آخرین اخبار

کانال تلگرام

telegram2
خانه / اخبار ویژه / حاج ماموستا قادری: جشن های “انارانه” به نفع اهل ایمان نیست

حاج ماموستا قادری: جشن های “انارانه” به نفع اهل ایمان نیست

ارسال شده توسط جلال از پاوه

ماموستا ملاقادر قادری

ماموستا ملاقادر قادری

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های مورخه (۲۷/ مهرماه/۹۷) که با حضور مردم مؤمن و نمازگزار پاوه برگزار شد، در مقدمۀ سخنان خود به آثار شوم گناه از دیدگاه فقهاء، علماء و مربیان دین پرداختند و گفتند: گناه کردن آثار شومی برای فرد، خانواده و اجتماع دارد. انسان وقتی گناهی مرتکب می‌شود خداوند متعال از او ناراحت و پیامبر بزرگوار اسلام(ص) به او پشت می‌کند و آثار رحمت پروردگار متوجه او نمی‌شود.

ایشان اضافه کردند: سلف صالح ما وقتی‌که دچار گناه و یا مصیبتی می‌شدند، قبل از آنکه دیگران را سرزنش کنند، خود را سرزنش و به درون خود مراجعه و از خود ۴ سؤال می‌پرسیدند؛ ۱-کجا اشتباه کرده‌ایم که آن اشتباه ما را دچار این بلا کرده است؟ ۲- در کجا خلاف دستور خدا و رسول (ص) گام برداشته‌ایم که آن‌ها به ما پشت کرده‌اند؟ ۳-کدام فرض را ترک کرده‌ایم که این‌گونه خداوند از ما ناراحت شده است؟ ۴- به چه فردی در جامعه آگاهانه یا ناآگاهانه ظلم کرده‌ایم که امروزه آثار آن ظلم دامن‌گیر ما شده است؟

وی خاطرنشان کردند: علما، عرفا و مردان بزرگ ما این‌گونه زیسته‌اند، آیا ما می‌توانیم راه این بزرگان را برای خود انتخاب کنیم؟ اگر این‌گونه باشیم خداوند ما را موردتکریم خود قرار می‌دهد.

خطیب‌جمعه پاوه در ادامه به حادثه احد اشاره کردند و گفتند: در غزوه بدر مسلمانان پیروز شدند و اسیر گرفتند و اموال و غنائم زیادی به دست آوردند ولی در غزوۀ احد به خاطر اشتباه تعداد کمی از مسلمانان شکست خوردند و ۷۰ نفر از یاران پیامبر اسلام به شهادت رسیدند و رسول مکرم اسلام (ص) زخمی شدند. بعد از واقعۀ احد چند آیه از سورۀ آل‌عمران نازل شدند که به بدر و احد اشاره داشتند.

ایشان سپس به آیات ۱۴۶ و ۱۴۷ سورۀ آل‌عمران «وَکَأَیِّنْ مِنْ نَبِیٍّ قَاتَلَ مَعَهُ رِبِّیُّونَ کَثِیرٌ فَمَا وَهَنُوا لِمَا أَصَابَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَمَا ضَعُفُوا وَمَا اسْتَکَانُوا وَاللَّهُ یُحِبُّ الصَّابِرِینَ * وَمَا کَانَ قَوْلَهُمْ إِلا أَنْ قَالُوا رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَإِسْرَافَنَا فِی أَمْرِنَا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ» اشاره کردند و گفتند: این آیات در خصوص ربانیون یعنی مردان ثابت القدمی است که پشت سر پیامبران ایستاده‌اند. خداوند در آیۀ ۱۴۶ می‌فرماید: ای رسول بسیاری بوده‌اند که همراه پیامبران خود جهاد کرده و ایستادگی نموده و ربانی بوده و صبر و مقاومت نشان داده‌اند و این قضیه تنها مربوط به تو نیست. این‌ها جزو صابرین هستند و خداوند صابرین را دوست دارد. در آیۀ ۱۴۷ هم خداوند می‌فرماید: جمعی هم بوده‌اند در کارشان دچار اشتباه شده و سپس به‌سوی خداوند بازگشت نموده و از خداوند خواسته‌اند از اشتباهات آن‌ها چشم‌پوشی کند و آن‌ها را برای آینده ثابت‌قدم گرداند. خداوند نام این گروه را محسنین نهاده است.

امام‌جمعۀ پاوه افزودند: هرچند آیات فوق الاشاره در خصوص ربانیون است اما به‌صورت ایماواشاره مخاطب آن پیامبر اسلام و یاران ایشان است و به همین خاطر است که پیامبر اسلام می‌فرماید: اگر به بنده اختیار می‌دادند در احد بین پیروزی و شکست یکی را انتخاب کنم، شکست را انتخاب می‌کردم، چون بعضی وقت‌ها شکست رشد و گاهی تجدیدنظر است و منتهی به برنامه‌ریزی می‌شود. کما اینکه بعد از جنگ احد پیامبر و یاران وی در هیچ صف و جبهه و سریه جهادی شکست نخوردند

ایشان هدف از رسالت رسولان را ابلاغ امر پروردگار به مردم عنوان کردند و گفتند: رسالت همه رسولان الهی ابلاغ امر پروردگار به قوم خود بوده است جز رسالت پیامبر اسلام که رسالتی جهان‌شمول است. آن‌ها به مردم گفته‌اند از حدود خداوند خارج نشوند و حریم دین را نشکنند. و با رسولی که برای هدایت آن‌ها آمده است مخالفت نکنند. زیرا اگر مخالفت کنند به ضررشان تمام می‌شود و کفران نعمت است.

وی سپس به حریم‌شکنی در جامعه امروزی اشاره کردند و گفتند: امروزه در جامعه ما حریم‌شکنی و گناه زیاد است و انسان متحیر می‌شود که چرا وضع این‌گونه شده است و چرا ما به دین پشت کرده‌ایم و چرا خیلی عادی گناه انجام می‌دهیم؟

ماموستا قادری با بیان اینکه بسیاری از مصائب جامعه از نتیجۀ عمل ماست، افزودند: اگر عمیقاً فکر کنیم متوجه خواهیم شد که خود ما در به وجود آوردن این مشکلات تا حد زیادی دخیل بوده‌ایم و دلیل آن اینست که با خدا و پیامبر صادق نبوده، وحدت نداشته، علیه هم بوده و برای دشمنان دین جاسوسی کرده‌ایم.

ایشان در ادامه به جمله‌ای از ابن عباس اشاره کردند و گفتند: ابن عباس می‌فرماید: «إنَّ لِلْحَسَنَهِ ضیاءً فی الوَجْهِ» انسانی که اعمالش نیکو و اهل عبادت باشد آثار عبادت در چهره‌اش پیداست.

اما جمعۀ پاوه افزودند: قرآن هم در تعریف یاران پیامبر اسلام می‌فرماید: «سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ» در سیمای شاگردان رسول‌الله آثار سجود پیدا است «و نوراً فی قلبه» حسنات و نیکویی کردن قلب آن‌ها را روشن می‌سازد. «وسعهً فی الرزق» و خداوند به آن‌ها رزق و روزی بیشتری می‌دهد. «و قوهً فی البدن» اگر عمل خیر انجام دهند بدن آن‌ها سالم خواهد ماند. «ومحبهً فی قلوب الخلق» و مردم آن‌ها را دوست خواهند داشت.

ماموستا ملا قادر قادری در خطبه دوم خود به توصیه پیامبر اسلام (ص) به ابوذر غفاری اشاره کردند و گفتند: روزی پیامبر اسلام به ابوذر غفاری فرمودند: آیا می‌خواهی بدانی که برای سفر دورودراز قیامت چه چیزی موردنیاز است؟ ابوذر فرمود: آری؛ پیامبر اسلام فرمودند: چهار چیز را باید همواره انجام دهی. ۱-«صُمْ یَوماً شدیدَالحَرِّ لِیَومِ النُّشورِ» سعی کن یک روز در ایام گرمای تابستان روزه بگیری تا برای تو توشه‌ای برای قیامت باشد. ۲-«وَصَلِّ رِکْعَتَینِ فی ظُلْمَهِ اللَّیلِ لِوَحشَهِ القُبُورِ» شبانگاه هنگامی‌که همه در خوابند بلند شو و دو رکعت نماز بخوان تا تاریکی قبر برای تو به نور تبدیل شود. ۳-«وَ حجَّ حِجَّهً لِعِظامِ الأُمورِ» اگر برایت ممکن شد فرض حج را انجام ده. ۴-«وَ تَصَدَّقَ بِصَدَقَهٍ عَلی المُسْلِمینَ» اگر برایت ممکن است به فقرا احسان و نیکی کن.

ایشان در بخش سوم خطبه‌ها به سخنی از حضرت عیسی (ع) اشاره کردند و گفتند: «مرَّ عیسی ابن مریم بقومٍ من الیهودِ فقالوا شرَّاً فقالَ خیراً فقیلَ لَهُ إنَّهم یقولونَ شرّاً و تَقولُ لَهُمْ خیراً فقال کلُّ واحدٍ یُنفِقُ مِمّا عندهُ» حضرت عیسی یک‌بار از کنار جمعی یهودی رد شد؛ حضرت عیسی برای آنان دعای خیر نمود اما آن گروه یهودی به او اهانت کردند. یکی از همراهان حضرت عیسی گفت: چگونه است یهودیان تو را دشنام می‌دهند اما تو برای آنان دعای خیر می‌کنی؟ حضرت عیسی (ع) فرمود: هر کس از هر چه در درون دارد به مردم می‌دهد. در درون من خیر و رحمت و دعای خیر و رحم خداوند است اما در درون آن‌ها کفر و بی‌دینی و ناسزاست. آن‌ها سهم خود را می‌بخشند و من هم سهم خود را.

خطیب جمعه پاوه در بخش چهارم خطبه‌ها به ذکر روایتی از فرزندان هارون‌الرشید (معتصم و مأمون) پرداختند و گفتند: بعد از هارون‌الرشید خلافت به دست فرزندان او یعنی معتصم و مأمون افتاد؛ مردم بغداد شبانه روز علیه معتصم می‌گفتند و در مقابل به نفع مأمون صحبت و از او تمجید می‌کردند؛ روزی معتصم یکی از مردان بصیر را صدا زد تا این موضوع را تحقیق کند. آن مرد بعد از یک هفته به نزد معتصم آمد و گفت: به نتایجی رسیده‌ام که جرئت بیان آن‌ها را ندارم. اگر قول می‌دهی مرا آزار ندهی علت را بیان می‌کنم؛ معتصم به او قول داد و آن مرد گفت: جناب معتصم تو در زندگی برنامه نداری اما مأمون دارای برنامه است، اگر می‌خواهی موفق باشی و مردم تو را دوست داشته باشند، گذشته را فراموش کن و این نکته را ترویج کن که برای مردم چکار کنیم.

ایشان افزودند: خداوند تبارک‌وتعالی در تعریف خود در سوره رعد می‌فرماید «یُدَبِّرُ الأَمر» از نشانه‌های عظمت خداوند آن است که برنامه و تدبیر دارد؛ پس زندگی بدون برنامه عبس است و اکثر مشکلات ما و مسئولانمان فقدان برنامه است.

وی خاطرنشان کردند: وجود برنامه در خانه، شهر و مملکت سبب پیشرفت است؛ وقتی خداوند بزرگ در قرآن کریم به تدبیر و برنامه خود اشاره فرموده است، بدیهی است که ما هم باید برنامه داشته باشیم، شکی نیست بدون برنامه موفق نخواهیم بود.

ماموستا قادری در پایان سخنان خود به جشن های “انارانه” اشاره و با بیان اینکه این برنامه ها به نفع اهل ایمان نیست و تنها هدف از آن سرگرمی بیهوده برای مردم است؛ گفتند: متأسفانه علی رغم انتقادات و تذکرات سال گذشته، امسال نیز در پاوه برای این جشن ها برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ اکثر بالاتفاق این مردم مسلمان و معتقد و اهل دین هستند؛ بنده پارسال عرض کردم ما سال‌های سال است انار داریم اما این چنین برنامه هایی که دختر و پسر در آن جمع و سبب بروز مشکلات شوند را نداشته‌ایم و این برنامه ها در جمهوری اسلامی و در دولت فعلی باب شده است.

امام جمعه پاوه با اشاره به اینکه طبق نظر کارشناسان در شهرستان پاوه ۵۷۰ نفر معتاد شناسنامه‌دار وجود دارند؛ ادامه دادند: بیایید به‌جای جشن انارانه چاره‌ای برای این معضل بیابیم.

ایشان افزودند: از مسئولان شهرستان می‌خواهم به اعتقادات مردم ما احترام گذاشته و عامل و وسیله این کار نشوند چرا که قطعاً پروردگار از ما ناراحت می‌شود.

وی با بیان اینکه من به‌عنوان امربه‌معروف به وظیفۀ خود عمل کردم؛ تصریح کردند: امیدواریم این برنامه ها برگزار نشوند؛ اگر هم برگزار شدند؛ ما هم از طریق این تریبون موضع خودمان را خواهیم زد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.