آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / ماموستا قادری: امروزه اگر تعبیر شود که روزه عاشورا و تاسوعا ضد آرمان امام حسین (ع) است تعبیر درستی نیست

ماموستا قادری: امروزه اگر تعبیر شود که روزه عاشورا و تاسوعا ضد آرمان امام حسین (ع) است تعبیر درستی نیست

ارسال شده توسط جلال از پاوه

ماموستا ملا قادر قادری

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستـا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (۲۳/شهریور‌ماه/۹۷) که با حضـور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در مقدمه سخنان خود در خصوص معنای استغفار گفتند: معنای استغفار این است که اگر در زندگی مرتکب اشتباهاتی شده و قدم‌هایی برداشته‌ایم که خلاف مسیر پروردگار و مصالح دین و دنیای خود و خلق خدا بوده است طلب غفران نماییم تا خداوند از گناهان ما چشم‌پوشی نماید.

ایشان با بیان اینکه گمان نمی‌کنم در هیچ آئین‌ و مکتبی عذرخواهی از ملت نقص و کسرشأن محسوب گردد؛ افزودند: اگر ما آن‌گونه احساس کنیم که اعمـال و اقوالـمـان بخصوص در حکومت‌داری به نفع و مناسب مردم نبوده است باید از ملت خود عـذرخـواهی کنیم.

وی سپس به آیات ۱۰ و ۱۱ سوره نوح «یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکُمْ مِدْرَارًا وَیُمْدِدْکُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَیَجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَیَجْعَلْ لَکُمْ أَنْهَارًا» اشاره کردند و گفتند: قرآن کریم به نقل از حضرت نوح آورده است که حضرت نوح به مخاطبین خود می فرمود؛ مردم شما در زندگی روزانه اشتباه و بر مسیر توحید حرکت نمی کنید، باید تجدیدنظر کرده و از خداوند طلب عفو و بخشش و استغفار نمایید. اگر تجدیدنظر و طلب عفو و بخشش کردید و برگشتید، خداوند تبارک‌وتعالی رحمت خود را بر شما نازل و اولاد صالح عطا و زندگیتان همراه با آرامش و برایتان نهرهای زیادی قرار می‌دهد.

امام‌جمعه پاوه در ادامه در خصوص آیۀ ۳ سورۀ هود «وَأَنِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیْهِ یُمَتِّعْکُمْ مَتَاعًا حَسَنًا» گفتند: خداوند در این آیه به پیامبر اسلام (ص) امر فرموده که به مخاطبین خود بگوید: از پروردگار طلب مغفرت نموده و توبه کنید و در اعمال خود تجدیدنظر نمایید، با این کار، خداوند رزق و روزی، آرامش و محبت خود را نصیب شما خواهد کرد.

ایشان گفتند: اشتباهاتی که ما امروزه در زندگی خود داریم، اصلاح نمی‌شود مگر با استغفار و اینکه عاجزانه از خداوند بخواهیم که از گناهان ما چشم‌پوشی نماید و از مردم هم عذرخواهی و با آنان صادق و اعتماد فیمابین را زنده کنیم.

ماموستا قادری در بخش دوم سخنان خود به دو توصیه از رسول خدا (ص) اشاره کردند و گفتند: روزی شخصی نزد پیامبر اسلام (ص) آمد و گفت: دوست دارم خداوند به من رحم کند و از گناهان من چشم‌پوشی نماید: حضرت فرمودند: «اِرْحَمْ نَفْسَکَ وَارْحَمْ خَلْقَ اللّه ِ یَرحَمْکَ اللّه ُ» تو به نفس خود و به خلق خدا رحم کن؛ خداوند نیز به تو رحم خواهد کرد. باز آن مرد گفت: دوست دارم خداوند از گناهان من چشم‌پوشی کند. حضرت فرمودند: «أُستُر عُیوب اِخوَانِک یَسْتُرُاللهُ ذُنوبِکَ» تو عیب برادران خود را بپوشان خداوند هم گناهان تو را خواهد پوشاند و تو را مورد عفو خود قرار می‌دهد.

ایشان در پایان این بخش گفتند: مأموریت پیامبران الهی و خصوصاً پیامبر اسلام (ص) این بوده است که به خلق خدا ظلم نشود؛ زیرا مردم عیال خداوند هستند و خداوند دوست ندارد به عیالش ظلم شود. اینکه یکی ثروتمند و دیگری قدرتمند و آن یکی فقیر است حکمتی در آن نهفته است و پروردگار می‌خواهد همه را امتحان کند تا بداند اغنیا و قدرتمندان تا چه حد با خلایق مردانه برخورد می‌کنند و فقرا نیز تا چه حد صبر پیشه می‌کنند.

خطیب جمعه پاوه در بخش سوم سخنان خود به جمله‌ای از ابن عباس در ذیل آیات ۳۳ و ۳۴ سورۀ انعام اشاره کردند و گفتند: این صحابی جلیل‌القدر در ذیل این آیات می‌فرماید: « لهذه الأمه امانان النّبیُ و الأستغفار» ما دو سپر داشتیم که در کنار آنها بع آرامش می رسیدیم؛ یکی “رسول خدا” (ص) بود که خدای بزرگ به احترام آن شخصیت، بسیاری از بلاها را از ما دور می‌کرد و اگر بلایی هم می‌آمد در کنار رسول خدا (ص) آرامش می‌یافتیم و دیگری “استغفار” بود که طرف دیگر ما را در برگرفته بود؛ رسول خدا (ص) رفتند و ما را تنها گذاشتند اما یکی دیگر مانده است، لازم است مردم از این امان دوم استفاده کنند تا دچار بلا و مصیبت نشوند.

ایشان در بخش چهارم سخنان خود به جمله‌ای از کتاب عقدالفرید که مناسب اوضاع‌واحوال امروز مملکت و ملت ما است اشاره کرده و گفتند: صاحب کتاب عقدالفرید در کتاب خود می‌نویسد: در قدیم الایام پادشاهی صاحب فکر، با درایت، اهل سیاست و صاحب برنامه بوده که هر وقت می‌خواسته با حکومتی هم‌جوار درگیر شود، سه سؤال از هیئت اخباری و بازرسی خود می‌پرسید تا در مرزها به تحقیق بپردازند.۱-آیا اخبار و گزارش‌هایی که از مرزها به مرکز می‌رسد صحیح است یا دروغ؟ ۲-آیا مردم به دنبال شخصیت هستند یا پول؟ ۳-ثروتمندان و تجار خود را برای حکومت می‌خواهند یا حاضرند مملکت را برای پر شدن جیب خود بفروشند؟ و هرگاه گزارش‌ها حاکی از آن بود که ۵۰٪ جواب این سؤالات مثبت است حاکم جنگ را به مصلحت کشورش نمی‌دانست و می‌گفت در صورت وقوع جنگ ما شکست خواهیم خورد.

ماموستا قادری افزودند: امروزه باوجود گذشت حدود ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی ما دچار این سه مشکل هستیم؛ متأسفانه گزارش‌های مسئولان ما از اوضاع با واقعیت انطباق ندارند و دولت هم در مرکز بر روی این گزارش‌ها مانور می‌دهد؛ پول نقش اساسی را در زندگی ما بازی میکند و همچنین ما در مقابل دنیا ایستاده‌ایم و تصور می‌کنیم ثروتمندان مالشان را در اختیار حکومت قرار می‌دهند، درحالی‌که این‌گونه نیست.

ایشان به اوضاع نابسامان اقتصادی اشاره و در خصوص این‌که در این اوضاع آشفته مقصر چه کسی است، نیز اظهار داشتند: بنده معتقدم در ایجاد این اوضاع آشفته هم مردم، هم دولت و هم دشمنان مقصرند؛ بازار در دست مردم است و تجار و کارخانه‌دارها برای منفعت بیشتر اجناس موردنیاز مردم را احتکار کرده‌اند تا آن‌ها را با قیمت بالاتر بفروشند؛ دولت مقصر است زیرا هیچ‌گونه نظارتی بر بازار نداشته و برنامه‌ریزی خاصی ندارد و هرروز شاهد ارائه برنامه جدیدی از سوی دولت هستیم؛ بخشی از تقصیر هم متوجه هیاهوی خارجی و در رأس، آمریکا و اسرائیل و هم‌پیمانانشان است که هزینه فراوانم مترصد هستند از تا جنب‌وجوشی در مملکت ما روی دهد و نظام را دچار بحران کنند؛ غافل از اینکه ملت ما مشکلات از این بیشتر را نیز تحمل می‌کنند، اما نمی‌گذارند ایران به افغانستان، یمن، عراق و … تبدیل شود.

خطیب جمعه پاوه در پایان این بخش با بیان اینکه آمریکا تیر خود را به سمت فقرا نشانه رفته است؛ گفتند: تا ملت و مدیران ما تجدیدنظر نکنند وضع ما تغییری نخواهد کرد و در این بین تنها توده ضعیف و مستضعف جامعه ضرر خواهند کرد.

ایشان در بخش پنجم خطبه‌ها ضمن تبریک آغاز بهار تعلیم و تربیت و بازگشایی مدارس، گفتند: شروع سال تحصیلی جدید را به ریاست، کارمندان، معلمان و دانش آموزان عزیز تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم خداوند تبارک‌وتعالی ما و شمارا توفیق دهد بتوانیم امسال بیش از سال‌های گذشته تلاش و کارهای فرهنگی مناسبتری انجام دهیم.

ماموستا قادری سپس به ایام محرم و تاسوعا و عاشورا اشاره کردند و گفتند: در ماه محرم هستیم. ما اگر در سودان و لیبی و محلی که شیعه و سنی در آن نبودند زندگی می‌کردیم برایمان مهم نبود که تاسوعا و عاشورا کی خواهد آمد؛ اما ما در ایران هستیم و اکثریت این مملکت آقایان اهل تشیع هستند و برنامه و مراسمات خاص خود را در این ایام دارند.

وی افزودند: ما اهل سنت اهل‌بیت را نور چشم خود می دانیم زیرا اهل‌بیت نور چشم پیامبر اسلام (ص) هستند و نور چشم رسول خدا نور چشم ما نیز هست.

امام‌جمعۀ پاوه گفتند: در نزد ما اهل سنت، تاسوعا و عاشورا قبل از شهادت امام حسین (ع) در سال ۶۱ هجری، محترم بوده است؛ پیامبر بزرگوار ما در یک روز عاشورا دیدند یهودیان مدینه روزه هستند. فرمودند: روزه شما چه مناسبتی دارد. گفتند حضرت موسی (ع) در روز دهم محرم از دست فرعون نجات یافته و ما هم به شکرانه آن روز هرساله روزه می‌گیریم، حضرت فرمودند: اگر سالی دیگر عمرمان باقی باشد، هم تاسوعا و هم عاشورا را روزه می‌گیریم و از آن سال به‌عنوان یک سنت مردم این دو روز را روزه می‌گرفته و احترام کرده اند.

ایشان افزودند: امروزه اگر تعبیر شود که روزه عاشورا و تاسوعا ضد آرمان امام حسین (ع) است تعبیر درستی نیست؛ بنده بر این باور نیستم احدی از اهل سنت این دو روز را به خاطر دشمنی روزه بگیرد، بلکه آن را احیای سنت رسول‌الله (ص) می دانند و هیچ فرد عاقلی از اهل سنت قبول نمی کند در ایام شهادت امام حسین (ع) عملی را انجام دهد که باعث رنجش جد آن بزرگوار گردد.

ماموستا قادری در پایان سخنان خود بر لزوم احترام این ایام اشاره کردند و گفتند: ما با برادران اهل تشیع همسایه و با هم کار می‌کنیم و با هم از مملکتمان حفاظت می‌نماییم؛ از شما درخواست می‌کنم اولاً به خاطر پیامبر اسلام (ص)، ثانیاً به خاطر اهل‌بیت رسول الله (ص) و ثالثاً به احترام برادران و خواهران اهل تشیع در این ایام ادب و متانت را رعایت فرمایید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.