آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ایران / مصوبات سی و نهمین محفل فقهی احناف تر کمن صحراء

مصوبات سی و نهمین محفل فقهی احناف تر کمن صحراء

ارسال شده توسط یاسر از بندرترکمن

احناف

بسم الله الرحمن الرحیم

سی و نهمین محفل فقهی علماء احناف ترکمن صحراء در مورخه ۲۳-۱۳۹۵/۰۲/۲۲در محل مدرسه علوم دینی ربانیه چنارلی ، با حضور اکثریت اعضاءمحفل فقهی و اساتید و محققین برگزار گردید ، که اساتید و محققین مقالات خود را ارائه نمودند و پس از بحث و بررسی اعضاء هیئت افتاء و کارشناسان اداره کل دادگستری استان مصوبات این محفل به قرارات ذیل به تصویب رسید.

مساله اول : شخصی با پول ربا منزل مسکونی و یا ابنیه اخری می سازد و بعد مدتی منزل را به شخص آخر می فروشد و شخص آخر ملزم به پرداخت اقساط ربوی آن می باشد ، حال این معامله از نظر فقه حنفی چه حکمی دارد.

– جواب سوال اول :

۱- اگر عاقدین (فروشنده مشتری) به هنگام معامله شرط بکنند که مشتری اقساط بدهی فروشنده را به بانک و یا غیره بپردازد این نوع معامله جایز نیست چون این معامله شامل شرطی است که خارج از مقتضای عقد است.

در صورتی که معامله به صورت نقد و نسیه انجام شود و مشتری اقساط را به خود فروشنده پرداخت کند اشکالی ندارد.

پس از انجام معامله اگر مشتری از فروشنده سفته و غیره بگیرد تا فروشنده اقساطی را که مشتری به او میدهد در موعد مقرر بپردازد این نوع محکم کاری جایز است .

مسأله سوم : در دعاوی تقسیم ترکه ، اگر مدعی ارث ، دعوی خویش را پس از گذشت ۳۳ سال از فوت متوفی در محاکم قضایی طرح نموده و سهم الارث خویش را مطالبه نماید ، دادگاهها با استناد به نظریه علامه ابن عابدین در حاشیه رد المحتار دعوی مطروحه را غیر قابل استماع دانسته و محکوم به رد می نمایند و حتی در این خصوص موسسه پژوهشی قضا در قم با استنادات فراوان بر این امر صحه گذاشته. (نظر علماء عظام طبق مذهب حنفی بر تاثیر و یا عدم تاثیر مرور زمان بر ارث).

جواب سوال سوم: دراصل، حق با تقادم زمان ساقط نمیشود . اگر مدعی ارث دعوای خودش را تا ۳۳سال بعد از فوت متوفی در محاکم قضایی بدون عذر شرعی مطرح نکند دعوای مدعی ارث بعد از ۳۳سال بدلیل احتمال تزویر و حیله قابلیت استماع در دادگاه را ندارد. اما در صورتی که مدعی ارث دعوای ارث خود را بدلیل عذر شرعی همچون غائب بودن ، صبی بودن، ویا جنون و یا اینکه مدعی علیه ظالم و یا صاحب شوکه باشد و….. مطرح نکند بعد از ۳۳سال نیز قابلیت استماع دارد. همچنین اگر مدعی علیه، دعوی مدعی را قبول کند بازهم دعوی مدعی قابلیت استماع در دادگاه را دارد.

زیرا با اقرار مدعی علیه، احتمال تزویر و حیله از جانب مدعی وجود ندارد. و این حکم در دعاوی همچنین است.

مسأله چهارم : در موارد عدیده ای ، زن ها با استناد به عسر و حرج ، تقاضای طلاق را در دادگاهها مطرح مینمایند و قضات نیز در غالب موارد و بدون موافقت زوج و با کوچکترین بهانه ای که از ناحیه زوجه مطرح میگردد از قبیل ضرب و شتم جزئی و یا اعتیاد به مواد مخدر که به اساس زندگی لطمه‌ای وارد نمیسازد حکم به طلاق را صادر میکنند و سردفتران طلاق نیز سند طلاق را به زوجه تقدیم مینمایند در صورتیکه صیغه طلاق از ناحیه زوج جاری نشده و رضایت بر این امر ندارد ، و پس از مدتی و به اصطلاح پس از گذشت ایام عده ، زن با مرد دیگری ازدواج میکند و قس علی هذا….. حال آیا در فقه حنفی طلاق قضایی با اوصاف فوق ، وجاهت دارد؟ تکلیف زن و مرد مطلقه و ازدواج بعدی چه میشود ؟ مسئله فوق به کرات در جامعه وجود دارد.

جواب مسئله چهارم: اگر زوجین یکی از موارد توکیل طلاق را امضاء نکرده باشند قاضی نمیتواند حکم طلاق را صادر کند و اما اگر زوج یکی از موارد طلاق را امضاء کند و به زن تفویض کرده باشد در این صورت زن میتواند به دستور قاضی طلاقش را بگیرد.

اعضای اصلی شورای افتاء :

استاد قربان محمد آخوند اونق

استاد مولوی محمد حسین گرگیج

استاد محمد آخوند امانی کرند

استاد عبدالجبار آخوند نیک نهاد

استاد گلدی آخوند کمالی

استاد غفور آخوند یزدانی

استاد صلاح الدین آخوند گوکلان

اعضای دبیرخانه افتاء :

۱- استاد عبدالرحمن آخوند پقه

۲- استاد احمد آخوند قربانپور

۳- استاد اسماعیل آخوند قدیری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.