آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار جهان اسلام / حمله انتحاری به یک خبرگزاری در کابل؛’ ۴۰ کشته و ۳۰ زخمی’

حمله انتحاری به یک خبرگزاری در کابل؛’ ۴۰ کشته و ۳۰ زخمی’

ارسال شده توسط فرحان از زاهدان

کابل

رسانه های خبری و منابع آگاه در افغانستان از حملات انتحاری به دفتر مرکزی یک خبرگزاری محلی در پایتخت این کشور خبر دادند.

شبکه خبری المیادین صبح امروز (پنج شنبه) از خبرگزاری رویترز نقل کرد که یک انفجار در شهر کابل، پایتخت افغانستان روی داده و گفته می شود شماری زخمی بر جای گذاشته است.

این شبکه ابتدا به نقل از خبرگزاری فرانسه (AFP) گزارش داد که در نتیجه وقوع انفجار در غرب شهر کابل، دست کم چهار نفر جان خود را از دست دادند و شش تن دیگر نیز زخمی شدند و پس از آن نیز از افزایش شمار قربانیان به دست کم ۱۰ کشته و ۲۰ زخمی خبر داد.

در همین حال، خبرگزاری «جمهور» افغانستان از حمله یک عامل انتحاری به دفتر مرکزی خبرگزاری «صدای افغان» (آوا) در کابل خبر داده و اعلام کرد که هنگام حمله شماری از خبرنگاران رسانه های دیگر نیز در یک برنامه این خبرگزاری حضور داشتند.

«سید حسن حسینی»، مدیر خبرگزاری صدای افغان نیز در گفت و گو با جمهور ضمن تایید حمله مذکور به مراسم در حال برگزاری در سالن این خبرگزاری در محکومیت سالروز تجاوز نیروهای شوروی سابق به افغانستان، تاکید کرد که تاکنون از تلفات و خسارات ناشی از این حمله خبری در دست نیست با این حال احتمال تلفات در آن زیاد است.

این در حالی است که خبرنگار خبرگزاری صدای افغان نیز اعلام کرد که دو حمله انتحاری دفاتر مرکزی این خبرگزاری و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی «تبیان» در کابل را هنگام برگزاری یک گفتمان علمی پژوهشی در مورد سالروز تجاوز نیروهای شوروی سابق به افغانستان هدف قرار داده و در نتیجه آنها نیز تاکنون بیش از ۳۰ نفر جان خود را از دست داده و شمار زیادی نیز زخمی شده اند.

خبرنگار آوا ضمن اعلام این که حمله نخست حوالی ساعت ۹:۵۰ دقیقه صبح به وقت محلی (۸:۵۰ به وقت تهران) و حمله دوم نیز دقایقی پس از آن در ورودی کوچه خبرگزاری روی داده، تاکید کرد که بیشتر قربانیان از شرکت کنندگان در گفتمان مذکور بوده و شمار زیادی دانشجو و فعال فرهنگی، مذهبی و سیاسی نیز در میان کشته شدگان قرار دارند.

این خبرگزاری همچنین گزارش داد که به دنبال دو حمله انتحاری به دفتر آن و مرکز تبیان و هنگام انتقال قربانیان آنها به وسیله خودروهای آمبولانس و پلیس، انفجار دیگری در فاصله ۲۰ متری دفتر خبرگزاری و مرکز تبیان روی داده است.

وزارت کشور افغانستان نیز شمار قربانیان حملات انتحاری به دفاتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان و مرکز تبیان را دست کم ۳۲ کشته و ۵۳ زخمی اعلام کرد.

در حالی که وزارت کشور افغانستان پیشتر از کشته شدن ۳۰ نفر و زخمی شدن ۴۰ تن دیگر در نتیجه حملات مذکور خبر داده بود، خبرنگار صدای افغان تاکید کرده بود که شمار قربانیان بیشتر از آمار این وزارتخانه می باشد.

مدیر صدای افغان نیز از کشته شدن یکی از خبرنگاران این خبرگزاری، رئیس دفتر مرکز تبیان و مدیر مدرسه «امیرالمؤمنین» شهر کابل در نتیجه این حملات انتحاری خبر داد.

از سوی دیگر، «ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی جنبش طالبان ضمن تاکید بر این که با رسانه ها هیچ گونه مشکلی ندارند، دست داشتن در حملات تروریستی امروز به خبرگزاری صدای افغان و مرکز تبیان را رد کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.