آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / شاگردان امام ابوحنیفه(رح)

شاگردان امام ابوحنیفه(رح)

ارسال شده توسط یاسر از بند ترکمن

shagerd

۱ـ قاضی ابویوسف، یعقوب بن ابراهیم انصاری (۱۸۳ـ ۱۱۳ ق)؛ او در جوانی به حدیث اشتغال داشت و از هشام بن عروه، ابی اسحاق شیبانی و عطا بن سالب روایت کرده است. او فقه را نزد ابن ابی لیلی آموخت و پس از آن به امام ابوحنیفه(رح) روی آورد و از بزرگترین شاگردان او شد. ابویوسف به حجاز سفر کرد و نزد امام مالک(رح) به دانش اندوزی پرداخت؛ گاهی هم با او مباحثاتی انجام می داد؛ «و لذا کان اول من قرّب بین مدرستی اهل الحدیث و اهل الرأی». او در عصر هادی، مهدی و رشید به مدت ۱۷ سال به قضاوت مشغول بود و گفته می‌شود چهل کتاب تألیف کرده است.

۲ـ زفر بن هذیل بن قیس کوفی (۱۵۸ ـ ۱۱۰ ق)؛ او نخست اهل حدیث بود و بعد به سراغ رأی رفت. او بیش از همه در مذهب حنفی قیاس کرده است.

۳ـ محمد بن حسن شیبانی (۱۸۹ ـ ۱۳۲ق)؛ برخی نیز تولد او را ۱۳۱ گفته‌اند. او در واسط عراق به دنیا آمد و در کوفه رشد کرد ولی در بغداد سکونت گزید. او به نقل حدیث اشتغال داشت. حسن شیبانی فقه اهل عراق را از امام ابوحنیفه(رح) و ابویوسف آموخت و به حجاز سفر کرد و فقه اهل حجاز را از امام مالک(رح)آموخت و مُوَطّأ را از او روایت کرد. او به فقه دولتی بسیار علاقه داشت چنان که در کتاب سیر الکبیر ارتباطات دولت اسلامی را مطالعه کرده است.

۴ـ حسن بن زیاد لؤلؤی کوفی (م ۲۰۴ ق)؛ او در آغاز سنّت را آموخت و سپس به فقه مشغول شد و آن را از امام ابوحنیفه(رح)، ابویوسف و محمد فرا گرفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.