتُلُوا أَوْلَادَکُمْ مِنْ إِمْلَاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُکُمْ وَإِیَّاهُمْ وَلَا تَقْرَبُوا الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ ذَلِکُمْ وَصَّاکُمْ بِهِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ» را تلاوت و خاطرنشان کردند: کسی که از گناه و معصیت و از محرمات الهی پرهیز نمی‌کند، دیندار نیست. الله تعالی در قرآن مجید می‌فرماید بیایید تا فهرست گناهان را برای شما بخوانم؛ اولین گناه که قابل بخشش هم نیست، «شرک» است. کسی که ارکان دین را انجام می‌دهد اما والدینش را نافرمانی می‌کند دیندار نیست. بسیاری از مردم معنای واقعی «دینداری»‌ را نفهمیده‌اند. کسانی که به بعضی از احکام شریعت عمل می‌کنند و بعضی دیگر را ترک می‌کنند دیندار نیستند.
مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه به اهمیت تربیت فرزندان اشاره کردند و گفتند: در دوران جاهلیت پیش از اسلام، فرزندان دختر را زنده به گور می‌کردند و می‌کشتند، و در جاهلیت قرن حاضر فرزندان را در راه‌های فساد و نامشروع قرار می‌دهند که این کار «قتل معنوی» فرزندان است که البته گاهی اوقات منجر به قتل فیزیکی و ظاهری هم می‌شود. تربیت نادرست فرزندان و سپردن آنان به انسان‌های ناباب و ناسالم، نوعی قتل محسوب می‌شود.
مولانا عبدالحمید در ادامه به شناعت گناه «قتل» اشاره کردند و گفتند: الله تعالی «قتل» را در فهرست گناهان کبیره قرار داده است. بعد از «کفر» و «شرک»‌ بزرگترین گناه «قتل ناحق» است. انسانی که نماز می‌خواند، روزه می‌گیرد و به حج هم می‌رود، اما مرتکب قتل می‌شود هرگز نمی‌تواند یک مسلمان واقعی و کامل باشد.
ایشان از «گروگان‌گیری» نیز به‌عنوان یکی از گناهان بزرگ یاد کردند و گفتند: متاسفانه امروزه گروگان‌گیری در منطقه زیاد شده است. عده‌ای از انسان‌های ازخدابی‌خبر فرزندان کوچک و پیرمردان را گروگان می‌برند. کسانی که به‌خاطر قرض و دَین خود دست به آدم‌ربایی می‌زنند و مردم را به گروگان‌ می‌برند، نمی‌توانند دیندار باشند. گروگان‌گیری روش درستی برای گرفتن قرض نیست. این افراد برای رسیدن به قرض خود باید از راه‌های درست استفاده کنند.
مولانا عبدالحمید در ادامه به نکوهش «اعتیاد» و «معامله مواد مخدر» پرداختند و گفتند: بسیاری از قتل‌ها، سرقت‌ها، گروگان‌گیری‌ها و درگیری‌های فامیلی به معاملات مواد مخدر برمی‌گردند. مواد مخدر «مال» نیست، بلکه «مار» دو سری‌ست که دو طرف را نیش می‌زند. مواد مخدر، کشنده و نابودکننده هستند که انسان‌ها و خانواده‌ها را نابود می‌کنند و برای جامعه بشری تهدیدی بزرگ به‌شمار می‌روند.
ایشان تاکید کردند: شرع، عقل و قانون معامله مواد مخدر را ناجایز قرار داده است، زیرا چیزی به جز ضرر و تباهی به دنبال ندارد. بنده تمام عزیزان را به تفکر و اندیشه توصیه می‌کنم. توصیه دلسوزانه بنده به تمام کسانی که به معامله مواد مخدر و سایر معاملات نامشروع مبتلا هستند آن است که دست از این نوع معاملات بردارند و دنیا و آخرت خودشان را خراب نکنند. الله تعالی روزی انسان را می‌دهد.
ایشان در ادامه گفتند: برخی‌ها می‌گویند ما از درآمد معاملات مواد مخدر در کارهای خیر کمک می‌کنیم؛ این افراد به‌جای کمک به کارهای خیر، این معامله را ترک کنند که خودش کار خیر است، و معاملات مشروع داشته باشند و از این راه به کارهای خیر کمک کنند.
مولانا عبدالحمید «راه‌اندازی کمپ‌های ترک اعتیاد در سراسر کشور» را به‌عنوان یکی از راه‌های جلوگیری از شیوع معامله مواد مخدر پیشنهاد کردند و گفتند: پیشنهاد کارشناسانه‌ی بنده برای جلوگیری از معامله مواد مخدر آن است که تمام معتادان کشور، اعم از مرد و زن، جمع‌آوری شوند و نهادهای ذیربط با احداث کمپ‌های ترک اعتیاد در سراسر کشور، این افراد را ترک داده و سپس برای آنان شغل ایجاد نمایند. در این زمینه از خیّرین هم کار گرفته شود؛ این اقدام بر سرمایه‌گذاری در بعضی از کارهای عمرانی ترجیح دارد، زیرا سبب نجات جمع کثیری از شهروندان می‌شود.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند: این قانون دنیاست که بین «عرضه» و «تقاضا» رابطه‌ مستقیم وجود دارد؛ اگر معتادان به مواد مخدر ترک داده شوند، تقاضایی هم برای عرضه و فروش مواد مخدر در جامعه وجود نخواهد داشت. تا زمانی که در جامعه افراد معتاد وجود داشته باشند، عرضه و فروش مواد مخدر نیز وجود خواهد داشت.
ایشان «ایجاد شغل» را از دیگر راه‌های مبارزه با معامله مواد مخدر برشمردند و گفتند: یکی دیگر از راه‌های مقابله با معامله مواد مخدر در جامعه، ایجاد کار و شغل است، زیرا عده‌ای از روی ناچاری به معامله مواد مخدر روی می‌آورند. لذا ایجاد کار و شغل برای افراد بیکار، می‌تواند نقش مؤثری در جلوگیری از معامله مواد مخدر داشته باشد.

عواقب «اعدام» برای جامعه بسیار سنگین بوده است
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان مخالف خودشان را با مجازات «اعدام» به‌خاطر مواد مخدر نیز اعلام و تصریح کردند: بنده با قانون مجازات «اعدام» در حق معامله‌کنندگان مواد مخدر مخالفم، زیرا تجربه ۳۸ساله‌ی بعد از انقلاب نشان داده است که مجازات «اعدام» نتیجه‌ نداده است.
ایشان تاکید کردند: عواقب «اعدام» برای جامعه بسیار سنگین بوده است. تلفات اعدام موادفروشان برای جامعه از ضایعات فروش مواد مخدر کمتر نبوده است، زیرا بسیاری از خانواده‌ها بی‌سرپرست و فرزندان یتیم و رها شده‌اند. لذا معتقدم قانون مجازات «اعدام» باید تغییر پیدا کند.
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: برای جلوگیری از شیوع و معامله مواد مخدر در جامعه باید به‌صورت صحیح و کارشناسانه برنامه‌ریزی شود؛ ما هم حاضریم در این زمینه با ارائه راهکار و تشویق مردم به استقبال از برنامه‌های مسئولین در این زمینه همکاری کنیم و خیّرین را تشویق به کمک نماییم.

روند حل مشکلات شناسنامه‌ای مردم استان به پایان خودش نزدیک است
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان سخنان‌شان با اشاره به تلاش‌هایی که در راستای حل مشکلات شناسنامه‌ای برخی از افراد در سیستان‌وبلوچستان صورت می‌گیرد، خطاب به کسانی که با این مشکل مواجه‌اند گفتند: توصیه بنده به کسانی که شناسنامه‌های آنان مُهر «مشکوک‌التابعه» یا «منع خدمات» خورده‌ آن است که صبر کنند؛ روند حل این مشکل مراحل پایانی خود را طی می‌کند و به پایان خودش نزدیک است.
ایشان خاطرنشان کردند: استاندار مردمی سیستان‌وبلوچستان در حال پیگیری موضوع هستند و کارهای اداری روال خودش را طی می‌کند. دادستان محترم نیز قول داده است به این موضوع توجه خواهد کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.