آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ایران / دکتر علی مطهری: هر مذهب می‌تواند بر فرقه خودش باقی بماند و همه فرق اسلامی فرقه واحدی را با وحدت در عمل در برابر دشمنان مشترک ایجاد بکنند

دکتر علی مطهری: هر مذهب می‌تواند بر فرقه خودش باقی بماند و همه فرق اسلامی فرقه واحدی را با وحدت در عمل در برابر دشمنان مشترک ایجاد بکنند

ارسال شده توسط احمد از خراسان

دکتر علی مطهری

لازم است که سلام عرض کنم خدمت شما بزرگواران همانطور که مستحضرید هفته وحدت به پیشنهاد مرحوم آیت الله منتظری و موافقت امام ایجاد شد و این هفته، هفته‌ وحدت میان شیعه و سنی است.

اولاً باید ما مفهوم درستی از موضوع وحدت اسلامی داشته باشیم آیا منظور این است که مذاهب مختلف اسلامی، یکی را انتخاب کنند و مذهب واحدی داشته باشند؟! روشن است که مقصود چنین چیزی نیست. آیا منظور این است که ما از مشترکات مذاهب مختلف، مذهب جدیدی بسازیم؟ آیا منظور این است؟! البته مقصود این نیست. بلکه مقصود این است که هر مذهب می‌تواند بر فرقه خودش باقی بماند و همه فرق اسلامی فرقه واحدی را با وحدت در عمل در برابر دشمنان مشترک ایجاد بکنند.

البته بحث علمی و مباحثه و گفتگو می‌تواند همیشه برقرار باشد. تا زمانیکه یک عالم شیعه به فقه اهل سنت آگاه نباشد، مجتهد نخواهد شد در دنیای شیعه تلاش زیادی برای وحدت انجام شده به خصوص توسط آیت الله بروجردی. در میان اهل تسنن شیخ محمود شلتوت از جامعه الازهر اقدامات مفیدی انجام دادند.

در دوره جمهوری اسلامی امام تأکید بر وحدت اسلامی داشتند و امروز هم رهبری انقلاب تأکید ویژه‌ای بر وحدت اسلامی دارند و با تندروی مخالفند و گام‌های خوبی برای وحدت بین مذاهب برداشته شده البته این گام‌ها کافی نیست. باید گام‌های بیشتری برداشته شود.

امروز هم شما شاهدید که دشمنان جهان اسلام، چه قدر از تفرقه میان شیعه و سنی استفاده می‌کنند و برنامه‌شان این هست که شیعه و سنی را در برابر هم قرار دهند و به اهدافشان برسند. امیدوارم که این راه را ادامه بدهید.

هر قدر که در راه گسترش معارف اسلامی تلاش شود، خوب است و هدف باید گسترش اسلام باشد و نباید از اصطلاح شیعه و سنی استفاده کنیم چون هدف واحدی داریم. اختلافات جزئی چیزی نیست که مانع وحدت ما بشود.

امیدوارم ما در مجلس شورای اسلامی هم بتوانیم اقداماتی در جهت رشد و ترقی و رفاه اقتصادی این منطقه گام برداریم و همانطور که گفتند در زمینه اشتغال پیشرفت‌هایی داشته باشیم. و اقداماتی خواهیم کرد.

در آستانه شهادت استاد مطهری هستیم ایشان کتابی دارند به نام آن مبانی وحدت اسلامی که در آن به طور مبسوط به بیان این مبانی می‌پردازند.

و بمناسبت رحلت آیت الله بروجردی مبحث مستوفایی دارند و روش خودشان هم روش آیت الله بروجردی بود و به فقه و حدیث و اهل سنت بها می‌دادند و در ارجاعات خودشان به کتب صحاح سته استناد می‌کنند و گاهی برای اثبات حرفشان از خلیفه‌ی دوم سخن می‌آورند و از عدالت‌گرایی خلیفه‌ی دوم حرف می‌زنند. و وقتی یک اهل سنت کتب ایشان را مطالعه می‌کند احساس تعصب دیده نمی‌شود و دنبال حقیقت و نشر آن بودند. همه ما باید دنبال کشف حقیقت باشیم و روح علمی داشته باشیم و تعصب نسبت به هم نداشته باشیم.

من از همه برگزارکنندگان تشکر می‌کنم و از اینکه به عرایض بنده گوش دادید سپاسگزارم و امیدوارم که حوزه علمیه همیشه در کار خودش موفق و پیروز باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.