آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / خطبه نماز جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ اهل سنت صادقیه تهران

خطبه نماز جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ اهل سنت صادقیه تهران

ارسال شده توسط احمد از خراسان

صادقیه تهران

موضوع خطبه: اولین عامل رشد و سقوط نسلهادر قرآن
خطیب جمعه اهل‌سنت صادقیه تهران:استاد عزیز بابایی

الله متعال در قرآن کریم اولین عامل رشد نسلهای گذشته را خطاب به همه نسلهایی که مخاطب قرآن هستند چنین توصیف می فرماید: (إِذَا تُتْلَى عَلَیْهِمْ آیَاتُ الرَّحْمَنِ خَرُّوا سُجَّدًا وَبُکِیًّا)هر زمان که آیات خداوند مهربان پیش ایشان تلاوت می شد، سجده کنان و گریان به خاک می افتادند. خیلی از انسانها هم ممکن است گریه کنند ولی خداوند آن گریه ای را اولین عامل رشد نسلهای گذشته وحال وآینده معرفی می کند که بخاطر تحت تاثیر قرار گرفتن از آیات خداوند رحمان گریه می کنند تا آمادگی پیدا کنند در صحنه های زندگی از نور خدا و از بهترین دستورهایی که از سوی پروردگارشان به سوی شان نازل شده، و از رضایت الهی و از راه پروردگارشان تبعیت و پیروی کنند.شاید کسی بگوید که چنین گریه ای کی می تواند مایه رشد وحیات معنوی کسی شود..مولانا در پاسخ می فرماید:… طفل یک روزه را بنگرید که راه زندگى خود را چگونه مى داند و مى فهمد که باید براى رسیدن دایه مهربان، گریه سر داد. مگر تو نمى دانى که دایه دایگان شیر رایگان و بدون گریه نخواهد داد. ستون قوام بخش دنیا با دو رشته مستحکم شده است گریه ابر و سوز آفتاب …تا نگرید ابر کی خندد چمن//تا نگرید طفل کی جوشد لبن…طفل یک روزه همی‌داند طریق//که بگریم تا رسد دایهٔ شفیق..گریهٔ ابرست و سوز آفتاب//استن دنیا همین دو رشته تاب..گر نبودی سوز مهر و اشک ابر//کی شدی جسم و عرض زفت و سطبر..کی بدی معمور این هر چار فصل//گر نبودی این تف و این گریه اصل…سوز مهر و گریهٔ ابر جهان//چون همی دارد جهان را خوش‌دهان..آفتاب عقل را در سوز دار//چشم را چون ابر اشک‌افروز دار.. بزرگواران ما از خودمان بپرسیم یادمان می آید که کی از ترس خدا بر چشمانمان اشکی نشسته است؟ چندسال می شود که چنین حالی که از حال انبیا وصالحان است نداشته ایم؟ آیا در عمرمان حداقل یکبار از این حالها داشته ایم؟ممکن است در عمرمان یکبار چنین حالی پیداکنیم وهمان هم مورد توجه الله متعال قرار گیرد. از عایشه – رضی الله عنها – روایت است که از ایشان در مورد شگفت انگیزترین چیزی که از رسول الله – صلى الله علیه وآله وسلم – مشاهده نموده است، پرسیدند. او اندکی، سکوت نمود؛ سپس گفت: یکی از شب ها، رسول الله – صلى الله علیه وآله وسلم – فرمود: «ای عایشه! امشب مرا بگذار که به عبادت پروردگارم بپردازم». عایشه – رضی الله عنها – می گوید: من گفتم: به خدا سوگند که من در کنار شما بودن را دوست دارم؛ همچنین آنچه را که باعث خوشحالی شما شود هم دوست دارم. به هر حال، آن حضرت – صلى الله علیه وآله وسلم – برخواست و وضو ساخت و به نماز ایستاد و آن قدر گریه نمود که پیراهنش خیس شد. همچنین در حالت نشسته به اندازه ای گریه نمود که ریشش خیس شد. بعد از آن، آن قدر گریه نمود که زمین خیس شد. آن گاه بلال آمد و وقت نماز اعلام نمود. و چون دید رسول الله – صلى الله علیه وآله وسلم – گریه می نماید، گفت: ای رسول خدا! شما گریه می کنید در حالی که خداوند گناهان گذشته و آینده شما را مغفرت نموده است؟!! آن حضرت – صلى الله علیه وآله وسلم – فرمود: «آیا بنده سپاسگزاری نباشم؟ آیه ای بر من نازل شده است؛ وای به حال کسی که آن را بخواند و در آن، تدبر نکند { ان فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآَیَاتٍ لِأُولِی الْأَلْبَابِ ..}» [آل عمران: ۱۹۷] «همانا در آفرینش آسمان ها و زمین و آمد و شد شب وروز، نشانه هایی برای صاحبان خرد است» (صحیح ابن حبان؛ و این حدیث، حسن می باشد چنان چه در صحیح ترغیب و ترهیب آمده است).
الله متعال در قرآن مبین مهمترین عوامل سقوط و ورشکستی نسلها را هم چنین می فرماید:(أَضَاعُوا الصَّلاهَ)نماز را ضایع کردند. در اینکه منظور از” اضاعه صلاه” در اینجا ترک نماز است و یا تاخیر از وقت آن، و یا انجام دادن اعمالى که نماز را در جامعه ضایع کند؟ حالا چرا از میان تمام عبادات، روى نماز در اینجا انگشت گذارده شده؟ شاید دلیل آن این باشد که” نماز” چنان که مى دانیم سدى است در میان انسان و گناهان، هنگامى که این سد شکسته شد، غوطه ور شدن در شهوات، نتیجه قطعى آنست و به تعبیر دیگر همانگونه که پیامبران، ارتقاء مقام خود را از یاد خدا شروع کردند و به هنگامى که آیات خدا بر آنها خوانده مى شد به خاک مى افتادند و گریه مى کردند، این پیروان ناخلف سقوط و انحرافشان از فراموش کردن یاد خدا شروع شد. وخوب است در اینجا اشاره ای به آرای أئمه درباره تارک الصلاه کنیم:در نزد مالک و ابوحنیفه و شافعی تارک الصلاه تکفیر نمی شود بلکه فاسق است و وادار به توبه می شود اگر توبه نکرد، به نزد مالک و شافعی حد او قتل است و باید کشته شود.ابوحنیفه گوید: کشته نمی شود بلکه تعزیر می شود و تا روزی که آن را نخواند باید حبس و زندانی گردد. و احادیث تکفیر او را بر کسی حمل می کنند که آن را انکار، و ترک آن را حلال بداند.
(وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ)و به دنبال ( لذائذ و) شهوات راه افتادند.غرق در شهوات شدند.بزرگواران آنانی که نماز را ضایع کنند دیگر نمی توانند از نور خدا تبعیت کنند .دیگر توفیق نمی یابند از بهترین دستورهایی که از سوی پروردگارشان به سوی شان نازل شده، پیروی نمایند.آنان دیگر نمی توانند رضایت الهی و راه پروردگارشان و از فرستادگان ( خدا ) و از حقی پیروی کنند که از سوی پروردگارشان آمده است.بلکه آنان بدنبال چیزی می روند که خدای را بر سر خشم می آورد ، و از چیزی که موجب خوشنودی او است بدشان می آید.و از باطل پیروی می کنند.
(فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا)( مجازات ) گمراهی ( خود را در دنیا و آخرت ) خواهند دید.غی : به معنی پریشانی وگمراهی است . سرانجام گمراهی هم هدر رفتن و نابود شدن است .
آن گاه دو لنگه در توبه باز می شود، و از آن نسیمهای رحمت و لطف و نعمت وزیدن می گیرد. بنا بر این چنان نیست که اگر کسى یک روز در شهوات غوطه ور شود براى همیشه مهر یاس و نومیدى از رحمت خدا بر پیشانى او کوفته شود، بلکه تا نفسى باقى است و انسان در قید حیات دنیا است، راه بازگشت و توبه باز است:(إِلا مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا مگر آن کسانی که توبه کنند و ( چنان که باید) ایمان بیاورند و کارهای شایسته کنند. فَأُولَئِکَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّهَ این چنین کسانی وارد بهشت می شوند وَلا یُظْلَمُونَ شَیْئًا و کمترین ستمی بدانان نخواهد شد.. جَنَّاتِ عَدْنٍ الَّتِی وَعَدَ الرَّحْمَنُ عِبَادَهُ بِالْغَیْبِ باغهای ماندگاری ای و جاودانگی ای که خداوند مهربان آن را به بندگان خود وعده داده است و ایشان نادیده بدان ایمان دارند. إِنَّهُ کَانَ وَعْدُهُ مَأْتِیًّا وعده خدا حتما تحقق می پذیرد ( و روزی آنان بهشت خدا را دیده و بدان وارد می گردند) .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.