آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / مولانا عبدالحمید: انگیزه‌ی اتّباع از پیامبر را در خود تقویت کنیم

مولانا عبدالحمید: انگیزه‌ی اتّباع از پیامبر را در خود تقویت کنیم

ارسال شده توسط فرحان از زاهدان

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، (۷ تیر ۱۳۹۸) «ایستادگی در مقابل دشمن»، «تحمل محرومیت‌ها و بی‌مهری‌ها»، «عمل بر قرآن و شریعت»، «حسن معاشرت با مردم»، «سعه‌صدر» و «فرار از گناهان» را از بارزترین سنت‌های رسول اکرم دانستند و به اتباع از ایشان در تما امور زندگی توصیه و تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید پس تاز لاوت آیه «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ» [أحزاب: ۲۱] گفتند: الله تعالی برای مؤمنین و خداجویانی که طالب محبت و رضای خدا هستند رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را به عنوان الگو و بهترین نمونه معرفی کرده است.
ایشان افزودند: در جنگ احزاب که شرایط برای مسلمانان حتی از جنگ بدر سخت‌تر بود رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌سلّم و بالتبع مسلمانان سخت‌ترین شرایط را تحمل کردند و از خود ایستادگی و مقاومت نشان دادند. تحمل سختی‌ها، مشقت‌ها و بی‌مهری‌ها سنت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم است، سنت پیامبراکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم فقط در خوردن سحری و افطاری، مسواک‌زدن، گذاشتن محاسن و قیلوله ظهر محدود نمی‌شود، بلکه ایستادگی در مقابل دشمن، ترک اختلاف، تحمل محرومیت‌ها و ناگواری‌ها، عمل بر قرآن مجید، شب‌بیداری، نماز سحر و عمل بر کل شریعت سنت پیامبر است.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند: بعضی به سنت‌های پیامبر در قیلوله، استفاده از عطر، پوشیدن لباس نو در جمعه و اعمالی که در آنها مشقت نیست اهتمام می‌ورزند و عمل بر سنت را در اموری که در آنها مشقت است ترک می‌کنند. آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم ناسزا و بدی را با بدی جواب نمی‌داد بلکه بدی را با نیکی جواب می‌داد. وقتی به نماز می‌ایستاد کلّ دنیا را فراموش می‌کرد و همه توجه‌اش به خداوند متعال بود.
ایشان در ادامه افزودند: کلّ زندگی آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم را بررسی کنید و در سخاوت، صله‌رحمی، نشست‌و‌برخاست با فقرا و در همه امور زندگی پیرو سنت‌های پیامبر باشید.
مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «هیچ‌کس بدون اتباع از پیامبر به خدا و سعادت نمی‌رسد» اظهار داشتند: اطاعت از پیامبر اطاعت از خداست چنانکه خداوند فرموده است: «من یطع‌ الرسول فقد أطاع‌ الله» هیچ‌کس بدون اتباع از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم به خدا و سعادت نمی‌رسد. الله تعالی هیچ راهی را که خلاف راه پیامبر باشد نمی‌پذیرد. هر کس طالب سعادت، رضای خدا و بهشت است باید مسیر رحمه‌للعالمین را اختیار کند و قدم به قدم از ایشان اطاعت کند.
ایشان افزودند: متأسفانه مسلمانانِ امروز می‌خواهند بدون عمل بر سنت و بدون زکات، انفاق، نماز و قربانی در راه الله که از واجبات‌اند به بهشت بروند درحالی‌که بهشت با عمل بر سنت و اطاعت از خدا حاصل می‌شود. زندگی یاران رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم کاملا مطابق و موافق زندگی رسول‌اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم بود؛ مردم آنها را دیدند و شیفته اسلام شدند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه گفتند: ترک گناه و دوری از حرام سنت پیامبر است؛ به بچه‌های خود حرام ندهیم، چشم و گوش و زبان خود را از گناه حفاظت کنیم، از حرام، شبه‌حرام و مکروه پرهیز کنیم، دنبال روزی حلال باشیم، غیبت نکنیم و به کسی تهمت نزنیم چون این‌ها خلاف سنت و شریعت‌اند.
ایشان ادامه دادند: کسانی که به همدیگر توهین می‌کنند، مال یتیم را حیف‌و‌میل می‌کنند، میراث را به صاحب حق نمی‌دهند و خلاف شرع انجام می‌دهند این افراد آخرت خودشان را تباه می‌کنند. کسانی که به استفاده از مواد مخدر، زنا، رباخواری، رشوه، سحر و گناه گرفتار هستند ایمان خود را از دست می‌دهند و متضرر می‌شوند، اینها گمان می‌کنند مسلمان هستند درحالی‌که کارهای‌شان خلاف اسلام است. ما باید از مخالفت شریعت و سنت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم فرار کنیم.
مدیر دارالعلوم زاهدان در پایان سخنان‌شان خاطرنشان کردند: مسلمان باید سعه‌صدر داشته باشد. تنگ‌‌نظری، ظلم و اجحاف در حقّ مردم مناسبِ مسلمان نیست. باید اخلاق، معاشرات، معاملات، مناکحات، شادی و عزاداری ما مطابق دین اسلام و بر طریق رسول گرامی باشد و این جذبه در دل ما وجود داشته باشد که متبع سنت پیامبر گرامی اسلام باشیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.