آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / صفات امام ابوحنیفه(رح)

صفات امام ابوحنیفه(رح)

ارسال شده توسط محد از گلستان

امام ابوحنیفه(رح)

وی مردی متوسط القامت، خوش بیان، اهل منطق، دارای صدای گیرا، و شیک پوش بود. زیاد عطر استعمال می کرد، به طوری که هنگام ورود و خروج از خانه، بوی خوش از او به مشام می رسید. همچنین دست و دل باز بود، و به ظاهر خودش هم خیلی توجه می کرد، چنانکه لباسش را به سی دینار تخمین می زدند. ابویوسف می گوید: امام ابوحنیفه(رح) از بند کفشهایش هم مواظبت می کرد، زیرا هیچ گاه دیده نشده که بند کفشهایش باز و یا پاره شده باشد.

امام ابوحنیفه(رح) علاوه بر اینکه به لباس و ظاهر خودش زیاد اهمیت می داد، دیگران را هم به حفظ ظاهر تشویق می کرد. روزی یکی از همنشینانش را دید که لباس کهنه و ژنده ای را به تن کرده بود، بدون اینکه کسی متوجه شود ، مبلغ یک صد درهم به او داد، تا با آن لباس مناسبی برای خویش تهیه نماید، ولی آن مرد به او گفت: من وضع مالیم خوبست و به چنان پولی احتیاج ندارم.
امام ابوحنیفه(رح) با لحن عتاب آمیزی به وی گفت: آیا این حدیث را نشنیده ای که رسول خدا(ص) فرموده: «ان الله یحب ان یری اثر نعمته علی عبده»؟ ـ خداوند دوست دارد که اثر نعمتش را بر بنده اش مشاهده نماید. پس شایسته است که وضع خویش را دگرگون سازی تا دوستت برایت غمگین نشود.

از لحاظ صفات معنوی هم بسیار هشیار بود، و هشیاریش را در استنباط احکام و قانع نمودن طرف مقابل، و برطرف ساختن شبهه و اشتباهات به کار می برد. چنانکه عده ای که وجود خدا را انکار می کردند، روزی به دیدارش رفتند. امام ابوحنیفه(رح) به آنان گفت: چه می گوئید درباره ی کسی که بگوید، یک فروند کشتی پر از کالا را دیدم، که در دریا و میان امواج و بادهای مختلف بدون کشتیبان به راه خود ادامه می داد، آیا عقل چنین چیزی را می پذیرد؟ در جواب گفتند خیر. عقل و خیال چنین چیزی را قبول ندارد.
امام گفت: سبحان الله، وقتی عقل وجود چنین کشتی را بدون کشتیبان قبول ندارد، پس چگونه پا بر جا بودن دنیا را با آن همه دگرگونی و وسعت و اختلاف جوانب و نواحی بدون نگهبان و ایجاد کننده ای قبول دارد؟
هوشیاری و فراست امام ابوحنیفه(رح) او را برای هر نوع مناظره و جوابگوئی آماده نموده بود.

امام ابوحنیفه(رح) همیشه از حق دفاع می نموده و به خاطر آن هرگونه مشقتی را پذیرا می شده چنانکه به علت خودداری از قبول شغل قضاوت ، زندان و شکنجه های زیادی را تحمل نمود که خود بهترین گواه برای پایداریش در دفاع از حق می باشد.

۲ نظر

  1. با سلام .لطفا سایت امت احمد(ص)را هم به لیست سایت های اهل سنت اضافه کنید.

  2. واکنش‌های توییتری به قتل‌عام کودکان یمنی؛
    https://www.mashreghnews.ir/news/883009/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D9%85-%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D9%84-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D8%B3%DA%A9%D9%88%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86

    مطالعه کنید شاید وجدانتان کمی بیدار شود نه خطبای اهل سنت در نماز جمعه ونه سایتی از اهل سنت جنایهای سعودیها را در یمن انعکاس می دهند امان از طایفه گری و تعصبات خشک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.