آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / ماموستا قادری: خیلی مشتاقم امسال به‌اتفاق ۱۰۰ نفر از مردم پاوه در مراسم میلاد مسجد جامع سرپل شرکت کنیم

ماموستا قادری: خیلی مشتاقم امسال به‌اتفاق ۱۰۰ نفر از مردم پاوه در مراسم میلاد مسجد جامع سرپل شرکت کنیم

ارسال شده توسط جلال از پاوه

ماموستا

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های جمعه (۲۶ آبان ماه ۹۶) که با حضور انبوه مردم مؤمن و نمازگزار پاوه، در مسجد جامع اقامه شد، در ابتدای سخنان خود به کلمۀ «تذکر» اشاره کردند و گفتند: خداوند متعال در قرآن کریم در ۴۷ آیه کلمۀ تذکر را آورده و به عبارت ساده‌تر ۴۷ بار واژۀ تذکر در قرآن آمده است.

امام‌جمعه پاوه سپس با اشاره به دیدگاه مفسرین اسلامی، افراد جامعه را در برابر تذکرات الهی به سه دسته تقسیم کردند و گفتند: گروه اول قلب و روحشان مرده است و تذکرات پروردگار و بندگان خداوند در آن‌ها تأثیری ندارد. گروه دوم کسانی هستند که دارای قلوب زنده‌ای هستند اما حاضر نیستند تذکرات را بپذیرند و خود را عاقل‌تر از همه، حتی پیامبران، اولیا و صلحا می‌دانند. گروه سوم آن‌هایی هستند که صاحبان قلب‌های بیدار و گوش‌های شنوا هستند و در راهی که صلاح دین و دنیاست قدم برمی‌دارند.

ماموستا قادری افزودند: جامعه با گروه سوم اصلاح می‌شود و در طول تاریخ این گروه همیشه اصلاح‌گر بوده‌اند.

ایشان در ادامه به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: بروید قبور را زیارت کنید؛ قبرها و مرده‌ها به شما تذکر می‌دهند که شما هم روزی به نزد آن‌ها خواهید رفت.

وی در ادامۀ بحث خود با اشاره به حدیث «کُلُّکُمْ رَاعٍ وَکُلُّکُمْ مَسْؤول عَنْ رَعِیَّتِهِ» اضافه کردند: هرکدام از ما که دارای مسئولیتی هستیم در قبال آن در برابر مردم مسئولیم و باید پاسخگو باشیم؛ در طول تاریخ هر وقت مسئولین از مسئولیت خود شانه خالی کرده‌اند، مردم دچار مصیبت شده‌اند.

ماموستا قادری در ادامه به سفر خود به مناطق زلزله‌زده غرب استان کرمانشاه اشاره کردند و گفتند: در اولین روز زلزله با کمترین فاصلۀ زمانی به‌اتفاق چند نفر از روحانیون به مناطق زلزله‌زده رفتیم. دریکی از روستاهای بخش ازگله، در آن لحظات بحرانی، دختری را در جلو منزلشان دیدم که روبه‌قبله ایستاده و داشت نماز می‌خواند؛ دیدن این صحنه بسیار به من تسکین داد و در آن لحظه خداوند را خاضعانه شکر کردم.

ایشان به بحث زلزله در قرآن اشاره کردند و گفتند: خداوند در قرآن کریم ۴ بار از زلزله بحث کرده است که ۲ قسمت مربوط به زلزله دنیا و ۲ قسمت هم مربوط به زلزله قیامت است

خطیب جمعۀ پاوه افزودند: در دو بخش مربوط به دنیا بحث جنگ احزاب است که مسلمانان در یک‌طرف خندق با مشاهده لشکر بسیار زیاد کافران تحت تأثیر قرار گرفتند و قرآن میفرماید « وَ زُلْزِلُواْ زِلْزَالًا شَدِیداً »؛ حتی پیامبر اسلام هم در این فکر بود که آیا خداوند به لشکر اسلام کمک خواهد کرد و می‌فرمود: خدایا کی کمک خواهد رسید؟

وی در ادامه زلزله قیامت را بسیار سخت و شدید عنوان کردند و گفتند: زلزله قیامت چون زلزله دنیا نیست و بسیار شدید است و در آن لحظه هیچ‌کس راه نجاتی ندارد و همه از بین خواهند رفت.

امام‌جمعه پاوه سپس به زلزله‌های مرگبار سال‌های اخیر در کشورمان اشاره کردند و گفتند: قبل از انقلاب دو زلزله بزرگ و مصیبت‌بار در طبس و بویین‌زهرا روی داد و بعد از انقلاب نیز طی زلزله‌ای در منجیل و رودبار که قدرتی برابر زلزله اخیر داشت، ۳۵ هزار انسان کشته شدند؛ و در سال ۸۲ در زلزله ۶/۶ ریشتری بم ۴۱ هزار نفر کشته شدند و در ورزقان تبریز نیز ۳۰۰ نفر کشته شدند و در زلزلۀ مرگ‌بار اخیر سرپل نیز حدود ۵۰۰ نفر از هموطنانمان کشته و مردم بسیاری دچار مصیبت شدند.

ماموستا قادری سپس به تربیت نیروهای کارآمد برای مبارزه با بحران‌ها اشاره کردند و گفتند: ما باید از زلزله‌های قبلی درس گرفته و در کشورمان نیروی لازم را برای مدیریت در چنین بحران‌هایی تربیت می‌کردیم و زلزله‌های قبلی می‌بایست تجارب زیادی را به مدیران ما می‌آموخت

وی تصریح کردند: متأسفانه در زلزله اخیر شاهد بودیم که عده‌ای از مدیران ما مدیران زمان بحران نیستند و به عینه دیدیم که مردم آمادگی بیشتری از مسئولان داشتند.

خطیب جمعه پاوه در ادامه افزودند: متأسفانه چیزی به نام مدیریت بحران نداریم تا وقتی‌که حادثه‌ای روی دهد و وقتی هم که حادثه روی داد دچار سردرگمی و بی‌نظمی می‌شویم؛ شایسته است افرادی برای مدیریت چنین بحران‌هایی تربیت تا در زمان بحران سبب آرامش مردم شوند.

امام جمعه پاوه ضمن تشکر از نوع‌دوستی مردم اورامانات و کردستان و کرمانشاه به بی‌نظمی در ارسال کمک‌ها اشاره کردند و گفتند: ما انتظار داشتیم که حداقل در شهرهای اورامانات ستادهایی قوی تشکیل می شدند و وسایل و امکانات مردم را جمع‌آوری و در قالب کاروان‌هایی منسجم به مناطق زلزله‌زده ارسال کنند؛ اما متأسفانه این کار نشد و مردم خود اقدام به این کار کردند و متأسفانه امروز شاهدیم که اجناس بسیاری در کنار جاده‌ها افتاده و امکانات دارد حیف و میل میشود

ایشان اضافه کردند: مردم زلزله‌زده تا ماه‌های دیگر باید در زیر چادر زندگی کنند و نیاز آن‌ها فقط امروز نیست؛ لذا از همه خواهش می‌کنم که اگر وسیله‌ای دارند انبار کنند و در هفته ها و یا حتی ماههای آینده به این مناطق بفرستند

ماموستا قادری ضمن تشکر از مردم و مسئولین در امر یاری‌رساندن به زلزله‌زدگان یادآور شدند: الحق در طول این چهار روز مردم و مسئولین سنگ تمام گذاشتند و زحمت زیادی کشیده و در حد توان دریغ نکردند و حتی مردم شریف روانسرو جوانرود در ورودی شهرهایشان با چای و شیرینی از کاروان‌های کمک‌رسانی استقبال می‌کنند.

امام‌جمعه پاوه در ادامه گفتند: بعد از حادثۀ زلزله مصیبت‌بار غرب کشور عده بسیاری از مردم شریف با بنده تماس گرفتند که چه‌کار کنیم؟ بنده نیز جلسه‌ای با تعدادی از روحانیون و فرهنگیان شهر پاوه گذاشتم و برای اینکه کمک‌رسانی نظم بیشتری بگیرد و بتوانیم مقداری از آلام و رنج مصیبت‌زدگان زلزله اخیر را کاهش دهیم، ستادی را به نام ستاد وحدت تشکیل دادیم.

ایشان افزودند: کار این ستاد جمع آوری امکانات لازم و بخصوص پول نقد است که تا ان شاالله اگر خداوند توفیق دهد در آینده مسجد تخریب شده و یا خانه چند نفر از زلزله زدگان را از نو بسازیم.

ماموستا قادری در پایان در خصوص مراسم میلاد امسال نیز گفتند: ابتدا تصمیم داشتم مراسم میلاد را برگزار کنیم اما با دیدن رنج و زحمت مسلمانان هم دین و هم‌زبان و هم لباس خود مقداری دلسرد شده‌ام و دوست دارم کمک‌های مردم به مراسم میلاد امسال را به زلزله‌زدگان تقدیم نماییم و خیلی مشتاقم امسال به‌اتفاق ۱۰۰ نفر از مردم پاوه در مراسم میلاد مسجد جامع سرپل شرکت کنیم و سبب دل‌خوشی مردم مصیبت‌زده سرپل ذهاب شویم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.