آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / ماموستا ملا قادر قادری: همیشه باور داشته‌ام و گفته‌ام تندروی عمرش کوتاه است

ماموستا ملا قادر قادری: همیشه باور داشته‌ام و گفته‌ام تندروی عمرش کوتاه است

ارسال شده توسط جلال از پاوه

ماموستا

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های جمعه (۰۳ آذرماه ۹۶) که با حضور انبوه مردم مؤمن و نمازگزار پاوه، در مسجد جامع اقامه شد، در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک ربیع، ماه تولد پیامبر بزرگوار اسلام (ص) گفتند: ماه ربیع‌الاول ماه شکوفایی توحید و ماه میلاد رسول خاتم است. پیامبر محبوب قلوب و حبیب رحمه للعالمین که ما را از شرک و کفر وبت پرستی نجات داد و به‌سوی توحید و یکتاپرستی و ایمان دعوت نمود.

امام‌جمعه پاوه به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: قسم به آن خدایی که نفس و حیات من به دست اوست، شما ایمان واقعی ندارید، تا زمانی که مرا به‌عنوان رسول از نفس و مال و فرزند و پدر و مادرتان و کل مردم بیشتر دوست نداشته باشید.

ماموستا قادری سپس در خصوص اهمیت محبت خدا و رسول خدا (ص) گفتند: شخصی به نزد رسول خدا آمد و گفت: ای پیامبر خدا، کی قیامت می‌آید؟ حضرت فرمودند: آیا چیزی برای قیامت آماده نموده‌ای؟ آن شخص گفت: به نماز و روزه و احسان خود نمی‌نازم اما خدا و رسول او را دوست دارم. حضرت فرمودند: تو در قیامت با کسی هستی که دوستش داری.

ایشان افزودند: این کلام رسول خدا دارای پیام مهمی برای ماست؛ ما مردم اورامان اگر نماز و روزه و صدقۀ زیادی نداریم، در عوض محبت خدا و رسولش را داریم و احترام به پیامبر اسلام و یاران و اصحاب و اهل‌بیت آن حضرت جزو فکر روزانۀ ماست.

خطیب‌جمعه پاوه به دو نمونه از محبت اصحاب از مردان و زنان به پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: بلال حبشی یکی از مؤذنین پیامبر اسلام دو روز بعد از فوت رسول و مقتدای خویش از مدینه به‌سوی شام رفت و در زمان خلیفۀ دوم به مدینه بازگشت و از جانب مردم مدینه به‌خوبی از او استقبال کردند و از او به‌عنوان مؤذن رسول خدا خواستند در وقت ظهر، اذان بگوید؛ هنگامی‌که به جملۀ “اشهد ان محمد رسول‌الله” رسید بغض و گریۀ وی و اصحاب باعث شد نتوانست اذان را ادامه دهد و این نشان از محبت رسول خداست.

وی ادامه دادند: در جنگ احد خبر آمد که بسیاری از اصحاب رسول‌الله (ص) شهید شده‌اند؛ زنی که پدر و برادر و شوهرش شهید شده بودند، از وضعیت پیامبر اسلام سؤال کرد و گفت: آیا رسول خدا سلامت هستند؟ اصحاب گفتند: الحمدلله سلامت هستند. آن زن همین‌که سیمای پیامبر اسلام را مشاهده کرد غم و مصیبت خود را فراموش نموده و خطاب به پیامبر اسلام گفت: همین‌که شما سالم هستید، علی‌رغم این‌همه مصیبت، غم و غصۀ خود را فراموش کردم.

ماموستا قادری در بخش دوم سخنان خود به کتاب “الکامل فی التاریخ” اشاره کردند و گفتند: در این کتاب که در سال ۶۵۶ هجری روز حمله مغول به بغداد تمام شده، به زلزله در حُلوان (سرپلذهاب امروزی) اشاره شده و آمده است: شهر حُلوان شهری بسیار زیبا با ساکنانی مرکب از فارس و عرب و کرد است و در سال ۵۴۵ هجری در این شهر زلزله بزرگی اتفاق افتاد که باعث شد کوه روبروی حلوان تخت شود و در ادامه زلزله‌ای موصل و شهرزور تا حلوان را در برگرفت و بارانی شروع به باریدن کرد و اکثر کسانی که زنده مانده بودند، در اثر گرسنگی و مریضی به بدترین و تلخ‌ترین بلا مبتلا شدند.

ایشان در خصوص زلزله اخیر نیز گفتند: در حقیقت زبان قاصر از وصف زلزله اخیر است و همان‌گونه که زبان قاصر است قلم هم عاجز است. این زلزله قدرت و عظمت الهی و ضعف انسان‌ها و بیداری را برای ما به ارمغان آورد تا در برابر قدرت و شکوه پروردگار سر تعظیم فرود آوریم.

خطیب جمعۀ پاوه افزودند: الحق مردم ما اعم از شیعه و سنی و فارس و ترک و بلوچ و لر و عرب در شرق، غرب، جنوب و شمال از ایران و حتی عراق و نیز مسئولان ما زحمت کشیدند و ما به‌ معنای واقعی ایثار را دیدیم و حضور مسئولان کشوری چون ریاست محترم جمهوری و ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و بسیاری از وزرا و نیروهای امنیتی و نظامی و هلال‌احمر و سایر ارگان‌ها بسیار چشمگیر بود و خصوصاً حضور رهبر معظم انقلاب در منطقۀ سرپل به زلزله‌زدگان قوت قلب فراوان بخشید.

ماموستا قادری سپس به دیدار خود با رهبر معظم انقلاب در سرپلذهاب اشاره کردند و گفتند: در دیدار با مقام معظم رهبری به ایشان عرض کردم منطقۀ سرپل شامل اهل سنت، اهل تشیع و اهل حق است توقع داریم با دید محبت با مردم برخورد شود و مورد تفقد قرار گیرند؛ ایشان هم فرمودند: از چهار روستا سرکشی کرده‌ام که همگی اهل سنت بوده‌اند.

ایشان افزودند: رهبر انقلاب در لحظه خداحافظی به گرمی جویای احوال مردم پاوه شدند و فرمودند: سلام مرا به مردم عزیز پاوه برسانید.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به سفر هیئت عراقی به مناطق زلزله‌زده و دیدارشان با مردم این مناطق اشاره کردند و گفتند: این هیئت که متشکل از چندین روحانی و فرهنگی و مسئولین انجمن‌های حلبچه بودند که مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان پول نقد و ۶۰۰ تخته پتو و مقداری وسایل جهت کمک به مردم زلزله‌زده با خود آورده و در معیت ماموستا رمضانی که از اولین لحظات وقوع زلزله در منطقه حضور دارند، کمک‌های نقدی و اجناس را در میان مردم زلزله‌زده تقسیم نمودند.

ماموستا قادری در بخش سوم سخنان خود به هفته بسیج اشاره و ضمن تبریک هفته بسیج گفتند: بسیجیان عزیز همواره در تمامی صحنه‌های انقلاب حضور فعال و چشمگیر دارند؛ لذا هفته بسیج را به تک‌تک بسیجیان تبریک عرض می‌کنم و از حضور غیرتمندانه این عزیزان در قضیه زلزله اخیر تشکر و از خداوند تبارک‌وتعالی خواستار توفیق آن‌ها هستم.

خطیب جمعه پاوه در بخش چهارم خطبه‌ها به بحث داعش پرداختند و گفتند: زمانی که داعش موصل را گرفت، بنده در تابستان ۱۳۹۳ همراه چند نفر از علما به روستاهای مرزی هانی گرمله و دزآور رفتم و خطاب به مرزداران عرض کردم جنگ مذهبی بدترین جنگ و خیلی خطرناک است؛ هوشیار باشید دشمنان از مرز وارد نشوند.

وی با اشاره به اعلام پایان داعش در نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب، تصریح کردند: همیشه باور داشته‌ام و گفته‌ام تندروی عمرش کوتاه است و اینک بعد از سه سال حضور و هیبت آن‌ها شکسته شد.

ایشان افزودند: درست است که شهرهای عراق از وجود داعش پاک‌سازی‌شده اما فکر و نیروی داعش به این زودی‌ها تمام‌شدنی نیست و باید خیلی هوشیار باشیم.

ماموستا قادری به تاریخچه پیدایش داعش اشاره کردند و گفتند: غرب که شاهد موج اسلام‌خواهی در غرب بود، داعش را درست کرد تا جوانان مسلمان را به دام فکر تندروی و تکفیر گرفتار نمایند.

وی با بیان اینکه آن‌ها نظر داشتند تا این جوانان به خاورمیانه بروند چه کشته شوند یا بکشند، درهرصورت به نفع آن‌هاست؛ افزودند: در تمام ممالک اسلامی جوانان متدین اهل سنت را فریب دادند و به سوخت داعش تبدیل کردند.

امام‌جمعه پاوه در ادامه سخنان خود به جشن میلاد پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: ما هرساله باافتخار جشن میلاد را بانظم خاصی برگزار کرده‌ایم؛ امسال هم تصمیم داشتیم سه مراسم بزرگ در پاوه و نوسود و باینگان برگزار نماییم؛ اما مراسم پاوه را به جهت همدردی با مصیبت‌دیدگان زلزله اخیر به سبک و سیاق سال‌های گذشته برگزار نخواهیم کرد و عواید مالی خیرین مراسم میلاد را هرچه باشد، به مناطق زلزله‌زده اختصاص خواهیم داد. اما مراسمات نوسود و باینگان به قوت خود باقی است و ان‌شاءالله در این مراسمات شرکت خواهیم کرد.

وی افزودند: در پاوه ان‌شاءالله در جمعه آینده مصادف با ۱۲ ربیع‌الاول قبل از نماز جمعه مراسم ساده‌ای را برگزار خواهیم کرد.

ایشان در پایان گفتند: ما به فضل پروردگار و به همت خیّرین محترم تصمیم گرفته‌ایم در آینده در مناطق زلزله‌زدۀ ثلاث و سرپل به‌عنوان همکاری و هم یاری آسیب دیدگان اقداماتی انجام دهیم و در این بخش تقاضای دعای خیر داریم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.