آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / ماموستا قادری: خداوند بزرگ لغزش عقیدتی را حتی از پیامبران هم قبول نکرده است

ماموستا قادری: خداوند بزرگ لغزش عقیدتی را حتی از پیامبران هم قبول نکرده است

ارسال شده توسط جلال از پاوه

ماموستا

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های جمعه (۲۸ مهرماه ۹۶) که با حضور باشکوه مردم مؤمن و نمازگزار پاوه، در مسجد جامع اقامه شد، در مقدمۀ سخنان خود مراحل مختلف عمر انسان را موردبحث قراردادند و با اشاره به اینکه انسان در هر دوره از عمر مسئولیت‌های خاصی دارد، گفتند: ما از روزی که به دنیا می‌آییم در خانواده و اجتماع دارای حقوقی هستیم. و درزمانی که به مرحلۀ بلوغ برسیم به مرحله‌ای دیگر از زندگی قرار می‌گیریم و تکالیف آسمانی بر ما روی می‌آورد و موظف به ادای آن‌ها هستیم؛ کم‌کم به مراحل بالاتر زندگی می‌رویم و ازدواج می‌کنیم و بچه‌دار می‌شویم و احیاناً” صاحب مقام دنیوی و امضا می‌شویم و وظیفه و مسئولیت ما متفاوت‌تر خواهد شد.

امام‌جمعه پاوه اضافه کردند: در هریک از این مراحل تکالیف خاصی داریم؛ زمانی که کودک هستیم باید درس بخوانیم و وقتی‌که ازدواج می‌کنیم باید حقوق همسر و فرزندان خود را رعایت نماییم و زمانی به مال و مکنتی می‌رسیم و یا به تنگدستی روزگار دچار می‌شویم نیز خداوند بزرگ وظایف خاصی را متوجه ما خواهد کرد.

وی سپس به عمر انسان‌ها اشاره و ماندن بر عقیده‌ای ثابت را سخت و دشوار عنوان کردند و گفتند: در عصر ما اگر متوسط عمر انسان‌ها ۷۵ سال باشد و دوران کودکی را از آن کم کنیم ، ۶۰ سال بر یک‌راه حرکت کردن بسیار سخت و پرفراز و نشیب است. قرآن کریم برای این سفر طولانی آئین‌نامه‌ای به ما اعلام فرموده اگر در این مسیر طولانی نتوانید با پاکی و صافی به مقصد برسید، عمر خود را هدر داده‌اید و اگر با سربلندی همراه با عقیده‌ای درست به مقصد برسید نزد خداوند پاداش خواهید داشت.

خطیب جمعه پاوه بابیان اینکه خداوند بزرگ لغزش عقیدتی را حتی از پیامبران هم قبول نکرده است به شروط طایفه ثقیف برای ایمان آوردن اشاره کردند و گفتند: بعد از فتح مکه، جمعی از اهالی ثقیف به مدینه منوره آمدند و سه شرط برای ایمان آوردن گذاشتند و گفتند: به‌شرط اینکه؛ به ما دستور ندهید تا بتهای خود را بشکنیم؛ به ما تکلیف نکنید که نماز بخوانیم و لات که بزرگ‌ترین بت ماست حداقل برای یک سال در میان ما بماند؛ ایمان خواهیم آورد

ایشان افزودند: پیامبر اسلام شرط اول را قبول کردند و فرمودند: در خصوص شرط اول کسانی غیر از شمارا مأمور شکستن بت‌ها می‌کنیم اما دو شرط بعدی اکیداً غیرقابل قبول است؛ زیرا نماز نشانه ایمان مؤمن است و نباید ترک گردد و لات هم حتی یک‌لحظه نباید بماند، چون شما آن را در جای خدا قرار داده‌اید.

ماموستا قادری سپس به فلسفه نزول آیات ۷۳ و ۷۴ سوره مبارکۀ اسراء از دیدگاه مفسرین اسلامی پرداختند و گفتند: مفسرین می‌فرمایند پیامبر بزرگوار ذره‌ای نرمش نشان دادند اما خداوند در این آیات به پیامبر اسلام تذکر می‌دهد که از مرز عقیده خود عقب‌نشینی نکند و به زبان‌چرب و نرم و کلمات رنگارنگ طایفۀ ثقیف تمایل نشان ندهد و در آیه ۷۴ خداوند می‌فرماید، اگر ما شما را ثابت نمی‌کردیم، نزدیک بود به آن‌ها نرمش نشان دهید.

وی سپس به دردهای امروزی جامعه مسلمانان اشاره کردند و گفتند: امروزه در هرساعت و روز و هفته و ماه و سال شاهد هستیم که گرفتاری و غم و غصه مسلمانان زیادتر می‌شود و هر روز شاهد تغییر چهره در عقیده و باور افراد هستیم .

ایشان در ادامه ثبات قدم و ماندن بر عقیده را دستور قرآن دانستند و گفتند: خداوند بزرگ در این باره به آنان که ثابت‌قدم و بر عقیده خود می‌ایستند و فکر خود را نمی‌فروشند وعده داده است که هم در دنیا و هم در آخرت سربلند هستند و ما هم دعا کنیم جزء این گروه باشیم .

خطیب جمعه پاوه در پایان خطبه اول به آیۀ ۷ سورۀ محمد (ص) «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ»اشاره کردند و گفتند: خداوند متعال در این آیه می‌فرماید: اگر می‌خواهید بر عقیده و باور خود ثابت القدم باشید، توصیه می‌کنم به خدا کمک کنید. مراد از کمک به خدا ، یاری‌رساندن به دین خدا و رسالت پیامبر بزرگوار (ص) و شریعت اسلام و قرآن و مساجد و مدارس دینی و علمای عامل است که صادقانه به مردم خدمت می‌کنند تا دین و مذهب مردم پایمال نشود و نسل جوان منحرف نشوند و رو به کفر نروند و دیگران آن‌ها را فریب ندهند

امام‌جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها از زبان یکی از صلحا، دنیا را همچون باغچه‌ای دانستند که باوجود پنج اصلِ دانش دانشمندان، عدالت مسئولان جامعه، عبادت خالصانه عبدان خدا، امانت‌داری تجار و موعظه متخصصین؛ رنگین و کامل می‌شود.

ایشان در این خصوص اضافه کردند: اگر علمِ علما و دانشمندان در خدمت مردم باشد و انسان با آن تعلیم و تربیت شود آن جامعه ایده آل است چون فارغ التحصلان آن ارزشمندند و اگر مسئولان جامعه همان‌گونه که در مورد خود فکر می‌کنند در مورد دیگران هم همین‌گونه باشد آن جامعه ارزشمند است.

ماموستا قادری با اشاره به اینکه ماموستایان نباید حزب گرایی و تندروی را به مردم تعلیم دهند، گفتند: لازم نیست دیگران همانند من و شما فکر کنند ما نباید دیگران را نفی کنیم و چنین تصور کنیم تنها خود برحق هستیم شاید دیگران از ما بهتر باشند. باید مردم را به تعاون و تفاهم و همکاری و برادری دعوت کنیم.

ایشان به نصایح یکی از فلاسفه به نام ثابت بن قره که برای سلامتی جسم و روح مفیدند اشاره کردند و گفتند: ایشان می‌گوید: اگر جسم سالم می‌خواهید، کم بخورید؛ اگر می‌خواهید بدنتان دارای نشاط باشد، کم بخوابید؛ اگر می‌خواهید درون سالمی داشته باشید، به ذکر و عبادت خداوند اهتمام ورزید و اگر می‌خواهید زبان سالمی داشته باشید، کم صحبت کنید.

امام‌جمعه پاوه در پایان ضمن انتقاد از عملکرد شرکت مخابرات – ارتباطات سیار – که بدون کوچک‌تری گذشتی در سـر موعد مقرر اقدام به قطع تلفن همراه مشترکینی که اقدام به پرداخت هزینه تلفن خود نکرده‌اند، می­ نمایند؛ خاطرنشان کردند: اخیراً شرکت مخابرات – ارتباطات سیار – به بهانه حفظ محیط‌زیست و صرفه‌جویی از چاپ قبض خودداری و با این کار نه‌تنها برای مردم احترام قائل نیستند که به شیوه‌ای صحیح آن‌ها را از بدهکاری‌شان مطلع نمایند، به مردم هم مهلت نمی‌دهند و اگر در موعد مقرر هزینه ماهیانه را پرداخت نکنند، تلفن آن‌ها را قطع می‌کنند.

وی افزودند: توصیه می‌کنم مخابرات مقداری صبورتر باشد و به مردم مهلت بدهد؛ احتمال دارد مردم در خانه مریض داشته باشند و یا کارمند باشند و هنوز حقوق نگرفته باشند و یا کارگر و یا فقیری باشند که در موعد تعیین‌شده پول ندارند، حداقل ابتدا تذکری به مشترکین بدهند؛ نه اینکه فوراً اقدام به قطع تلفن نمایند.

ایشان تصریح کردند: این حرکات سبب بدبینی مردم به مسئولین می‌شود؛ مردم ما مردم شریفی هستند نباید به خاطر یکی دو روز تأخیر در پرداخت هزینه مکالمات تلفن، آن‌ها را نسبت به نظام بدبین کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.