آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / عبادت امام ابوحنیفه(رح)

عبادت امام ابوحنیفه(رح)

ارسال شده توسط محمد از گلستان

امام ابوحنیفه(رح)

یکی از شعرا می گوید: «ما احسن الدین و الدنیا اذا جتمعا» یعنی چه خوبست که دین و دنیا با هم جمع شوند. امام ابوحنیفه(رح) مردی بود که از سه نعمت برخوردار بود: جمع بی نیازی و آسانگیری، جمع علم و فقه، و جمع عبادت و تقوی.
وی عبادت را به حد اعلا رسانیده بود. شبها را مقدار کمی می خوابید، تا جائی که وی را به خاطر کوشش زیاد در نماز، وتد یعنی میخ کوبیده و استوار می نامیدند. شب زنده داری می کرد و می گریست، همسایه ها صدای حزن آلودش را می شنیدند و دلشان به حالش می سوخت.
وی دوست داشت که شبها ضمن خواندن قرآن، آیه ها را از لحاظ قرائت و معنی و هر چیز دیگر، مورد توجه قرار دهد. می گویند که در یک شب احیاء این آیه ی کریمه را تکرار می نمود: «فمن الله علینا و وقانا عذاب السموم. پس نعمت فراوان داد ما را خدا و نگاه داشت ما را از عذاب باد گرم. سوره طور، آیه۲۷٫ و در یک شب احیای دیگر، ضمن نماز با سوز و گداز این آیه را تلاوت می کرد: «بل الساعه موعدهم والساعه ادهی و امر. بلکه قیامت وعده گاه ایشانست و قیامت سخت تر و تلخ تر است.سوره قمر، آیه۴۵٫
امام ابوحنیفه(رح) بیش از هر چیز به قرآن توجه داشت، و به آن متکی بود، و همیشه برای اثبات مدعایش از آیات قرآنی شاهد می آورد. روایت می کنند که فرزندش حماد را در سن کودکی به معلمی سپرد، تا قرآن را به وی یاد دهد. پس از اینکه معلم سوره ی فاتحه را به حماد آموخت، امام ابوحنیفه(رح) خوشحال شد و مبلغ پانصد درهم برای معلم فرستاد.
معلم از این کار امام ابوحنیفه(رح) شگفت زده شد و گفت: من کاری نکرده ام که چنان مبلغی برایم فرستاده شود. امام ابوحنیفه(رح) به محض اظهارات معلم وی را به حضور طلبیده و گفت: آنچه را که به فرزندم آموخته ای ناچیز مشمار، به خدا اگر مبلغ بیشتری در اختیار می داشتم به منظور گرامی داشت قرآن، آن را به شما تقدیم می داشتم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.