آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / زندگینامه علامه شمس الائمه سرخسی(رح)

زندگینامه علامه شمس الائمه سرخسی(رح)

ارسال شده توسط بریار از کرمانشاه،

به گزارش سنی دیلی، علامه سرخسی در کتاب اعلام النبلاء
کتاب «سیراعلام النبلاء» اینگونه به معرفی علامه سرخسی می‌پردازد: سرخسی ابوبکر محمد ملقب به شمس الائمه، فقیه و متکلم ایرانی، در بخارا تحصیل کرد و سپس به دربار خاقانیان در اوزکاند آمد. او به سبب اختلافی که با خاقان داشت دو سال به حبس محکوم شد و در زندان محبوس گردید. در همین ایام (در زندان)کتاب «المبسوط» را در فقه حنفی تالیف نمود. وی پس از آزادی به فرغانه رفت و بقیه‌ی عمر خویش را در آنجا گذراند.
در کتاب «المنجد فی الاعلام» در معرفی این شخصیت آمده است: محمد بن احمد بن ابی سهل شمس الائمه، فقیه حنفی من الکبار، ذو اجتهادات و هو علی ذلک مناظر اصولی نشا فی خراسان و اقام فی فرغانه حیث توفی فی ارجح الاقوالان ۴۹۰ه ۱۰۹۷م
شمس الائمه از بزرگان فقهای حنفی و اهل اجتهاد بود. با وجود این اهل مناظره در اصول بود. در خراسان رشد نمود و در فرغانه زیست و طبق قول راحج به سال ۴۹۰ هـ . ق مطابق با ۱۰۷۹ میلادی وفات یافت.
در دانشنامه «دانش گستر» این چنین نقل شده است: ابوبکر سرخسی محمد بن احمد متوفی۴۸۳ق معروف به شمس الائمه سرخسی فقیه و اصولی حنفی، استادش عبدالعزیز حلوانی بود.
ابوبکر از مردم سرخس بود، اما در فرغانه سکونت می‌گزید و از طبقه‌ای به شمار می‌رفت که در مسائلی که صاحب مذهب در آن نص نداشت اجتهاد کرده‌اند.
از جمله آثار ایشان که از منابع مهم مذهب حنفی به شمار می‌رود می‌توان به المبسوط اشاره نمود. ایشان کتاب المبسوط را در زندان نوشتند که حدود سی جلد دارد.
علامه در طول حیات خویش کتب دیگری همچون: شرح جامع الکبیر، اصول سرخسی، شرح ایسر الکبیر و… را تالیف نمودند.

استادان علامه سرخسی
منابع اهل سنت در مورد شمس الائمه به تفصیل سخن نگفته‌اند، حتی مصحح المبسوط می‌نویسد که ما زیاد از زندگانی علامه سرخسی نمی‌دانیم و آن دو علت دارد: یکی اینکه ایشان در منطقه‌ای دور دست در (ماوراء النهر) زندگی می‌کردند و دوم اینکه قسمتی از عمرشان را در زندان سپری کرده‌اند.
در تاریخ فقط نام یک استاد را برایشان ثبت کرده‌اند و آن هم علامه حلوانی است.
شمس الائمه حلوانی یکی از فقهاء و اندیشمندان بزرگ جهان اسلام در فقه حنفی است. آنچه از کتاب تراجم و اعلام به دست می‌آید این است که علامه حلوانی در فقه، اصول و کلام رقیبی نداشته است. شمس الائمه سرخسی مصاحبت با شمس الائمه حلوانی را رها نکرده تا اینکه تمام علوم و فنون عصر خویش را نزد وی به مرحلۀ تکمیل رسانده است. آنگاه شروع به تصنیف و تدریس کرد تا اینکه از همۀ معاصرانش سبقت گرفت و از بزرگترین ائمه اهل سنت گردید.
لقب شمس الائمه هم لقبی بود که به استاد ایشان اختصاص داشت، اما خداوند متعال چنان وجود وی را سرشار از استعداد قرار داده بود که بعد از استادش این لقب به او انتقال یافت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.