آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / خطبه نماز جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ اهل سنت صادقیه تهران

خطبه نماز جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ اهل سنت صادقیه تهران

ارسال شده توسط احمد از خراسان

صادقیه

موضوع خطبه: برنامه ریزی برای سال جدید
خطیب جمعه اهل‌سنت صادقیه تهران:استاد عزیز بابایی

هنوز ابتدای سال نو است اولین جمعه سال جدید است بیایید برای سال جدید خود برنامه ریزی خوبی داشته باشیم که برخی از موارد در این خطبه خدمتتان یادآوری می کنیم ازالله متعال می خواهم سال جدید رات سالی پر از خیر وخوبی وبرکت در دین ودنیا وآخرت ما قرار دهد:
۱ – سعی کنیم در این سال جدید صحبتهای ما و افکارما حاوی پیام مثبت وانرژی مثبت برای دیگران باشد تا انسانهای دیگری که در کنار ماهستند احساس راحتی و خوشی بکنند..آری در این سال جدید می توانیم قصه های کهنه ی رنج آور وغم آور سال گذشته که دیگران را غمگین و ناراحت میسازند را به فراموشی بسپاریم. وبرای دیگران آنهارابازگو نکنیم.
۲ – بیایید در این سال جدید همیشه خوبی ها را ببینیم، مانند آن نقاشی باشیم که برای نقاشی یک منظره ای، منطقه ی زیبایی را اختیار میکند، منظره های زشت را اصلا نقاشی نمیکند، بیاییم همیشه خوبی های هرکسی را بگوییم، هیچگاه خود را قاضی و حکم قرار ندهیم تا به جستجوی عیب های دیگران بپردازیم. هرگاه کسی اشتباهی کند او را با لطف ومهربانی به اشتباهش آگاهش کنیم، خوب نیستند آن انسانهای منفی که همیشه از عیب دیگران صحبت میکنند، هرگاه در مقابل شان صد کار نیکی داشته باشی همه را فراموش نموده فقط یک عیب را در مقابل خود قرار میدهند و بر این اساس به نظر آنان هیچ انسان خوبی یافت نمیشود، زیرا همه ی مخلوقات حداقل یک عیبی دارند، تنها بی عیب پروردگار است.
۳ – بیایید در سال جدید همیشه بجای صحبت و فکر از آینده ی بد به آینده ی خوب فکر کنیم، همیشه بشارت و خوشخبری از آینده ی خوب بدهیم، فردای قشنگ، زندگی سعادتمند، آخرتی با راحت و آرامش … همیشه برای انسان در مورد بهبود زندگی آینده صحبت کنیم و دروسمان همیشه درس سعادت باشد …
۴ – بیایید در سال جدید بجای (چرا اینطور شد) که غم آورهست در باره (چی باید کرد)فکر کنیم و برنامه برای بهبود حال خود و وضعیت زندگی بریزیم. بیایید اگر شکستی در گذشته داشتیم آن شکست خود را راهی برای پیروزی قرار بدهیم، چه که بعد از هر شکست پیروزى میباشد.می گویند حیوانی مثلا گاوی به گودالی افتاد مالکش چون تنها بود نتوانست آن را بیرون آورد و صداهای حیوان اذیتش می کرد خواست او را هر چه زودتر بکشد تا حیوان زیاد اذیت نبیند شروع کرد بر سر و روی آن خاک ریخت اما حیوان در هربار خودش را تکان داد وخاکها را به ته گودال ریخت و زیر پایش گذاشت وخودش بالا آمد تا اینکه زنده از گودال خارج شد.آری نباید دست بسته تسلیم روزگار شویم بلکه برای مبارزه با مشکلات باید سعی وتلاش بورزیم، اما متاسفانه برخی از انسانها دست بسته تسلیم روزگار می شوند.
۵ – ما طبق قرآن می دانیم که پروردگار به ما اختیار داده است تا زندگی خود را منظم سازیم چنانچه خداوند جل جلاله می فرماید: {إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ} (الرعد: ۱۱) خداوند حال و وضع هیچ قوم و ملّتی را تغییر نمی دهد ( و ایشان را از بدبختی به خوشبختی ، از نادانی به دانائی ، از ذلّت به عزّت ، از نوکری به سروری ، و . . . و بالعکس نمی کشاند ) مگر این که آنان احوال خود را تغییر دهند . بیایید در سال جدید ما بجای اینکه ناکامی های خویش را همه اش را به تقدیر نسبت بدهیم.باید خود را از داخل خود تغییر دهیم تا پروردگار به ما کمک نموده ما را در رسیدن به منزل مقصود یاری رساند.
۶ – بیایید در سال جدید اوقات خود را منظم تقسیم کنیم، و۲۴ ساعت زندگی مان طبق همان تقسیم اوقات منظم باشد، عبادتهای مان مطابق تقسیم اوقات و وقت هر چیزی برای مان معلوم باشد، مانباید بدون تقسیم اوقات باشیم و هر کسی که توانست دستمان را بگیرد و به هرجایی که ما را ببرد با وی برویم،// کای بسا ابلیس آدم‌رو که هست… پس به هر دستی نباید داد دست‌//
۷ – بیایید در سال جدید ما تنها خود را در مصیبت ها ملامت کنیم نه دیگران را.چون (اکثر مصیبتهایی که به ما می رسد جزای اعمال زشت خودمان است) بنابراین برای اینکه مصیبت ها رفع گردند باید آن اعمال زشت را اصلاح کنیم اگر دانشجویی ودانش آموزی هنگام ناکامی بگوید من درس نخواندم ناکام شدم بلکه بگوید استاد مرا ناکام کرد.نمی تواند موفق باشد چون دیدش اشتباه هست.
۸ – ببایید در سال جدید به الفاظی که بزبان می آوریم متوجه باشیم،که چه میگوییم، دیگران از ما چه میشنوند، آیا با گفتن این الفاظ ارزش اخلاقی مان را در نزد دیگران به خوبی نشان می دهیم، و یا اینکه ارزش خود را از دست میدهیم، بنابراین در اختیار کلمات مثبت حتی برای نزدیکترین رفیق و دوست خود سعی و تلاش بورزیم، اما متاسفانه برخی از انسانها خود را با حرفهای زشت و بد اخلاقی به بدی وبه بی شخصیتی به دیگران نشان می دهند ، استخدام الفاظ زشت و دشنام دادن به دیگران را افتخار دانسته وفکر میکنند که هرقدر زشت سخن بگویند، در نظر دیگران خوب بنظر می آیند.
۹ – بیایید در سال جدید خود را به شکلی از اشکال همیشه پاک و بی عیب ندانیم،و گناهان خود را توجیه ننماییم، بلکه باید یک گناه کوچک را مانند کوهی فکر نموده، فورا به بارگاه الهی توبه کنیم.
۱۰ – بیایید در سال جدید برای خرج مال مان برنامه داشته باشیم.در مال خود بخشی را برای خدمت به اسلام، همکاری با فقراء، نشر دعوت اسلامی تخصیص بدهیم، و مالمان را طوری خرج کنیم که سبب هلاکت مان در آخرت نباشد.
۱۱ – بیایید در سال جدید در مورد نتایج کارمان فکر کنیم، خودمان خود را محاسبه کنیم، در این سالی که گذشت چه کردم؟ در این جمعه چه کردم؟ امروزم چطور سپری شد؟ امسال دینداری ام نسبت به پارسال چقدر تفاوت نموده است؟ آیا ارتباط با پروردگار دارم؟ ایا الله از من راضی خواهد بود؟ اگر مرگ ناگهان بیاید چه آماده گی هایی برای آخرت دارم؟ آیا والدینم از من راضی هستند؟ چه کنم تا دوستانم از من نرنجند؟ اما متاسفانه برخی از انسانها هیچ فکری نمی کنند.
۱۲ – بیایید در سال جدید دارای خط فکری منظم باشیم مطابق یک اندیشه زندگی کنیم باهربادی به هرناکجا آبادی نرویم .
۱۳ – بیاییم در سال جدید باورهایمان را فربه تر نماییم باور به خدا ، باور به قرآن ، باور به زندگی ، باور به خود .. بنابراین با باور زندگی نموده و نتایج زندگی خویش را با باور عالی بدست بیاوریم،اما اگر خدای ناکرده به هر چیزی شک کنیم، حتی بر خود شک نماییم،درآنصورت با بی باوری ها همیشه بطرف ناکامی در حرکت خواهیم کرد.
۱۴ – بیایید در سال جدید مصمم باشیم یعنی با برنامه ریزی دقیق تصمیم بگیریم، من باید خود را از این بدبختی نجات دهم، وبا تصمیم قوی همیشه زحمت میکشم و بالآخره پیروز میشوم،نه اینکه هرچی که شد شد مهم نیست.
۱۵ – بیایید در سال جدید در کنار ثروتهای مادی علم را هم ثروت بدانیم، تقوا را ثروت هم بدانیم،همینطور فکر و ارتباط با پروردگار را هم ثروت بدانیم ، با این ثروت ها زندگی کنیم، نه اینکه در این عرصه ها فقیر باشیم، فقیری در فکر و اندیشه، فقیری در تقوا، و..
۱۶ – بیایید در سال جدید مال دنیا را در حد وسیله برای رسیدن به اهداف والا بدانیم نه اینکه تمامی هدف مان فقط بدست آوردن پول باشد، و هنگامی هم که بدست آوردیم یا بخیل باشیم و یا اینکه بیجا مصرف کنیم.
۱۷ – بالآخره بزرگواران دنیا جای وقت گذرانی نیست بلکه دنیا جای رسیدن به اهداف عالی است واهداف عالی هم دست یافتنی هستند البته همت مردانه و اراده آهنین می خواهد.
بی حجابانه درا از در کاشانه ی ما//که کسی نیست به جز ذکر تو در خانه ی ما…گر بیایی به سر تربت ویرانه ی ما//بینی از خون جگر آب شده خانه ی ما…مرغ باغ ملکوتیم در این دیر خراب//می شود نور تجلای خدا دانه ما..با احد در لحد تنگ بگوییم که دوست//آشنایم توئی و غیر تو بیگانه ی ما..گر نکیر آید و پرسد که بگو رب تو کیست//گویم آن کس که ربود این دل دیوانه ی ما..شکر لله که نمردیم رسیدیم به دوست//آفرین باد بر این همت مردانه ی ما…محی برشمع تجلای جمالش می سوخت//دوست می گفت زهی همت مردانه ی ما
انصافا در این هفته تعطیلی چند نفر از جوانان نمازگزار جهاد کردند آنها به این زیبایی دیوارهای مسجد را رنگ زدند خداوندا به جان ومال وایمانشان برکت بده والدینشان را رحمت ومغفرت فرما فرزندانشان راسالم و صالح بفرما..

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.