آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / ماموستا قادری: سردار سلیمانی، سپر امنیت ایران اسلامی بود

ماموستا قادری: سردار سلیمانی، سپر امنیت ایران اسلامی بود

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ ماموستا قادری در نماز جمعه پاوه (۹۹/۱۰/۱۲) که با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی، با حضور پرشور مردم مومن پاوه در محل مسجد­ جامع اقامه شد اظهار داشتند، سردار سلیمانی، سپر امنیت ایران اسلامی بود.

متن کامل خطبه‌های نماز جمعۀ مورخۀ ۹۹/۱۰/۱۲ شهر پاوه

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین ثم الصلاه والسلام علی رحمهً للعالمین و علی آله و اصحابه و من دعا بدعوته الی یوم الدین

السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

سلام خداوند بر تک‌تک شما خواهران و برادران و اهل جمعه و جماعت و دین باد. خداوند همگی ما را از جمیع بلیات خصوصاً  بیماری کرونا محفوظ و سعادت دنیا و رستگاری آخرت را نصیبمان فرماید.

عزیزان؛ امروز سه مطلب مختصـــر را همراه با یک یادآوری در خصوص رویدادهای مهم سال ۲۰۲۰ میلادی را به شرحآتی به عرض می‌رسانم. ۱- آیۀ ۲۱ سورۀ مبارکۀ روم در باب ازدواج ۲-حدیثی از رسول‌الله (ص) در خصوص طلاق ۳-جمله‌ای از راغب اصفهانی و  اتفاقات مهم سال ۲۰۲۰ میلادی

🔴 بحث اول: آیۀ ۲۱ سورۀ مبارکۀ روم

ادارۀ ثبت‌اسناد پاوه در هفته گذشته در رسانه‌ها اعلام کرد در ۹ ماهه سال ۹۹ در شهرستان پاوه ۵۲۹ ازدواج صورت گرفته؛ به‌عبارت‌دیگر هرماه ۵۸ زوج به خانۀ بخت رفته‌اند و در طول این ۹ ماه ۱۷۷ طلاق صورت گرفته و ماهیانه حدود ۲۰ زوج از هم جدا شده‌اند؛ یعنی یک‌سوم ازدواج‌ها منجر به طلاق و جدایی شده‌اند.

از این موضوع خیلی ناراحت شده و با خودم گفتم: این مسئله ازنظر اخلاق و دین و سیاست و جامعه‌شناسی کار پسندی نیست. چرا باید در شهرستان پاوه که مردمش به اهل تدین و اهل مسجد و جمعه و جماعت معروف‌اند، یک‌سوم ازدواج‌ها در ماه منجر به طلاق شوند؟ قابل‌عرض است در خصوص آمار طلاق در شهرهای هم‌جوار کمتر رفیق و رقیب داریم.

لذا تصمیم گرفتم چند جمعه‌ای به‌صورت متوالی در خصوص خانواده صحبت کنم و از خداوند عاجزانه بخواهم توفیق دهد بتوانم مطالبی را ‌بیان کنم اولاً مورد رضایت خداوند باشد ثانیاً به مصداق آیۀ شریفۀ «وَذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْرَىٰ تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ» توفیق استماع و نفع را نصیب همه مسلمانان فرماید.

خدای بزرگ در آیۀ ۲۱ سورۀ روم می‌فرماید: «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ» ای مردم؛ یکی از نشانه‌های قدرت و حکمت و اقتدار خداوند این است که برای شما رفیقی قرار داد تا در کنار هم زندگی کنید و به آرامش برسید و تولید نسل کنید و در بین شما محبت و مودت و رحمت ایجاد کرد این شیوه نشانه قدرت پروردگار است و نشانه مهمی است که اهل تفکر باید در مورد آن فکر کنند.

پسر فلانی با یک دختر از یزد ازدواج می‌کند، یک اصفهانی در سنندج ازدواج می‌کند، دختری از ارومیه با پسری در بندرعباس ازدواج می‌کند درحالی‌که نه فرهنگ و نه آداب و نه اخلاق اجتماعی و نه حتی بعضاً مذهب آن‌ها یکی نیست ولی ازدواج آن‌ها را به هم نزدیک می‌کند و آنان را رفیق هم می‌گرداند.

به فـــرمودۀ قرآن کــــریم و کلام رسول‌الله و علمـــــــای بزرگوارِ دین، فلسفۀ ازدواج چنــــد چیز است؛ ۱-ازدواج سبب تکاثر است ۲- ازدواج انتقال عادات و استعداد و صفات و روش و فکر است ۳-ازدواج سبب تعاون و پیشبرد کار در مسائل دینی و سیاسی و اقتصادی است. ۴-ازدواج سبب تکمیل یکدیگر است ۵-ازدواج سبب آرامش است ۶- نکاح پیمان و میثاق است نه معامله و احساسات

در مدتی که من در خدمت این مردم شریف بوده‌ام از میان این صف‌های جمعه شاید حدود ۳۰۰ نفر فوت کرده‌اند ولی ۳۰۰ نفر دیگر جایگزین آن‌ها شده‌اند و این نظمی است که خدای تبارک‌وتعالی برای جامعه برقرار فرموده است و یکی از فلسفه‌های ازدواج این تکثیر و جایگزینی است.

شما تاریخ را مشاهده کنید کسانی که ازدواج نکرده‌اند درواقع هیچ نبوده‌اند و جایگاهی نداشته‌اند و بعد از مرگ چراغ آن‌ها خاموش شده است. مافوق این‌ مطالب ازدواج جنبۀ دینی و سیاسی و اقتصادی را هم داراست. در حدیث است «تُنْکَحُ الْمَرْأَهُ لِمَالِهَا» توصیه پیامبر اسلام (ص) است ازدواج با زن صاحب مال سنت است

یک مرد تا چهار زن می‌تواند اختیار کند اما خداوند متعال به پیامبر ما اذن فرمود بیشتر از چهار زن داشته باشد علت این است؛ عرب قومی متعصب بودند و اگر کسی زنی را از میان آن‌ها انتخاب می‌کرد، طایفه و عشیرۀ وی از داماد پیروی می‌کردند. پیامبر بزرگوار ما (ص) اگر دختر ابوسفیان و یا دختر حضرت ابوبکر صدیق (رض) و حضرت عمر بن خطاب (رض) را به همسری برگزیده و اگر دختر خود را به عقد حضرت علی (رض) در آورده در همۀ این‌ها مسائل دینی و سیاسی و اجتماعی مطرح بوده است و اگر خدیجه کبرا را به همسری برگزیده کاری بسیار حکیمانه بوده چون پیامبر اسلام (ص) در کنار خدیجه و مالش اسلام را به پاوۀ من و شما رساند. از مال خدیجه به خانوادۀ شهید و اسیر و گرفتار کمک می‌کرد و در پیشبرد رسالت خود مشکلی نداشت.

فقهای ما ازدواج را میثاق و پیمان می‌دانند نه معامله و احساسات؛ در سال‌های گذشته دادگستری کمی طلاق را به تأخیر می‌انداخت تا شاید زوجین از کار خود نادم شوند اما الآن زن و مرد در خانه توافق می‌کنند و به‌وسیلۀ همین توافق روزانه چندین نفر از هم جدا می‌شوند و زمانی می‌خواهید آن‌ها را توجیه کنید، می‌گویند توافق کرده‌ایم نیاز به نصیحت نداریم.

اسلام به ما می‌فرماید: زن و مرد مکمل همدیگر هستند. بسیاری از زنان واقعاً شایسته‌اند و به شوهر خود رشد و آگاهی می‌دهند و بالعکس بسیاری از مردانی که درآمد دارند و درس خوانده‌اند همسران ساده‌ای انتخاب می‌کنند و به آنان رشد و تعالی و ترقی می‌دهند. متأسفانه امروز به علت‌های مختلف زنان جامعه ما طلاق می‌گیرند

در هفته‌های آتی بیشتر به مشکلات ازدواج و علل طلاق اشاره خواهم کرد که ان شاء الله برای شما عزیزان مفید باشد و دیگر شاهد این‌همه کثرت طلاق در جامعۀ خودمان نباشیم. نباید غافل باشیم عواملی چون عوامل اقتصادی، معیشتی و بیکاری و فرار به کشورهای دیگر سبب افزایش طلاق شده است.

بسیاری از زنان جوان به بنده مراجعه می‌کنند و می‌گویند شوهرشان به خارج رفته و چند ماه یا چند سال است تنها هستند و با حالتی نگران اعلام می‌کنند باوجود جوانی از ناموس و شرف خود ترس داریم و نفقه هم نداریم و نمی‌دانیم چکار باید بکنیم و همین مسئله سبب بروز بسیاری از مشکلات اجتماعی است.

🔴 بحث دوم: حدیثی از رسول‌الله (ص)

پیامبر بزرگوار (ص) می‌فرماید: «اَبْغَضُ الحَلالِ إلیٰ اللهِ الطَلاقُ» طلاق یک امر حلال است اما خدای متعال طلاق را دوست ندارد.

در اینجا این سؤال مطرح است که اگر خداوند طلاق را دوست ندارد چرا در قرآن کریم سوره‌ای به نام طلاق است؟ در جواب عرض می‌کنم؛ خداوند از آثار و خروجی طلاق متنفر است. خود لفظ طلاق مورد ذم پروردگار نیست خداوند به آنچه طلاق باعث آن می‌شود بیزار است. مثل ۱-ایجاد دشمنی در میان زوجین و خانوادۀ آن‌ها ۲- ضرر و زیان زوجین بعد از طلاق ۳-مشکلات اخلاقی با توجه به اوضاع جامعه ۴-ایجاد مشکلات برای فرزندان. فرزندان طلاق اگر در نزد پدرشان باشند زودتر منحرف می‌شوند اما اگر با مادرشان باشند چون مادر دارای رحم ویژه است کمتر به‌سوی انحراف کشیده می‌شوند.

با مرور تاریخ درمی‌یابیم اکثر مردان بزرگ از علما و عرفا و دانشمندان و نویسندگان در دامان مادران خود پرورش یافته‌اند، مع‌هذا طلاق باعث مشکلات است.

تجربۀ چندین سالۀ بنده نشان می‌دهد هر فرزندی که بعد از طلاق با پدرش زندگی کرده دچار مشکلات زیادی شده است و علت آن است پدر کمتر در خانه است و نمی‌تواند به مسائل تربیتی فرزندان بپردازد درنتیجه فرزندان او دچار مشکلات فراوان می‌شوند.

در آثار آمده است؛ «احبُّ الأشیاء الی الشیطان التفریق بین الزوجین» بهترین چیزها در نزد شیطان جدایی بین زن و مرد است.

🔴 بحث سوم: جمله‌ای از مرحوم راغب اصفهانی

مرحوم راغب اصفهانی کتابی دارد به نام الذریعه الی مکارم الشریعه. در مقدمۀ این کتاب آمده است، امام محمد غزالی هر وقت به مسافرت می‌رفت؛ این کتاب را همراه خود داشت و می‌فرمود این کتاب گنجینه است.

راغب اصفهانی در این کتاب می‌فرماید: فلسفۀ خلقت بشر و مأموریت وی در این کرۀ خاکی سه چیز است. ۱-العباده (اهل عبادت بودن) ۲-والخلافه (جانشینی خداوند در زمین) ۳-والعماره (بازسازی و تعمیرات زمین و کشاورزی و عمرانات در زمین)

اگر دقت کنیم می‌توانیم از روی این سه کلمه کتاب‌ها بنویسیم. عبادت و خلافت و عمارت مهم‌اند و هدف خلقت انسان نیز همین سه مسئله است

بدون ازدواج صحیح انجام این مأموریت خیلی مشکل است.

🔴 بحث چهارم  ویدادها و اتفاقات مهم سال ۲۰۲۰ میلادی

خداوند متعال در آیۀ ۴۴ سورۀ نور می‌فرماید: «یُقَلِّبُ اللَّهُ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَعِبْرَهً لِّأُولِی الْأَبْصَارِ» پدید آمدن شب و روز برای اهل بصیرت درس و عبرت است.

امروز اولین روز از سال ۲۰۲۱ میلادی است و دنیا و شماها شاهد چراغانی و ترقه‌بازی و رقص و هیاهو از چین کمونیست تا افغانستان طالبان و برج خلیفه در دبی تا اقلیم کردستان و مغرب عربی و اروپا و امریکا بودید؛ بله سال جدید ۲۰۲۱ خوش آمد

یک سؤال داریم؟ حکام دنیا چه چیزی را جشن می‌گیرند؟ چین کمونیست یک‌میلیون مسلمان خداپرست را در یک اردوگاه محصور کرده و تنها به سگ‌ها اجازه می‌دهد به داخل اردوگاه مسلمانان بروند، از تلویزیون بی‌بی‌سی شنیدم بعضی از آن جوانان مسلمان جرمشان تنها داشتن ریش است.

شاگرد مائو چرا فشفشه به آسمان می‌اندازد. غیر از ظلم چه چیزی برای مردم مسلمان باقی گذاشته است؟

و یا افغانستان مظلوم که ۲۰ سال است جوانانش کشته می‌شود چرا فشفشه هوا می‌کند؟

دولت امارات در برج خلیفه که شاید میلیاردها تومان دیشب برای چراغانی آن هزینه شده است، با چه افتخاری آتش‌بازی به راه می‌اندازد درحالی‌که زنان و مردان یمنی را به خاک و خون می‌کشد! حتماً جشن کشتن مردم یمن را گرفتند!!؟

مردم کُرد در اقلیم کردستان برای چه کسی رقص می‌کنند؟ حتماً می‌گویند: برای دلخوشی آقایان مسیحی؛ عرض می‌کنم به‌عنوان یک نفر کورد ما برای همه می رقصیم اما هیچ‌کس هم ما را قبول ندارد! چه اشکالی دارد کمی فکر کنیم!؟ آن جشنی که دیشب در سلیمانیه و اربیل برای استقبال از سال جدید مسیحی برگزار شد در ایتالیای پاپ هم انجام نشده به نظر بنده این کارها برای ملت کرد خیری در برندارد و می‌طلبد هشیارانه مردم را راهنمایی کنیم.

به عرض شما عزیزان می‌رسانم، سال ۲۰۲۰ سالی پر از بلا و مشکلات و مصیبت و تاریکی بود که ساکنین کرۀ زمین در عمر خود آن را ندیده بودند؛ این سال پربلا رفت و تمام شد.

بیماری همه گیر کرونا در سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۸۳ میلیون انسان را مبتلا و قریب به ۲ میلیون انسان را از جامعۀ بشری گرفت و نه کشور آمریکا، هند، برزیل، روسیه، فرانسه، انگلستان، ایتالیا، اسپانیا و آلمان بیشترین صدمه را از کرونا دیدند و در ممالک اسلامی ترکیه، ایران، عراق و پاکستان ۴ کشوری هستند که در میان جامعۀ مسلمانان دچار بیشترین ضربه شدند.

در ایران هم بیش از یک‌میلیون مبتلا داریم و بیشتر از ۵۵ هزار نفر هم به رحمت یزدان رفته‌اند. ما برای فوت‌شدگان درخواست رحمت و غفران و برای تمامی مریضان از مسلمان و غیرمسلمان درخواست شفای عاجل داریم و از خداوند متعال عاجزانه می‌خواهیم این بلا و مصیبت را از جامعۀ بشری بردارد.

در سال ۲۰۲۰ چند حادثۀ مهم روی داد که به چندتا از این حوادث اشاره می‌کنم:

اولین مورد مرگ‌ومیر کرونا و ضربۀ اقتصادی و اجتماعی و بیکاری و گرانی است؛ بنده حقوق‌بگیر هستم اما همیشه با خودم می‌گویم کسانی که بیکار هستند چگونه می‌توانند گوشت و میوه و مایحتاج زندگی خود را تهیه کنند؟ البته قیمت اجناس در پاوه از تمام دنیا گران‌تر است و این یکی دیگر از مشکلات ماست.

ما در سال گذشتۀ میلادی شاهد بودیم بحرین، امارات، سودان و مغرب، رژیم صهیونیستی را در آغوش گرفتند و این آشتی تسلیم شدن در برابر رژیم صهیونیستی و فراموشی قدس و فلسطین است.

از دیگر حوادث سال گذشتۀ میلادی بستن حرم مکی و مسجدالنبی بود و ما و مسلمانان نتوانستیم به حج مشرف شویم.

همچنین در نزد ما بزرگ‌ترین حادثه در سال ۲۰۲۰ شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی بود.

حاج قاسم فردی مردم‌شناس و شجاع و سپر امنیت ایران بود؛ داعش وقتی از موصل حرکت کرد دو خط ترسیم کرده بودند یکی به سمت کربلا و نجف بروند و دیگری از طریق قصرشیرین وارد کرمانشاه شوند. این شخص شجاع و مردمی خود و رفیقانش سپر جلوگیری از آن تندروی شدند و منطقۀ ما همانند عراق دچار ضربه نشد.

ترامپ هم با این عمل خبیث خود یعنی ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، آبروی دموکراسی آمریکایی را برد و با دست خود شکست و ذلت خود را امضاء کرد و الآن به‌گونه‌ای شده که می‌گوید می‌خواهد امریکا را ترک کند و خانمش هم دارد از او جدا می‌شود.

ما شهادت این برادر عزیزمان را به مقام معظم رهبری و خانوادۀ آن عزیز و هم‌رزمانش و ملت شریف ایران تسلیت می‌گوییم و عرض می‌کنیم اللهم شتت شمل اعدائنا و فرق جمعهم و احفظنا واکشف عنا شرّهُم و من وباء کرونا یا رب العالمین.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.