آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / ماموستا قادری: پیروزی و لذت بعد از صبر ارزشمندتر می شود

ماموستا قادری: پیروزی و لذت بعد از صبر ارزشمندتر می شود

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ روز جمعه ۹۹/۰۶/۲۱ در نماز جمعه پاوه اظهار داشتند، پیروزی و لذت بعد از صبر ارزشمندتر می شود.ماموستا قادری: پیروزی و لذت بعد از صبر ارزشمندتر می شود

در ادامه متن کامل خطبه های نماز جمعه امروز آمده است:

متن کامل خطبه های نماز جمعۀ مورخۀ ۹۹/۰۶/۲۱ شهر پاوه

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله حمداً حمداً والشکر لله شکراً شکراً ثم الصلاه والسلام والتحیه علی رسول الله و علی آله و اصحابه و من دعا بدعوته اجمعین

قال الله تبارک‌وتعالی: اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ‌

السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

سلام خدا بر تک‌تک شما برادران و خواهران ایمانی و تمامی کسانی باد که اهل ایمان و جمعه و جماعت‌اند. خداوند به همگی شما جزای خیر عطا فرماید.

عزیزان امروز دو مطلب مختصر را خدمتتان عرض می‌کنم.

۱-صبر ۲- یادی از رسول‌الله (ص) در مقابل اهانت‌های مکرر دشمنان دین به آن بزرگوار

بحث اول: صبر

جمعۀ گذشته در خصوص شکر صحبت کردم. شاکر خداوند هستم جمعی به این موضوع خوشحال بودند و با بنده تماس گرفتند و اظهار داشتند از آن استفاده لازم را برده‌اند. لازم دانستم این هفته هم صبر را بحث کنم چون صبر و شکر برادر و هم‌جوار هم هستند.

عزیزان من؛ می دانم تک‌تک شما معنی واژۀ «صبر» را می‌دانید. صبر در لغت عرب به معنی خود را حبس کردن است و معنای دیگری که برای آن شده است این است که می‌گویند: صبر سخت است مثل سنگ ، اما اجر و پاداش دارد و در اصطلاح و آنچه امروزه ما روحانیون برای شما بحث می‌کنیم منظور از صبر این است در مقابل مصائب و مشکلات در محدودۀ شرع و عقل از خود مقاومت و ایستادگی نشان دهیم و در وقتی‌که مشکلی متوجه ما می‌شود خلاف شرع و عقل حرکت نکنیم.

قرآن کریم هم برای صبر و هم برای شکر حساب ویژه‌ای باز کرده است. واژه و کلمۀ صبر با مشتقاتش ۱۰۳ بار در قرآن کریم آمده است. تکرار زیاد صبر و امر به آن در قرآن کریم به این خاطر است که صبر در زندگی ما خیلی مهم است. صبر در زندگی یعنی ۵۰ درصد توفیق در زندگی .

پیامبر بزرگوار اسلام (ص) هم در ۴۸ حدیث به ما اهل ایمان صبر را توصیه فرموده است.

آن بزرگوار در حدیثی می‌فرمایند: «عجباً لأمرِ المؤمنِ إنَّ أمْرَهُ کُلَّهُ خَیر وَ لَیْس ذالِکَ لِأحَدٍ إلاَّ لِمؤمن أنْ أصابتهُ السرّاء شَکَراً و أنْ أصابتهُ الضرّاءُ صَبَرَ فکان خیراً لهُ … رواه مسلم» تعجب می‌کنم از کار و عمل انسانهای مومن؛ همۀ کارهایشان خیرند.

این میدان خیر که خداوند برای مؤمن فراهم نموده برای هیچ احد دیگری مهیا نکرده است. اگر خیر و نعمت به او وارد شود شاکر است و خداوند تبارک‌وتعالی پاداش او را خواهد داد و اگر دچار مصیبت و ضرر شود صبر پیشه می‌کند. پس هم شکر و هم صبر نتیجه‌اش خیر است.

ابن القیم جوزی تعریف می‌کند و می‌فرماید: فردی از امام شافعی (ره) سؤال کرد آیا انسان در زندگی تنها خوشی و شادی و آرامش داشته باشد و شکر کند بهتر است یا مشکلات داشته باشد و صبر پیشه کند و بعد از صبر، امنیت و آرامش و عزت و سربلندی نصیب وی شود؟ امام شافعی (ره) فرمود: قسمت دوم بهتر است.

اگر انسان در زندگی مشکلات داشته باشد و تا حصول نتیجه صبر کند آرامش به او رو خواهد کرد. پیروزی و لذت بعد از صبر ارزشمندتر است.

شما از همسایگان و آشنایان خود احتمالاً کسانی را می‌شناسید که در زندگی دچار مصیبت‌های فراوان شده‌اند احیاناً عزیز خود را از دست داده، یا ضرر مالی کرده و یا دچار بیماری شده‌اند؛ اما بسیار صابر و شاکر هستند.

و هستند در جامعه کسانی که ۴۰ یا ۵۰ سال زندگی کرده‌اند و مشکلی نداشته‌اند اما به‌محض آنکه به مشکلی ساده دچار می‌شوند دچار ناراحتی زیاد شده و زندگی را به کام خود تلخ می‌کنند.

امام شافعی جملۀ زیبایی فرموده‌اند. «فإن الله ابتلا نوحاً و ابراهیم و محمداً صلوات الله علیهم فلما صبروا مکّنهم» خدای بزرگ عزیزان خود مثل نوح و ابراهیم و محمد (ص) را در منجلاب زحمت و آزار و اذیت انداخت.

نوح (ع) ۹۵۰ سال تبلیغ کرد. قومش وقتی‌که به سن پیری می‌رسیدند فرزندان خود را می‌بردند و نوح را نشان آن‌ها می‌دادند و می‌گفتند وقتی‌که ما مُردیم، از این شخص پیروی نکنید. حضرت نوح خطاب به پروردگار خود فرمود: به حدی مرا ناراحت کرده‌اند که دارد کم‌کم کاسۀ صبرم لبریز می‌شود.

حضرت ابراهیم را به میان آتش انداختند و خدای بزرگ او را به سر بریدن تنها فرزندش اسماعیل آزمایش کرد. مشرکان مکه پیامبر عزیز ما را به‌اندازۀ تمام پیامبران مورد اذیت و آزار قراردادند؛ اما صبر پیشه کردند.

حال نوح شیخ الأنبیا، ابراهیم رسول توحیدیان تاریخ و محمد رحمهللعالمین است. پس پیروزی بدون صبر امکان ندارد.

خداوند متعال در قرآن کریم ۲ پیامبر را از میان ۲۵ پیامبری که در قرآن کریم نام آن‌ها آمده است، تکریم و احترام کرده و به آن‌ها نمرۀ ۲۰ داده. هرچند همۀ پیامبران عزیز بوده‌اند ولی ازاین دو پیامبر به نعم العبد یاد کرده است.

آن دو پیامبر حضرات سلیمان و ایوب هستند. خداوند در آیۀ ۳۰ سورۀ ص می‌فرماید: «وَوَهَبْنَا لِدَاوُودَ سُلَیْمَانَ نِعْمَ الْعَبْدُ إِنَّهُ أَوَّابٌ» و در آیۀ ۴۴ همان سوره می‌فرماید: «إِنَّا وَجَدْنَاهُ صَابِرًا نِعْمَ الْعَبْدُ إِنَّهُ أَوَّابٌ»

خدای بزرگ ثروت و قدرت زیادی به سلیمان (ع) بخشید از جمله: زبان حیوانات را می‌فهمید. باد را در اختیار داشت و هر جا که اراده می‌کرد سوار بر کشتی کوچک خود می‌شد و باد او را به آنجا می‌برد. درواقع باید بگوییم ۹۹ ٪ مخلوقات پروردگار در اطاعت سلیمان بودند. شبانه‌روز شکر خداوند را به‌جای می‌آورد و از نعمت‌هایی که خداوند به او داده بود تشکر می‌کرد و همیشه خداوند را در یاد خود داشت. خداوند می‌فرماید: سلمیان بهترین عبد من است

ایوب پیامبری صالح بود ثروت و مال و زن و فرزند و قوم و عشیره داشت. به فرمودۀ جمعی از مفسرین، ۱۸ سال دچار مریضی و خانه‌نشین شد. ثروت و قدرت خود را از دست داده و قوم و عشیره و خانواده او را تنها گذاشتند تنها همسرش با او همراه شد. در آن حالات همیشه می‌فرمود: خدایا شکرت همین‌که تو از من ناراحت نشوی تمام مصائب بر من سهل و آسان است. خداوند تبارک‌وتعالی بعد از آن صبر به ایوب نمرۀ ۲۰ داد

عزیزان من، ما هم امروز در زندگی خود مشکلات زیادی داریم.

بسیاری دچار مصیبت و مریضی هستند و پول دارو و دکتر ندارند همسایه‌ها آن‌ها را اذیت می‌کنند و احیاناً هزینه‌ای برای خرید مایحتاج زندگی ندارند این‌ها همه صبر می‌خواهند. اگر صبر نداشته باشیم موفق نخواهیم شد. ولی اگر صبر داشتیم و در مقابل این مشکلات ایستادیم، مطمئناً خدای تبارک‌وتعالی آرامشی در دنیا و آخرت به ما عطا می‌فرماید. درخواست من از شما عزیزان این است اگر مشکلات داشتید ناشکری نکنید. مشکلات ما بدون آگاهی پروردگار نیست و حتماً آگاهی دارد و من و شمارا آزمایش می‌کند.

بحث دوم: یادی از رسول‌الله (ص) در مقابل اهانت‌های مکرر دشمنان دین به آن بزرگوار

بنده جمعۀ گذشته قبل از همه اهانت به پیامبر اسلام در فرانسه و دولت‌های اروپایی را محکوم کردم امروز هم به این موضوع اشاره و یادی می‌کنم از رحمهللعالمین به مناسبت اهانتی که در اروپا نسبت به آن رسول شده است.

روزی پیامبر اسلام (ص) فرمودند: من پیامبر هستم «انی بشیرٌ نذیر» عمویش ابولهب به ایشان اهانت کرد و از آن روز اهانت شروع شد. ما می‌گوییم: «اشهد ان لااله الا الله و اشهد أنَّ محمدٌ رسول الله» این اقرار و شعار و هدف ماست و از آن عقب‌نشینی نمی‌کنیم حتی اگر تمام دنیا نسبت به این عزیز بی‌ادبی نماید.

خدای بزرگ می‌فرماید: «محمدٌ رسول الله» محمد فرستادۀ خدا و سفیر الهی و رحمهللعالمین است. ما از او دین را یاد گرفته‌ایم، از طریق او به خداشناسی رسیده‌ایم، اوست که فرموده به مسجد برویم و جمعه بخوانیم، او به ما ادب و اخلاق یاد داده و ما هر چه داریم از آن پیامبر عزیز داریم.

هر کس دوست آن عزیز است دوست من و شماست و هر کس دشمن اوست دشمن من و شماست.

«إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ ۚ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا» خدای بزرگ بر پیامبر اسلام (ص) صلوات می‌فرستد.

اگر روزنامه‌نگار هلندی حرفی می‌زند تأثیری در بزرگی و عظمت پیامبر ما ندارد. وقتی ملائکه او را تکریم می‌کنند اهانت روزنامه‌نگار فرانسوی به‌جایی نمی‌رسد.

وقتی یک میلیارد و اندی مسلمان بر آن پیامبر رحمت صلوات می‌فرستند، حرف آن روزنامه‌نگار به کجا می‌رسد؟ جملۀ ما خطاب به سفیر الهی

سه ر وه ری عاله م ئه لا ئه ی مه تله عی نووری خودا

سه یدی گشتی به شه ر سولتانی خه یلی ئه نبیا

ئاگرت به ردایه خانه ی دینی نه سرانی و یه هوود

ئه و ده قیقه تو موخاته ب بووی به سووره ی کافها

شاهیدی به رزی مه قامی تویه قورئانی عه زیم

هه ر له بای بسم اله تا ناس و سوره ی هل اتی

چ مدحیکت بکه م لایق به تو بی یا خیر خلق الله

منی بی خه یری نالایق که جبریلت سه نا خوانه

این بی‌ادبی‌ها به ساحت پاک رسول‌الله (ص) تازگی ندارد. روزی پیامبر اسلام به بالای کوه ابوقبیس رفت. همه مردم را جمع کرد و فرمود: آیا تابه‌حال دروغ از من شنیده‌اید؟ گفتند نه.

باز فرمود: از من خلاف و ظلم به دیگران دیده‌اید؟ گفتند: نخیر.

فرمود: پس گوش کنید. «انی رسول الله الیکم» من رسول و فرستادۀ خداوند برای شما هستم. ابولهب گفت: برای این موضوع ما را فراخوانده‌ای؟ حرف‌های بی‌ادبانه زیادی نسبت به پیامبر اسلام روا داشت. سورۀ تبت نازل شد و ابولهب را سرکوب کرد.

آیا این همه بلا که ما به آن دچار می‌شویم سرکوبی و عذاب الهی نیست؟ اروپائی‌ها که امروزه شاهدیم به پیامبر اسلام اهانت می‌کنند باوجود ادعای پیشرفت در علوم مختلف امروزه از مهار یک ویروس عاجزند. آیا این تنبیه الهی نیست؟

در سال ۲۰۱۲ میلادی ارنود فاندور یک فرد تندرو افراطی از مجلس هلند فیلمی کوتاه علیه پیامبر اسلام (ص) ساخت و در آن فیلم خطاب به اروپائیان موضوعات «۱- اسلام دین خشونت است ۲- محمد پیام‌آور فتنه است ۳- قرآن حقوق زنان را در نظر نگرفته است. ۴- نباید مسلمانان در اروپا رشد کنند» اشاره کرد.

مسلمانان نام «فتنه» را برای آن فیلم انتخاب کردند.

تظاهراتی بی‌سابقه در سرتاسر دنیای اسلام علیه آن فیلمساز و آن فیلم موهن شروع شد. فاندور با مشاهدۀ تظاهرات مردم به فکر فرو رفت که چرا این مردم این‌گونه به خیابان‌ها آمده‌اند. به او گفتند: فیلمی برخلاف عقاید یک و نیم میلیارد مسلمان ساخته است. پس از آن به مدت یک سال در خصوص اسلام و قرآن و زندگی پیامبر اسلام به مطالعه پرداخت.  به اشتباه خود پی برد و مسلمان شد و سپس به حج مشرف شد. در مدینه در کنار قبر رسول‌الله (ص) گفت: یا رسول‌الله (ص) عذر می‌خواهم. من اشتباه کردم تو را نمی‌شناختم اما جبران می‌کنم «والله لو عرفوا قدرک لأحبوک» قسم به خدا اگر مردم تو را می‌شناختند همه محبت تو را در دل داشتند وتو را دوست می‌داشتند.

بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال از رحلت پیامبر اسلام (ص)، کسی که دیروز به او اهانت کرده، امروز بر سر قبرش می‌آید و اظهار پشیمانی و عجز می‌کند و تنها در کنار قبر آن حضرت به آرامش می‌رسد.

پس ما  اهانت به رحمهللعالمین را محکوم می‌کنیم. به اهانت کنندگان اعلام می‌کنیم از آن‌ها ترسی نداریم چون آن‌ها هیچ نیستند. خدای بزرگ و ملائکه و یک میلیارد و نیم مسلمان پشتیبان محمد (ص) هستند. ولی باید ما هم واقعاً هوشیار باشیم.

در پایان دو بیت شعر عربی از مرحوم عبدالوهاب عزام که بحث معنوی است به عرض می رسانم. وی می گوید:

قُلتُ للیلِ کَمْ بِصَدرِکَ سِرٌّ

انبأنی ما اروع الأسرار

ما ضاء فی ظلاّمی سرٌّ

کدموع المُنیبِ فی الأسحارِ

یک‌بار به شب گفتم ای شب؛ اسرار مهم تو چیست؟ به من بگو تا من از اسرار شب استفاده کنم. چه سرّ مهمی نهفته است؟ گفت: هیچ سرّی به‌اندازۀ دعاهای سحری و نمازهای شبانه برای انسانی که از گناه خود پشیمان شده، بهتر و زیباتر نیست.

پس عزیزان من، اگر ما هم خداوند توفیق دهد بتوانیم از این اسرار استفاده کنیم، هم به نفع دین و هم به نفع دنیای ماست. خداوند به همۀ ما توفیق دهد از برنامه‌های اسلام بهره بگیریم. در مقابل دشمنان اسلام بتوانیم مقاومت کنیم. إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.