آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / حاج ماموستا ملا قادر قادری: آمریکایی­ها ۳۸ سال پیش از برجام خارج شده اند

حاج ماموستا ملا قادر قادری: آمریکایی­ها ۳۸ سال پیش از برجام خارج شده اند

ارسال شده توسط جلال از پاوه

ماموستا

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های جمعه (۲۱ مهرماه ۹۶) که با حضور باشکوه مردم مؤمن و نمازگزار پاوه، در مسجد جامع اقامه شد، در بحث اول خود به تحولات دنیا اشاره کردند و گفتند: هر نوع تحولاتی که در دنیا ایجاد گردد سبب نخواهد شد تا نصوص ما مسلمانان تغییر یابد و شریعت ما به شیوه‌ای که اسلام نپذیرد، قابل توجیه نیست و اگر هزار بار فرهنگ و آداب تغییر کند و سرای سالمندان و توجه به پیران در دنیا زیاد شود، ما در قبال پدر و مادر خود مسئول هستیم.

امام‌جمعه پاوه سپس وظیفه اولاد را در قبال خدای خود و والدین برشمردند و گفتند: اولین وظیفه ما پرستش خالق یکتاست ذاتی که ما را از عدم خلق کرده است، وظیفه دوم ما احترام به خالقان مجازی است، اگر پدر و مادر نداشتیم و ازدواج هم نبود اولادی وجود نداشت. پس به‌صورت مجازی والدین هم خالق ما هستند اما نه به‌صورت حقیقی و پدر و مادر مربی و معلم و زحمتکش ما هستند.

وی در ادامه به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) در باب احترام به والدین اشاره کردند و گفتند: روزی شخصی نزد رسول خدا (ص) آمد و گفت: یا رسول‌الله در این دنیا چه کسی مستحق‌تر و شایسته احترام و تکریم است؟ رسول خدا (ص) فرمودند: مادرت. سائل باز پرسید بعد از مادرم چه کسی را احترام کنم؟ رسول خدا (ص) باز فرمودند: مادرت. آن شخص برای بار سوم سؤال خود را تکرار کرد و پیامبر اسلام برای بار سوم باز فرمودند: مادرت. آن شخص برای بار چهارم نیز سؤال خود را پرسید و این بار پیامبر اسلام فرمودند: پدرت. از این فرمایش گهربار رسول خدا نتیجه می‌گیریم که اگر ۴ قدم خیر برمی‌داریم باید ۳ قدم آن به خاطر مادر و یک‌قدم آن به خاطر پدرمان باشد.

خطیب جمعه پاوه در ادامه یکی از خصلت‌های پیامبران را احترام به والدین عنوان کردند و افزودند: با مروری بر آیات قرآن می‌بینیم که در تعدادی از آیات قرآن خدای متعال یکی از خصلت‌هاو صفات برجستۀ پیامبران را احترام به والدین دانسته و در بعضی از آیات قرآن نیز مأموریت بعضی از پیامبران را بعد از توحید و نماز و زکات توصیه به اکرام والدین دانسته است.

ایشان سپس به خصلت‌های دو نفر از پیامبران الهی در خصوص احترام به والدین اشاره کردند و گفتند: احترام به پدر و مادر یکی از خصلت‌های بزرگ حضرت یحیی بوده است و هنگامی‌که قوم عیسی مادرش مریم را به بی‌عفتی متهم کردند عیسی که نوزادی تازه متولدشده بود به سخن آمد و فرمود: به مادرم توهین نکنید او بی‌گناه و عفیفه و سرآمد تمامی زنان است خداوند مرا به این شیوه خلق کرده تا برای دیگران درس باشد. این دلیل بر اتهام مادرم نیست بلکه دلیل بر قدرت خالق است. او مرا امر کرده نماز بخوانم و زکات دهم و به مردم هم ابلاغ کنم و به مادرم نیکی کنم.

ماموستا قادری در ادامه با اشاره به آیۀ ۸۳ سورۀ مبارکۀ بقره به عهد و پیمان خداوند با بنی‌اسرائیل اشاره کردند و گفتند: خداوند با بنی‌اسرائیل و آنان که مؤمن هستند عهد بست دو کار را انجام دهند اول آنکه غیر الله کسی را پرستش نکنند و دوم آنکه به پدر و مادر خود نیکی کنند.

امام‌جمعه پاوه با اشاره به آیات قرآنی پدر و مادر را نعمت منزل دانستند و گفتند: قرآن کریم در این رابطه می‌فرماید: ای فرزندان به پدر و مادر خود توهین و پرخاش نکنید و آنان را مورد تمسخر قرار ندهید و محترمانه و مؤدبانه با آن‌ها برخورد کنید آنان نعمت و سپر منزل شما هستند. برای پدر و مادر دعای خیر کنید و اگر زنده‌اند آنان را احترام و تکریم کنید و اگر زنده نیستند برایشان دعای خیر نمایید.

ایشان در ادامه گفتند: روزی رسول خدا (ص) به یاران و اصحابش فرمود ویس قرن خیر تابعین است و امتیاز او این است که به مادرش خدمت نموده است، او به مدینه می‌آید به پیشوازش بروید و از او بخواهید برایتان دعا کند و از خداوند طلب استغفار نماید و از خداوند بخواهد از گناهان شما چشم‌پوشی کند.

خطیب جمعه پاوه در پایان خطبه اول گفتند: خداوند را شاکرم که در پاوه و اورامانات و منطقه هنوز حریم پدر و مادر حفظ شده است. از شما خواهش می‌کنم نگذارید این حریم شکسته شود و در حفظ بهتر آن کوشش و جهد نمایید.

ماموستا قادری در بخش دوم خطبه‌ها زیر عنوان وظیفۀ ما در این برهه از زمان؛ هجمه علیه دین را در این عصر بیش از سایر قرون و زمان‌ها دانستند و گفتند: کسانی که با اخبار و فضای مجازی مرتبط هستند بر این مهم اذعان دارند که هجمه‌ای که امروزه علیه دین صورت گرفته است در هیچ زمانی سابقه نداشته و این‌همه تهمت و بی‌احترامی که نسبت به سلف روا داشته می‌شود و مسلمانان علیه یکدیگر فتوا می‌دهند و همدیگر را می‌کشند بی‌سابقه است.

ایشان حضور در محراب و منبر را کار متخصصین دین دانستند و گفتند: امروزه برای انجام هر کاری داشتن مجوز از نهادهای مرتبط الزامی است و تا مجوز نباشد فرد در هیچ صنفی نمی‌تواند فعالیت نماید اما امروزه شاهدیم که حضور در محراب و ایراد خطبه برای مردم و دعوت به دین و ارشاد مسلمانان نیاز به مجوز ندارد و هر کس به میل خود به محراب می‌رود و توصیه و توجیه و تأویل می‌کند و خلاصه وضع جامعه مسلمانان بسیار درهم‌وبرهم است و این فاجعۀ بزرگ و خطرناکی است

امام‌جمعه پاوه به دیدگاه مفسرین اسلامی در ذیل آیه ۱۰۸ سوره مبارکه یوسف «قُلْ هَذِهِ سَبِیلِی أَدْعُو إِلَى اللَّهِ عَلَى بَصِیرَهٍ أَنَا وَمَنِ اتَّبَعَنِی وَسُبْحَانَ اللَّهِ وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ» اشاره کردند و گفتند: از دیدگاه مفسرین این آیه دارای سه پیام است ۱-داعیان دین باید آگاه و بصیر باشند ۲-هرکس پیرو اسلام و پیامبر است باید برای دین خدا تبلیغ کند ۳-انسان مسلمان باید موضع خود را در قبال مشرکین و خرافه گویان مشخص نماید و حدود عقیدۀ خود را اعلام کند.

ماموستا قادری در ادامه سخنان خود مخاطبان عالمان دین و خطبا را چهار گروه اعلام کردند و گفتند: گروه اول آگاهان از دین هستند که وظیفۀ علما در قبال آن‌ها ثبیت و تحکیم و تکریم و توجیه و تقدیر از آن‌هاست. گروه دوم ناآگاهان هستند که باید آنان را تربیت و تعلیم داد. گروه سوم غافلان هستند که وظیفه ما بیداری آن‌هاست و گروه چهارم معاندین هستند که بعضی از آن‌ها نترس بوده و کفر خود را اعلام می‌کنند که خطر کمتری دارند و بعضی از آن‌ها در ظاهر خود را تسلیم می‌کنند اما در باطن این‌گونه نیستند و این دسته بسیار خطرناک‌اند.

خطیب جمعۀ پاوه در بخش سوم خطبه‌های خود به سخنرانی ترامپ که قرار است امشب انجام شود اشاره کردند و گفتند: ظاهراً قرار است امروز رئیس‌جمهور آمریکا برجام را رد و سپاه پاسداران را نیز به‌عنوان یک سازمانی تروریستی اعلام نماید.

وی در این خصوص اضافه کردند: ۳۸ سال است آمریکا با ما بدعهدی و پیمان‌شکنی و محاصره را شروع کرده و همواره با زبان تهدید و محاصره با ما سخن گفته است و این چیز تازه‌ای نیست.

ایشان افزودند: سپاه پاسداران در نزد ما ارگانی مقدس و حفظ نظام هم درنتیجۀ دلسوزی و اخلاص این نهاد است و نقش سپاه در حفظ مملکت همواره نقشی کلیدی بوده است و اگر آمریکا سپاه را به‌عنوان تروریست اعلام کند ۸۰ میلیون ایرانی را تروریست اعلام کرده است و این مسئله نمی‌تواند در اراده ملت ایران خللی ایجاد نماید.

ماموستا قادری در پایان سخنان خود سابقه بدعهدی آمریکا را نسب به ملت ایران قدیمی عنوان و با بیان اینکه آمریکایی­ها ۳۸ سال پیش از برجام خارج شده اند؛ گفتند: کینه آمریکا نسبت به ملت ایران ۳۸ سال پیش شروع شد؛ از خداوند بزرگ می‌خواهم این مرحله را هم به خیر بگرداند زیرا این منطقه تحمل جنگ دیگری را ندارد. دو سال تمام‌ وقت صرف شد تا برجام امضا شد، اما الآن آمریکا در یک حرکت یک‌جانبه و خودخواهانه می‌خواهد آن را نقض کند. از خداوند می‌خواهیم به ما صبر عطا فرماید تا در مقابل مشکلات ایستادگی نماییم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.