آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / حاج ماموستا ملا قادر قادری: این دولت‌های جنگ‌افروز می‌خواهند بعد از داعش جریانات دیگری را به وجود آورند

حاج ماموستا ملا قادر قادری: این دولت‌های جنگ‌افروز می‌خواهند بعد از داعش جریانات دیگری را به وجود آورند

ارسال شده توسط جلال از پاوه

ماموستا ملاقادر قادری

ماموستا ملاقادر قادری

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های جمعه (۱۹ آبان ماه ۹۶) که با حضور باشکوه مردم مؤمن و نمازگزار پاوه، در مسجد جامع اقامه شد، در ابتدای سخنان خود به تعریف واژه انقطاع نسل پرداختند و گفتند: انقطاع کلمه‌ای عربی است و در معنی یعنی ایجاد فاصله میان دو نسل که در طی چندین سال به وجود می‌آید و در این فاصله وضعیت فرهنگ و علم و دانش و زمان نسبت به گذشته و زمان پیشینیان آن‌ها تغییر می‌کند و سبب بروز مشکلاتی در رابطه بین این دو نسل می‌گردد.

امام‌جمعه پاوه سپس به نمونه‌هایی از انقطاع نسل‌ها اشاره کردند و گفتند: فردوسی در شاهنامه در خصوص رستم و سهراب می‌گوید: این‌ها پدر و فرزند بودند اما فاصله ایجادشده میان آن‌ها سبب شد زبان یکدیگر را درک نکردند و پدر فرزند خود را کشت و یا در زمان پیامبر اسلام در جنگ‌های مختلف پدر در مقابل فرزند و فرزند در مقابل پدر می‌ایستادند.

وی مشکلات این عصر را بسیار بیشتر از گذشته دانستند و گفتند: در عصری که من و شما زندگی می‌کنیم مشکلات از گذشته بیشتر است و رسانه‌ها و فضاهای مجازی کاری کرده‌اند که فرزندان ما چون پدران و مادران خود فکر نمی‌کنند و به راهی که پدران و مادران خود رفته‌اند پای بند نیستند.

ایشان سپس به ذکر حدیثی از پیامبر اسلام در خصوص انقطاع نسل پرداختند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می‌فرماید: «انَّ اللهَ بَعَثَنی بَشیراً وَ نَذیراً فَحالَفَنیِ الشُّبابُ و خالَفَنیِ الشُّیوخُ» خداوند مرا در مکه به پیامبری برگزید و مأموریت تبشیر و انذار به من بخشید وقتی پیام را به مردم رساندم جوانان مکه از من پیروی کردند و پیران مکه دست به مخالفت زدند و آشکارا انقطاع نسل در میان این دو نسل پدید آمد.

ماموستا قادری در ادامۀ موضوع انقطاع نسل، به آیۀ ۱۷ سورۀ احقاف اشاره کردند و گفتند: خداوند در این آیه به نصایح والدین به فرزندشان اشاره دارد و می‌فرماید: پدران و مادران فرزند خود را نصیحت می‌کردند و می‌گفتند: ای فرزند به خدا و روز قیامت ایمان داشته باش. اما در جواب آن‌ها می‌گفت: بدبختی برای شما که نمی‌فهمید. شما قدیمی فکر می‌کنید و مرتجع هستید. شما از قیامت صحبت می‌کنید درحالی‌که سال‌ها و قرن‌های قبل از ما میلیون‌ها انسان مرده‌اند و کسی زنده نشده است. این پدر و مادر دست به دعا بلند می‌کردند که‌ای خداوند بزرگ این فرزند ما به مسیر بی‌دینی و الحاد نرود و به فرزندشان می‌گفتند: ایمان بیاور. وعده الهی حق است اما پسر می‌گفت: این حرف‌های شما افسانه و بی‌پایه و اساس است و این بحث برای آن است که من و شما بدانیم فرزندانمان را از ابتدای کودکی و نوجوانی درست تربیت کنیم تا به ثمر بنشیند.

ایشان در ادامه به سخنی گهربار از خلیفه دوم اشاره کردند و گفتند: حضرت عمر (رض) می‌فرماید: «خاطِبوا أَوْلادَکُمْ عَلیٰ قَدَرِ عُقُولِهِم فَإِنَّهم ولدوا لِزَمانٍ غَیْرِ زَمانِکُم» به نسبت فهم و درک اولادتان با آن‌ها صحبت کنید زیرا آن‌ها درزمانی غیر از زمان شما متولدشده‌اند.

امام‌جمعه پاوه در ادامه افزودند: اگر به ۴۰ سال قبل برگردیم در شهری چون پاوه تنها چند تلفن هندلی وجود داشت اما امروزه هر نوجوانی چند تا موبایل در جیب دارد و فضاهای مجازی و ماهواره و رسانه هم خیلی ساده در اختیار همه قرار دارند؛ پس جوانان امروز همانند جوانان ۴۰ سال پیش که بهداشت و تلویزیون و جاده و … نداشتند فکر نمی‌کنند و امروزه در هر زمینه‌ای اعم از فرهنگ و خوراک و پوشاک و عقیده و باور در بین این دو نسل انقطاع وجود دارد.

ماموستا قادری سپس به بیان سخنی از حضرت علی (رض) پرداختند و گفتند: حضرت علی (رض) می‌فرماید: «لا تُکْرِهوا أَوْلادَکُم عَلیٰ آدابِکُمْ فَإِنَّهُم مَخْلوقونَ لِغیرِ زَمانِکُم» به فرزندانتان فشار نیاورید که مثل شما فکر کنند زیرا آن‌ها درزمانی غیر از زمان شما خلق‌شده‌اند.

ایشان گفتند: امروز فاصله نسل‌ها از هرزمانی زیادتر است به‌طور مثال در شهری مانند پاوه که حدوداً دارای ۵۰۰۰ خانوار است حداقل در ۱۰۰۰ خانواده انقطاع نسل وجود دارد. باید به قرآن پناه بیاوریم که می‌فرماید: الهی به ما همسران و زنان صالح عطا فرما و به ما فرزندانی عطا فرما که سبب روشنی چشم ما گردند، خدایا زنان و فرزندان ما را نمونه و ما را خلیفه و پیشوا گردان.

خطیب جمعۀ پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به ۵ نکته از ۵ مرجع بزرگ اشاره کردند و اولین سخن را از زبان قرآن آغاز کردند و گفتند خداوند تبارک‌وتعالی در سوره تکویر می‌فرماید: «فَأَیْنَ تَذْهَبُونَ» به کجا می‌روید.؟ آیا می‌دانید مسیر اکثر شما اشتباه است؟ این راه شما به مقصد نمی‌رسد؟ پس از خواب غفلت بیدار شوید و تجدیدنظر کنید.

ماموستا قادری سپس به دومین نکته که جمله‌ای از پیامبر اسلام است اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: «النّاسُ نیامٌ إِذا ماتوا إِنْتَبَهوا» مردم در خوابند وقتی فوت کردند می‌دانند در زمان حیات خود چه اشتباهی کرده‌اند و تازه می‌فهمند با دست‌خالی و پرونده‌ای پراشتباه به نزد خالق خود رفته‌اند.

امام‌جمعه پاوه سپس به بیان داستانی از شیخ حسن بصری پرداختند و گفتند: روزی شیخ حسن بصری در بازار بصره قدم می‌زد مردم دور او را گرفتند و گفتند: ای شیخ دل‌هایمان به خواب‌رفته و هیچ سخنی در ما تأثیر ندارد. شیخ حسن بصری فرمود: دل‌هایتان مرده است زیرا اگر دل‌هایتان در خواب بود با اشاره‌ای بیدار می‌شد و به همین دلیل است که حرف در شما بی‌تأثیر است؛ قلب‌های شما مرده است.

وی نکته چهارم را با سخنی از یک مرد بزرگ هم‌عصر ما ادامه دادند و گفتند: این شخصیت بزرگ برای توفیق در زندگی سه پیشنهاد داده است و می‌گوید: انتقادپذیری، گذشت و عفو و شکر گذاری خداوند تبارک و تعالی و خادمین جامعه؛ سه خصلتی هستند که موجب توفیق انسان در زندگی خواهند بود.

ایشان سخن پنجم را با شعری از ماموستا هیمن ادامه دادند و گفتند: ماموستا هیمن شعری دارد و می‌گوید:

ئه وه ی سه ری به رزه له م ویرانه دا تووشی غه موو ده رده

چیای سه رکه ش ببینه قه د سه ری بی هه ور و ته م نابیت

پیام این بیت این است هر کس مسئولیتی در جامعه دارد مشکلاتش زیاد است اما باید صابر و مقاوم و سخت‌کوش باشد.

خطیب جمعه پاوه در بخش سوم خطبه‌ها به اوضاع دنیا و جهان پیرامون ما اشاره کردند و گفتند: از سال ۵۷ که نهال انقلاب اسلامی به بار نشست و همه به آن خوشحال بودیم تاکنون جمهوری اسلامی از داخل و خارج مورد تهدید دشمنان بوده و هست.

ماموستا قادری افزودند: ما ۸ سال جنگ را سپری کردیم و شهرهای مرکزی ایران با ما متفاوت بودند و در طول ۸ سال جنگ شاید هواپیماهای صدام چند بار از آسمان آن‌ها عبور کردند اما ما در مرز هرروز شاهد بمباران و توپ باران بودیم و هرروز هواپیماهای بعثی از آسمان ما می‌گذشتند و فرزندان ما را شهید و به اموال مایملک ما خسارت وارد می‌کردند.

ایشان به اوضاع پس از جنگ اشاره کردند و گفتند: بعد از جنگ در آن‌طرف مرز و در افغانستان دشمنان ما طالبان را علم کردند که نتیجه آن ضرر و تخریب برای مسلمانان بود و اگر فکر خشک طالبان سبب تخریب مجسمه بودا نمی‌شد، اکنون بودائیان که بی‌غیرت‌ترین نسل روی زمین هستند، مسلمانان میانمار را این‌گونه دچار مصیبت و بلا نمی‌کردند.

امام‌جمعه پاوه در ادامه اضافه کردند: بعد از طالبان که ۱۵ سال سبب جنگ و کشتار در افغانستان بود القاعده به وجود آمد و بعدازآن نیز داعش متولد شد که ۳ سال است در عراق و سوریه سبب تخریب و انفجار و کشتار شده و همه‌جا را ویران کرده است. اگرچه امروزه داعش ازنظر فیزیکی و جغرافیایی دارد تمام‌ می‌شود ولی فکر آن تا سال‌ها بر نسل‌های ما تأثیرگذار است و ما تا سال‌های سال باید زجر تکفیری آن‌ها را بکشیم.

ماموستا قادری به جریانات اخیر که توسط کشورهای آمریکا و اسرائیل و سعودی در حال شکل‌گیری است اشاره کردند و گفتند: این دولت‌های جنگ‌افروز می‌خواهند بعد از داعش جریانات دیگری را به وجود آورند تا دنیای اسلام آرامش نداشته باشد. آنان ازیک‌طرف به نخست‌وزیر لبنان فشار می‌آورند استعفا دهد و از طرفی دیگر دارند توطئه می‌کنند.

ایشان تصریح کردند: نتیجه این تحرکات هر چه که باشد، قطعاً به ضرر اسلام و مسلمانان و خوابی که دیده‌اند بسیار خطرناک است؛ ما چیزی از دستمان برنمی‌آید، جز اینکه بگوییم اللهم احفظنا و دیارنا و وطننا من کید الظالمین و شر الاشرار و الکافرین یا رب العالمین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.