آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ایران ویژه / حاج ماموستا ملا قادر قادری، پاوه: خروج از برجام خروج از صف عقلا است

حاج ماموستا ملا قادر قادری، پاوه: خروج از برجام خروج از صف عقلا است

ارسال شده توسط جلال از پاوه
ماموستا ملا قادر قادری
به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستـــا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (۲۱/ اردیبهشت‌ماه/۹۷) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در بخش اول خطبه‌ها به روایتی از سلمان فارسی در خصوص خطبه پیامبر اسلام در آخرین جمعه ماه شعبان المبارک در مسجدالنبی اشاره کردند و گفتند: سلمان فارسی روایت می‌کند در آخرین جمعه ماه شعبان المبارک که منتهی به رمضان بود پیامبر اسلام به بالای منبر رفت و خطاب به یاران و فارغ‌التحصیلان مدرسۀخود و تمامی مسلمانان فرمودند: ای مسلمانان ماه بزرگ و عظیم و مبارکی درراه است و قرار است مهمان شما شود؛ در آن ماه شبی هست که به‌اندازه ۱۰۰۰ ماه خیر دارد؛ این ماه، ماهی­ است که خداوند بزرگ روزۀ روزهای آن را بر شما فرض کرده و شب‌بیداری شب‌هایش را به ذکر و تسبیح و تراویح آن سنت کرده است. پس هم روز و هم شب آن خیر است و به حدی مهم است انجام سنت در آن به‌اندازۀ فرض ثواب دارد و صدقه و احسان که مستحب است به‌اندازه فرض ثواب دارد و هرکسی فرضی را به‌جای بیاورد مثل آن است که ۷۰ فرض را به‌جای آورده است.

ایشان در ادامه افزودند: پیامبر اسلام با فرمایشات خود به حدی دل مردم را شاد کردند که بسیار خوشحال و مسرور و در انجام این فرض الهی (روزه) مصمم‌تر شدند و آنگاه پیامبر اسلام فرمودند: رمضان ماهی است که اولش رحمت وسطش مغفرت و پایانش ایامی است که خدای بزرگ از گناهان ما چشم‌پوشی می‌کند.

وی سپس گفتند: به‌این‌ترتیب پیامبر اسلام و یارانش آماده شدند تا رمضان به شیوه‌ای معنوی در میان آنان ماندگار گردد و معنویات و تأثیرات آن بیشتر شود.

ماموستا قادری در ادامه نکاتی را برای پیشواز از ماه مبارک رمضان بیان کردند و گفتند: هرساله بر سر اینکه چه روزی ابتدای ماه مبارک رمضان است، دعوا داریم. رمضان امسال یا چهارشنبه و یا پنجشنبه هفته آینده است. هرروزی که ماه را مشاهده و یقین یافتیم برای ما رمضان است، روزه می‌گیریم.

ایشان افزودند: از ماموستایان و روحانیون عزیز و محترم می‌خواهم مردم را برای رمضان بسیج و مسجد را برای خداپرستی آماده کنند، همچنان که پیامبر اسلام مردم را بسیج و آن‌ها را دل‌خوش می‌کرد و همه با عشق به‌سوی مسجد می‌آمدند؛ ما هم در حد توان خود مردم را بسیج کنیم.

خطیب جمعه پاوه بر نقش ادارات را نیز تأکید کردند و افزودند: از مسئولان پاوه می‌خواهم در ماه مبارک رمضان؛ مقداری روح معنویت به ادارات پاوه بدهند.

ایشان در پایان بخش اول خطبه‌ها، خطاب به متدینین شهر پاوه گفتند: خواهش می‌کنم بیائید همۀ ما آستین‌ها را بالا زده و به گرمی روزه رمضان را بگیریم و با پشتیبانی خدا در خدمت دین باشیم تا به‌سلامت از مشکلات گذر نماییم.

ماموستا ملا قادر قادری در بخش دوم خطبه‌ها به بیان ۵ جمله از ۵ مرجع اشاره کردند:

جملۀ اول: خداوند متعال در آیۀ ۲۹ سورۀ مبارکۀ فتح می‌فرماید: «مُّحَمَّدٌ رسول‌الله وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ» محمد که رسول خداست و کسانی که در محضر ایشان درس خوانده‌اند ۲ خصلت خوب دارند؛ در میان خود دست در دست هم و پشتیبان هم هستند و در مقابل دشمنان خود قاطعانه‌ایستادگی می‌کردند. در بین خود رحماء و با دشمنان اشداء بودند.

جملۀ دوم: پیامبر اسلام می‌فرمایند: مسلمانان؛ سعی کنید به هم نزدیک باشید. تندرو و افراطی و تفریطی نباشید بلکه میانه‌رو و استقامت داشته باشید.

جملۀ سوم: شعری است از پروین اعتصامی

سیر، یک روز طعنه زد به پیاز … که تو مسکین چقدر بدبوئی

گفت، از عیب خویش بی‌خبری … زان ره از خلق، عیب می‌جویی

جملۀ چهارم: به هنگام جنگ فرانسه با مغرب جمعی از معتمدین به نزد وزیر خارجه اسبق فرانسه رفتند و گفتند: این جنگ کی تمام می‌شود؟ او گفت: جنگ ما با اعراب و مسلمانان جنگ بین صلیب مسیحیت و هلال مسلمانان است و تمام‌شدنی نیست.

جملۀ پنجم. شعری است از ماموستا حسن دزلی هنگامی‌که جمعی به او گفتند تا نوکر آن‌ها باشد در جواب فرمود:

من هه لوی لووتکه ی به رزی دالانیم … هه رگیز چوون قالاو ناکه ومه چینه

ماموستا قادری در تبیین جمله اول؛ به حمله هواپیماهای رژیم اشغالگر قدس به خاک سوریه اشاره کردند و گفتند: دیروز رژیم صهیونیستی با ۲۸ هواپیما به سوریه حمله کرد، از یک سو سوریه هرچه باشد یک دولت اسلامی است و مردمش مسلمان هستند، اما اولین کشورهایی که برای اسرائیل کف زدند، سعودی و امارات بودند و از سوی دیگر آمریکا که وضعیتش مشخص است و به این کار خشنود است اما روسیه که خود را مدافع سوریه می‌داند، ظاهراً هواپیماهای اسرائیلی را شمرد و چیزی نگفت و غیرت کمونیست ها در دفاع از مسلمانان را بخوبی نشان داد.

ایشان در تبیین جمله چهارم هم گفتند: مدافعان ترامپ می‌گویند: ترامپ تاکنون عرق نخورده است چون پایبند به سلوک حضرت عیسی (ع) است؛ اما او اکنون خیلی راحت برای ۸۰ میلیون ایرانی تصمیم می‌گیرد و به آنان ظلم می‌کند و آنها را تحت محاصره قرار می دهد؛ شاید این هم مسلک مسیحیون باشد.

وی در پایان بخش دوم خطبه‌ها مردم ایران را مردمی سربلند دانستند و گفتند: ما مردم ایران در طول تاریخ مردمی سرافراز و سربلند بوده‌ایم و هرچند در مقاطعی مدیریت مملکت ما ضعیف بوده است اما ما هیچ‌گاه در دفاع از نظام کوتاه نیامده‌ایم؛ مع‌الوصف امروز هم دشمن قصد نابودی مارا دارد، لذا ما نباید تسلیم شویم.

امام‌جمعۀ پاوه در بخش سوم خطبه‌ها به برجام اشاره کردند و گفتند: ۳ سال پیش معاهده‌ای در بین اتحادیه اروپا و آمریکا ازیک‌طرف و جمهوری اسلامی از طرف دیگر بعد از ۴ سال زحمت وزرای خارجه کشورمان و اتحادیه اروپا امضا شد و ایران متعهد گردید دانش هسته‌ای خود را به سمتی نبرد که منتهی به ساخت بمب اتم شود و در قبال آن هم اتحادیه اروپا و آمریکا به ظلم خود در قبال مردم ایران پایان دادند.

ماموستا قادری افزودند: همه دیدیدم شب سه‌شنبه گذشته، همچون صدام که سال ۵۹ بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و قرارداد الجزایر را پاره کرد، ترامپ هم برجام را لغو و از معاهده برجام خارج شد.

قادری در ادامه قضیه برجام را مورد نقد و بررسی قراردادند و با بیان اینکه خروج از برجام خروج از صف عقلا است؛ گفتند: حقیقتاً دولت کافر و مستبد و ظالم و خودپسند آمریکا اول به دولت سابق خود آقای اوباما و دوماً به بخشی از نمایندگان و مسئولان آمریکا و سوماً به چهار عضو دائم شورای امنیت و درنهایت به اتحادیه اروپا و روس و چین و کل بشریت اهانت کرده است.

قادری خطیب جمعه پاوه به موضع‌گیری مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری در قضیه خروج آمریکا از برجام اشاره کردند و گفتند: در برخورد با این قضیه و حرکت ترامپ، مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور موضع خوب و قاطعانه‌ای داشتند؛ اما برخورد مجلس شورای اسلامی با این جریان خوب نبود، باید مجلسیان مقداری صبر می‌کردند و با پیروی از مواضع رهبر انقلاب، موضع می گرفتند.

ایشان مصائب مرزداران را بیش از سایرین دانستند و گفتند: ما مرزداران به‌عنوان مسلمان ایرانی به این امر خوشحال نیستیم و علی رغم اینکه مسئولان خودمان مرزها را به روی ما بسته‌اند و مشکلات ما بیش از مردم اصفهان و سمنان و … است، اما با این اوصاف ما با غیرت خود همواره در دفاع از انقلاب اسلامی ایستاده‌ و ذره‌ای عقب نخواهیم نشست و شدیداً هم این موضوع را محکوم می کنیم.

قادری امام‌جمعۀ پاوه در پایان گفتند: بنده در کلاس تفسیر سه‌شنبه‌شب گذشته در مسجد قبا حرکت ترامپ را محکوم کردم اما واقعیت امر این است که مسئولان باید به فکر حفظ وحدت مردم باشند و وضع مرزها را سروسامان دهند تا این مردم مرزدار و حامی نظام رابطه‌اش با دنیا قطع نشود و به عنوان سربازان نظام از مرزها پاسداری کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.