آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / خطبه‌ نماز جمعه ۱۴ دی ۹۷ پاوه

خطبه‌ نماز جمعه ۱۴ دی ۹۷ پاوه

ارسال شده توسط جلال از پاوه

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ نماز جمعه مورخه ۹۷/۱۰/۱۴ به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌های این هفته را به موضوعات «۱-معذرت به پیشگاه خداوند ۲-چرا امروزه، موعظه و ارشاد و نصیحت رهبران دین تأثیر ندارد؟»اختصاص دادند.

 

حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته که با حضور مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در ابتدای سخنان خود به شروط و نکاتی که یک خطبه جمعه باید داشته باشد اشاره کردند و گفتند: باید در دو خطبه عربی که به‌جای دو رکعت نماز می‌خوانیم، پنج شرط شکرگذاری پروردگار، درود فرستادن به روح حضرت خاتم(ص)، قرائت آیه ای از قرآن کریم جهت آشنایی مخاطبین با قرآن، دعا برای سربلندی آئین اسلام و عزت مسلمانان و توصیه به خیر و امربه معروف و نهی از منکر، وجود داشته و رعایت شوند.

 

ماموستا قادری در بخش اول خطبه‌ها به آیۀ ۱۶۴ سورۀ اعراف اشاره کردند و گفتند: خداوند در این آیه سرگذشت قومی را بیان می‌کند که یهودی و پیرو حضرت موسی (ع) و در شهری به نام ایله در کنار دریای مدیترانه به شغل ماهیگیری مشغول بودند؛ از آسمان به موسی (ع) وحی شد که مردم ایله باید روزی را به عبادت پرداخته و دست از ماهیگیری بکشند. حضرت موسی به امر خدا روز شنبه را برای آنان تعیین کرد اما آن مردم دست به حیله زدند و در فاصله چندمتری از دریا حوضچه‌هایی ساختند و برای آن جوی و نهرها کشیدند و ماهی‌ها از طریق جوب و نهرها به حوض‌ها می‌رفتند و مردم روز یکشنبه برای گرفتن ماهی‌هایی که در حوضچه‌ها بودند اقدام می‌کردند و جمعی از خداپرستان و مخلصان در مقابل این گروه حیله‌گر ایستادند و گفتند این عمل شما قبیح و خلاف دستور خدا و حضرت موسی (ع) است.

ایشان افزودند: مردم ایله در مقابل این عمل سه گروه شدند؛ گروهی حیله‌گری و بداخلاقی می‌کردند و گروهی دیگر اهل امربه‌معروف و نهی از منکر بودند؛ گروه سوم که اکثریت جامعه را تشکیل می‌دادند موحدان را سرزنش می‌کردند و می‌گفتند: شما چکار دارید، آن‌ها برای خود خلاف می‌کنند. آمران به معروف در جواب ‌گفتند: ما به این خاطر تبلیغ می‌کنیم عذر خود و وظیفه دینی خود را بیان کنیم، تا خداوند در قیامت ما را محاکمه و مواخذه نکند و در قیامت مسئول نباشیم. و شاید جمعی هم مسیر خود را عوض و تجدیدنظر کنند و موحد شوند و در یک جمله بیان و ارشاد و اقدام ما معذره الی الله است.

خطیب جمعه پاوه جامعۀ مسلمانان را در عصر کنونی مانند اهالی ایله به سه قسمت تقسیم کردند و گفتند: گروهی در عصر ما دنبال فسادند؛ گروهی هم با زبان و قلم و نصیحت و موعظه دارند مردم را به خداپرستی دعوت و کار دسته اول را تقبیح می‌کنند و گروه سوم ظاهراً بی‌طرف‌اند ولی گروه امربه‌معروف را سرزنش می‌کنند و می‌گویند هر کس مسئول عمل خویش است شما چه‌کاری به مردم دارید؟البته خداوند در میان این سه گروه از آمران به معروف و ناهیان از منکر در هر عصر و زمان تقدیر و تجلیل فرموده و به حقیقت عامل سلامتی جامعه به‌وسیلۀ این گروه مخلص و صادق است.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه به ذکر حدیثی از پیامبر اسلام (ص) پرداختند و گفتند: پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: در قیامت می‌بینم جمعی از امت من بسیار ذلیل و حزین هستند و دلم برای آن‌ها می‌سوزد و می‌گویم پروردگارا این‌ها امت من هستند تو به من وعده داده‌ای «ولسوف یعطیک ربک فترضی» (در قیامت جواب خواسته‌های تو را خواهم داد) امروز همان روز است که مرا راضی فرمایی. از جانب خداوند ندا می‌آید ای محمد خبر نداری بعد از تو این جمع از امتت کارهایی کرده‌اند که حتی مشرکان مکه چنین کارهایی نکرده‌اند. سپس رسول خدا (ص) می‌فرماید: «سحقاً سحقاً» (بروید گم شوید.)

 

ایشان سپس افزودند: قبل از آنکه رسول خدا (ص) به ما بفرماید: «سحقاً سحقاً» بروید گم شوید کاری کنیم در آن روز پیامبر اسلام به ما پشت نکند، چون ما مسلمانان امید به شفاعت رسول‌الله داریم و اگر رسول خدا (ص) از ما رویش را برگرداند، قطعاً خداوند هم به ما پشت خواهد کرد.

خطیب جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها با اشاره به اینکه چرا امروزه سخنان علما و خطبا تأثیر ندارد خاطرنشان کردند: در این خصوص هم ما روحانیون و هم مردم مقصریم؛ قبلاً می‌گفتند شما چکار دارید که فلان خطیب خوب یا بد است اگر سخنان او پسند است حرفش را بپذیرید، اما امروزه مردم به حرف گوش نمی‌دهند به عمل و رفتار ما می‌نگرند اگر رفتارمان با کلاممان یکی باشد احتمالاً کلام ما تأثیر داشته باشد، اما بسیاری از ما سخن و رفتارمان یکی نیست، پس نباید توقع پذیرش داشته باشیم.

ماموستا قادری افزودند: البته در این خصوص هم دولت‌ها و هم رسانه‌هایی که تبلیغ منفی می‌کنند، نیز مقصرند. زمانی در میان دولتیها دزدی، فساد، اختلاس و رشوه باشد؛ مردم نسبت به کل نظام بدبین و چون روحانیت نیز در کنار دولت‌اند و مردم همه را مقصر می دانند و یقیناً سخنانشان هم بی‌تأثیر است.

ایشان تصریح کردند: دولت‌ها، بیگانگان، رسانه‌ها، رهبران دینی، جنگ، تفرقه، فقر و بیکاری در نشر فساد مؤثرند.

خطیب جمعه پاوه ادامه دادند: پیامبر بزرگوار می‌فرمایند: «الفقر فخری» من به فقر افتخار می‌کنم. و در جای دیگری می‌فرماید «کَادَ اَلْفَقْرُ أَنْ یَکُونَ کُفْراً» کسانی ازنظر عقیده آمادگی ندارند و تربیت‌شده نیستند و اطلاع از دین و قرآن و سنت رسول‌الله ندارند، نمی‌توانند فقر را تحمل کنند و فقر برای آن‌ها فخر نیست. پس به حقیقت فقر شاید برای کسی خیروبرکت باشد، اما برای توده مردم خیروبرکت نیست و می‌طلبد درراستای فقرزدایی در حد توان خود قدم برداریم.

 

ماموستا قادری در ادامه با اشاره به اینکه امروزه امت رسول‌الله به گروه‌های مختلف فکری، عقیدتی و صنفی و تشکیلاتی تقسیم‌شده‌اند، خاطرنشان کردند: هر کس در تشکیلات و گروهش، خود و همراهانش را موفق و بهترین افراد و گروه‌های دیگر را غیرسالم و غیر کامل می‌داند.

ایشان افزودند: مردم ایله ازنظر کلمات و گفتار باهم درگیر بودند اما امروز ما مسلمانان از کلمات گذشته و با گلوله ضد هم هستیم و با گلوله همدیگر را می‌کشیم و از بین می‌بریم و به حقیقت امروز دشمنان امت محمد رسول‌الله (ص) از میان مسلمانان هستند و با آیه و حدیث یکدیگر را تکفیر و به قتل می‌رسانند و این امر در تاریخ کمتر سابقه داشته است.

امام جمعه پاوه با بیان روحانیون ما از اینکه نصایحشان تأثیرگذار نیست نباید زیاد ناراحت باشند، افزودند: مهمترین دلیل این‌همه مشکلات جامعه به عدم تربیت درست مردم بر میگردد؛ پیامبر ما ۱۳ سال در مکه مردم را به انجام عبادت مکلف و به نماز و روزه اجبار نکردند و در آن ۱۳ سال، کارشان پرورش فکر مردم بود،  چرا که وقتی عقیدۀ مردم درست شود همه‌چیز سهل و آسان است.

ماموستا قادری در بخش بعدی سخنانشان خصوص پایان سال ۲۰۱۸ میلادی در بلاد اسلامی و آغاز سال نو میلادی گفتند: مـتأسفانه در بعضی از ممالک اسلامی و حتی در اقلیم کردستان، بیش از آلمان و انگلیس برای آغاز سال نو میلادی چراغانی کردند و در بعضی از دولت‌های عربی چون امارات خارج از انتظار برای سال جدید میلادی و عید کریسمس هزینه کرده بودند بطوریکه گمان نمی کنم در انگلیس و فرانسه و دانمارک به‌اندازۀ امارات هزینه کرده باشند.

ایشان ادامه دادند: با وجود این همه اهتمام به جشن میلاد مسیح (ع)؛ وقتی جمعی از مسلمانان در ماه ربیع‌الاول می‌خواهند برای پیامبر اسلام مراسم میلاد برپا نمایند جمعی آن را بدعه و شرک می‌دانند و همین آقایان حاضر نیستند بگویند این‌همه هزینه و این‌همه اسراف برای سال جدید مسیحی چرا و برای چه؟

امام‌جمعه پاوه در پایان سال ۲۰۱۸ را سال جنگ و تفرقه برشمردند و گفتند: سال ۲۰۱۸ سال جنگ، کشتار، تفرقه و مهاجرت مسلمانان بود و برای ما ملت ایران نیز با لغو یک‌طرفه برجام توسط رئیس‌جمهور مذبذب امریکا و سپس دستور محاصرۀ اقتصادی که یک اقدام ظالمانه در سال ۲۰۱۸ بود، سالی همراه با مشکلات بود.

ایشان تصریح کردند: معتقدیم حضرت عیسی (ع) بری از این همه ظلم و خیانت است؛ درحالی‌که ما حضرت عیسی را از پیامبران اولوالعزم می‌دانیم، کسانی به نام حضرت عیسی بن مریم علیه مسلمانان ظلم و تجاوز می‌کنند که قطعاً عمل و خط و مسیر آن‌ها خارج‌ازمسیر و خط عیسی (ع) است و ان شاء الله سال جدید برای آن‌ها سال مبارکی نخواهد بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.