آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / حکمت انتخاب زبان عربی برای نزول قرآن

حکمت انتخاب زبان عربی برای نزول قرآن

علی جمعه، مفتی سابق مصر در خصوص دلایلی که خداوند متعال زبان عربی را به عنوان زبان قرآن برگزیده است، مطالبی ارائه کرد.

به گزارش سنی دیلی به نقل از صدی البلد، علی جمعه، مفتی سابق مصر گفت: در روی زمین ۵ هزار زبان مختلف وجود دارد که مردم به آنها سخن می‌گویند اما کتابخانه کنگره از این تعداد ۲۱ زبان همچون عربی، فارسی، انگلیسی، ژاپنی و … را به عنوان زبان رسمی انتخاب کرده است.

جمعه که در برنامه تلویزیونی «والله اعلم» حضور یافته بود، گفت: زبان‌هایی وجود دارد که فقط ۲۰ یا ۵۰ نفر به آن زبان‌ها صحبت می‌کنند و بر اساس یک پژوهش، سالانه ۳۰۰ زبان به دلیل فوت کسانی که به آن زبان‌ها سخن می‌گویند، از بین می‌روند.

مفتی سابق مصر تأکید کرد: زبان عربی نسبت به سایر زبان‌ها بسیار غنی است و ویژگی‌های زیادی دارد از جمله تعداد مترادف‌ها؛ مثلا برای کلمه «اسد» ۷۰۰ مترادف در این زبان وجود دارد، که این مسئله در زبان‌های دیگر وجود ندارد.

وی ادامه داد: زبان عربی همچون برخی از زبان‌های جهان در معرض خطر و نابودی قرار ندارد چرا که با قرآن کریم و احادیث شریف نبوی حفظ می‌شود.

علی جمعه اظهار کرد: برخی زبان‌ها مانند زبان عربی، مقدس هستند که نزد زبان‌شناسان به زبان‌هایی گفته می‌شود که متون مقدسی به آن زبان آمده و پیروانی دارد که آن را منشأ شناخت و احکام زندگی و رفتار خود می‌دانند. بنابراین زبان عربی که قرآن کریم به این زبان نازل شده، جزو زبان‌های مقدس محسوب می‌شود.

وی توضیح داد: اینکه می‌گوییم زبانی مقدس است، به این معناست که کتابی آسمانی به آن زبان نازل شده که تعدادی از افراد به آن ایمان آورده‌اند. مانند قرآن که مسلمانان به آن ایمان دارند. اما هیچ زبانی به خودی خود قداست ندارد چرا که مانند بشر است که متولد می‌شود و می‌میرد یا دچار پیری می‌شود.

مفتی سابق مصر درباره حکمت انتخاب زبان عربی به عنوان زبان قرآن گفت: خداوند متعال با حکمت و علم نامتناهی خود زبان عربی را برای کتاب جاودان خود یعنی قرآن کریم برگزیده است چرا که دارای مزیت‌های بسیاری است که زبان‌های دیگر از آن بی‌بهره‌اند.

وی افزود: زبان عربی والاترین زبان‌ها است به این دلیل که خداوندی که عالم به غیب و آشکار است با این زبان، به پیامبر خود، حضرت محمد بن عبدالله(ص) وحی کرده است.

جمعه تأکید کرد: خداوند متعال اراده کرده که قرآن به زبان عربی باشد زیرا این زبان دارای ویژگی‌هایی است که برای رساندن عمق معنا به انسان جهت استنباط احکام فقهی، تا روز قیامت شایستگی دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.