آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / مولانا عبدالحمید: «اسلام» را باید طبق شرایط زمان و به زبان روز به جهانیان عرضه کنیم

مولانا عبدالحمید: «اسلام» را باید طبق شرایط زمان و به زبان روز به جهانیان عرضه کنیم

ارسال شده توسط فرحان از زاهدان

مولانا عبدالحمید

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه این هفته اهل‌سنت زاهدان، ضمن انتقاد از کسانی که اسلام را در انجام یک حکم و دستور خلاصه می‌کنند، تمام گروه‌ها و گرایش‌های اسلامی را به دوری از «افراط‌گرایی» و معرفی اسلام بر اساس شرایط زمان توصیه کردند.
مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: اسلام را باید آن‌طور که هست بفهمیم و به جهانیان عرضه کنیم. ممکن است از اسلام برداشت‌های مختلفی وجود داشته باشد، اما هرگز نباید دین اسلام را محدود و تنگ کنیم، زیرا این دین تمام شئونات زندگی بشر را شامل شده و برای هر کدام از آنها راهنمایی و برنامه دارد.
ایشان خاطرنشان کردند: بعضی‌ها با مطالعه‌ی گذرای چند کتاب تصور می‌کنند قرآن و حدیث را فهمیده‌اند، درحالی‌که فهم قرآن و حدیث و آشنایی با حقیقت دین اسلام نیاز به ارتباط با علما و مطالعه زیاد آن‌هم تحت سرپرستی و نظارت علما دارد. لذا گروه‌هایی که گرفتار افراط‌گرایی هستند باید به سخنان و نصایح علما گوش کنند، مطمئن باشند که پشیمان نمی‌شوند و به اسلام هم ضربه وارد نمی‌شود، زیرا علما خیرخواه همه هستند و نسبت به دیگران آشنایی بیشتری به مسائل دینی دارند.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان اظهار داشتند: مسیر افراط‌گرایی مسیری است که صددرصد با بن‌بست مواجه می‌شود. کسانی که مسیر افراط‌گرایی را برگزیده‌اند اکنون پشیمان هستند. توصیه ما به کسانی که گرفتار افراط‌گرایی هستند آن است که در روش خودشان تجدیدنظر کنند و از علما و راهنمایان دینی فاصله نگیرند و تمام علما را متهم به «دین‌فروشی»‌ نکنند.
امام‌جمعه زاهدان تصریح کردند: بعضی از جوانان که احساسات بر آنها غالب است، گمان می‌کنند که دین اسلام فقط «جهاد» ‌است، درحالی‌که دین اسلام دین «اندیشه»، «تفکر» و «تدبیر» است. باید بیندیشیم که آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم با چه کسانی جهاد می‌کردند و این جهاد با چه جهان‌بینی و تدبیری انجام می‌گرفت که جهانیان را شیفته و گرویده دین اسلام کرده بود.
ایشان تاکید کردند: باید شرایط زمانی که در آن زندگی می‌کنیم را درک کنیم و اوضاع جهان را در نظر بگیریم، نباید مرتکب عملی بشویم که دشمنان از آن برای تبلیغ علیه اسلام بهره‌برداری کنند. طرح «اسلام‌هراسی» یکی از فعالیت‌های دشمنان است که می‌خواهند جهانیان را از دین اسلام و پیامبر اکرم صلی‌الله‌‌علیه‌وسلم بترسانند، درحالی‌که پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم رحمتی برای تمام جهانیان و دین اسلام دین رحمت، انسان‌دوستی و صلح است که افراط و تفریط در آن جای ندارد.
مدیریت دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: البته دین اسلام دین «جهاد» هم است، اما جهاد در اسلام زمانی‌ست که هیچ راهی برای اصلاح یک جامعه باقی نمانده باشد. جهاد در اسلام در مقابل اشغالگرانی همچون اسرائیل ا‌ست که منطق گفتمان و مذاکره ندارند و تن به عدالت نمی‌دهند، نه اینکه مسلمان در مقابل مسلمان سلاح بردارد و بگوید من جهاد می‌کنم.
مولانا عبدالحمید در ادامه به مذمت «تکفیر مسلمانان» پرداختند و گفتند: یکی از مشکلات عصر حاضر صدور فتواهای «تکفیر» است که بخشی از جامعه مسلمانان را «کافر» یا «مرتد» قرار می‌دهند. درحالی‌که تکفیر گناه بسیار بزرگی‌ست. دین اسلام دین «تکفیر» نیست، بلکه دین وسیعی‌ست که گرایش‌های مختلفی را در خود جای داده است. الله تعالی به صراحت می‌فرماید: «وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ أَلْقَى إِلَیْکُمُ السَّلَامَ لَسْتَ مُؤْمِنًا» نباید کسی که خودش را «مسلمان» می‌نامد از دین خارج کنیم. توصیه قرآن و سنت این است که ظاهر انسان را قبول کنیم و وقتی گفت مسلمان است، ادعایش را بپذیریم، مگر زمانی‌که کفر خودش را ظاهر کند یا با ارتکاب کار و عملی، ضروریات دین را منکر شود. طبق تصریح حدیث، ما حق نداریم کسی را که زکات می‌دهد، ذبیحه مسلمانان را می‌خورد و به‌طرف قبله مسلمانان نماز می‌خواند، تکفیر کنیم، بلکه باید اعمالی را که بر خلاف دستورات اسلام انجام می‌دهد حتی‌الامکان توجیه کنیم.
ایشان خاطرنشان کردند: نصیحت و توصیه خیرخواهانه ما به تمام مسلمانان از هر گرایشی و فکری هستند آن است که از افراط‌گرایی و تنگ‌نظری اجتناب کنند و با رعایت اعتدال و میانه‌روی، دوراندیش باشند. ما باید دین اسلام را همراه با شرایط و اقتضای زمان، به زبان روز به جهانیان عرضه کنیم.

سران کشورهای اسلامی قبل از هر اظهارنظری علیه یکدیگر، به مشکلات مسلمانان بیندیشند
پیشوای مذهبی اهل‌سنت توصیه‌ای هم به سران کشورهای اسلامی داشتند و گفتند: قدرت‌های استکباری تلاش می‌کنند تا کشورهای اسلامی را با یکدیگر درگیر کنند. همه ما باید بیدار و هوشیار باشیم. سران کشورهای اسلامی در مقابل یکدیگر از واژه‌های تند استفاده نکنند، بلکه کلماتی را به‌کار ببرند که طرف مقابل را به فکر واداشته و به فروکش شدن تنش‌ها کمک کند.
ایشان در ادامه افزودند: سران کشورهای اسلامی قبل از هر چیز باید به مصایب و مشکلاتی بیندیشند که مسلمانان با آنها مواجه هستند؛ درگیری و اختلاف بین کشورهای اسلامی هر روز در حال افزایش است و زندگی مسلمانان در بسیاری از بلاد نابود شده است؛ سران کشورهای اسلامی باید دنبال حل این مشکلات باشند.
مولانا عبدالحمید خاطرنشان کردند: در کشورهایی مانند عراق، سوریه و یمن که درگیری‌ها کمتر شده‌ است، باید دولت‌های فراگیر تشکیل بشود و گرایش‌های مختلف کنار یکدیگر قرار گیرند و حقوق تمام ادیان و مذاهب رعایت شود تا گرفتار تجزیه، انشقاق و دیگر مشکلات نشوند.
ایشان گفتند: اگر مردم عراق بعد از شکست دیکتاتور این کشور کنار یکدیگر قرار می‌گرفتند و اقوام و بخشی دیگر از مردم این کشور به حاشیه رانده نمی‌شدند، و اگر دولت سوریه، یمن و سایر دولت‌ها به حرف ملت گوش کرده و حقوق‌شان را رعایت می‌کردند با مشکلات و بحران‌های کنونی مواجه نمی‌شدند. باید از ظهور این بحران‌ها و مشکلات عبرت بگیرند.

اقدام خیّرین مدرسه‌ساز کمک به زیربنای پیشرفت و توسعه است
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخش پایانی سخنان‌شان با اشاره به فعالیت برخی از خیّرین مدرسه‌ساز، این اقدام را «کمک به زیربنای پیشرفت و توسعه» دانستند و گفتند: بعضی از خیّرین مدرسه‌ساز که سابقه‌ای طولانی در احداث مدارس آموزش‌وپرورش دارند، اخیرا برای ساخت چندین مدرسه در سیستان‌وبلوچستان نیز اقدام کرده‌اند که باید برای این عزیزان دعای خیر کنیم.
ایشان خاطرنشان کردند: خدمت به تأمین نیازمندی‌های آموزشی و ساخت مدارس در واقع کمک به زیربنای پیشرفت و توسعه است. علم و آموزش زیربنای توسعه و ترقی است.

مولانا عبدالحمید برای دکتر عبدالقادر پربار، شهردار جدید زاهدان نیز آرزوی موفقیت کردند و گفتند: شهردار جدید زاهدان فردی باتجربه و دارای انگیزه است. امیدواریم بتواند با ایجاد تغییر و آبادانی در شهر، موجبات رضایت مردم را فراهم آورد.
ایشان بر لزوم همکاری و مساعدت مردم با شهرداری و شورای شهر زاهدان تاکید و توصیه کردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.