آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / خطبه نماز جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ اهل سنت صادقیه تهران

خطبه نماز جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ اهل سنت صادقیه تهران

ارسال شده توسط احمد از خراسان
صادقیه

موضوع خطبه: ثمرات و فواید تقوا در بخشی از آیات قرآن
خطیب جمعه اهل‌سنت صادقیه تهران:استاد عزیز بابایی

در آیات فراوانی از قرآن کریم، ثمرات و فواید تقوا که محصول عبادات مخصوصا روزه هست بیان شده که برخی از آن آیات شریفه عبارتنداز:
۱)( وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ هر کس از خدا بترسد و متقی گردد یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجاً « ، خداوند راه رهایی و راه نجات از تنگناهایی در دنیا ودر عالم برزخ و در قیامت را پیش پای او می گذارد وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ) آیه ۲و۳ سوره طلاق و او را از جایی که گمان ندارد روزی می رساند.» البته در این باره اگر کسی وعده ی خدا را غیرمحقق دانست او در درجه ی اول باید به خود بنگرد،نه اینکه وعده راستین وبحق خدا را زیر سوال ببرد.اینکه آیا او مراتب تقوی را به درستی کسب کرده است؟ و آن را به حد کمال رسانده است؟ بی گمان کسی که دستوری از دین را اجرا می کند و دستور دیگر دین را زیر پا می گذارد، به بعضی نواهی عمل می کند و بعضی را می شکند، تقوای الهی را به درستی محقق نساخته است وشایستگی تحقق وعده ی الهی را ندارد.
۲- ( وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ هر کس متقی باشد و از خدا بترسد (یَجْعَل لَّهُ مِنْ أَمْرِهِ یُسْراً) (طلاق: ۴) « خداوند کار را بر او آسان گیرد».مفسری در این باره می نویسد: اینکه الله متعال کارها را برای بنده ی متقی اش ساده و آسان گرداند بزرگ ترین نعمتی است. برای همچون بنده ای دیگر هیچ گونه رنجی و مشقّتی و سختی و دشواری ای وجود ندارد. ساده و آسان با اندیشه و خرد به کارها می پردازد، و ساده و آسان بدون دغدغه خاطر تلاش می کند، و ساده و آسان از نتیجه و فرجام و دستاورد خود راضی و خشود می گردد. از این ساده و آسان گرفتن و بدون دغدغه بودن و راضی به قضای خدا شدن ، خوش و خرّم و آسوده خاطر زندگی می کند تا آنکه به لقای پروردگارش مشرّف می گردد.
۳- وَاتَّقُواْ اللّهَ وَیُعَلِّمُکُمُ اللّهُ وَاللّهُ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ (بقره: ۲۸۲) «از خدا بترسید خدا به شما آموزش می دهد و بر هر چیز داناست.» خداوند همه چیز را به شما یاد می دهد، هر آن چه که به آن نیاز دارید، حلال، حرام، مصلحت ها و منفعتهایتان را به شما یاد می دهد، اموال و داراییهایتان را برایتان حفظ می کند.به عبارت دیگر گناه و نافرمانی از جمله اسباب نقصان دانش و حفاظت الهی، و عدم روی آوری نفس به علم و دانش است.
۴- یِا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ یَجْعَل لَّکُمْ فُرْقَاناً (انفال: ۲۹) «اگر از خدا بترسید وسیله ای برای جدایی حق از باطل برایتان قرار می دهد» «فرقان» در لغت آن است که حق باطل را از هم جدا می کند، مانند صبح که روز را از شب جدا می کند.
۵- بَلَى مَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ وَاتَّقَى فَإِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقِینَ (آل عمران: ۷۶) «آری هر کس به پیمان خود وفا کند و پرهیزگار باشد، خدا پرهیزگاران را دوست دارد» در صحیح بخاری ومسلم آمده است: خداوند وقتی کسی را دوست بدارد جبرییل را فرا می خواند تا او را دوست بدارد، و اهل آسمان و سپس اهل زمین او را دوست می دارند. (صحیح است: بخاری و مسلم )
۶- وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقِینَ (بقره: ۱۹۴) «و بترسید از خدا و بدانید که او با پرهیزگاران است.» این همراهی خدا با بنده در قالب کمک، تأیید و حمایت از اوست.
۷- وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُواْ وَاتَّقَواْ لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَکَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالأَرْضِ «اگر ساکنان تمام بلاد ایمان می آوردند و تقوا پیشه می کردند درهای برکات آسمان و زمین را بر آنها می گشودیم.» آری خداوند به خاطر تقوی دروازه های خیرو برکت را به روی انسانهای متقی می گشاید. بزرگواران باید بدانیم وبه نسلهای نوجوان وجوان مان مدام گوشزد کنیم که : برکت با نافرمانی و گناه زوال می یابد… چه بسا می بینید اموال فراوانی بیهوده به هدر می رود، نه صاحبش و نه کس دیگری ازآن استفاده نمی کند… چه بسا می بیند برای برخی از مردم انواع امکانات بهداشتی و غذایی فراهم باشد اما خود آنها مایه ی بیماری و وبال آنها می شود…!
۸- أَلا إِنَّ أَوْلِیَاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ الَّذِینَ آمَنُواْ وَکَانُواْ یَتَّقُونَ لَهُمُ الْبُشْرَى فِی الْحَیاهِ الدُّنْیَا وَفِی الآخِرَهِ لاَ تَبْدِیلَ لِکَلِمَاتِ اللّهِ ذَلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ ( یونس: ۶۲ – ۶۴) «آگاه باش که دوستان خدا نه ترسی دارند، ونه غمگین می شوند. برای مؤمنان پرهیزگار در زندگی دنیا و آخرت خبری مسرت بخش است.»
۹- وَإِن تَصْبِرُواْ وَتَتَّقُواْ لاَ یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئاً ) (آل عمران: ۱۲۰) «اگر استقامت و پرهیزگاری پیشه کنید مکرشان به هیچ وجه به شما ضرر نمی رساند». خداوند شر بدکاران و نیرنگ نابه کاران را از پرهیزگاران دور می کند.
۱۰-إِنَّمَا یَتَقَبَّلُ اللّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ«خدا فقط از پرهیزگاران می پذیرد».این آیه پاسخ یک انسان صالح به برادر بدکارش است که عاقبت بدکاریش او را به قتل برادر متقی اش وا داشت.یکی از پیشینیان می گفت: « اگر بدانم خداوند یک سجده ی من را قبول کرده است آرزوی مرگ می کردم». (ابن عبدبر در التمهید این چنین روایت کرده است: «گدایی نزد ابن عمر آمد و از او چیزی خواست، ابن عمر به پسرش گفت یک دینار به او بدهد، پسرش گفت خدا قبول کند، پدر! او گفت: اگر می دانستم خداوند یک سجده یا یک درهم صدقه را از من قبول کرده است، هیچ چیز برایم محبوبتر از مرگ نبود! آیا می دانی خداوند از چه کسانی قبول می کند؟ او تنها از پرهیزگاران قبول می کند».
۱۱- وَنَجَّیْنَا الَّذِینَ آمَنُوا وَکَانُوا یَتَّقُونَ(فصلت: ۱۸) «و مؤمنان پرهیزکار را نجات دادیم».
۱۲) وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یُکَفِّرْ عَنْهُ سَیِّئَاتِهِ وَیُعْظِمْ لَهُ أَجْراً (طلاق: ۵) «و هر کس تقوای الهی پیشه سازد خداوند گناهانش را می آمرزد و پاداش او را افزون می گرداند»
۱۳)وَجَنَّهٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ (آل عمران: ۱۳۳) «بهشتی که به وسعت آسمان ها و زمین است و برای پرهیزگاران آماده شده است»
۱۴)وَأُزْلِفَتِ الْجَنَّهُ لِلْمُتَّقِینَ غَیْرَ بَعِیدٍ (ق: ۳۱) «بهشت را برای پرهیزگاران نزدیک آورند تا دور نباشند»،
۱۵)یَوْمَ نَحْشُرُ الْمُتَّقِینَ إِلَى الرَّحْمَنِ وَفْداً (مریم: ۸۵) «روزی که پرهیزگاران را در پیشگاه خدای مهربان گرد آوریم.هیأت و وفد مکرّم و با احترام به سوی پادشاه پادشاهان و فرمانروای مطلق برده می شوند و او آنها را وارد بهشت می گرداند.
۱۶)ان للمتقین مفازا (نبأ: ۳۱) «به راستی نصیب پرهیزگاران کامیابی است»
۱۷) إِنَّ الْمُتَّقِینَ فِی جَنَّاتٍ وَنَهَرٍ (قمر: ۵۴ ) «به راستی پرهیزگاران در باغها و کنار یکدیگرند».
۱۸)الْأَخِلَّاء یَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلَّا الْمُتَّقِینَ (زخرف: ۶۷) «در آن روز دوستان دشمن یکدیگرند جز پرهیزگاران».
۱۹)إِنَّ الْمُتَّقِینَ فِی جَنَّاتٍ وَعُیُونٍ ادْخُلُوهَا بِسَلاَمٍ آمِنِینَ.وَنَزَعْنَا مَا فِی صُدُورِهِم مِّنْ غِلٍّ إِخْوَاناً عَلَى سُرُرٍ مُّتَقَابِلِینَ حجر: ۴۵ – ۴۷ («پرهیزگاران در باغها و کنار چشمه ها هستند به سلامت و ایمنی به آن وارد شوید. آنچه دردلهایشان مایه ی کینه است برکنیم و برادرانه بر تختهایی روبروی یکدیگر قرار دارند.
۲۰) وَسِیقَ الَّذِینَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَى الْجَنَّهِ زُمَراً حَتَّى إِذَا جَاؤُوهَا وَفُتِحَتْ أَبْوَابُهَا وَقَالَ لَهُمْ خَزَنَتُهَا سَلَامٌ عَلَیْکُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِینَ (زمر: ۷۳) «آنان که از پروردگارشان ترسیده اند گروه گروه به بهشت برده شوند».
ای خدا ای فضل تو حاجت روا//با تو یاد هیچ کس نبود روا..این قدر ارشاد تو بخشیده‌ای//تا بدین بس عیب ما پوشیده‌ای…قطرهٔ دانش که بخشیدی ز پیش//متصل گردان به دریاهای خویش…قطرهٔ علمست اندر جان من//وارهانش از هوا وز خاک تن…یاد ده ما را سخنهای دقیق//که ترا رحم آورد آن ای رفیق…هم دعا از تو اجابت هم ز تو//ایمنی از تو مهابت هم ز تو..گر خطا گفتیم اصلاحش تو کن//مصلحی تو ای تو سلطان سخن..جز تو پیش کی بر آرد بنده دست//هم دعا و هم اجابت از توست..دست گیر از دست ما ما را بخر//پرده را بر دار و پردهٔ ما مدر..باز خر ما را ازین نفس پلید//کاردش تا استخوان ما رسید..از چو ما بیچارگان این بند سخت//کی گشاید ای شه بی‌تاج و تخت..این چنین قفل گران را ای ودود//کی تواند جز که فضل تو گشود..ما ز خود سوی تو گردانیم سر//چون توی از ما به ما نزدیکتر…ای که جان خیره را رهبر کنی//وی که بی‌ره را تو پیغمبر کنی…رحم فرما بر قصور فهمها…ای ورای عقلها و وهمها..
خداوندا قلب های ما را از غفلت بیدار کن.پروردگارا زندگی مان را به نور هدایت منور بگردان..خداوندا قلم عفو بر گناهان ما بکش وعیوب مان را در دنیا وآخرت بپوشان و دلهایمان را نرم و غم هایمان را بر طرف و کارهای خیرمان را برما آسان بگردان همه اوقات وعمرمان را پر از خیر و بخشش و مغفرت و توفیق و استواری و استقامت در کارها قرار بده. خداوندگارا همه‌ی بیماری‌های مهلک و خطرناک، یعنی منیت‌ها، کبرها، حسدها، تعدی‌ها، خیانتها، لاابالیگری‌ها را در همین ماه مبارک رمضان علاج و قابل درمان بفرما.. خداوندا والدین مان رابیامرز ومریضانمان راشفا عنایت فرما ومشکلداران را مشکلاتشان را بر طرف بفرما و توفیق بهره‌مندی از ثمرات و برکات روزه را به همه‌ی ما عطا بفرما تا بتوانیم با تزکیه‌ی نفس و زمینه‌سازی برای متقی شدن و با ایجاد تغییر و تحول در درون خود، زمینه‌ی تحقق سنتت إِنَّ اللَّهَ لا یغَیرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یغَیرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ را فراهم نماییم.وبا گرفتن روزه های این ماه حرکت مثبتی انجام دهیم ای خداوند متعال در این حرکت، ‌برکت و توفیقِ پرهیزگاری و رستگاری عنایت بفرما..آمین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.