آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / ماموستا قادری: دشمنان با زر و زور و تزویر خود تلاش می‌کنند تا در میان مسلمانان فساد را گسترش دهند

ماموستا قادری: دشمنان با زر و زور و تزویر خود تلاش می‌کنند تا در میان مسلمانان فساد را گسترش دهند

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ ماموستا قادری در نماز جمعه پاوه (۱۴۰۰/۰۸/۲۸) که با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی، با حضور پرشور مردم مومن پاوه در محل مسجد­ جامع اقامه شد اظهار داشتند، دشمنان با زر و زور و تزویر خود تلاش می‌کنند تا در میان مسلمانان فساد را گسترش دهند.

متن کامل خطبه‌های نماز جمعۀ مورخۀ ۱۴۰۰/۰۸/۲۸ شهر پاوه

الحمدلله رب العالمین ثم الصلاه والسلام علی رسول الله و علی آله و صحبه و من والا و لا حول و لا قوه الّا بالله

السلام‌علیکم ورحمه الله و برکاته

خدمت برادران عزیز و خواهران محترم حاضر در مسجد و تمامی کسانی که صدای ما را از دور و نزدیک می‌شنوند؛ عرض سلام دارم. از خداوند متعال برای تک‌تک شما درخواست عزت، سعادت، سربلندی، توفیق و سلامتی دارم. ان شاء الله همۀ ما از مصیبت کرونا در امان باشیم.

امروز ۴ مطلب مختصر را خدمتتان عرض می‌کنم. «۱-آیۀ ۴۵ سورۀ مبارکۀ انفال ۲-حدیثی از رسول گرامی اسلام (ص) ۳-جمله‌ای از شیخ حسن بصری ۴- یادآوری روز (تشکر و تقدیر از هیئت‌امنا و زحمتکشان قبرستان پاوه و خانوادۀ مرحومه روژا فرهادی)»

بحث اول: آیۀ ۴۵ سورۀ مبارکۀ انفال

خداوند متعال در آیۀ ۴۵ سورۀ انفال خطاب به اهل ایمان می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا لَقِیتُمْ فِئَهً فَاثْبُتُوا وَاذْکُرُوا اللَّهَ کَثِیرًا لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»ای اهل ایمان؛ اگر روزی با دشمنان دین وارد جنگ شدید، به دشمن پشت نکنید و مقاومت نمایید و خداوند را ذکر و دعا کنید و از خداوند درخواست توفیق نمایید امید است که پیروز شوید.

پیامبر عزیز ما در جنگ احزاب وقتی احزاب را که حدود ۱۰ هزار نفر بودند، در آن طرف خندق دید، دست به دعا برداشت که اکنون در آن مکان مسجدی به نام فتح بناشده و برای ما جای احترام و درس است.

پیامبر بزرگوار در غزوۀ بدر دعا کرده‌اند و خداوند دعای او را مستجاب نمود. دعا در وقت ناراحتی مؤثر است به شرطی که دعای واقعی باشد. پیامبر ما که سفیر پروردگار و محبوب الهی بوده، لحظه‌ای از دعا برای پیروزی خود و یارانش غافل نبوده است.

هرکدام از شما که اهل مطالعه تاریخ هستید واقفید در صفحات تاریخ اسلام در طول ۱۵ قرن گذشته همواره دشمنان اسلام از بدر تا به امروز در دو جبهه علیه مسلمانان در جنگ و نزاع بوده‌اند.

۱-جنگ نظامی (گرم): که هدف از این جنگ کشورگشایی و سلطه بر دشمن و تسخیر اراضی و تسلط بر انسان‌ها و حاکمیت قدرت قوی بر قدرت ضعیف است که اسلحۀ این جنگ تفنگ، توپ، تانک و هواپیماست.

۲-جنگ فرهنگی (جنگ سرد): در این جنگ که امروزه ما با آن مواجه هستیم، خبری از توپ و تانک و موشک و هواپیما نیست بلکه گروهی متخصص و خبیث با اسلحۀ قلم و زبان و پول و حیله و تزویر و رسانه با ما وارد جنگ شده‌اند و آثار جنگ آن‌ها را امروزه در ماهواره و موبایل‌های خود می‌بینیم ولی طراحانی را که دستور این شلیک را می‌دهند، نمی‌بینیم.

قصد و هدف طراحان جنگ سرد، تسلط بر مغزها و هجمه به فرهنگ‌ها و نابود کردن عادات و سنت‌هاست.

نتیجه این جنگ عبارت است از:

۱-ایجاد اختلاف ملی مذهبی ۲-خالی کردن مغزها از باور دینی و فرهنگ محلی ۳-شکست حریم خانه و خانواده ۴-کشاندن زنان مسلمان به ابتذال ۵-تقویت و حاکمیت فرهنگ مهاجم ۶-اشاعه فساد ۷-ترویج مواد مخدر و غیره

دشمنان ما همواره تلاش کرده‌اند در کشور ما اختلاف بین شیعه و سنی و کورد و فارس و تر ک و عرب و … را پیش بکشند.

بچه‌ای که هنوز ۴ سال سن دارد روزانه حداقل ۴ ساعت با موبایل کار می‌کند بدیهی است تا ۱۰ سال دیگر به تمام رموز هجمۀ فرهنگی آشنا خواهد شد؛ لاجرم سخن امثال بنده در این نسل تأثیر زیادی نخواهد داشت زیرا آنان در موبایل خود در طول شبانه‌روز هزاران کلمه می‌شنوند و فرهنگ و باورهای بیگانه را می‌آموزند و از باورهای دینی و فرهنگ محلی خود دور می‌شوند.

دشمنان با زر و زور و تزویر خود تلاش می‌کنند تا در میان مسلمانان فساد را گسترش دهند. بنده تاریخ ماهواره را مطالعه کرده‌ام. ۴۵ تا ۵۰ سال پیش ماهواره اختراع شده است باوجود پیشرفت‌های بسیار در گسترش ماهواره‌ها امروزه در بعضی کشورها باید حاکمیت به‌وسیلۀ شبکۀ کابلی اجازۀ دسترسی به ماهواره را برای مردمش فراهم کند اما در منطقۀ ما ۳ هزار شبکۀ ماهواره‌ای در دسترس همگان است.

ما چند سال پیش برای شرکت دریک سمینار به برزیل رفتیم. آن‌ها فقط می‌توانستند ۳۰ شبکه را دریافت کنند زیرا آمریکا می‌خواست فرهنگ خود را بر برزیل حاکم کند دولت اجازه نمی‌داد شبکه‌های ماهواره‌ای در این کشور تاخت‌وتاز کنند؛ اما در پاوۀ ما ۳ هزار کانال ماهواره در حال بازی‌اند که این امر باعث شده فرزندان ما به آن‌ها گرایش یابند و در آینده با مشکلات جدی مواجه شوند. لذا ترویج مواد مخدر و مشروبات الکلی در منطقۀ ما دارد گسترش پیدا می‌کند.

خداوند تبارک‌وتعالی برای جنگ نظامی به مسلمانان امر فرموده چند نکته را رعایت کنند و می فرماید: ۱- ای مسلمانان ثبات داشته باشید و نترسید. ۲-ذکر خداوند را از یاد نبرید و دعا کنید زیرا دعا مؤثر است. در جنگ بدر مسلمانان برای رسول خدا جایگاهی ساختند تا در آن دعا کنند زیرا معتقد بودند دعای رسول خدا (ص) از هر سلاحی برّنده تر است.

در جنگ خندق با مشاهدۀ سپاه دشمن برای پیروزی سپاه اسلام دعا کرده است زیرا دعای رسول خدا (ص) از هر شمشیری مؤثرتر و برّنده تر بوده است. ۳- امر به دستورات الهی: ما مسلمانان هیچ‌گاه موفق نخواهیم شد الا مگر به دستورات الهی عمل نماییم امروزه ما مسلمانان هرچند در ظاهر وانمود می‌کنیم باهم هستیم اما در درون باهم نیستیم و به همین خاطر است دشمن به ما ضربه می‌زند.

هرچند امروزه ما با جنگ گرم و نظامی مواجه نیستیم ولی دشمنان با جنگ رسانه‌ای خود شبانه‌روز مشغول حمله و هجوم به دین و آداب و اخلاق ما هستند.

برای شبکه‌های بی‌بی‌سی، صدای آمریکا و نوکران امریکا که در اربیل مأمورند و کلمه در سعودیه یک پیشنهاد دارم؛ بعد از ۴۲ سال دشنام و نامردی علیه ملت ایران، مقداری تجدیدنظر کنند، تا مطمئن شوند آیا در ۴۲ سال گذشته اهانت و فحاشی آن‌ها نتیجه داشته اگر نتیجه‌ای گرفته‌اند به کار خود ادامه دهند، مطمئن باشند اگر ۴۰ سال دیگر علیه دین و مملکت و امثال ما فحاشی کنند و دروغ تحویل جامعه بدهند، ما لحظه‌ای عقب‌نشینی نخواهیم کرد و تسلیم هجمات آن‌ها نخواهیم شد. درد ما در داخل است.

ما در داخل مشکل داریم. اگر وضع اقتصادی ما خوب و برای جوانان شرایط کار و فعالیت مهیا و در ادارۀ مملکت مدیریت قوی می‌داشتیم، حرف شما ارزشی نداشت، اما افسوس مدیریت ما بعضاً در داخل قوی نیست.

باید قبول کنیم در عصر ما دشمنان و نوکران حلقه‌به‌گوش آن‌ها در طول شبانه‌روز مشغول دروغ و تهمت و اشاعه فسادند باید در برابر هجمۀ آن‌ها زمانه شناس باشیم و از انگیزۀ دشمن مطلع و بر خانوادۀ خود تسلط داشته باشیم و از رسانه‌ها استفادۀ بهینه نماییم.

امروزه خانواده‌ها برای رفاه فرزندان خود دست به هر کاری می‌زنند و در سن ۴ سالگی آن‌ها را به کلاس زبان انگلیسی و غیره می‌برند ولی نسبت به دین آن‌ها را خوب پرورش نمی‌دهند آیا نمی‌ترسند وقتی‌که وارد قبر می‌شوند ملائکه از آن‌ها سؤال کنند چرا در کنار یادگیری زبان انگلیسی و فرانسه به فرزندانتان درس دین را آموزش ندادید. لذا ما باید فرزندان خود را تربیت دینی کنیم که بی‌اخلاق و بدحجاب نباشند.

دوران ما حساس است باید هشیارانه قدم برداریم. اطراف ما پر از خار است باید درست قدم برداریم که این خارها در پایمان فرو نروند.

بحث دوم: حدیثی از پیامبر اسلام (ص)

رسول گرامی اسلام می‌فرماید: «إذا أرادَالله بِأهلِ بیتٍ خَیراً فَقَّهَهُم فی الدینِ وَ وقَّرَ صَغیرَهُم کَبیرَهُم وَ رَزَقَهُم الرِّفقَ فی مَعیشَتِهِم وَالقَصدَ فی نَفَقاتِهِم وَ بَصَّرهُم عُیوبَهم فَیَتوبوا مِنها» خداوند تبارک‌وتعالی هر خانواده‌ای را دوست داشته باشد:

۱-در آن خانواده دین را حاکم می‌کند پدری که مشروب می‌خورد و مادری که جلو دخترش برای ده‌ها مرد پیامک می‌فرستد الگوهای خوبی نیستند و فرزندانشان هم به این راه کشیده می‌شوند.

۲-افراد کوچک خانواده احترام افراد بزرگ خانواده را می‌گیرند و به معلم و روحانی و رهبران خود احترام می‌گذارند

۳-در زندگی روزانه و خانواده میانه‌روی را حاکم می‌کنند؛ عزیزان؛ ۱۰ سال است ما شاهد تندروی فکری هستیم اما تندروی جواب نداد و شکست خورد. داعش مسجد و خانقاه و تکیه و حسینیه‌ها را ویران کردند ولی نتیجه نگرفتند و اسلام را به‌عنوان دین خشونت به دنیا معرفی و آبروی اسلام را بردند درحالی‌که دین اسلام دین رحمت و پیامبر ما پیامبر رحمت است.

۴-در هزینه‌ها میانه‌روی را در پیش می گیرند؛ و اهل اسراف و تبذیر نیستند باور کنید در شهر پاوه که جمعیت کمی دارد در شبانه‌روز شهرداری ۲۰ ماشین نانِ خشک و غذای مانده را دور می‌ریزد. لذا زنان باید به این مسئله توجه نموده و از اسراف و هزینه‌های مضاعف تا حد امکان بکاهند.

۵-اهل بصیرت و تشخیص  خواهند شد

بحث سوم: جمله‌ای از عارف خداشناس شیخ حسن بصری

شیخ حسن بصری (ره) می‌فرماید: «تَفَقَّدوا الحَلاوهَ فی ثَلاثهِ أشیاء؛ فی الصَّلاه و فی الذِّکرِ و فی قَرائه القُرآنِ والاّ فاعلموا انَّ الباب مغلَقً» بدانید که شیرینی و حلاوت در سه چیز است؛ نماز، ذکر و دعا و قرائت قرآن اگر از آن‌ها لذت نبردید بدانید که دچار مشکل هستید.

پیامبر اسلام می‌فرمودند: بلال اذان بگو چون من فقط در وقت نماز آرامش دارم. پس نماز درست یکی از چیزهایی است که انسان از آن لذت می‌برد.

رسول گرامی که ما معتقدیم معصوم بوده می‌فرماید: من در روز بیش از ۷۰ بار ذکر استغفرالله را تکرار می‌کنم. این‌ها مسائل مهمی هستند که به درون ما آرامش می‌دهند.

یکی از عرفای بزرگ در تاریخ اسلام را در خواب دیدند که فرمود: در زندگی خیلی زحمت‌ کشیدم اما آنچه به دادم رسید ۲ رکعت نماز نیمه‌شب و قرائت قرآن بود. اگر قرآن را با تدبر بخوانید، بهترین لذت را از آن بی برید.

بحث چهارم: تشکر و تقدیر از هیئت‌امنا و زحمت‌کشان قبرستان پاوه

در دیار ما خصوصاً اورامانات تشکر از افراد زحمت‌کش و خیّر ضعیف است، مع‌الوصف نباید تعطیل شود. در ایامی که شهر ما درگیر کروناست در هر لحظۀ شبانه‌روز موبایل خود را باز می‌کنیم شاهد مرگ عزیزان خود هستیم  که غسل و نماز و دفن این عزیزان را بیشتر هیئت‌امنای قبرستان تحمل می‌کنند.

جمعی در این شهر همچون آقایان کاک مهدی عبدی، کاک محمدرشید حسامی و کاک اسماعیل نقی زاده و جمعی دیگر بیش از ۳۰ سال است صرفاً برای کسب رضایت خداوند در امور فوت‌شدگان برای قبرستان پاوه زحمت می‌کشند. بنده از این عزیزان تشکر می‌کنم چون در این ایام کرونا واقعاً زحمت‌کشیدند. خداوند به آنان جزای خیر عطا فرماید.

اضافه بر این زحمت، با هزینۀ خانوادۀ مرحوم دکتر سابقی ساختمان پزشکی قانونی پاوه ساخته شد و به بهره‌برداری رسید اما اگر کسی در اثر تصادف فوت می‌کرد و می‌خواستند جنازۀ او را تا صبح در سردخانه نگهداری کنند اجازۀ ورود جنازه به ساختمان پزشکی قانونی منوط به اجازۀ قاضی و نیروی انتظامی و غیره بود. این مسئله برای بنده و هیئت‌امنای قبرستان و مردم پاوه سخت بود.

تا اینکه خانم روژا فرهادی نوۀ کاک محمدرشید حسامی پارسال در اثر تصادف فوت کرد و حسب معمول ادارۀ بیمه به خانواده‌اش مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان پرداخت کردند؛ اما خانوادۀ این فوت شدۀ عزیز، یک ریال از این مبلغ را برای خانوادۀ خود هزینه نکردند و ۱۰۰ میلیون تومان از این مبلغ را به روستای ساتیاری و ۲۳۰ میلیون تومان بقیه را نیز برای ساخت یک سالن و تهیۀ دو عدد یخچال که هرکدام گنجایش دو جسد را دارند، اختصاص دادند تا اگر کسی فوت کرد و پزشکی قانونی ممانعت کرد در آن محل نگهداری شوند.

یک سال است این عزیزان زحمت‌ می‌کشند تا اینکه در کنار ساختمان پزشکی قانونی ساختمانی را ساخته و این امر مهم را به انجام رساندند. بنده از طرف خود و اهالی شهرستان پاوه از والدین این متوفای عزیز؛ خانم گونا حسامی و آقای فرشید فرهادی و کاک محمدرشید حسامی تشکر می‌کنم و به آنان آفرین می‌گویم خداوند این خانم سفرکرده را وسیلۀ شفاعت آن‌ها در قیامت قرار دهد و امثال این عزیزان را بیشتر کند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.