آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / خطبه نماز جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ اهل سنت صادقیه تهران

خطبه نماز جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ اهل سنت صادقیه تهران

ارسال شده توسط احمد از خراسان

صادقیه

موضوع خطبه: اسراء و معراج
خطیب جمعه اهل‌سنت صادقیه تهران:استاد عزیز بابایی

۱)اولین نکته،در باره تعریف اسراء ومعراج است :که به ﺳﻔﺮ ﺯﻣﯿﻨﯽ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ خدا ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻟﺼﻼﻩ ﻭﺍﻟﺴﻼﻡ ﺍﺯ ﻣسجد الحرام ﺑﻪ ﻣﺴﺠﺪ ﺍﻻﻗﺼﯽ ((ﺍﺳﺮﺍﺀ)) ،ﻭ ﻋﺮﻭﺟﺶ ﺑﻪ ﺁﺳﻤﺎﻧﻬﺎﯼ ﻫﻔﺘﮕﺎﻧﻪ ((ﻣﻌﺮﺍﺝ)) اطلاق ﻣﯿﺸﻮﺩ.که یکسال قبل از هجرت اتفاق افتاد. ﻭﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ طی کردن این سفر طولانی در پاسی از یک شب، ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﻌﺠﺰﺍﺕ ﻭ ﺩﻻﯾﻞ ﻧﺒﻮ ﺕ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻟﺼﻼه ﻭﺍﻟﺴﻼﻡ ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ.
۲) دومین نکته در باره سخن قرآن در باره اسراء و معراج است : الله متعال از اسراء در سوره اسراء و از معراج در سوره نجم سخن به میان آورده است و حکمت اسراء را در سوره اسراء چنین بیان نموده است: (سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ تسبیح و تقدیس خدائی را سزا است که بنده خود ( محمّد پسر عبدالّله ) را در شبی از مسجدالحرام ( مکّه ) به مسجدالاقصی ( بیت المقدّس ) برد ، آنجا که دَور و بر آن را پربرکت ( از اقوات مادی و معنوی ) ساخته ایم لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا تا ( در این کوچ یک شبه زمینی و آسمانی ) برخی از نشانه های ( عظمت و قدرت خداوندی ) خود را بدو بنمایانیم ( و با نشان دادن فراخی گستره جهان و بخشی از شگفتیهای آن ، او را از بند دردها و رنجهای زمینیان برهانیم و با دل و جرأت بیشتر به میدان مبارزه حق و باطل روانه گردانیم ) . إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ البَصِیرُ) (اسراء، ۱) بی گمان خداوند بس شنوا و بینا است . ( نه سخنی از او پنهان و نه کاری از او نهان می ماند ).درباره معراج هم فرموده: (وَلَقَدْ رَآهُ نَزْلَهً أُخْرَى) نجم : ۱۳) او که بار دیگر ( در شب معراج ) وی را دیده است (عِندَ سِدْرَهِ الْمُنْتَهَى ) نجم :۱۴ نزد سدرهالمنتهی .که مکانی است در آسمانها .(عِندَهَا جَنَّهُ الْمَأْوَى) نجم :۱۵ بهشت که منزل ( و مأوای متقیان ) است در کنار آن است . (إِذْ یَغْشَى السِّدْرَهَ مَا یَغْشَى) نجم : ۱۶ در آن هنگام ، چیزهائی سدره را فرا گرفته بود که فرا گرفته بود ( و چنان عجائب و غرائبی ،که قابل توصیف و بیان ، با الفبای زبان انسان نیست ) (مَا زَاغَ الْبَصَرُ وَمَا طَغَى) نجم :۱۷ چشم ( محمد در دیدن خود به چپ و راست ) منحرف نشد و به خطا نرفت ، و سرکشی نکرد و ( تنها به همان چیزی نگریست که می بایست ببیند و بنگرد ) .یعنی آنچه دید عین واقعیت بود و حقیقت داشت .(لَقَدْ رَأَى مِنْ آیَاتِ رَبِّهِ الْکُبْرَى) نجم : ۱۸ او بخشی از نشانه های بزرگ ( و عجائب ملکوت ) پروردگارش را ( در آنجا ) مشاهده کرد ( از جمله ، سدرهالمنتهی ، بیت المعمور ، بهشت ، دوزخ ، و جبرئیل را با قیافه فرشتگی خود ) .
۳)نکته سوم ، درباره اهداف دقیق و عمیق و دلالتهای حکیمانه و نکاتی شگفت انگیز سفر اسرارآمیز نبوی است که برخی از آنها عبارتنداز:۱) این سفر صریحاً گویای این مطلب است که محمدصلی الله علیه وسلم ، پیامبر «قبلتین» وامام «مشرقین» و «مغربین» و جانشین پیامبران گذشته و پیشوای نسلهای آینده است.۲) در سفر اسراء و معراج، شهر «مکه» با شهر «قدس» و مسجدالحرام با مسجد الاقصی پیوند یافت ۳) در این سفر سایر پیامبران پشت سر پیامبر اسلام نماز خواندند. این واقعه در حقیقت اعلام این مطلب بود که : رسالت محمد فراگیر و امامتش جاودانی و تعالیم وی انسان ساز است و صلاحیت رهبری همه بشریت را در هر زمان و مکانی دارا می باشد . نماز خواندن سایر پیامبران پشت سر پیامبر اسلام، دلیلی است بر اینکه آن بزرگواران رهبری و پرچمداری را به پیامبر بزرگ اسلام سپردند و شریعت اسلامی، شریعتهای گذشته را منسوخ کرد و پیروان این پیامبران با تأسی از آنان می بایست رهبری این پیامبر و رسالت او را که باطل ازهیچ سویی به آن راه ندارد، بپذیرند.برای همین در سوره اسراء، شخصیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم ، به عنوان فرد برگزیده ای مشخص شد و امامت و رهبری او توصیف گردید و جایگاه امتی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در میان آنها مبعوث شده بود و آنان به او ایمان آورده بودند نیز بیان نموده شد و نقش و رسالت این امت که در جهان و در میان ملتها ممتاز می باشد، بازگو گردید.
۴)نکته چهارم ، اینکه اصحاب اهمیت وجایگاه مسجدالاقصی را درک کردند و مسئولیت خود را در برابر آن دانستند:مسجدالاقصایی که در تحت فرمانروایی رومیها اسیر بود؛ را در خلافت عمر بن خطاب رضی الله عنه آزاد کردند و بعد از آن همواره مسجدالاقصی در امنیت و آسایش قرار داشت تا اینکه در قرن پنجم هجری صلیبی ها در آن به مدت یک قرن به فساد و تباهی پرداختند؛ سپس مسلمانان آن را به فرماندهی صلاح الدین ایوبی آزاد کردند و اینک در اشغال یهودیان است پس راه آزادی آن چیست؟ راه آزادی قدس، جهاد در راه خدا به شیوه ای که اصحاب و یاران پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در آن بودند، می باشد.
۵)نکته پنجم در باره حکمتها ، دلالتها و فواید پیوند میان مسجدالاقصی و مسجدالحرام است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:۱) اهمیت مسجدالاقصی به عنوان محل اسراء و معراج پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم برای مسلمانها که قبله نخست آنها بوده است، مسلمانان را وادار می کند که مسجدالاقصی و فلسطین را دوست داشته باشند؛ چون مبارک و مقدس است.۲) پیوند مسجدالحرام با مسجدالاقصی بیانگر این موضوع است که تهدید مسجدالاقصی تهدید مسجدالحرام است و از نیل تا مسجدالاقصی مقدمه ای برای اشغال از نیل تا مسجدالحرام است؛ پس مسجدالاقصی دروازه ای است که به سوی مسجدالحرام باز می شود و از دست رفتن مسجدالاقصی و افتادن آن در دست صهیونیسم به معنی این است که امنیت مسجدالحرام و حجاز نیز مورد تهدید است و دشمنان به آن چشم دوخته اند و تاریخ گذشته و حال این را تأیید می نماید.بعد از جنگ ۱۹۶۷ میلادی که صهیونیستها، بیت المقدس را اشغال کردند، رهبرانشان فریاد برآوردند که هدف بعدی اشغال حجاز و قبل ازهمه مدینه و خیبر است.دافید گوریون، رهبر یهودیها، بعد از اینکه لشکریان صهیونیست، قدس را محاصره می نمایند، در جمع سربازان و جوانان صهیونیستی که در نزدیک مسجدالاقصی گرد آمده بودند، حاضر شد و در جمع آنها سخنرانی آتشینی ایراد نمود و با این گفته اش آن را به پایان رساند: «ما قدس را گرفته ایم و اینک راهمان را به سوی یثرب ادامه می دهیم.» خانم گولدا مائیر نخست وزیر صهیونیسم بعد از اشغال بیت المقدس و خلیج ایالت عقبه می گوید: «بوی پدران و نیاکانم در مدینه و حجاز به مشامم می رسد و آنها سرزمینهای ما هستند که آنها را پس خواهیم گرفت.» صهیونیستها از آن تاریخ به بعد، نقشه ای برای دولت آینده ی خود منتشر نمودند که از فرات تا نیل تمام منطقه را در برمی گیرد و جزیره ی عربی ، اردن ، سوریه ، عراق ، مصر ، یمن ، کویت و تمام خلیج در این نقشه قرار دارد و آنها بعداز پیروزی خود در سال ۱۹۶۷ میلادی این نقشه را در اروپا توزیع کردند.
۶)نکته ششم در باره ارتباط بین آیات در سوره ی اسراء است که به این موضوع اشاره می نماید که بنی اسرائیل به زودی مقام رهبری امت و بشریت را از دست خواهند داد؛ چون آنها کارهایی کرده اند که برای باقی ماندن آنها در این مقام مجالی باقی نمانده است و خداوند این منصب را عملاً به پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم منتقل خواهد گردانید و هر دو مرکز دعوت ابراهیمی را به آن حضرت اختصاص خواهد داد.
۷)نکته هفتم – اثبات اهمیت و جایگاه نماز: چراکه براساس سنت و احادیث نبوی نماز در شب عروج پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم به آسمانها فرض شده است و آن گونه که ابن کثیر گفته است: این امر بیانگر اهمیت و عظمت نماز است.
۸)نکته هشتم، اینکه آن حضرت از خطرهای بیماریهای اجتماعی برای امتش سخن گفت و کیفر آنها را نیز بر اساس آنچه در شب اسراء و معراج مشاهده کرده بود بیان داشت. تا امت اسلامی را نسبت به این بیماریها هشدار دهد چون کافی است چنین بیماریهایی امتی را از پا درآورد و آن را ازجایگاه واقعی خود که رهبریت بشریت است پایین بیندازد و او را دنباله رو سایرین کند. از جمله می توان به امور ذیل اشاره کرد:۱) کیفر غیبت و غیبت کنندگان: پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در معراج افرادی را دید که گوشت مرده را می خورند، جبرئیل گفت: «اینها کسانی هستند که با غیبت کردن مسلمان دیگر گوشت مردم را می خورند.» (الفتح الربانی، اسناد آن صحیح است).۲) کیفر خوردن اموال یتیمان: پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم در آن شب مردانی را دید که لبهای بزرگی مانند لب شتر دارند و در دستهایشان قطعه های بزرگی از آتش است وسنگهای بزرگی به دهانشان زده می شود که از پشتشان خارج می شود. جبرئیل گفت: اینها کسانی هستند که از روی ستم و ظلم، مال یتمیان را خورده اند. (فتح الباری شرح صحیح البخاری)۳) رباخواران: پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم قومی را دید که شکمهایشان مانند خانه ها بود و در آن مارهایی بود که از بیرون، شکمشان دیده می شد. جبرئیل گفت: اینها رباخواران اند. (تفسیر ابن کثیر)۴) همچنین کیفر و سزای زناکاران و آنهایی که زکات نمی دهند و کسانی که پیام آور فتنه هستند ودر امانت بی اعتنایی و سستی می کنند را بیان فرمود. (تفسیر طبری، الفتح الربانی)۵) پاداش مجاهدان: پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم بر گروهی گذر نمود که در یک روز می کارند و در همان روز درو می کنند و پس از اینکه درو می کنند باز به همان شکل اولیه برمی گردد. جبرئیل گفت: «اینها مجاهدان راه خدایند که نیکیهایشان هفتصد برابر می شود و چیزی از آنها کاسته نمی شود.»مجاهدانی که با دشمنان خطرناک مقدسات اسلامی وغاصبان مسجد الاقصی جهاد می کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.