آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / خطبه نماز جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ اهل سنت صادقیه تهران

خطبه نماز جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ اهل سنت صادقیه تهران

ارسال شده توسط احمد از خراسان

صادقیه

موضوع خطبه: ولادت سیدناعیسی بن مریم به بهانه ی آغازسال ۲۰۱۷میلادی
خطیب جمعه اهل‌سنت صادقیه تهران:استاد عزیز بابایی


مقدمه:مطالبی در قرآن بطور مفصل از آل عمران یعنی از همسرش مادر بزرگ سیدناعیسی واز دخترش مریم یعنی مادر سیدنا عیسی و از واز خود سیدنا عیسی وهمچنین از سیدنا زکریا وسیدنا یحیی آمده که در این خطبه به مناسبت آغاز ۲۰۱۷میلادی مطالبی رابطور مختصر از ولادت سیدنا عیسی خدمتتان عرض می کنم:

۱) اولین مطلب :مژده ی تولد سیدنا عیسی (ع) به سیدتنا مریم : خداوند متعال می فرماید:إِذْ قَالَتِ الْمَلَائِکَهُ «آنگاه که فرشتگان گفتند: یَا مَرْیَمُ ای مریم ! إِنَّ اللَّهَ یُبَشِّرُکِ خداوند تو را مژده می دهد بِکَلِمَهٍ مِنْهُ به کلمه ای از جانب خودش اسْمُهُ الْمَسِیحُ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ که نامش مسیح عیسی پسر مریم است وَجِیهًا فِی الدُّنْیَا وَالْآَخِرَهِ در حالیکه او در دنیا و آخرت دارای وجاهت است وَمِنَ الْمُقَرَّبِینَ و از زمره ی مقربان است .قَالَتْ رَبِّ أَنَّى یَکُونُ لِی وَلَدٌ مریم گفت: پروردگارا! چگونه مرا فرزندی خواهد بود وَلَمْ یَمْسَسْنِی بَشَرٌ در حالی که هیچ انسانی به من دست نزده است: قَالَ کَذَلِکِ اللَّهُ یَخْلُقُ مَا یَشَاءُ گفت: این چنین خداوند هر چه بخواهد می آفریند إِذَا قَضَى أَمْرًا فَإِنَّمَا یَقُولُ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ (آل عمران: ۴۵ و ۴۷) هر گاه اراده ی چیزی بکند فقط می گوید: پدید آی! پس (بدون تأخیر) پدید می آید».
۲) دومین مطلب:چگونگی حامله شدن مریم:(ع)خداوند متعال می فرماید : {وَاذْکُرْ فِی الْکِتَابِ مَرْیَمَ ) و در کتاب (آسمانی قرآن) از مریم سخن بگو إِذِ انْتَبَذَتْ مِنْ أَهْلِهَا مَکَانًا شَرْقِیًّا(۱۶) آنگاه که در ناحیه ی شرقی (مسجد) از خانواده اش کناره گرفت (تا به عبادت بپردازد) فَاتَّخَذَتْ مِنْ دُونِهِمْ حِجَابًا و پرده ای میان خود و آنان افکند. فَأَرْسَلْنَا إِلَیْهَا رُوحَنَا (در این هنگام) ما فرشته ی خود، جبرئیل را به سوی او فرستادیم فَتَمَثَّلَ لَهَا بَشَرًا سَوِیًّا (۱۷) و جبرئیل به صورت انسان کاملی بر مریم ظاهر شد. قَالَتْ إِنِّی أَعُوذُ بِالرَّحْمَنِ مِنْکَ إِنْ کُنْتَ تَقِیًّا}. (مریم: ۱۸ – ۱۶٫)مریم گفت: من از (سوء قصد) تو به خدای مهربان پناه می برم. اگر پرهیزکار هستی (و از خدا می ترسی به من تعرضی نکن. {قَالَ إِنَّمَا أَنَا رَسُولُ رَبِّکِ(جبرئیل) گفت: من فرستاده ی پروردگار تو هستم لِأَهَبَ لَکِ غُلَامًا زَکِیًّا}. (مریم: ۱۹)« تا پسری که (از گناهان) پاکیزه است به تو ببخشم».وقتی که مریم پاسخ جبرئیل را شنید، با تعجب گفت: (اَنَی یَکُونُ لِی غُلَامٌ وَلَمْ یَمْسَسْنِی بَشَرٌ وَلَمْ أَکُ بَغِیًّا}. (مریم: ۲۰٫)«گفت: چگونه پسری خواهم داشت در حالی که هیچ کسی (از راه مشروع) با من نزدیکی نکرده است و زناکار هم نبوده ام».جبرئیل هم در پاسخ او گفت: (کَذَلِکِ قَالَ رَبُّکِ هُوَ عَلَیَّ هَیِّنٌ «گفت: همانگونه است (که بیان داشتی) پروردگار تو گفته است: این (کار) برای من آسان است وَلِنَجْعَلَهُ آَیَهً لِلنَّاسِ و (این امر) به خاطر آن است که آن را آیه و نشانه ای (بر قدرت خدا) برای مردم قرار دهیم وَرَحْمَهً مِنَّا و او را (با برگزیدن به پیامبری) رحمتی از سوی خود سازیم (که مردم را به بندگی خدا و توحید فراخواند). وَکَانَ أَمْرًا مَقْضِیًّا} (مریم: ۲۱) و (این) کار انجام یافته است».
بزرگواران خداوند متعال در این آیه آفرینش حضرت عیسی (ع) بدون پدر را یکی از نشانه های قدرت خود معرفی کرده است. خدایی که آفرینش را به صورت های متنوع انجام داده است، مثلاً آدم را بدون پدر و مادر و فرزندان آدم را به وسیله ی پدر و مادر و حضرت عیسی را به وسیله ی مادر و بدون پدر آفریده است و این تنوع در آفرینش بر کمال قدرت و عظمت خدا دلالت می کند.
از علمای سلف روایت شده که وقتی جبرئیل پیام خدا را به گوش مریم رسانید، مریم تسلیم قضای خدا شد و به سخن او اطمینان پیدا کرد. پس جبرئیل به او نزدیک شد و در گریبان پیراهن او فوت کرد تا اینکه فوت به شرمگاه او رسید و به اذن خدا به حضرت عیسی (ع) حامله شد . خداوند متعال می فرماید:{وَمَرْیَمَ ابْنَتَ عِمْرَانَ خداوند همچنین به مریم دختر عمران مثل زده است الَّتِی أَحْصَنَتْ فَرْجَهَا که شرمگاه خود را حفظ کرد فَنَفَخْنَا فِیهِ مِنْ روحنا… }. (تحریم: ۱۲)« و ما از روح (متعلق به) خود در آن دمیدیم».
۳)سومین مطلب:دوری جستن مریم از قومش به سبب حاملگی :خداوند متعال می فرماید:{فَحَمَلَتْهُ پس مریم به او حامله شد فَانْتَبَذَتْ بِهِ مَکَانًا قَصِیًّا و با جنین خود در مکان دور دستی گوشه گرفت ((فَأَجَاءَهَا الْمَخَاضُ إِلَى جِذْعِ النَّخْلَهِ درد زایمان او را به کنار تنه ی درخت خرما کشاند (تا در آنجایی که خود را از دید مردمان پنهان کرده بود، بدان تکیه دهد، قَالَتْ یَا لَیْتَنِی مِتُّ قَبْلَ هَذَا وَکُنْتُ نَسْیًا منسیا} (مریم: ۲۳ – ۲۲٫)«. در آن هنگام درد زایمان شدت گرفت و عیسی (ع) متولد شد و مریم هنگام ولادتش) گفت: ای کاش قبل از این مرده بودم و چیز ناقابل و فراموش شده ای بودم».اینجا می بینیم سیدتنا مریم آرزوی مرگ می کند:حضرت مریم چون می دانست که مردم سخن او را باور نمی کنند بهترین راه – حل را دوری جستن از آنان دید . و چون می دانست که بعد از تولد عیسی با انواع تهمتهای ناروای مردم روبرو خواهد شد (لذا اندوه و هراس وجودش را فراگرفت) و در آن لحظه آرزوی مرگ کرد.
۴)چهارمین مطلب:ندایی به مریم توصیه می کند و از او دلداری می نماید: خداوند متعال می فرماید:(فناداها مِنْ تَحْتِهَا(جبرئیل یا حضرت عیسی) از پائین او، وی را صدا زد أَلَّا تَحْزَنِی که اندوهگین مباش قَدْ جَعَلَ رَبُّکِ تَحْتَکِ سَرِیًّا پروردگارت چشمه ای را پایین (تراز) تو قرار داده است. وَهُزِّی إِلَیْکِ بِجِذْعِ النَّخْلَهِ و تنه ی درخت خرما را به طرف خود بجنبان تُسَاقِطْ عَلَیْکِ رُطَبًا جَنِیًّا تا خرمای نورس دست چینی بر تو فرود آید،فَکُلِی وَاشْرَبِی وَقَرِّی عَیْنًا پس (از این خرمای شیرین) بخور و (از آن آب گوارا) بنوش و (با دیدن این فرزند دلبند و پیامبر) چشم را روشن دار فَإِمَّا تَرَیِنَّ مِنَ الْبَشَرِ أَحَدًا فَقُولِی و هر گاه کسی را دیدی (و از فرزندت سؤال کرد با اشاره) بگو: إِنِّی نَذَرْتُ لِلرَّحْمَنِ صَوْمًا من برای خدای مهربان روزه ی (سکوت) نذر کرده ام فَلَنْ أُکَلِّمَ الْیَوْمَ انسیا} (مریم: ۲۶ – ۲۴٫)«.. و امروز با هیچ انسانی سخن نمی گویم».در این آیه عده ای {وَقَرِّی عَیْنًا } را به معنی خوابیدن گرفته و گفته اند: خداوند مریم را به خوردن و آشامیدن و خوابیدن تشویق کرده است. و به دنبال آن خداوند از مریم خواسته است که از سخن گفتن با مردم بپرهیزد و پاسخ دادن به آنان را به پسرش واگذار کند، تا خجالت نکشد و با ظهور این معجزه پاکدامنی او به اثبات برسد.
۵)پنجمین مطلب:برگشتن مریم با فرزندش به میان مردم و تهمتهای ناروا: خداوند متعال در مورد بازگشت مریم با پسرش به میان مردم می فرماید:(و اتت قَوْمَهَا تَحْمِلُهُ مریم در حالی که فرزندش را برداشته بود، او را پیش اقوام خود برد. قَالُوا یَا مَرْیَمُ آنان گفتند: ای مریم! لَقَدْ جِئْتِ شَیْئًا فَرِیًّا کار زشتی کرده ای! ((یَا أُخْتَ هَارُونَ(و در توبیخ او گفتند:) ای خواهر هارون! (در مورد {یا أخت هارون} آراء مختلفی از مفسرین نقل شده است، عده ای «أخت» را به معنی شبیه گرفته اند، چون مریم در عبادت و بندگی کردن خدا به هارون شباهت داشته است. عده ای بر این باورند که چون مریم از نسل هارون برادر موسی (ع) بوده است، وی را خواهر هارون خطاب کرده اند. برخی هم گفته – اند که هارون نام مرد صالحی بوده که در میان آنان وجود داشته که مریم در زهد و بندگی با او مقایسه می شد (در نتیجه او را بعنوان خواهر هارون مورد خطاب قرار داده اند). مَا کَانَ أَبُوکِ امْرَأَ سَوْءٍ وَمَا کَانَتْ أُمُّکِ بَغِیًّا نه پدر تو مرد بدی بود و نه مادرت زن بدکاره ای (پس چطور مرتکب چنین کار زشتی شده ای) فَأَشَارَتْ إِلَیْهِ قَالُوا مریم (وقتی که شک و تردید و تهمتهای آنان را دید) به فرزندش اشاره کرده (و سخن گفتن را به او حواله کرد، و آنان گمان کردند که مریم آنان را مسخره می – کند پس) گفتند: کَیْفَ نُکَلِّمُ مَنْ کَانَ فِی الْمَهْدِ صَبِیًّا} (مریم: ۲۹ – ۲۷)« ما چگونه با کودکی که در گهواره است سخن بگوییم؟».
۶)ششمین مطلب:عیسی (ع) در گهواره سخن می گوید و خود را بنده ی خدا می نامد:خداوند متعال به نقل از سخن عیسی (ع) خطاب به قوم مریم می فرماید:(قال إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ عیسی (ع) گفت: من بنده ی خدایم آَتَانِیَ الْکِتَابَ کتاب (آسمانی انجیل) را به من خواهد داد وَجَعَلَنِی نَبِیًّا و مرا پیامبر خواهد کرد (و هر چه بخواهد به من وحی می کند) ((وَجَعَلَنِی مُبَارَکًا أَیْنَ مَا کُنْتُ و مرا در هر کجا که باشم شخص پر خیر و برکتی (برای دین خود و دعوت بدان) می نماید وَأَوْصَانِی بِالصَّلَاهِ وَالزَّکَاهِ مَا دُمْتُ حَیًّا و مرا به نماز خواندن و زکات دادن تا وقتی که زنده باشم سفارش می فرماید وَبَرًّا بِوَالِدَتِی و (مرا توصیه می کند) به نیکی در حق مادرم وَلَمْ یَجْعَلْنِی جَبَّارًا شَقِیًّا و مرا زورگو قرار نداد که (از اطاعت و بندگی او و نیکی به مادرم سرباز زنم و در نتیجه) بدبخت شوم. وَالسَّلَامُ عَلَیَّ یَوْمَ وُلِدْتُ و سلام (خدا) بر من است آن روز که متولد شدم وَیَوْمَ أَمُوتُ و آن روز که می میرم وَیَوْمَ أُبْعَثُ حَیًّا و آن روز که زنده و برانگیخته می شوم. ذَلِکَ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ این است عیسی پسر مریم (با این صفات و ویژگیهایی که گذشت) قَوْلَ الْحَقِّ الَّذِی فِیهِ یَمْتَرُونَ}. ( مریم: ۳۴ – ۳۰٫)« این سخن راستین درباره ی اوست، سخن راستینی که در آن شک و تردید می کنند».با توجه به این آیات اولین سخنی که عیسی (ع) بر زبان رانده است، اقرار به بندگی خدا است. و با این اقرار خود از یک طرف پروردگار خود را از داشتن فرزند منزه داشته و از طرف دیگر مادرش مریم را از ظن و گمان – های باطل قومش تبرئه کرده است. ابن کثیر در تفسیر آیه – ی {والسلام علیّ یومَ ولدتُ } گفته است: این آیه دلالت می کند بر اینکه عیسی (ع) خود را بنده ی خدا و یکی از آفریده های او می دانست که مانند بقیه ی بندگان خدا زندگی می کند و می میرد و در قیامت برانگیخته می شود با این تفاوت که وی در طی این مراحل – که برای دیگر بندگان بسیار دشوار است – از سلامتی کامل برخوردار خواهد بود.
۷) سیدنا عیسی (ع) در گهواره مردم را به بندگی خدا دعوت می کند:خداوند به نقل از آنچه عیسی (ع) در گهواره به قوم مریم گفت، می – فرماید: {وَإِنَّ اللَّهَ رَبِّی وَرَبُّکُمْ فَاعْبُدُوهُ هَذَا صِرَاطٌ مستقیم } (مریم: ۳۶)«و بدرستی که خداوند پروردگار من و پروردگار شما است، پس او را پرستش کنید. این است راه راست (که هر کس از آن پیروی کند، هدایت می یابد و هر کس با آن به مخالفت برخیزد، گمراه می شود)».
۸)اختلاف اهل کتاب در مورد سیدنا عیسی (ع):خداوند متعال می – فرماید: {فاختلف الْأَحْزَابُ مِنْ بَیْنِهِمْ فَوَیْلٌ لِلَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ مَشْهَدِ یَوْمٍ عظیم} (۲)«گروهها (ی اهل کتاب در مورد حضرت عیسی) با هم دچار اختلاف نظر شدند. و ای بر حال کافران در هنگامه ی روزی بزرگ».بعد از آنکه مشخص شد که حضرت عیسی (ع) بنده – ی خدا و فرستاده ی اوست و کلمه و روحی است از جانب خدا که به مریم القا شده است، اهل کتاب دچار اختلاف شدند و عقاید گوناگونی را درباره ی وی ابراز داشتند، جمهور یهودیان او را فرزند زنا و سخن گفتن وی در گهواره را سحر دانستند، عده ای دیگر بر این باور بودند که آنکه در گهواره سخن گفته خدا بوده نه عیسی، عده ای هم او را پسر خدا خواندند و برخی هم معتقد به تثلیث شدند، بعضی هم گفتند: عیسی بنده ی خدا و فرستاده ی اوست، واین همان سخن حقی است که خداوند مؤمنان را به آن هدایت کرده است، و خداوند به جز این گروه، دیگر گروهها را که در مورد حضرت عیسی دچار انحراف شده و بر خدا دروغ بسته و مدعی شده اند که خدا پسر دارد به شدت تهدید کرده و به آنان تا روز قیامت مهلت داده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.