آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / ماموستا قادری: انسان فقط برای خوردن و خوابیدن و گشت و گذار خلق نشده است.

ماموستا قادری: انسان فقط برای خوردن و خوابیدن و گشت و گذار خلق نشده است.

ارسال شده توسط جلال از پاوه

قادری
به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ نماز جمعه مورخه ۹۷/۰۸/۰۴ به امامت حاج ماموستا قادری و حضور پرشور مسلمانان نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، اقامه شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-تفسیر آیۀ ۲۴ سوره انفال ۲- غربت دین از کلام پیامبر خاتم (ص) ۳- حواشی بوجود آمده بدنبال خطبه های هفته قبل در خصوص “جشن انار”» » اختصاص دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (۴/ آبانماه/۹۷) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در مقدمۀ سخنان انسان را موجودی قابل احترام در نزد خداوند متعال دانستند و گفتند: انسان موجودی متفاوت از سایر مخلوقات خداوند است که زبان، گوش، فهم، علم و چشم دارد و و ضمن کسب علم، دارای منطق است و بردریا و آسمان و زمین تسلط دارد؛ بدیهی­ است موجودی با این همه قوت وتوان در نزد پروردگار مورد احترام و تکریم است.

ایشان سپس به دو بعد مادی و معنوی انسان اشاره کردند و گفتند: در بعد مادی و حیوانی ما انسانها می خوریم، می خوابیم، لباس می پوشیم و با خبرهای خوش، دلخوش و با ناراحتی غمگین می شویم و اگر فقط در این محدوده بمانیم و از خداپرستی سهمی نداشته باشیم قطعا بعد از مرگ با سایر حیوانات تفاوت نخواهیم داشت.

وی افزودند: خداوند بزرگ پیامبران را فرستاده تا بعد معنوی را به انسان القا و منتقل و این بعد معنوی را به بعد حیوانی اضافه کنند، زیراانسان فقط برای خوردن و خوابیدن و گشت و گذار خلق نشده است.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به آیۀ ۲۴ سورۀ مبارکۀ انفال «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَجِیبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُمْ لِمَا یُحْیِیکُمْ ...» اشاره کردند و گفتند: خداوند بزرگ در این آیه به امت پیامبر اسلام می فرماید: ای اهل ایمان و ای کسانی که مدعی خداپرستی هستید، به دعوت خداوند و پیامبر جواب دهید. اگر شما را به حیات معنوی دعوت کردند، آن را قبول کنید و الا اگر شما اهل خداپرستی و توحید و عبادت و ذکر و جماعت و صدقه و احسان نباشید با حیوانات تفاوتی نخواهید داشت.

ایشان سپس حدیثی از پیامبر اسلام نقل کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: «مَثَلُ الْقَلْبِ مَثَلُ الرِّیشَهِ تُقَلِّبُهَا الرِّیَاحُ بِفَلاهٍ» انسان همانند برگ درختان است که در فلاتی صحرایی قرار گرفته که باد آن را به هر طرف که بخواهد می برد.

وی افزودند: پیامبران همواره در راه القاء بعد معنوی، زحمات زیادی متحمل شده اند ولی با وجود آن همه زحمت و اخلاص هیچگاه با استقبال اکثر مردم روبرو نبوده اند. به همین خاطر خداوند می فرماید: «وَقَلِیلٌ مِنْ عِبَادِیَ الشَّکُورُ» از مخلوقات من تعداد کمی شاکر و دنباله رو پیامبران بودند.

ماموستا قادری در ادامه شعر یکی از شاعران عرب را قرائت کردند و گفتند: شاعر عرب می گوید:

اذاالمرءُ لم یلبس ثیاباً من التقی… تَقَلَّبَ عریاناً و لو کان کاسیا

و خیر لباس المرء طاعهُ ربه … و لا خیر فی من کان لله عاصیاً       

اگر انسان لباس تقوی را به خاطر دین و معنویت به تن نکند، هر چند در ظاهر پوشیده باشد اما در نزد پروردگار بی ارزش و عاری از معنویت و در میدان حشر عریان است زیرا بهترین لباس در نزد پروردگار لباس تقواست. کسانی که با خدا نبوده اند در جامعه منشأ خیر نیستند و در آخرت اهل خسارت اند.

خطیب جمعه پاوه سپس آیۀ ۵۴ سورۀ مبارکۀ ذاریات «فَتَوَلَّ عَنْهُمْ فَمَا أَنْتَ بِمَلُومٍ» را از دیدگاه مفسرین اسلامی مورد بحث قراردادند و گفتند: پیامبر بزرگوار ما با وجود آن همه زحمت بعضی اوقات از دست مخالفان ناراحت می شدند؛ روزی این آیه نازل شد و خداوند فرمود: از این مردم دوری کن، کسی تورا سرزنش نمی کند. اصحاب با شنیدن این خبر بسیار ناراحت شدند و گفتند: اگر پیامبر از این وظیفه دست بکشند چه کسی ما را ارشاد و راهنمایی فرماید و به احتمال زیاد خداوند از ما ناراحت است.

وی افزودند : حضرت علی نیز می فرماید: با نزول آیۀ ۵۴ سورۀ ذاریات «لم یبق منا احد الا ایقن بالهکه اذا امر النبی (ص) ان یتول عنا» ( همه ما احساس هلاکت و نابودی کردیم زمانی که به پیامبر اسلام (ص) امر شد از آنها کنار بکشید) چندی نگذشت آیۀ بعدی «وَذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْرَى تَنْفَعُ الْمُؤْمِنِینَ» نازل شد و خداوند خطاب به پیامبر اسلام فرمود: درست است جمعی تو را ناراحت کرده اند اما تو از تبلیغ و ابلاغ و ارشاد نباید کوتاه بیایی زیرا تذکر و موعظه قطعا بی تاثیر نخواهد بود.

ایشان ادامه دادند: وقتی این آیه نازل شد تمام اصحاب با فرح و سرور به نزد پیامبر اسلام (ص) آمده و سپاس خداوند را به جای آوردند و گفتند نگران بودیم که خداوند از ما ناراحت شود

ایشان تصریح کردند: بعد از ۱۴۰۰ سال علما و عرفا و رهبران دینی، از این دین حفاظت و محراب ها را تعطیل نکرده و به یاری حق این مسیر علی رغم دشمنی دشمنان تعطیل نخواهد شد.

ماموستا قادری در خطبه دوم خود به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره کردندو گفتند: پیامبر اسلام می فرمایند: «بَدَأَ الإسْلامُ غَرِیبًا وسَیَعُودُ غَرِیبًا کَمَا بَدَأَ فَطُوبَى للغُرَبَاءِ” قیلَ: یَا رَسُولَ اللَّهِ وَمَنِ الْغُرَبَاءُ؟ قَالَ: الَّذِینَ یُصْلِحُونَ إِذَا فَسَدَ النَّاسُ» اسلام از ابتدا غریب بود و در آینده هم دوباره غریب خواهد شد پس خوشا بحال غریبان؛ سئوال کردند یا رسول الله غرباء چه کسانی هستند؟ فرمودند: کسانی هستند در برهه زمانی که جامعه دچار فساد می شود دست از دین خدا نمی کشند و بر عقیدۀ خود استوار می مانند و در لحظه ای که سنت های پیامبر اسلام در حال ازبین رفتن است آنها را احیا و بر عقیدۀ خود مقاومت می کنند.

خطیب جمعه پاوه در بخش دیگری از سخنانشان به حواشی به وجود آمده به دنبال خطبه های نماز جمعه هفته قبل پاوه اشاره و با بیان اینکه در طول تاریخ اسلام نیروی مخالف دین همواره به محراب پیامبر اسلام و علما حمله کرده اند؛ گفتند: علمای دین باید بدانند، عالمانی که بیشتر در مظان اتهام دشمنان دین هستند، به پیامبر اسلام نزدیکترند.

وی با اشاره به اینکه به فرمودۀ قرآن کریم، امر به معروف و نهی از منکر و دعوت به بعد معنوی سخت است، افزودند:  علماء و روحانیونی که سکوت می کنند و حرفی نمی زنند؛ مورد لعن و طعن قرار نمی گیرند؛ بنده نیز اگر خطبه نخوانم، موعظه نکنم و در مقابل جریانات ایستادگی نکنم، نه مسئولین، نه مردم و نه مخالفین کاری با من ندارند؛ اما من به یاری حق ایستاده ام و  در مقابل این همه هجمه ناراحت نیستم و ادای تکلیف می کنم.

حاج ماموستا قادری در ادامه گفتند: جمعه گذشته در این محراب مطلب دوستانه ای عرض کردم و گفتم پارسال به نام جشن انارانه کارهایی انجام شد که شرع اسلام آنها را نمی پسندید؛ اگر قرار است امسال در اورامانات و بخصوص شهرستان پاوه جشن برگزار شود سعی کنید مثل سال گذشته نباشد و مسئولانی که می خواهند با این برنامه ها مردم را راضی و سرگرم کنند، خودشان این برنامه ها را مدیریت نمایند تا شاهد برنامه های خلاف شئون اسلامی نباشیم.

ایشان افزودند: متعاقب این سخنان و از روز شنبه تاکنون از طرف جمعی در فضاهای مجازی نسبت به بنده، نماز جمعه و روحانیون اهانت های زیادی روا داشته شد و حتی پا را فراتر نهاده و در مقابل مقاله ای در مورد حجاب که در رسانه ها شهرستان منتشر و در آن به وضع حجاب در پاوه اعتراض شده بود بی ادبانه حمله کردند و گفتند: حجاب یک پوشش قرون وسطایی است غافل از اینکه امر حجاب نص صریح قرآن کریم است.

امام‌جمعۀ پاوه به موضعگیری احزاب مخالف نیز اشاره کردند و گفتند: در طول این هفته حزب دمکرات ۳ بار بر علیه من بیانیه صادر کرده است؛ البته شکی ندارم همین که حزب دمکرات مخالف مطالب بنده است، دلیل بر این است که مطالب بنده حق بوده است.

وی با بیان اینکه هر برنامه ای با حفظ شئون اسلامی باشد مبارک است افزودند: آنچه من گفته ام و امروز هم تکرار می کنم رعایت ادب اسلامی است؛ چون بنده مکلف هستم از دین مردم دفاع کنم.

ماموستا قادری در ادامه به جشنواره انار در حلبچه کردستان عراق اشاره کردند و گفتند: دیشب جشنواره انار حلبچه را دیدم و خوشحال شدم. آنها بازار عمده ای را فراهم کرده و انار زیادی آورده بودند و در حالیکه خیلی شلوغ بود، مردم هم مؤدبانه می آمدند و انار می خریدند.

وی با انتقاد از عملکرد برخی ادارات از جمله گردشگری، افزودند: اگر مسئولان اداراتی همچون گردشگری، دلسوز مردم اورامانات هستند باید از یک ماه پیش برنامه ریزی و ۱۰۰ چادر در ابتدا و یا انتهای پاوه علم می کردند تا روستائیان پاوه انار و سایر محصولات خود را در معرض دید قرار داده و به فروش می رساندند؛ که اگر اینچنین می کردند قطعاً قبل از هرکسی من از آنان تشکر می کردم؛ نه اینکه در روز جمعه که روز عبادت است در روستاها جشن هایی به صورت ابتذال برپا کنند و آن را رشد اقتصادی و گردشگری بنامند!!

امام جمعه پاوه برخوردهای دوگانه مسئولان برای رونق گردشگری را نیز یادآور شدند و افزودند: اگر مسئولان ما واقعاً می خواهند گردشگری را در اورامانات رونق دهند چرا  ۳۵ سال است علی رغم درخواستهای مکرر ما برای بازگشایی مرز شوشمی، پاسخی مثبتی نداده اند؛ قطعاً اگر رفت و آمد به جریان بیفتد و روزانه ۲۰۰ ماشین در این مسیر تردد داشته باشند، سبب رشد اقتصادی می گردد و ما هم ممنون همه مسئولان خواهیم بود، اما این کار را نمی  کنند ولی می خواهند با یک هیاهو و به نام جشن انارانه آنهم در یک روستای دور از شهر پس از ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی، وضع اقتصاد ما را رونق دهند، که یقیناً با این شیوه نتیجه نمی گیرند.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان اگر در صدد رونق گردشگری هستند، مرز را رسمی و باز کنند، گفتند: اگر جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهور، مرز شوشمی را برای ما رسمی و آزاد اعلام کنند، حاضرم فردا به تهرام بروم و دستش را ببوسم

ایشان با بیان اینکه مخالفتی با کلیت برگزار جشن انار ندارند، افزودند: هیچ اشکالی ندارد اگر جشن انار برگزار شود؛ ولی بخشداران منطقه و در رأس فرماندار، آن را مدیریت کنند، قطعا اگر مسئولان امر مدیریت کنند و میدان را در اختیار چند جوان قرار ندهند مشکل کمتر خواهد شد.

ماموستا قادری در ادامه خطاب به بعضی خانواده ها که فرزندانشان در فضاهای مجازی مشغول هتاکی و بی ادبی نسبت به دین هستند گفتند: من باب مصلحت عرض می کنم به فرزندانتان بگویید از این بیشتر بی ادبی و فحش و ناسزا بس است، زیرا نه نفع دین و نه نفع دنیا را برایشان در پی دارد.

وی با انتقاد از سکوت مسئولان در مقابل این هتاکی ها افزودند: ما در ایران ۲۳۰ هزار شهید و در این شهرستان حدود ۶۵۰ شهید تقدیم کرده ایم، روا نیست جسورانه به دین، جمعه و روحانیت حمله شود و مسئولان نظاره گر و تماشاچی باشند و مدافعان دین در اقلیت و مخالفین در اکثریت قرار گیرند؛ من تا جان در بدن دارم از دفاع از اسلام و قرآن و پیامبر اسلام (ص) و حقوق این مردم مسلمان کوتاه نخواهم آمد.

حاج ماموستا قادری سپس ضمن تشکر از کسانی که سخنان ایشان در هفته گذشته را تایید نموده اند خاطرنشان کردند: در طول این هفته جمعی نیز نسبت به مطالب جمعۀ گذشتۀ بنده اظهار محبت نمودند، از جمله آقایان ماموستا راستی امام جمعۀ موقت سنندج، ماموستا اسامه مرادی کرمانشاه، ماموستا بهمنی سنندج، ماموستا محمدی بیجار، جناب آقای خوش اقبال معاونت محترم سیاسی امنیتی استاندار کردستان و سایر عزیزان، که از همۀ انان تشکر می کنم و همچنین از گروهی هم که در لوای دفاع از جشن انارانه تا توانستند بر علیه بنده گفتند و نوشتند و توهین کردند نیز ممنونم!

 

خطیب جمعه پاوه در ادامه نماز ضمن شکر نزول باران گفتند: هر چند نزول رحمت الهی سبب خسارت در بعضی مناطق شده است اما شکر نعمت باران را به جای می آوریم و خداوند را بخاطر رحمتش شکر می کنیم.

ایشان در ادامه از جناب آقای نادری، نماینده محترم مردم شریف اورامانات تشکر کردند و گفتند: ایشان سه شنبه گذشته از حقوق کولبران و مرزداران در صحن مجلس شورای اسلامی دفاع کردند و از این بابت از ایشان تشکر می کنم.

وی سپس ضمن اشاره به حادثه روز پنجشنبه در روستای ژیوار گفتند: دیروز در ژیوار دو جوان ژیواری حافظ امنیت را مرزدوران ناپاک شهید کردند؛ لذا ضمن تسلیت به مردم ژیوار و خانواده این عزیزان و برادرم ملا کریم اداک؛ خود را در غم آنها شریک می دانم و برای شهیدان رحمت و برای خانواده آنها صبر و شکیبایی را خواستارم

امام جمعه پاوه در پایان به مراسم اربعین نیز اشاره کردند و گفتند: جمع زیادی از خواهران و برادران هموطن ما در حال سفر به عتبات عراق هستند؛ از خداوند می خواهم این سفر و مراسم به سلامت به پایان برسد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.