آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / ماموستا قادری: پیامبران آمده‌اند مردم را از ظلم و جهل و فساد وبی‌دینی به‌سوی معرفت و علم و دانش و عدالت و نور و توحید راهنمایی کنند

ماموستا قادری: پیامبران آمده‌اند مردم را از ظلم و جهل و فساد وبی‌دینی به‌سوی معرفت و علم و دانش و عدالت و نور و توحید راهنمایی کنند

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ ماموستا قادری در نماز جمعه پاوه (۱۴۰۰/۰۹/۰۵) که با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی، با حضور پرشور مردم مومن پاوه در محل مسجد­ جامع اقامه شد اظهار داشتند، پیامبران آمده‌اند مردم را از ظلم و جهل و فساد وبی‌دینی به‌سوی معرفت و علم و دانش و عدالت و نور و توحید راهنمایی کنند.

متن کامل خطبه‌های نماز جمعۀ مورخۀ ۱۴۰۰/۰۹/۰۵ شهر پاوه

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین ثم الصلاه والسلام علی امام المتقین سیدنا و قائدنا و مولانا محمدٍ و علی آله و اصحابه و من دعا بدعوته الی یوم الدین

السلام‌علیکم ورحمه الله و برکاته

برادران عزیز و خواهران محترم حاضر در مسجد؛ سلام خداوند بر شما و تمامی کسانی که صدای ما را از دور و نزدیک می‌شنوند؛ از خداوند متعال خواستارم به خاطر این روز و ساعت‌ مبارک جمعه که به فرمودۀ حدیث ساعات اجابۀ دعوت و قبولی دعاست به تک‌تک شما عزیزان و خانوادۀ محترمتان عزت، سعادت، سربلندی و سلامتی عطا فرماید. ان شاء الله خداوند ما را از بلا محفوظ و فردایمان را از امروزمان بهتر گرداند.

امروز پنج مطلب مختصر را خدمتتان عرض می‌کنم. «۱-آیۀ اول سورۀ مبارکۀ ابراهیم ۲-حدیثی از رسول گرامی اسلام (ص) در خصوص رحمت و صدقات و خیرات ۳-جمله‌ای از مردان بزرگ تاریخ اسلام ۴- هفتۀ بسیج ۵-مطلبی در خصوص مهاجرت جوانان کورد به اروپا»

بحث اول: آیۀ اول سورۀ مبارکۀ ابراهیم

در آیۀ اول سورۀ ابراهیم بنده و کسانی که قبل از بنده قرآن کریم را تفسیر کرده‌اند، به این نتیجه رسیده‌ایم مأموریت پیامبران الهی از آدم تا خاتم و فلسفۀ انزال کتاب‌های آسمانی بخصوص قرآن کریم نجات انسان‌ها از ظلمات و تاریکی به‌سوی نور و روشنایی و سعادت بوده است.

پیامبر عزیز ما می‌فرماید: «بعثت لاتمم مکارم الأخلاق» من آمده‌ام تا مکارم اخلاق را برای مردم بیان و تبیین کنم؛ مردم قبل از پیامبر اسلام صاحب خانه و همسر و فرزند بوده‌اند و معاملات داشته‌اند اما ازلحاظ فکری مریض بوده‌اند و به‌جای خدای بزرگ به بت‌ها سجده و دختران خود را زنده‌به‌گور می کردند و فقیران جامعه تحت ظلم ظالمان قوی بودند.

فرهنگ و ادب و اخلاق شبه جزیرۀ عربستان با برنامۀ خداوند یکی نبود. پیامبران بخصوص حضرت خاتم به جهت اصلاح فرهنگ و ادب و اخلاق مردم جاهلی مبعوث شده‌ بودند.

پس پیامبران آمده‌اند مردم را از ظلم و جهل و فساد وبی‌دینی به‌سوی معرفت و علم و دانش و عدالت و نور و توحید راهنمایی کنند.

با یک مرور کوتاه بر روی آیات قرآن کریم، می‌بینیم تمام اهداف تربیتی و معنوی و حتی مادی قرآن کریم و رسالت رسول گرامی اسلام (ص) همه و همه نجات انسان‌ها از ظلمات و بیراه و گمراهی به‌سوی نور و ایمان و اسلام بوده است.

وقتی سن پیامبر اسلام (ص) به ۳۶ سال رسید، روزی به خدیجۀ کبری فرمود: نمی‌توانم فرهنگ مردم مکه را تحمل‌کنم می‌خواهم خلوت کنم. آنچه در نزد یک انسان حکیم و عاقل و بامعرفت خوب باشد، حاکم نیست و مردم مکه که ظلم و فساد و خودفروشی زنان و زنده‌به‌گور کردن دختران از خصوصیات آنان است، زحمت است با آنها زندگی کرد لذا خلوت را ترجیح می دهم . این مردم مریض نسبت به زحمت رسول الله (ص) و برکت قرآن کریم به «کنتم خیر امه اخرجت للناس» (بهترین مردمان روی زمین) تبدیل شدند.

خلاصه اینکه انگیزۀ نزول کتاب‌های آسمانی بخصوص قرآن کریم و بعثت خاتم انبیاء (ص) دعوت انسان‌ها به توحید و نجات از گرفتاری فکری و اتمام‌حجت بوده تا برای انسان‌ها عذر و حجتی باقی نماند.

قابل عرض است قبلاً شهر ما ۳۰ هزار نفر جمعیت داشت اما با الحاق چهار روستا جمعیت پاوه فعلاً ۴۰ هزار نفر است. در این جمعیت ۴۰ هزارنفری مردان و زنان متدین و خوب و محترم داریم و هم لائیک و ضد دین وجود دارد.

خداوند متعال در آیۀ اول سورۀ مبارکۀ ابراهیم می‌فرماید: «الر کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَى صِرَاطِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ»

الر حروف مقطعه است و معانی زیادی دارد؛ تنها به یک معنی بسنده می‌کنم؛ یعنی ای محمد (ص) و ای امت محمد (ص) ؛ الر سه حرف است از حروف الفبا و این قرآن عظیم که هیچ انسانی تا امروز نتوانسته آیه‌ای مثل آن بیاورد، از این حروف تشکیل شده است.

در ادامه می فرماید : این قرآن که بر تو نازل کرده‌ام کتابی است تا به‌وسیلۀ آن مردم را از ظلمات و تاریکی و بت‌پرستی و ظلم و فساد و بی‌دینی به نور اسلام و توحید و معرفت و به راه پروردگار صاحب عظمت و صاحب حکمت راهنمایی کنی.

بحث دوم: حدیثی از پیامبر اسلام (ص)

وظیفۀ رسول خدا (ص) بشارت و انذار و تشویق و هشدار بوده است. امروز بنده حدیثی را که شامل پیام رحمت است برای شما نمازگزاران بیان می‌کنم.

رسول گرامی اسلام در حدیثی که ابوذر غفاری آن را روایت کرده، می‌فرماید: «کُلُّ تسبیحَهٍ صَدَقَهٌ کُلُّ تَحمیدهٍ صَدَقَهٌ کًلُّ تَهلیلَهٍ صَدَقَهٌ کُلُّ تَکبیرهٍ صَدَقَهٌ و کُلُّ أمر بالمعروفٍ صَدَقَهٌ و کُلُّ نهی عنِ المنکر صَدَقَهٌ وَ یجزیُ من ذلکَ رِکعَتانِ یَرکَعهُما مِنَ الضُحیٰ رواه مسلم» هر تسبیحاتی صدقه است، هر الحمدلله گفتن صدقه است؛ هر تهلیل و لا اله الا الله گفتن صدقه است. هر الله اکبر گفتن صدقه است. هر امربه‌معروف و هر نهی از منکر صدقه است. هرکدام از این صدقات حسنه اند و هر حسنه ۱۰ برابر خیر و ثواب دارد. پس با تکرار این کلمات در عرض چند دقیقه ما صاحب هزار خیرات می شویم و پروندۀ ما پر از خیر پر می شود ولی اگر بتوانیم صبح‌ها دو رکعت نماز صلاه الضحی بخوانیم بیش از همۀ این‌ها خیر و ثواب دارد.

پس عزیزان من؛ صبح‌ها که می خواهید از خانه خارج ‌شوید وضو بگیرد و دو رکعت نماز بخوانید و از خداوند بخواهید شمارا موفق گرداند والله آزار نمی‌بینید و اگر هم دچار آزار شوید امتحان الهی است.

بحث سوم: جمله‌ای از متفکر مصری مرحوم عبدالوهاب عزام

این بزرگوار دو بیت شعر دارد و می‌گوید:

قُلتُ للّیلِ کَم بِصَدرِکَ سِرٌّ … أنبِئنی ما أروَعَ الأسرارِ

قالَ ما أضاءَ فی ضلاّمی سِرٌ … کَدموعِ المُنیب فی الأسحار

به شب گفتم در شب چه می گذرد؟ در شب چه چیزی برای انسان مهم است تا آن را انجام دهد؟ شب گفت: بهترین چیز برای انسان پشیمان شده از گناه، اشکی است که سحرگاهان در حضور خداوند از چشمانش جاری میشود و از پروردگار درخواست عفو و غفران و رحمت می نماید.

بعضی از سلف صالح ما در شب خیلی جوانمردانه مناجات کرده اند مانند ماموستا مولوی و ماموستا قریشی ؛ این دو بزرگوار اشعاری دارند انسان را مات و مبهوت می کند. خداوند به ما توفیق دهد جا پای این بزرگان بگذاریم. چند بیت از اشعار این بزرگان را می خوانم.

من ویم مه زانو بی ئه مریم که رده ن… ئیطاعه ی فه رمان عه بدیم نه به رده ن

من خود آگاه و واقفم که بی امری کرده و وظیفۀ بندگی را به‌جای نیاورده‌ام

به لام مشیو توه وه فه زله که ی ویت … کرده ی من نه بو به هانه په ریت

ولی انتظار دارم کرم خود را شامل من گردانی و عملم را بهانه قرار ندهی

من ئیقرارم هه ن تویچ مه علوومه ن لیت … با که س نه زانو غه یر جه ویم و ویت

من به گناهم اقرار می‌کنم و تو بر اعمال من خبیر هستی خاضعانه می خواهم  غیر از من وتو  کسی از عمل من آگاه نشود

هه رویت بزانه یه کتای یه گانه … با نه بوو رسوای خویش و بیگانه

تنها خودت به عملم واقف باش ای یکتای یگانه اعمالم را افشا مکن تا رسوای خویشان و بیگانه نشوم.

ئیغماز که ر جه گرد نابه کاری من … جه رو سیایی و بدکرداری من

از اعمال و کردار بد من اغماض و چشم‌پوشی فرما سیمای ذلیل و سیاهم را نگاه کن من با روی سیاه به حضورت آمده‌ام.

بحث چهارم: هفته بسیج

حاج‌آقا جعفری سخنران قبل از خطبه بودند از ایشان تشکر می‌کنم و هفتۀ بسیج را به تمامی بسیجیان عزیز تبریک عرض می‌نمایم و به شهدای بسیجی و بانی بسیج و فرماندهی کل بسیج عرض احترام دارم.

عرض می‌کنم بسیج از بطن جامعه و برخاسته از جامعه و مورد احترام همۀ ماست. بسیج در عمر انقلاب در دو جبهه و میدان زحمت کشیده و حضور داشته است: ۱-جبهۀ دفاع ۲- جبهۀ سازندگی

بسیجیان در طول دوران دفاع سینه سپر کردند و امروز هم در مقابل هجمۀ فرهنگی دشمنان سینه سپر کرده و در جبهۀ سازندگی هم دارند خدمات شایسته‌ای ارائه می‌دهند و همچنین پاسدار امنیت و در سنگر مبارزه با تهاجم فرهنگی حضوری سبز دارند.

هفتۀ بسیج بر این عزیزان و فرماندهی آنان مبارک باد و به آن‌ها خسته نباشید عرض می‌کنم؛ همچنین امروز جمعی از زندانیان هم در نماز جمعه ما شرکت کرده‌اند از آنان هم تشکر می‌کنم. خداوند به همه جزای خیر عطا فرماید.

بحث پنجم: مهاجرت جوانان کورد به اروپا

دیشب در بین آب‌های فرانسه و انگلیس ۳۱ نفر کورد غرق شدند و فوت کردند و این مسئله در دنیا پیچید. دوستانی به من زنگ زدند و گفتند در نماز جمعه مطلبی در خصوص این سفرها داشته باشم تا جوانان ما به سمت فرنگ نروند و ازنظر فکری دچار مشکل شوند.

به این دوستان عرض کردم، صحبت خواهم کرد اما چه کسی به حرف ما گوش می‌دهد؟ دو ماه است هرکدام از مسئولان استان و حتی تهران  و مردم منطقه با من دیدار داشته اند به آنها گفته‌ام: اخیراً ۴۲ نفر از فلان روستای حومۀ پاوه به اروپا رفته اند و در فلان روستا و فلان روستا این تعداد؛ به آنان گفته‌ام در یکی از روستاهای اورامان اقلیم کردستان با بنده تماس گرفته‌اند همه جوانان ما به سمت فرنگ رفته‌اند و اگر کسی در روستای ما فوت کند، کسی را نداریم او را به خاک بسپارد. خوشحال بودم کسی به من بگوید چکار کنیم؟ و این بی توجهی قابل درک نیست

امروز موقعیت به گونه‌ای است هر مطلبی منفعت شخصی برای ما داشته باشد، آن را می‌پذیریم و اگر در آن ضرر باشد دادوفریاد می‌کنیم و آن را نمی‌پذیریم ولی سود و ضرر دیگران برایمان مهم نیست.

بعضی مواقع در خطبۀ نماز جمعه، من از این شهر جانانه دفاع می‌کنم حتی گاهاً مسئولان هم از من ناراحت می‌شوند ولی کسی حاضر نیست بگوید ماموستا چاره چیست و چیکار کنیم؟ مع هذا بنده ادای تکلیف کرده و صحبت خواهم کرد.

دیشب ۲۸ نفر که همگی از یکی از روستاهای حومۀ پاوه هستند، به انگلیس رسیدند یعنی ۲۸ زن جوان و بعضی از آن‌ها هم یک فرزند و بعضاً دو فرزند را تنها گذاشته‌اند.

چندی پیش هم گروهی از یکی از روستاهای شهرستان به ترکیه رفته و برای انتقال آن‌ها از طریق مرز آبی به سمت یکی از کشورهای اروپایی دو راه را پیشنهاد کرده بودند. یا ۳۰۰ میلیون تومان بدهند و با قایق سریع‌السیر و امن به مقصد برسند و یا ۱۰۰ میلیون تومان بدهند و با قایق‌هایی که هیچ‌گونه ‌ایمنی ندارند راهی شوند که به‌احتمال فراوان در آب غرق می‌شوند.

گروهی از آن‌ها برگشتند و ۳۰۰ میلیون تومان با خود بردند و دوباره به ترکیه رفتند؛ حساب کرده‌ام با این ۳۰۰ میلیون تومان اگر ماهی ۵ میلیون تومان خرج می‌کردند می‌توانستند تا ۵ سال دیگر حتی اگر کار هم نکنند، زندگی کنند. اما با این حال این سفر پر مخاطره را انتخاب کردند.

بنده متأسفم برای آن ۳۲ نفر کرد عراقی که دیروز غرق شدند و شریک غم خانواده‌های آنان هستیم. برای جوانان خودمان هم که در دست احزاب ضد سوری هستند ناراحت و نگران هستیم اما چیزی از دست ما برنمی‌آید.

ای‌کاش مسئولی می‌آمد و می‌گفت چکار کنیم؟ بنده هم تنها می‌توانم صحبت کنم و صحبت هم دردی را دوا نمی‌کند. برای این خانواده‌ها بسیار ناراحت و متأثرم.

جمعی از این‌ جوانهایی که رفته‌اند بیکار بودند اما گروهی دیگر برای منفعت بیشتر رفته‌اند و زن و فرزند و فرهنگ و دین خود را به‌جای می‌گذارند تا پول بیشتری به دست آورند.

خطاب به پدران و مادران محترم عرض می کنم؛ چرا به فرزندانتان اجازه می‌دهید به اروپا بروند و زن و فرزندانشان تنها شوند؟ بدون تردید جمعی از شما خودتان فرزندانتان را تشویق می‌کنید که مهاجرت کنند که این جای نگرانی دارد.

از خداوند تبارک‌وتعالی درخواست می‌کنم فرصتی پیش آید هم آن جوانان به‌سلامت برگردند و هم‌ خانواده‌هایشان دچار مشکلات نشوند و هم وضع مملکت ما بهتر شود تا جوانان ما در مملکت خودمان شغل و معیشت و کارشان بهتر شود و این‌گونه به خاطر زندگی خود را به آب نزنند.

لازم به ذکر است امروز جمعی از مسئولان ادارات در مسجد میز خدمت دایر کرده بودند. ماموستا قادری بعد از نماز خطاب به آنان گفتند: میز خدمت کار و اقدام خوبی است اما شما در طول هفته در ادارات متبوعتان با ارباب‌رجوع درست برخورد کنید که این بهترین خدمت به آن‌هاست وقتی این‌گونه باشید دیگر میز خدمت لازم نیست.با این اوصاف دستتان درد نکند، اما بهتر است پیشتر اطلاع رسانی کنید تا زحمات شما مفید فایده باشد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.