آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / ماموستا قادری: جمعی از مردم خواسته‌هایشان به‌حق است و جمعی هم تخریب‌گر هستند

ماموستا قادری: جمعی از مردم خواسته‌هایشان به‌حق است و جمعی هم تخریب‌گر هستند

ارسال شده توسط جلال از پاوه

ماموستا ملاقادر قادری

ماموستا ملاقادر قادری

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های جمعه (۱۵ دی‌ماه ۹۶) که با حضور انبوه مردم مؤمن و نمازگزار پاوه، در مسجد جامع اقامه شد، در ادامۀ سلسله بحث‌های حیات رسول‌الله (ص) به هجرت آن حضرت به یثرب اشاره کردند و گفتند: حضرت محمد(ص) بعد از تأسیس مسجد قبا به همراه جمعی از یارانش ١۶ ربیع‌الاول سال ۶۱۳ میلادی محلۀ قبا را به مقصد یثرب ترک کردند و در ثنیّه الوداع مردم و جوانان شهر یثرب از مهاجرین و انصار به استقبال مهمان عزیز خود آمدند و با دف‌نوازی و خواندن شعر طلع البدرعلینا از رهبر و قائد و مقتدای خود به‌خوبی استقبال نمودند و به یمن حضور پیامبر گرامی اسلام (ص) شهر یثرب را به مدینه الرسول تغییر نام دادند.

ایشان در ادامه گفتند: در طول مسیر، مردم به سمت پیامبر اسلام (ص) می‌آمدند و از ایشان می‌خواستند تا مهمانشان شود اما پیامبر فرمود شترم در هرکجا بخوابد آنجا خواهم ماند و شتر در جلو خانه ابوایوب انصاری به زمین نشست و پیامبر اسلام (ص) مهمان ابوایوب انصاری شد.

امام‌جمعه پاوه سپس به بنای مسجدالنبی در مدینه اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام زمینی را که متعلق به دو جوان به نام سعد و سعید بود خریداری نمود و به کمک اصحاب از مهاجرین و انصار مسجدالنبی را ساخت که از آن سال تاکنون محل عبادت اهل ایمان و مایه آبرو و عزت مؤمنین است.

ماموستا قادری ادامه دادند: پیامبر اسلام (ص) در دومین اقدام مهم خود، مهاجرین و انصار را جمع کردند و خطاب به آنان فرمودند: باهم برادر باشید و به همدیگر ظلم نکنید، سعی کنید مشکل برادران مسلمان خود را حل کنید تا خداوند مشکلات شمارا حل کند؛ مهاجرین نیاز به کمک دارند هرکدام از شما مسلمانان برادر مهاجر خود را به منزل ببرید و او را کمک نمایید.

ایشان در ادامه به اصحاب صُفّه اشاره کردند و گفتند: ۵۱ نفر از مهاجرین در محلی به نام صُفّه در مسجدالنبی ماندند و مسلمانان هر صبح و ظهر و شام برایشان غذا می‌آوردند تا تکلیفشان مشخص شود و به اصحاب صُفّه معروف شدند.

خطیب جمعۀ پاوه در ادامه به پیمان مسلمانان با یهودیان مدینه اشاره کردند و گفتند: روزی پیامبر اسلام یهودیان مدینه را جمع کردند و فرمودند: ما در جوار همدیگر هستیم. آئینی که من دعوت‌کننده آن هستم به ما اجازه داده تا با رقیب و مخالف پیمان ببندیم؛ دوست دارم با شما عهد ببندم که باهم باشیم و به‌این‌ترتیب پیمانی بین مسلمانان و یهودیان مدینه در ۱۴ بند نوشته شد.

وی در ادامه به تعدادی از مفاد این پیمان اشاره کردند و گفتند: از مفاد این پیمان آن بود که مسلمانان و یهودیان حقوق همدیگر را رعایت کنند و به مرز عقیده همدیگر احترام بگذارند و با همدیگر همکاری کنند و در مقابل تجاوز بیگانه ایستادگی نمایند.

ایشان افزودند: به این شیوه پیامبر بزرگوار اخوت و برادری را در میان مهاجرین و انصار ایجاد نمود و با امضای پیمانی مسلمانان را به یهودیان نزدیک‌تر کرد؛ اما امروزه ما مسلمانان با همدیگر مشکل داریم چه برسد به کافران.

خطیب جمعۀ پاوه در بخش دوم سخنان خود به حوادث اخیر در کشور اشاره کردند و گفتند: همان‌طور که همه مستحضرید طی هفتۀ گذشته در مملکت ما قضایایی رخ داد که پیامش برای ما این بود که حرف بس است؛ عمل کنید.

وی افزودند: در حدود ۱۰ روز گذشته جمعی در خیابانهای برخی شهرهای کشور به راه افتادند و شعار دادند وضع زندگی ما خوب نیست و مسئولین جمهوری اسلامی باید به فکر زندگی و معیشت ما باشند و ظاهراً حرف آن‌ها حق بود و بر همۀ مسئولین است این خواسته را بپذیرند و به آن‌ها پاسخ دهند.

ایشان افزودند: دولت پدر ملت است، اگر فرزند به پدر بگوید گرسنه‌ام، پدر وظیفه دارد به حرفش توجه و عمل نماید؛ اگر مردم بگویند وضع زندگی‌شان خوب نیست باید به آن‌ها حق داد، این مردم انقلاب کرده‌اند و شهید داده‌اند لازم است وضع زندگی‌شان بهتر باشد.

ماموستا قادری سپس به انحراف مسیر اعتراض ها اشاره کردند و گفتند: ظاهراً بعد از مدتی اعتراض به وضع معیشتی رنگ باخت و مسیر منحرف شد و شاهد تخریب، هتاکی، تعدی و اهانت بودیم و هیاهوی زیادی به پا شد و در خارج از مملکت نیز مخالفین نظام آنچه در توان داشتند گفتند و مردم را تحریک کردند.

ایشان در ادامه به سخنان ریاست محترم جمهور در جلسه هیئت دولت در یکشنبۀ گذشته اشاره کردند و گفتند: ریاست محترم جمهور در جلسه هیئت دولت گفت: چرا شما فقط دولت را مقصر می‌دانید؟ مگر فساد در مملکت و قوای دیگر وجود ندارد؟ چرا از فساد صحبت نمی‌شود؟

امام جمعه پاوه افزودند: روز بعد یعنی دوشنبۀ هفتۀ گذشته ریاست‌جمهوری در جلسه روسای کمیسیون‌های مجلس گفتند: بودجه سال ۹۷ کشور ۳۶۰ هزار میلیارد تومان است که ۲۰۰ هزار میلیارد آن در اختیار دولت نیست و فقط ۱۶۰ هزار میلیارد تومان آن در اختیار دولت است.

خطیب جمعه پاوه در ادامه با بیان اینکه این نوع سخن گفتن رئیس جمهور، توپ انداختن در زمین قوای دیگر است؛ گفتند: بنده به‌عنوان یک ایرانی انتظار داشتم ریاست محترم جمهور می‌گفت: مردم شریف ایران، صدای شمارا شنیدم، می‌دانم که گرانی وجود دارد و وضع معیشت مردم خوب نیست و جوانان ما بیکارند و دختران و پسران ما به دلیل نبود امکانات نمی‌توانند ازدواج کنند؛ ان شاء الله به‌اتفاق سایر روسای قوا می‌نشینیم و به محضر رهبر انقلاب می‌رویم و تا حد امکان مشکلات را رفع خواهیم کرد؛ تا ما هم به ایشان آفرین می‌گفتیم و صبر را پیشه می‌کردیم.

ایشان سپس گفتند: باید روسای قوا، وزیران، وکلا، استانداران، فرمانداران و ما ائمه جمعه تجدیدنظر کنیم و به مردم پاسخ دهیم؛ دفعه بعد احتمالاً حرکاتی انجام شود که مطلوب نباشد.

وی اضافه کردند: جمعی از مردم خواسته‌هایشان به‌حق است و جمعی هم تخریب‌گر هستند؛ باید همه ما به‌عنوان مسئول در عمل و برخورد و رفتار خود تجدیدنظر کنیم و بعد از اتمام هیاهو باید بنشینیم و مشکلات مردم را در حد توان حل کنیم .

امام‌جمعۀ پاوه سپس به مقولۀ امنیت اشاره کردند و گفتند: امنیت در نزد مردم شریف ایران از هر چیزی مهم‌تر و از هر نعمتی بالاتر است، اگر جمعی بخواهند این امنیت را برهم بزنند ما مردم ایران ذره‌ای عقب‌نشینی نخواهیم کرد؛ این انقلاب که دستاورد خون هزاران شهید است ساده به دست نیامده که ساده از دست برود.

ماموستا قادری سپس از مردم شهرستان‌های استان و بخصوص مردم شریف اورامانات که وارد فضا و هیاهوی قضایای اخیر نشدند، تشکر کردند و گفتند: بنده به‌نوبه خود از مردم شریف شهرستان‌های استان و بخصوص مردم باغیرت شهرستان‌های منطقۀ کردنشین و اورامانات و به‌ویژه پاوه که در این جریان متانت به خرج دادند سپاسگزارم و از مسئولین نظام نیز می‌خواهم این قضیه را مدنظر داشته باشند.

ایشان در ادامه از مسئولین خواستند در عملکردشان تجدیدنظر کنند و در این خصوص گفتند: عملکرد من و شما مسئولین است که مردم اصل نظام را نشانه گرفته، پرچم مملکت را پایین آورده، رموز انقلاب را آتش زده و به رهبری توهین می‌کنند.

وی در پایان به نمازگزاران گفتند: حرکات اخیر رهبریت و برنامه و هدف نداشته است؛ شماها و اکثریت مردم ایران که در این حرکت شرکت نداشته‌اید جای تقدیر هستید. به یاری خداوند بعد از نماز با دلسوزان نظام در یک راهپیمایی شرکت می‌کنیم؛ اگرچه این راهپیمایی به معنی تمام شدن قصه نیست ولى یک وظیفه و یک دین مذهبى و ملى است.

گفتنى است بعداز پایان نماز جمعه نمازگزاران پاوه ای از مسجد جامع تا میدان فلسطین راهپیمایى و شعار وحدت سر دادند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.